A°-1841. C 0 U fi A IV Tj ïr \1 M a a <i a g P ii ff D 1 February. •Wööïi K p r- ESh'- I i' Deze Cournnt wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen ai (gegeven. ïl- s f jnf_ De Prijs der AnvriiTENTiën van 1 tot 5 rej gels is één Goldenen voor eiken regel raeëétj. t.-k si'] 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voofs elke plaatsing. URGEMEESTER es WETHOUDERS deh Stad ALKMAAR, Gelet op derzei ver besluit van den IS*!™ September des vorigen jaars, houdende verandering van liet uur der gewone wekelijksche Graanmarkt, en wel bij wijze van proefnemingter voldoening aan liet deswegens aan H. E. A. door liet meerendeel der kooplieden, schippers en landbouwers, bij rekweste gedaan verzoek, Gelet op de daartegen gemaakte vertogen der onderscheidene nering doende ingezetenen en op het later bij H. E. A. daartegen ontvangen adres, almede onderteekend door een aantal kooplieden «chippers en landbouwers, houdende mededeeling der bezwaren welke er door die tijdsverandering ontstaan en verzoekom we-' derora zoo als voorheen, het Uur, waarop de Graanmarkt zal aan vangen te bepalen op des morgens ten Elf Ure. Overwegende dat H. E. A. de hierboven gemelde proeve eenig en alléén in het algemeen belang der kooperi en verkoopörs hebben genomen, en de noodzakeljjkheid aan H. E. A. bij nader onderzoek is geblekenom de Helve wederom in te trekken. Geven hiermede aan alle de belanghebbenden kennis, dat voortaan te beginnen met Vrijdag den 5^" Februari/ aanstaande, zijnde de' eerste Graanmarkt dezes jaars, dezelve wederom des morgens ten ELF URE zal beginnenen eindigen ten TWAALF URE" welke uren van begin en einde, als gebruikelijk, door het luiden der klok zal worden aangekondigd. Alkmaar, den 19llen Januari/ 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRUIJVE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelren, De D1EU FONTEIN YERSCHUIR. Onderstaande personen, of wel, bij derzelver ontstentenis, hunne naaste bloedverwanten, worden bij deze opgeroepen, om zich ter Stedelijke Secretarie te vervoegen, ten einde de zieli aldaar bevin dende bewijzen van aandenke voor vrij willige militaire diensten aan het vaderland bewezen, te komen afhalen; G. Slesker. TV. IJ. Vink. G. Weijdeman. J. van Box el. M. Jacobson. P. J. de Vos, en J. Koevanger. Alkmaar, den 25»'en Januari/ 1841. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIILAND. Te Hamburg is den 18den dezer de openbare rust op eene sehan- denjkefwijze getsoord geworden. Eenige personen, tot de aanzien lijksteu dezer stad behoorendehadden eene vereeniging gevormd, ten einde het hand over hand toenemende gebruikof liever misbruik van sterken drank onder de lagere volksklassen zoo veel mogelijk te keer te gaan, en hielden dien avond eene bijeenkomst, ten einde, inge volge eener deswege gedane aankondiging, de lieden, welke zich aan hen wilde aansluiten, in het genootschap op te nemen. Werkelijk was op het bepaalde uur eene groote volksmenigte in en bij liet lokaal der bijeenkomst te zamengevloeidmaar alras bleek het, dat dpze lieden met eene geheel andere gezindheid waren opgekomen dan om de weldadige en nuttige inzigten van het genootschap te bevorderen. Eenige ellendelingen uit den ruwen volkshoop traden op eene onbeschofte wijze voor den tafelwaaraan de leden der vereeniging gezeten waren haalden dezelve met al wat er op lag mn ver; maakten zich meester van een in het vertrek aanwezig spreekgestoelte, van waar zij eene medegebragte hoeveelheid ster ken drank onder de mmigte uitdeelden, en hieven eindelijk den kreet aanom de leden der vereeniging buiten te werpen. Deze kaatsten hebben ter naauwernood een goed heenkomen gevonden en daarop is door den baldadigen volkshoop al het huisraad't welk in het gebouw te vinden was, door de vensters naar buiten gewor pen en verbrijzeld. Een detachement der wacht, 't welk inmiddels aanrukte, om de verdere plundering vaii het gebouw te stuiten, werd deerlijk gehavend en mishandeldmet elk oogenblik vermeer derde het trumult, en toen alles in liet gebouw vernield was, zetteden de opstandelingen, onder de dreigendste kreten, zich iu beweging, om ook de woningen der leden van het genootschap te plunderen en daarna in brand te steken. Ondertusschen was iu de stad alarm geslagen en de geheele burgermagl onder de wapenen geroepenwelke vervolgens legen de oproerlingen werd aangevoerd ennadat deze laatsten gepoogd hadden tegenstand te biedenniet xouder eenige moeite en met geweldin den loop van den nacht do orde herstelde. Een aantal der schuldigen is in hechtenis ge nomen en verder wordt een gestreng regterlijk onderzoek naar het gebeurde gedaan. In de tapperijenin de nabijheid van het tioueel des oproers, werd geïllumineerd en kosteloos sterken drank «an het gemeen verstrekt. [Staats-Cour.] Kleef den 22sten JanUari/ Het