t-1841. ALKIAARSCIIE W 2& C 0 III A X T./ tli% M a a a «1 a g 28 Jmiij. düitsciiland. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van (S Centen uitgegeven. 'T 'J*. •■^.rV-iïï Il'iljli.: «Mf.v: f - JJe l'rijs der Advertenticn van 1 tot S Ay gels is éën Gulden, en voor eiken regel mees^n 20 Centen, behalve 35 centen zegel regt voor elke plaatsing. PROVINCIE NOORD - HOLLA ND. OA A "Hó BESTEDING. p Woensdag den 308len Junij 1841, des namiddags ten 2 uren, ialonder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur van do Provincie Noord-Holland, of bij deszelfs absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, aan het locaal van hot Gouver nement der Provincie, te Haarlem, worden aanbesteed: 1°. Do voortzetting van het verzwaren van het Dijks Profil en het doen van eenige verdere werkzaamheden hij den Zuid polder Zeedijknabij Edam. 2°. liet verlengen van een gedeelte Steenglooijing en eenige ver dere werkzaamheden bij den Katwouder Zeedijk. 3°. Het verlengen van twee Steengloojjiiigcn aan de oevers van het Legmccr, bij Hocksjan. 4". Het verlengen van, en doen van herstellingen aan de Steenen Oeverwerken langs het IJ, aan den Aftersluis-Polder en het Westzaner Buitenland. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken, op welke bovengemelde' aanbesteding zal plaats hebben, zullen ter lezing liggen, boven en behalve aan het locaal van het Gouvernement van de provincie Noord-Hollandin de voor naamste Logementen en Koffijhuizen, als: te Amsterdam in het Kof- fijhuis het Vosje achter de Benrs en in het Logement het Wapen van Mcdemhlik op den Dam; te Haarlem in de Kroon, in het Noord- Hollandsche Koffijhuis en in het Heeren-Logement in de Zijlstraat; te Alkmaar in den Rooden Leeuw en in de Toelastte Zaandam in den Otter; te Hoorn in het Ongemaakte Schip; te Enkhuizen en te Mcdemhlik in den Valk; aan den Helder in het Heeren-Logement te Nieuwediep bij de Wed. Mannicus en bij /linen; te Edam in hel Heeien-Logementte Purmerende hij Frikke; te Monnickendara in den Doelen; te Beverwijk hij Bruins. Zullende voor de besteding de noodige aanwijzing worden gedaan in loco, als: den 25sten Junij voor den Katwouder en Zuidpolder Zeedijken; den 26stcn Junij hij den Aftersluis polder en den 28sten te Hocksjanen inmiddels hij den Iloofd-Ingenieur van den water- slaat P. 1. GRIN WIS te Haarlem, en bij den Ingenieur J. G. van GENDT te Amsterdam, de noodige inlichtingen te bekomen zijn. AAN BESTEDING. Op Woensdag den 30sten Junij 1841, des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Noord-Holland, of hij deszelfs absentie, door een der le den van de Gedeputeerde Staten, en in hijzijn van den lloofd-Inge- nieur van den Waterstaat, aan het Locaal van het Gouvernement te Haarlem, worden aanbesteed: Het doen van eenige Vernieuwingen en Herstellingen aan het KERKGEBOUW van do Hervormde Gemeente te Amstelveen (Nieuwer- Amstel.) Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken, op welke deze aanbesteding zal plaats hebben, zeilen ter lezing liggenbehalve aan het Gouvernement van Noord- Holland, in de voornaamste Logementen en Koffijhuizen, als: te Ams terdam in het Wapen ran Mcdemhlikop den Dam; het Vosje achter de Oude Beurs, en in de Beerenhjt buiten de Utrechtsche poort; te Haarlem in de Kroon, in het Noord- Hollandsche Koffijhuis, in het Heeren-Logement bij P. Kist in de Zijlstraat, en in de Halve Maan; te Alkmaar in de Toelast en in den Burg; te Hoorn in het Onge maakte Schip en in den Doelen; te Edam in het Heeren-Logement te Purmerende bij Frikke; te Monnickendam in den Doelen; te Buik sloot bij Vuijkte Leijmuiden en te Uithoorn in de Dorps Herber gen; te Naarden liij Jurrissen; te Muiden bij P. Amersfoortte Amstelveen bij Kerkvoogden en bij van Uaaren aan de Overtooinsche weg. Zullende twee dagen vóór de besteding en alzoo den 285ten Junij 1841door den Opzigtcr II. II. DANSDORP do noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en inmiddels information te bekomen zijn hij den Hoofd-ïngenieur van den Waterstaat P. T. GRLNWIS en den Opzigter Daimlorp voormeld, beide te Haarlem woonachtig. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tor Stad VEKMAAR, brengen hij dezo ter kennisso van de Ingezetenen dezelve Stad dat do Kohieren der Personeelo belasting, dienst 1841/1842, wijk A en B, op den 12,I(,n cn 21""1 dezer, door den Heer Staatsraad, Gou verneur van Noord-Holland zijn executoir verklaard, en op lieden door II. E. A. aan den Heer Ontvanger der Directe belastingen bin nen deze Stad ter invordering zijn overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, len einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeijen, te ontgaan. Alkmaar, den 233tcn Junij 1841. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, F. C. W. DRU IJ VESTE 1JN. Ter Ordonnantie van dezehen, j Vb DIEU FONTEIN VERSCHUUR. