A* 1841. f 0 I' Ku II A N t: M a a tl a g 1 Maart. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor do Prijs van 6 Centen uitgegeven. De Prijs der Advertenti0n van 1 tot 5 ie gels is één Guldenen voor eiken regel meef 10 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. PUBLICATIE. 13e STAATSRAAD, GOUVERNEUR nm Provincie NOORD-HOLL AND, Gelezen de missive van den Heer Opper-Houtvester, van den 10'len februari) U., n<>. 25, betrekkelijk de sluiting der jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen. Gelet op de deliberatién van Heercn Gedeputeerde Staten, van den 18<len dezer maand, n». 37. Brengt bij deze ter kennisse van de daarbij belanghebbenden dat, achtervolgens de bepalingen van den Heer Opper-Houtvester voornoemd, met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten vastgesteld, de jagt op Ganzen en Eenden, met den laatsten dezer maand, zal aijn gesloten; en dat, van dien tijd af, ook het kooijen, door de hooibedenniet zal mogen worden uitgeoefend, maar evenzeer, als de bedoelde jagt, gesloten zal blijven. Dat wijders de jagt op Watersnippentot en met den laatsten April eestkomendezal mogen worden uitgeoefend, doch alléén in de lo- caliteiten, door de Heeren Houtvesters, bij afzonderlijke permissie- bil jetlenaan te wijzen. En op dat niemand eenige onwetenlieid hiervan zoude kunnen voorwenden, zal deze alomrae worden gepubliceerd en geaffigeerd, alwaar zulks, in deze provincie te doen, gebruikelijk is. Haarlem, den 19de» February 1841. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. BEKENDMAKING. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLL AND, Brengt bij deze ter kennisse van de daarbij belanghebbenden, dat, bij wijziging van vroegere aankondiging, zoo lang de herstel ling van de Vlotbrugte Schoorldam duren zal, de passage van den grooten Weg der le Klasse N°. 4van Alkmaar naar het Nieuwe- diep, verlegt zal worden uit de Texelschepoort te Alkmaart tot aan Schoorldamlangs de siortgronden van bet Groot Noord-llollandsch Kanaal. Haarlem, den 26sten February 1841. De StaatsraadGouverneur voornoemd Van E W IJ C K. NATIONALE MILITIE. LTGTING 1841. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, verwittigen mits deze alle belanghebbende ingezetenen derzelve Stad en Jurisdictie', dat de Alphabetische Naamlijst, van alle de Personen die aan de ligting der Nationale Militie van dit Jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raad- buis dezer Stadvan Dings dag den 16flen February tót en met Maan- da<y den lstfm Maart aanstaande, des morgens van tien tot des namid dags twee ure, de Zondag uitgezonderd:), ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingevalle hem op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomendie op dezelve nog zouden be- hooren te worden aangeteelcendof daarvan moeten worden wegge laten daarvan aan den Heer Militie - Commissaris kennis te geven, met last aan de Lotelingen voor de ligting des loopenden jaars, om zich op Dingsdag den 'Ml'n Maart aanstaande, des voormiddags ten tien ure te bevinden op liet Raadhuis voornoemd, teu einde aldaar voor den dienst der Nationale Militie te lotenen redenen van Vrij stelling hebbende, die alsdan op te geven, alsmede om de bewijzen tot staving derzelve, bij de Wet gevorderd, uiterlijk binnen vijf dagenna de lotingte- bezorgen ter Secretarie dezer Stad. Alkmaar, den 13den February 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. BRU1JVESTEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven Db DIEU FONTEIN VERSC11D1R. in dienst Worden gehouden; alles op zoodanige boete en poenalitei- teu als bij hetzelve artikel in het breede zijn omschreven. Alkmaar, den 27ste" February 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DR U IJ VE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHU1R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Verwittigen bij deze alle Patentpligtigeu bimien deze gemeente en jurisdictie vaii dion; dat da bij art. 36 der Wet op het regt der Patenten, voorgesehrevene opneming, aan alle huizen zonder onder scheid te beginnen op Dingsdag den 2den Maart aanstaandezal plaats hebben, en dat tot die opneming door Burgemeester en Wet houders met overleg van den Controleur der Directe belastingen in de Controle Alkmaar, zijn benoemd en aangesteld den Heer Corne lls Croll, Commies ter Stedelijke Secretarie en Comelis van Tiel, Deurwaarder bij dë Directe belastingen. Gelastende I! urgeineester en Wethouders een iegelijk der Patent- pligtigende gemelde personen iu die kwaliteit te erkennen en aan dezelven, alle door hun gevraagde inliohtingen te geven. Herinnerende Burgemeester en Wethouders nog bij doze bijzon derlijk de Patentpligtigen in de Tabellen n°. 1 en 12. der voorz: Wet begrepen, aan de bepalingen, vervat in art. 35 derzelve Wet, met betrekking tot de daarbij voorselirevene verpligting, tot de ver- tooniw van liet. aangelegde Register, houdende de namen en toe namen' van alle de werklieden, welke door hen met uitzondering van diegenen, welke met minder clan drie werklieden arbeiden BINNENLANDSCHE RERIGTEN. 