A0-1841. ALKIAARSCDE N° 27. COURANT. M a a u tl a 2 7 5 J'dij- --W - - - A Deze Courant wordt eens in de weck en wel 'eiken Maandag, vobr de Prijs van 6 Centen nitgegóven. IUIIMII l)e Prijs der Advertenticn van 1 tot 5 fö W, ■Is is één f'.ulden en vtmr eiken reeel méeé cC? gels is één Guldenen vöor eiken regel meet' 2 Centen, behalve 35 centen zegel rog t voo* elke plaatsing. 1URGEMEESTER ex WETIIOUDEREN dek Stad ALKMAAR ten einde bij voorkomende tijdelijke afwezenheid of ziekte van den Heer Commissaris van Policie, te voorzien in den voortdurenden beregelden loop der zaken, den dienst der Policie betreffende: nebben bij hunne Dispositie van heden, voor die gevallen gedele geerd, den eersten Commies tóp Stedelijke Secretarie P. SPANJAARDT. Geschiedende hiervan deze kennisgeving, opdat een ieder denzel- yenin voorkomende gevallen als zoodanig zal hebben te erkennen. Alkmaarden l8tcn July 1841. Burgemeester en Wethoudcren voornoemd. F. C. W. DRUIJVESTE1JN. Ter Ordonnantie van dezelven, De D1EU FONTEIN VERSCIIUIR. Aan Ouders, welke hel in het belang der aanteleerene ambach ten hunner kinderen, imodig achten dat zij in de Teekenkunst on derwezen worden, doch de kosten daartoe, zelve niet kunnen bestrij den, wordt berigt: dat ter Secretarie dezer Stad, tot den laatsten der loopende maandgelegenheid istot aanvrage om op do Stads- Teekenschool te worden toegelatenmits zoodanige jongelieden gevac cineerd zijn en den ouderdom van twaalf jaren hebben bereikt. Alkmaar, den 5',crl July 1841. Van wege het Stedelijk Bestnup der Stad Alkmaar, De Secretaris derzelve Stad De DIEU FONTEIN VERSCIIUIR. B U1TENLANDSCIIE BERIGTEN. F R A N K R IJ K. Parijs, den 26sten Junij. In den Semaphore de Marseille leest men dd. 23 Junij het vol gende: Gisteren sprak de gansche stad van een ongeluk ter zee, hetwelk aan de beurs den dièpstcn indruk heeft gemaakt en waarvan de Italiaansche zeevarenden lang de herinnering zullen behouden. De Pollux, eeue der fraaiste stoombooten, die de Middellaildsche zee bevaren, en de dienst, vervulde tusschen Marseille en Napels, is in het kanaal van hot eiland Elba, tusschen Longono en Piombiito, op vijf mijlen afstand van Longono, met de gansche lading gezonken. Dit noodlottige voorval had plaats op den 17do'n dezer ten elf ure des avonds. De Pollux was bemand door een 50-tal matrozen en had daarenboven 46 passagiers aan boord, net verblijdt ons te berigten dat allen zijn gered, uitgenomen een oude Nspolitaansche kapitein die zijnen dood in de golven heeft gevonden. Dit ongeluk is veroorzaakt door eene botsing tusschen de Pollux en de Mongibello een ander stoom vaartuig, dat onze wateren bezoekt. Aan boord van de Pollux bevonden zich 7 of 8 Franscheri; deze hebben daden van de edelste zelfopoffering gedaan. De stuurman der boot heeft vooral veel tegenwoordigheid van geest betoond in het redden van een groot aantal schepelingen. Al onze landgenooten zijn later door de paketboot Meritor overgenomenwier kapitein da- deljjk eene inzameling van giften ten hunnen behoeve bewerkstel ligde. De Pollux was in minder dan 10 minuten door de baren ver zwolgen; met uitzondering van de menschen ging alles verloren, brieven, passagiers, goederen, scheepspapieren enz. De zaak is voor de regtbank van Livorno gebragt. Het dagblad le Sud zegt nog dienaangaande: Van de Pollux was niets, noch vaartuig, noch koopwaren verze kerd en de waarde was toch zeer belangrijk. Eene aan boord zich bevonden hebbende dame heeft kleinoodiën ten bedrage van 60,000 fr. verloren AlgemJlandelsbl. Uit Troyes wordt aan do Gazette des Tribunaux geschreven: Eene onbegrijpelijke bijgeloovigheid heeft onlangs in de gemeente Bussy-Cn Oth, departement del'Aube, aanleiding tot eenen dubbe len zelfmoord gegeven. Zie hier de bijzonderheden van dit zonder linge en droevige voorval. Een jongen uit den omtrek was op de kikvorselienvangst uitge gaan, en had er eenigo, nog geheel levende, in oenen zak gedaan. Naar huis keerende, ziet hij een' boer, die langzaam voortwandel- de. Deze man droeg een kamisool, waarvan een der zakken bol openstond. Onze jeugdige visscher liet om de grap eenen zijner le vende kikvorschen in den zak van des Iandmans kamisool glijden. JcaatstgemcldeJochem Jacquemin genoemd, keert huiswaarts, en, aldaar aangekomen, begeeft hij zich te bed, na zijn kamisool boven op de deken te hebben gelegd. Midden in den nacht wordt hij wak ker gemaakt door een vreemd iets, hetwelk hij op zijn aangezigt voelt kruipen, en hetwelk zich, onder het uiten van wonderljjke geluiden, op zijn gelaat beweegt. Het was do kikvorsch, die hare wijkplaats was onlvlugt, en die, waarschijnlijk eenen uitweg zoe kende om te ontsnappen, tot op het aangezigt van den boer was yoortgehuppeld en nu begon tc kwaken. De arme boer durft zich niet verroerenen weldra verdwijnt dit nachtelijk bezoek. Maar do armo man, die van eeno bijzonder zwakke geestgesteldheid was, twijfelt niet