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Manheim, den 14den Junij. Gisteren had alhier de lijkplegtigheid plaats van eene vreemde- linge, wier treurig lot de deelneming onzer inwoners in oiigewoneu graad opwekte. Zij was een bevallig meisje van 23 jaren, van Hamburg geboortig cn aldaar met ter woon gevestigd, alwaar zjj op grond van bekomen trouwbelofte, niet cenen jeugdigen werk tuigkundige in eene betrekking leefde, die reeds tweemalen onwet tige gevolgen had gehad. Zijne aanstelling als meesterknecht in eenu fabrijk alhier gaf hoop op eene eindelijke wettige echtverbintenis, althans zoo dacht zijne in Hamburg achtergeblevene geliefde, tot na verloop van geruimen tijd het toeval derwaarts bet berigt bragt dat haar minnaar op het punt stond met een Manheimsch meisje in den echt te treden. Het gevoel van regtinatige aanspraak op zijn bezit en dat der moederliefde bewogen de arme verlatene in aller ijl uit Hamburg op te breken en herwaarts te komen, alwaar zij spoedig de voorbereidselen tot de bruiloft vernemen moest. Daar ik hare voorstellingen bij de mcineedige vruchteloos bleven, wendde zij zich met haren jammer tot de nieuwe bruid en bare moeder, hopende dat in vrouwelijke harten bare met levende documenten gestaafde regten en bet lot barer arme kinderen meewarigheid zou den te weeg brengen. Maar bier werd zij derwijze bard behandeld en smadelijk afgewezen, dat al hare kracht haar ontzonk, en toen nu werkelijk de fraaijc bruiloft plaats greep, schokte dit de onge lukkige zoo geweldig, dat zij in eene ziekte verviel, en ellelijko weken daarna, in den vollen zin des woords, met een gebroken hart den geest gaf. Zelfs do laatste wensch der stervende, den trouwloozen nog slechts eenmaal te zien, werd baar hardvochtig ontzegd, en het laat zich ligtelijk bevroeden, hoe een zoo gevoel loos gedrag, waarvan spoedig geheel Manheim kennis droeg, do algemeene' verbittering tegen bet nieuwe echtepaar moest gaande maken, dat zich noch aan eene schriftelijke trouwbelofte, noch aan eenig zedelijk gevoel had gestoord en over de stem des publieks zoo Iigtvaardig been stapte. Al wie gisteren de begrafenis-pleglig- hcid mede aanzagkou zich van hel buitengewone mededongen o- vertuigen, hetwelk men in alle standen, geloofsbelijdenissen en kun ne aan de vroegtijdig verwelkte hartelijk toewijdde. Duizenden sloo- ten zich aan den lijkstoet aancn vervulde de stratenlangs welko' dezelve voorttoog, en schaarde zich voor de woning der ongevoeli ge jonge echtelingenvoorbij wier woning ook de trein voorbij trok. Hier, zoo wel als voor het huis van den schoonvader, kwam het tot tooneelenin welke zich de algemeene verbittering lucht gaf, die tot laat in den avond voortduurden cn des nachts herhaald wer den. Ofschoon wij verre af zijn, de lofredenaars van dergelijke uit- sporigheden te willen zijn: is echter niet te ontkennen, dat hot te gelijker tijd een zedelijk gevoel was, hetwelk hier lot zulk eene uitbarsting der verachting stof gaf, en dat men ditmaal onwillekeu rig aan <'e spreuk vox populivox Dei werd herinnerd. De wraak was hard, maar niet onverdiend, vermits dezelve, in zekeren zin, was uitgetart geworden, en, in onze dagen, waarin ligtzinnigheid en eigenbelang vaak tot gewetenloozc handelingen van gelijken aard vervoerenis een zoodanig gestreng vonnisdoor het zedelijk ge voel eener geheele burgerij uitgesproken, als gewigtig en van kracht dadige werking te beschouwen. Dit zedelijke gevoel heeft zich ech ter nog op eene veel meer roerende wijze uitgedrukt, doordien ter7 stond na het sterfgeval ruime inzamelingen ten voordeelc der nu volstrekt verlaten, in Hamburg wonende, weezen zijn verordend, waartoe nog komt de opbrengst der onverwijld gedrukte lijkrede; gaven der liefdadigheiddie van de edele harten getuigen en welko zich nu een iegelijk beijvert op het altaar dèr barmhartigheid ne- [Algem. Handels hl der te leggen 's Gn vverhagen tien 20sten Junij. Bjj besluit van den dezer is door Z. M. tot Secretaris der gemeente lleilo en Oejdom benoemd Jhr. Mr. G. CL Fontein Verschuif IlaarlCour.] Men verneemt dat door den ingenieur W. C. Brade hel plan der kettingbrug over het IJ, ten gevolge de bezwaren daartegen door de commissie ingebragt is gewijzigd, en nan Z. M. den Koning is ingediend. De brug is thans zoo veel hoogcr gelegd, dat de klei ne scheepvaart, die de grootste massa op hot IJ uitmaakt, daaron der met mast en vollen zeilen vrijelijk kan onder doorgaan, terwijl de middelsoort en groole schepen, die de minderheid uitmaken, door vijf met draaibruggen afgesloten openingen zullen passeren Daar deze brug voor den handel en nijverheid van Noord-Holland cn speciaal voor die van dc Zaan, Purmerende, Edam, Monnickon- dam cn Hoorn, die dc handel- en koornbeurzen van Amsterdam

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1