C 0 I li A N T. 4'i. a a a <1 a z 11 October. II -i4_RTïA Xi ?2s5 NOTIFICATIE. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 0 Centen uitgegeven. De Prijs der A nvrin onëü van 1 tot 5 re- gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. PROVINCIE NOORD-BOL L AS D. A ANBESTEDING. 'p Woensdag den 13de» 0etober|184l des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbate, door den Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Noord-Holland, of bij deszelfs absentie, door een der leden van Gedeputeerde Staten, aan het locaal van het Gouverne ment der Provincie, te Haarlem, worden aanbesteed: Het Zesjarig Onderhoud van de ZEE WERKEN ,?gelegen voor de kusten van Willems-Oordden Helder en Huisduinen, van 1°. October 1841 tot ultimo September 1847. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken, op welke bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben, zullen ter lezing liggen, boven en behalve aan het locaal van het Gouvernement van de provincie Noord-Hollandin j de voor naamste Logementen en Koffijhuizen, als: te Amsterdam in het Kof- fijhuis het Fosje op het Rok-in. in het Logement '.heil Wapen ran Medetnllik op den Dam, in de Beercbijt buiten de] Utreehtschepoort en in de NieuiPe Stads Herberg aan het IJte Haarlem in het Noord- llollandsche Koffijhnisin de Logementen de Kroon, de Halve Maan, de Leenwrik en in het Hecren-Logement in de Zijlstraat; jte Alkmaar in den Rooden Leeuw en in den Toelast; aan den Helder in helllee- ren-Logementte Nieuwediep bij de Weduwe Manicus en bij lknen; te Medemblik en te Enkhuizen in den Valk; te Hoorn in het Onge maakte Schip en in den Doelente Edam in het Heet en-Logement te Purmerende bij Frikkete Monnickendam in den Doelen; te Buik sloot in het Roude Ilert en in den Vergulden Wagente Muiden in het Hof van Hollandte Weesp in den Roskam te Naarden bij Jur- rissenen, op het Eiland Texel, aan het Oude Schild in de Zeven Provinciën. Zullende acht dagen vóór de besteding de noodige aanwijzingen wor den gedaan, en bij den Hoofd-Ingenieur van den waterstaat P. T. GRINWIS, te Haarlem, en bij den Ingenieur J. ORTT te Alkmaar, de vereischte inlichtingen te bekomen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, brengen mits deze ter kennisse van de Ingezetenen derzelve Stad en Jurisdictiedat op heden door het Kollegie van Kiezers tot Ledeu van den Raad dezer Stad zijn benoemd De Ileeren D>. Dirk Willem van Leeuwen en Jan Schoehuizen. Alkmaar, den 7Jt'n October 1841. jBurgemeester en Wethouders voornoemd J. T. K O O R N Ter Ordonnantie ran dezelven I)e Ü1EL FONTEIN VERSCUblR. DDR GEM EEST E R en W E THOLID E H S der Sta nALKMWR, brengen bij deze ter kennisse van alle degenenwelke daarbij be- langhebben en aan het regt van Patent onderworpen zijn dat zij zich in Persoon en voorzien van het door den Ontvanger der Direc te belastingen binnen deze Stad, ten bewijze van den ontvang van het billet van aangifte, afgegeven reen, tot bckoming van derzelver Patent, ter Secretarie dezer Stad zullen belmoren te vervoegen, al waar tot dat einde dagelijks uitgezonderd des Zondags.) van Dings- dag den 12J(U tot en met Dingsdag den 2(!steu October 1841, (les voormiddags van 10 tot des namiddags ten één uren, zal worden gevaceerd. Waarschuwende Burgemeester en Wethouders tevens alle zooda nige Patentpligtigendat na verloop van dezen bepaalden termijn de onafgehaalde Patenten krachtens Z. M. besluit van den 17lll'n Oc tober 1820, door den Deurwaarder der Directe belastingen, aan hunne huizen zullen worden rondgebragt tegen betaling van tien centen voor ieder patent. Alkmaar, den l)''ca October 1841. Burgemeester en Wethouders "voornoemd J. T. KOOR N. Ter Ordonnantie ran dezelren, De DIF.U FONTEIN VERSCHülR. BUITEN LAN DSCRE BER1GTEN. F RANK 11 IJ K. Pakijs, den 30sten September. Zie hier eenige naauwkeurige bijzonderheden wegens dc verschrik kelijke losbarsting, welke laatstl. Donderdag avond heeft plaats ge had in do winkel van den kleedermaker Buisson, straat Richelien N». 108. Ongeveer een uur nadat het gas was aangestoken bespeur den de bewoners van het huis eenen onaangenamen reukdie uit ccne der gaspijpen scheen voort te komen. Voor eenig gevaar be ducht, zond de heer Buisson dadelijk eenen zjjner knechts naar de gosfabrijk, opdat men van daar eenen deskundigen;zoude afzenden die de oorzaak van het gebruik koude ontdekken. Dc directeur van de gasfabrijk zond daarop eenen jongeling van 16 of 17 jaren, die den oorsprong der gasontsnapping onder aan den grooten trap daeht te zullen vinden, doch niets kon ontdekken. Daar hij wist, dat dc buizen door eene boven de keukendeur aanwezige kast lie pen, verlangde hij een trapje te hebben, om daarbij te komen, terwijl hij zich door de dienstmaagd van den heer Buisson deed lichten. Eenmaal op het trapje staande opende hij de deur der kast en op hetzelfde oogenblilc kwam daaruit eene massa