A* 1841. - ALKIAARSCIIE N" 14. COURANT. M a a a (S a g; 5 April. li! ff 4ki x'S. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Haandag, voor de Prijs van 6 Centen wilgegeven. De Prijs der ADVERTKNTiëN van 1 tot 5 re* gels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER es WETHOUDERS DEn Stad ALKMAAR, In ervaring gekomen zijnde het verkeerd begrip dat onder vele Ingezetenen derzeive stad heerscht, als of de geneeskundige hulp van Stads wege, zonder eenige beperking, aan ieder die voorgeeft daaraan behoefte te hebben, zoude worden verstrekt. Brengen mits deze tot regt verstand van dit onderwerp ter ken- nisse van elk Ingezeten dezer Stad en Jurisdictie Dat ingevolge de bepaling van het Stedelijk reglement, omtrent de wijze, waarop Genees- en Heelkundige hulp, aan do armen zal worden verstrekt, deze hulp aan niemand dan aan doorgaand gea- limenteerden kan worden verleend. Dat echter bij zeer buitengewone omstandigheden ten dien opzig- te eene uitzondering is toegestaandoch dat in die gevallen het oordeel daarover on de bevoegdheid tot het verleenen van zoodanige hulp bij besluit van den E. A. Raad dezer Stad van den 2llcn Octo ber 1828, 'is toegekend aan Ileeren Regenten van hét AalmoesCniers- liuis dezer stad, en dat alzoo een ieder die vefmeenen mogt, daar om maar ook alleen in zeer buitengewone eti bezwarende omstandig heden te mogen verzoeken, zich zal hebben te wenden aan den Heer tijdelijkenvoorzitter van het voormelde Collegie als tot het verleenen daarvan eenig en alleen bevoegd. Alkmaar, den 2<'eo April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DRUIJVESTEIJN. Ter Ordonnantie van de zeiven, Db DIEU FONTEIN VERSCHUIR. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Stad ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Staddat het Kohier der belasting voor het Vee-Fonds, dienst 1841op den 2<pten Maart 1841 door den Heer Staatsraad, Gouverneur van Noord- Holland is executoir verklaard, en op heden door II. E. A. aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad ter invor dering is overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang lieeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zou den voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 2(lcn April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DR IJ VE STEIJN. Ter Ordonnantie van de zeiven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCIIE R U S L A BER1GTEN. N D. In beriglen uit Odessa van 5 Maart leest men Omtrent de gevolgen van den langdurigen winter ontvangt men de treurigste berigten. De voorraad van hooi is zoodanig opgeteerd, dat de veehouders schier gêen middel tot onderhoud hunner kud den meer hebben, zoodat, ingevolge van de duurte des voeders, de prijzen van het rundvee en de gewone en fijne Spaanselie schapen buitengemeen gedaald zijn. In Bessarabie moeten reeds verscheiden jjroudbezitters de helft hunner veredelde schaapskudden aangeboden hebben voor het noodïge voeder om de andere helft tot aan de len te in bet leven te kunnen houden. Bovendien hoort men van me nigvuldige ongelukken, welke schier dagelijks dóór de groote me nigte van in de steppen rondzwervende wolven aangerigt worden. [Staats-C'our.] FRANKRIJK. Men heeft thans eenige nadere berigten wegens do gebeurtenis sen te Marseille. Er moet aldaar eene zamenspanning bestaan lieb ben, die onder de leden van geheime revolutionnaire genootschap pen was beraamd. Volgens een der dagbladon van Marseille had die zamenspanning niets minder ten doel, dan het in brand ste ken der gebouwen aan de haven. Te midden der daardoor ontsta ne verwarring zouden de zaamgezworenen zich van de openbare kassen en van het gebouw der bank hebben meester gemaakt. Zij rekenden op hulp van woelgeesten uit de naburige plaatsen, zoo nis Avignon, Nimes, Montpellier en Carcassonne en van de kaai werkers te Marseille, die gedeeltelijk omgekocht schenen te zijn. In den nacht van den 23sten op den 24sten Maart zou dc zamen- zweriug uitbreken. De regering was echter van alles verwittigd, en had de toegangen tot de herberg, waarin de zwaamgezworenen zouden bijeenkomen, door gendarmes en vermomde politie-beamb- ten bezet. Tegen elf ure des nachts waren tusschen de 250 en 330 zaamgezworenen in de herberg bijeen. De politie was voornemens, om met behulp der gewapende magt op eens in dat gebouw door te dringen; maar er ontstond een gevecht tusschen vijf der zaam gezworenen en een gendarme te paard. Daarbij werden pistoolscho ten gelost. Dit verwekte schrik onder de zaamgezworenendie ij lings de vlugt namen. Dien ten gevolge weéden slechts 14 der zaamgezworenen gevat, die allen pistolen, ponjaarden en scherpe patronen b ij zich hadden. Later werden in eene andere herberg of in hunne woningen nog