ijs veroorzaakt ons wel geene zorg meer, maar thans doet zulks liet water. Beneden den Tornschen molen (op Nederl. grond gebied) loopt sedert zondag de bandijkdie 20 voet water keert over', en ten gevolge eener doorbraak van circa 100 roeden, welke meer benedenwaarts in dien dijk is gevallen, is het water met ge weld binnengedrongen. Meer landwaarts in ligt nu nog de zooge naamde Wartdijk. Deze keert echter slechts 10 voet water, en loopt mitsdien, bij den tegen woord igen waterstand van 20', niet slechts over, maar men heeft zelfs te verwachten, dat de dijk door gebroken is. Ten gevolge hiervan werd het water zuidwaarts naar het Pruissische lage land gedrevenwaar het zoo lang zal blijven staan, tot dat de Waal tot zulk een laag peil terugkeert, dat da sluizen boven Nijmegen kunnen worden geopend. Door den watersnood der lager gelegen bewoners laten onze kar- nevals vrienden zich van hunne vrolijke zamenkomsten niet afhou den. Gisteren vierden zij hunne derde vergadering deZes jaars, dit wintervermaak schijnt hier meer en meer ingang te vinden. Wel nemen de regterlijke ambtenaren, om reden van hunne stand, geen deel daaraanen verscheiden voorname ingezetenen worden welligt door de luidruchtigheid dezer vermaken van de deelneming daaraan afgehouden, doch over het algemeen schept iedereen daarin vermaak, en onder goede leiding belooft de vermakelijkheid dezes jaars veel belangwekkends. Bijzonder werkzaam zijn daarbij ook de hier aanwezige Hollanders, wier luimige voordragten veel genoe gen geven. [Algem Handelsbl.] Luxemburg,, den 22sten January. Onze handel en nijverheid beginnen eindelijk weder iets vrijer te ademen. De onderhandelingen wegens de toetreding van ons Groothertogdom tot het Duitselie tolverhond schenen geen einde te zullen nemen; eenige invloedrijke partikulieren in hun eigen be lang veeleer tot een handelsverdrag met Belgie overhellende, wil den door nieuwe onderzoeken enz. de zaak zelfs nog langer op het sleeptouw houdenin den tusschentijd bleef ons landjedoor eene dubbele tollinie ingesloten, zonder eenig vertier naar buiten, het kwijnde al meer en meer, en wie weet welke de uilslag daar van zou geworden zijn, bijaldien de wijsheid van onzen nieuwen Koning groothertog daarin niet hndde voorzien. Met dankbaarheid heeft men uit het jongst verschenen nommer van ons Memorial Li- gislatif vernomendat de Koning groothertog zijnen minister van buitenlandsche zaken en zijnen geheimrefendaris voor de zaken van Luxemburg, den Heer Stifft, gemagtigd heeft, om onderling eene overeenkomst te treffen, die ook werkelijk is tot stand gekomen en waarbij gedurende het jaar 1841 uit óns land geheel vrij naar Holland zullen kunnen worden ingevoerd, onze Ieders, lakens en andere wollen stoffen, aardewerk, meubel en andere papieren handschoenen en meubelen terwijl wij daarentegen vrij uit Holland zullen hebben binnen te laten boter, kaas en gedroogde of gezouten visch. De bepalingen dezer overeenkomst zullen evenwel van zelve komen te vervallen, bijaldien Luxemburg vóór 1°. Januarij 1842 tot het Duitsche tolverbond mogt toetreden. [Algem. Handelsbl.] BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. In de Kamper Courant van den 21sten dezer leest men: a Wij haasten ons het berigt mede te deelen van eene hoogst he- langrijke en wonderbare ontdekking; eene ontdekking die eeliwig merkwaardig zal blijven in de jaarboeken der wetenschap, en dia wij onder de apokryfen zouden rekenen, als het Peterburgsehe Jour naal van Wetenschappen en Letteren ons geen voldoenden waar borg voor derzelver echtheid opleverde. Eene Russiche expeditie, onder de leiding van den heer Nidjner Nitigoiwosnesenk heeft de noordpool ontdekt; dat is, zij heeft op den afstand van weinige wersten de ontzaggelijke bergenwaarschijnlijk van zuiveren zeil steen gezien, die zich op den Noordpool van onzen aardbol ver heffen. i> Nadat het reisgezelschap met het fregat Catharinall, den 5 Sept. 11. het noordelijkste pnut van het land der Snmojeden had bereikt, werde de verdere togt met eene van alles welvoorziene, genoegzaam geheel ijzeren slede ondernomen. Met de uiterste inspanning werd de togt over bet ijs voortgezet. Op 88 graden breedte gekomen, bezweken de honden die de slede trokken van de geweldige koude, waartegen de zeventien beerenhuidenwelke ieder der reizigers over elkander aanhad, deze naauwelijks konden beschotten. Men zag zich genoodzaakt het voertuig al schuivende en met ijze ren haken verder te brengen. Eens dat men vuur had gemaakt en de vlam helder opsloeg, werd dezelve eensklaps met eene korst overtogen en stond tot aller verbazing bevroren daar! Men kon de ze van koude verstijfde vlam tussehen de vingers breken, en zij werd zeer smakelijk bevonden. Onder het voortzetten vau den togi

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1