gas te voorschijn, die met eenen vervaarlijken slag ontvlamde. De geheel door vuur omgeven jongeling werd van het trapje op eene tafel en van daar op den grond geworpen. De dienstmaagd, die den kan delaar hield, werd insgelijks ter nedergeworpenhare kleedercn vattenden oogenblikkelijk vuur, zoodat zij in lichte laaije vlam stond. De heer Buisson, die de ontploffing had gehoord, was (la ongelulikigen onverwijld te hulp gekomen, maar naauwelijks had hij den voet op den keukendrempel gezet of ook hij werd door do vlammen omgeven; aan hoofd en handen kreeg hij vrij ernstige brandwonden. Door twee geneesheeren en een apotheker werd met den meesten spoed de eerste geneeskundige hulp verleend; vervol gens werd de jongman naar het hospitaal St. Louis gebragt, waar hijin weerwil van den hem verleenden bijstandin eenen hoogst gevaarlijken toestand verkeert. Ook de dienstmaagd lievindt zich in gevaar; en de heeren der kunst vreezen, dat, zelfs wanneer het hun gelukt haar het leven te behouden, zij waarschijnlijk voor ha-i re overige dagen verminkt zal wezen. Wat den kleedermaker be treft, deze heeft insgelijks onbeschrijvelijke smarten te verduren doch men hoopt dat zijn leven buiten gevaar is. Ten aanzien van dc gasontvlamming zelve is gebleken, dat deze, gelijk hier Loven is gezegd, plaats had zoodra de deur der kast werd geopend, bin nen welke de gasstof zich had ontlast; de slag verbrijzelde een met glasruiten voorzien beschot en nog eenige op den tuin uitziende vens terramen. Van eenen anderen kant brak de brandende vloeistof door een paneel der deur tot in den winkel, ramen en spiegelrui ten verbrijzelende; in eene regte lijn voortgaande tot in het tweede en derde magazijnwerden ook daar de deuren en vensters verbro ken; vervolgens eene kleine bogt makende, ligtte de gastkolom eene glazen deur uit haar hengsels, zette een klein vertrek in vlam eu verdween door een ander op den Boulevard uitkomend vensterraam. Ondanks de uitgestrektheid der verwoesting mag men zicli nog ge lukkig rekenendat geene grootere ongelukken hebben plaats gehad, want hadden de twaalf in huis zijnde personen zich op den weg der vuurkolom bevonden, alsdan waren allen daarvan de slagtoffers geworden. [-dig- Uandelsbl. Eene particuliere brief deelt aangaande het in brand geraken der Amerikaansehe stoomboot Erié de navolgende bijzonderheden mede, die eene droevige belangstelling vertoonen: De heer Cle mens, eerste ingenieur, die door het schip de Witt Clinton is ge red geworden, verhaalt dat eene minuut na de ontploffing der olie vatendie vuur hadden gevat, het beuedendek, de dames-kajuiten en het voor wandeling bestemde boven-dek niets dan eene masse vlammen vertoonden. De heer Clemens zeide alstoen tegen den ka pitein, d»t het tijd was aan eigen redding te denken; de kapitein vereenigde zich met dut gezegde en sprong oogenblikkelijk in het water, de heer Clemens wierp een half brandende bank over boord; maar twee Zwitsers, die reeds in het rond zwommen, maak ten zich daarvan meester; daarop wierp hij eene tweede hank over boord, welke almede door passagiers word aangegrepen; toen sprong de heer Clemens eindelijk zelf in liet water, doch ua ongeveer tien roeden afstands gezwommen te hebben, dacht hij, dat het voor hein welligt beter ware te wachten tot dat de stoomboot gelijk met het water zoude zijn afgebrand, omdat hij misschien op een der over blijfselen zoude kunnen plaatsen; hij keerde zich dus weder naar het vaartuig, maar alstoen, zegt hij, was ik getuige van een schouwspel, dat nimmer uit mijn geheugen zal worden gewischt. Het gansehe schipmet uitzondering Van een gedeelte van het voor dek, stond iu volle vlam, waardoor de geheele omtrek bloedrood weid verlicht. Terwijl het vaartuig alzoo te midden der vlammen voortdreef ontwaarde hij eenige ongelukkigendie met den dood worstelden en zich over boord poogde ie werpen zonder daarin te kunnen alngon; op hel voorschip hictoii oon I4tal personen hunne banden in de hoogte en lieten doordringende kreten hooien. Du heer Clemens wendde zich van dit akelige tooneel af; hij bespeurde twee matrozen op eene drijvende plank; zij riepen hem toe hij hen te komen, maar de plank konde lien niet alleii dragen; gelukkig- lijk greep hij een voorbij drijvend meubelstuk, hetwelk hem eene kortstondige ondersteuning verleende. Weldra echter zag hij eenen zwemmenden ouden man, wiens krachten uitgeput waren, hij riep hem tot zich, stond hem zijne plaats af eii ging op nieuw rond zwemmen; hij vond een ander stuk van liet wrak der stoomboot, maar stond ook dit aan twee passagiers af. Eenige tijd daarna werd hij aangeroepen door den kapitein, die met eene kleine sloep en vier matrozen kwam aanroeijen; hij spoedde zich naar hen, alsvvanncer de kapitein hem zeide eene vrouw op de oppervlakte des vvutgrs drijvende le zien. het was mo-

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1