meer, of hij heeft met een spook te doen gehad, efl van dat oogenblik of aan, is hij ter prooi aan eene onafgebrokeitö zwaarmoedigheid. Intusschen komt een der vrienden van Jacquemin, die hem eeno pots wilde spelefi, hem berigten, dat een zijner ooms, te Sens woon achtig, sedert weinige dagen overleden is, en spoort hom aan, zich derwaarts te begeven om zijne erfportie te ontvangen. Jacquemin doet rouwkleedercn vervaardigen voor zich, en voor zijne vrouw, en neemt de reis naar de hoofdplaats van het departement der Yonnd £tan, op 8 mijlen afstands van de plaats zijner woning. Hij meldt zich aan het vermeende sterfhuis, en de eerste persoon, dien hij bij zijn binnentreden gewaar wordt, is zijn oom, die gerust in zij nen leunstoel zit, en die aan zijnen neef de blijde verrassing to kennen geeft, welke hij ondervindt, hem te zien. Jacquemin grijpt zijne vrouw bij den arm, en neemt in allerijl do vlugt, gejaagd door eenen angstschrik, welke hij niet kan ontveinzen, en zonder aan zijnen oom eenige opheldering te geven. Middelerwijl liad dc kikvorsch de woning van den landman niet verlaten; hij had zijne wijkplaats door de reet eener opgespleten be schotplank genomen, en deed nil van achter den wand eèn gedu rig gekwaak hooien, hetwelk den armen man in eeno vreessdijkö' ontsteltenis bragt, vooral sedert hij zijnen oom, of liever de schim van dezen, gezien heeft, zoo als hij zich dit laatste Vastelgk voor stelde, en niet minder hield hij zicii er van overtuigd, dat het ge luid, hetwelk liij hoorde, do jammerkreten waren van zijns ooms geest die allo nachten hem kwam verontrusten. Om de toövcrij to bezweren, kwam Jacquemin die in zijne paro- cie koorzanger was, tot het besluit om missen te doen vieren. Wel haast zijn, aan deze bezweringen, die geheel nutteloos blijven, al zijne bestaanmiddelen uitgeput, terwijl het kwaken er niet minder om voortduurt. Eiken nacht staat de ongelukkige man van zijne le gerstede op, neemt zijne deken en slaat zich die als eene monniks kap om het hoofd en' zingt zelf do mis vöor eenen groooten reis koffer, dien hij tot een altaar heeft ingerigt. En toch hield het gekwaak niet op! Eindelijk, het niet meer kunnende uithouden deelt de arme Jac quemin aan eenige lieden zijn voornemen mede, hetwelk hij heeft opgevat, om zich van kant te maken, in zijne natuurlijke eenvou digheid hen verzoekende, hem daarin behulpzaam te zijn, hij koopt een ijzeren halsband, doet zich dien om den hals, en een zijner- vrienden bewijst hem de dienstde schroef aan lo dranijen om liein te verwurgenmaar hij hield op toen hij geloofde, dat de pijn hem zoude aansporen, van zijn ontwerp af te zien. De boor koos nu een ander middel en verzocht eenen anderen vriend, hem tusschen twee matrassen te verstikken. Deze man ook veinsde er in toe te stemmen, en staakte insgelijks de handeling, toen hij meende dat Jacquemin genoeg geleden had, en hem zulks tot eene les zoudo strekken. Maar het gemoed van Jacquemin had te diepo indrukken gekre gen en een onmiddelijk onheil was onvermijdelijk. Melderdaad pp zekeren dag verwonderd zijnde hem niet te zien verschijnen doorzocht men zijne woning en Vond men zijri lijk op den zolder, waar hij zich liad opgehangen. Zijne vrouw, in vertwijfeling over het uiteinde van haren man, stort zich des anderendaags in een moddermoeras, waar zij insgelijks den dood vindt. [Alg. Jlandelsbl.'] Een brief uit Montevideo Van 7 April meldt, dat men onlangs eene poging had in het werk gesteld om Rosas te vermoorden, door middel van een helseh werktuig, hetwelk gezegd werd uit Frankrijk te zijn gekomen. Het bestond in eeno doos, bevattende 16 kleine koperen pistoolloopen met kogels geladen. Men had Ro sas deze doos ter hand gesteld, onder voorgeven, dat zij kleinnoo- diën behelsden. Zijne dochter had dc nieuwsgierigheid de doos te openen, waarop terstond eene zwakke ontploffing volgde, die haar echter geene wonde toebragt; door het een .of ander toeval moet de draad, die het vuur moest veroorzaken, onklaar geworden zijn, anderzins zou mej. ltosas onmisbaar als slagtoffer van een schelm stuk zijn gevallen. Het helsche werktuig moet geadresseerd zijn geweest aan den admiraal Dupotet te Huenos-Ayresdie zich haast te hetzelve door zijnen secretaris aan Rosas ter hand tc doen stellen. [Algem. Jlandelsbl.] DUITSCnLAND. Tc Stockholm hebben dc hoeren Gjorki en Benzelstjernaten aan zien van duizenden nieuwsgierigenop liet meer van Malor eene welgelukte proef der uitvinding van den zwecdschen luitenant kenberg genomen, om op het water te wandelen, met behulp van een langen staf en aan de voeten gebonden kleine hooien, van zes a zeven zweedsche ellen lengte, en ongeveer vier duimen breedte, gelijkvormig aan de houten sneeuw—schaatsenwaarvan zich de U.ip- lanilers bedienen, om over de met sneeuw en ijs bedekte moeras- seu en bergen tc kunnen gaan. [Algem, //ar

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1