's Graveniiage, den 21 sten February. Men verneemt, dat II. K. II. de Prinses van Oranje ziek en bed legerig is. H. K. II. lijdt sedert eenigen tijd aan eene borstönge- seldheid, op welke natuurlijkerwijze de koude en vochtige weeis gesteldheid een' ongunstigen invloed moet gehad hebben. Heden morgen is het stoffelijk overschot van wijlen den ver dienstelijken Tooneelspeler, den lleere Stoopendaal, met veel pleg- tigheid, op de algemeene begraafplaats nabij deze stad, ter aarde besteld. De slippen van het rouwkleed werden gedragen door den Heer Lubeckdirecteur van (1e Koninklijke Muzijkschool dezer Hol- stad en van de Koninklijke Hofkapel; den lieer van Hove, touneel- schilder en decorateur van den Schouwburg: den lieer Duvernoy thans lid en aanstaanden directeur van den Koninklijken Fransehen Schouwburg, en den Heer Ilammccherlid van bet Ned. Tooneel- gezelschap alhier, voormalige kunstbroeder van Stoopendaal. Ach ter het lijk volgden eenige rijtuigen, waarin zich de bloedverwanten en vrienden van den overledene bevondenonder welke laatste men den Heer Hoedt, tooneel-directeur opmerkte zijnde de Heer Ring- leydoor ongesteldheid, verhinderd bij deze treurige gelegenheid te genwoordig te zijn). Vervolgens zag men eene talrijke schare kunst broeders, zoowel van bet Hollandsche als Fransche tooneel dezer re sidentie, dichters, letterkundigen en beoefenaars der toonkunst, twee aan twee, die de laatste eere aan den waardigen Stoopendaal bewezen. Op bet kerkhof aangekomenschaarde zich de stoet om het graf. Met treurmuzijk ving de plegtigheid aan Een der vrien den van den afgestorvene, de Heer van Overvest Kup, die in de tooneeiwereld gunstig bekend staat, sprak eenige treffende ea hart roerende dichtregelen op den overledene uit, waarin hij de ver diensten en deugden van Stoopendaal herinnerde, de aanwezigen het groote van het verlies deed kennen en de hoop uitte, dat bij eenmaal zijn opregten en getrouwen vriend Stoopendaalin zaliger gewesten zou wederzien Daarna beeft ook de Heer Graveedie vroeger met Stoopendaal aan het Ned. tooneel dezer stad is verbon den geweest, eenige regelen uitgesproken, waarin hij onder ande ren herinnerde, dat toen hij eenige jaren geleden van het tooneel afscheid nam, Stoopendaal degene was, die hem bij deze treffende gelegenheid als kunstbroeder ondersteunde. Vervolgens hebben de toonkunsten;;ren die door den Heer Lubeck herwaarts geleid waren, treurmuzijk en een roerend grafgezang aangeheven, hetgeen op alle aanwezigen den diepsten indruk maakte. Hierna keerde de stoet naar de woning van wijlen Stoopendaal terug, terwijl een ieder, die er deel aan genomen had, voldaan was dezen laatsten pligt ver vuld te hebben aan eenen man, van wien men kan zeggen, d t hij was een sieraad van zijnen stand! AlgemHandelsbl.\ Nijmegen, den 23sten February. Van eene geachte hand wordt ons, uit Wantel, eene beschrijving medegedeeld van den toestand, in welken men aldaar verkende, tijdens den hoogen waterstand, veroorzaakt door het, den 17deu Februari], afgekomen ijs, hetwelk zich beneden Thiel tot eenen zóo- genoemden ij'sdam had gezet, ten gevolge waarvan het water spoe dig tot eene hoogte van 7 el 50 duim was opgeloopen. Deze hooge waterstand was uiterst gevaarlijk voor de buitendijks wonende in woners, wier akelig noodgeschrei in den nacht van den I7den op den 18den, ieder met weemoed vervulde, daar hun geene redding was toe te brengen, terwijl alle binnendijks wonenden, elk oogen- hlik eene dijkbreuk te gemoet zagendie hun leren en bezittingen in het grootste gevaar zoude brengen. Bij aanhoudendheid bleef het water wassen, zelfs 32 duim hcoger dan immer; waarop merr niet had kunnen rekenen. De zwakke kaden tegen en op welke het water weldra stond, dreigden te bezwijken, terwijl het wa ter over de dijken, welke bmnendijksehe kaden hadden, ter lioögte van 40, 60 tot 80 duim stroomde, zoodat dit het aanvoeren van al het benoodigdë hoogst bezwaarlijk maakte, te meer, daar het water op vele plaatsen over die zwakke waterkeeiingen begon te loopen, terwijl zich hier en daar, in en onder dezelve, verzak kingen openbaarden. Door de ijverige pogingen van den dijksteel, geholpen"door al wat helpen kon, bragt men in dien nacht en vol genden morgen noodkistingen tot stand, welke zoo voldoende wa ren, dat zij den toenemenden was tegenstand konden bieden, en zelfs nog 15 duim water meer konden weêrstaan, namiddag ontzet kwam en het water allengs begon te va zoo menigmaal ongelukkige Maas en Waal werd thans bewaard, hetwelk onder den Goddelijken zegen aan de ijverige po- „in«en van de Dijk- en Polder-Besturen is te danken, maar voor namelijk doordien vorst noch wind het aanvoeren der nocdmate, len belette, terwijl bij den minste golfslag, dien geringe wind had tot dat in den vallen. Het dus weder f

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1