eenige andere personen opgeligt, zoodat het geheele getal dergenen, die zich in handen der justitie bevin den, tot 21 is geklommen. Dezen behooren allen tot de laagste klas sen der maatschappij en zijn bijna zonder uitzondering jongelieden. [StaatsCour.] Kartzna cii den 2hsten Maart. Sedert eenige dagen worden onze stad en jurisdictie door eeno reeks van tragische gebeurtenissen in rep en roer gebragt. Do zelfmoorden zijn de orde van den dag. Naauwelijks hebben wij in ons blad de treurige mare verkondigd van het te zeer vroegtij dige verscheiden eens wakkeren, talentvollen jongelings door zelf moord, of daar jaagt zich ook, in Srombörg (drie uren van hier), een vader van een braaf en ordelijk gezin met welopgevoede kin deren, door een pistoolschot het doodend lood door de hersenen. In dezelfde week, en in hetzelfde stadje sneed zich een barbier den strot af, en gaf zich daarbij het vermaak om het scheerbekken onder zijn kin te houden, om te zien hoe het bloed er uit voort- vloot, éven gerust en vrolijk als of de overstap naar het on bekende leven" een pleizier-wandelingelje was. Ook nog een am bachtsman, als een liederlijke kerel ter naam en faam staande, kocht zich een eind touw, de winkelierster vraagde hem, schert sende, of het was om zich op te hangen? Dat raakje niet, was zijn antwoord, dan heb ik immers toch mijn strop betaald. Des anderen daags vond men hem opgehangen. [Algem. Ilandelsbl.] BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. NoonD-Holland, den 10den Maart. Tijdens dat de longziekte zoo zeer onder het vee woedde, in do maanden Mei en Junij des vorige jaars, was het een opmerkelijk verschijnseldatterwijl geheele weide-velden als het ware uitstier ven, er enkele weiden gevonden werden, waarin geen enkel rund door de ziekte werd aangetast; een opmerkzaam landbewoner, zulk eene weide naauwkeurig onderzoekende, kon het niet als eene bloo- te toevalligheid aanmerken, dat juist bij die weide, in de gewono drenkplaats voor het vee, zich eene zoogenaamde Oerbank bevond, die aan het water, daar te plaatse, een Jjzerachtigen smaak mede deelde; en toen nu in de maand December 11. de ziekte wederom hevig toenam, in deze streken, verzocht mij gezegde landman zijno opmerking nader in overweging te nemen; en het is daarop, dat de volgende proeven genomen zijn, die ik hier mededeel, daar do uitkomst mijne verwachting overtroffen heeft. In den stal van [de wed. de V.te Amsteldijk had de ziekte de geheele maand December gewoed en was aldaar meer dan een twaalftal koeijen gestorven; half Januarij liet ik een stuk ijzererts, dat mij uit de ijzergieterij te Deventer verstrekt was, van ongeveer 3 ff? N. in het gewone drinkwater doen en daarvan werd aan 12 gezonde koeijen te drinken gegeven; tot 14 dagen daarna werd niet eene koe aangetast; toen echter werd mij berigt, dat twee de ziek te gekregen hadden, doch zeide men mij tevens, dat reeds sedert 6 dagen de geheele voorraad erts verteerd was, ik liet daarop ter stond op nieuw daarvan komen, en sedert het nu gebruikt wordt hebben zich geene nieuwe ziekte-gevallen aldaar opgedaan. Gele zen hebbendédat de longziekte te Delft hevig was uitgebroken, zond ik den Burgemeester aldaar eenige voorraad ertsmet verzoek mij te willen behulpzaam zijn in het nemen van verdere proeven omtrent deze belangrijke zaakhetgeen ZEd. met alle bereidwillig heid heeft aangenomen, en den veearts der 1ste kl. den heer S. daarmede verder heeft belast, wiens bevinding tot nu toe hierop nederkomt. In eeneu stal, waar sedert 27 Januarij 4 koeijen aan de ziekte gestorven waren en nog eene onder behandeling was, gaf hij op den 2den Maart aan 12 gezonden 8 ff? erts in het drinkwatertot den liden was er verder geen ziek geworden, die onder behandeling zijnde, die het middel' insgelijks gebruikte, bleef in denzelfden toe stand. De tweede proef, in een stal van 40 koeijen genomen zijnde van den bouwman[G Z waar de ziekte den geheelen winter geheerscht had, leverde hetzelfde gunstige resultaat op. Als derde proef dient dat in een stal van 30 koeijentoebelmo- rernle aan L. v. d. B..., waar insgelijks de ziekte heerschle, alle beesten, die van het middel gebruikten, tut op heden gezond bleven Als vierde proef meldde mij gezegde veearts, dat m de stel van 3D koeijen van den bouwman;v. d. K..., waar 6 runderen sedert Janu arij stiervenzich, na het gebruik van den ijzerërst, geene nieuwe ziekte-gevallen hebben opgedaan. Het is in het algemeen belang, dat ik het bovenstaande Iner heb medegedeeld; mogt men in navolging nadere proeven nemen, dan verzoekt de schrijver ten vriendelijkste met de resultaten te mogen ten einde worden bekend gemaakt, nen bekend maken. naderhand het geheel te kun-

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1