MODE-ARTIKELEN. Xè Alkmaar, bij de Erven van A. S T E R C K, in de Achterdam, wijk C, n°, 589. gewijzigd en bestnnrd; zoo behoort bet tot de ongcrijindste veron derstellingen dat hetzelfde middel onder al deze omstandigheden dezelfde onfeilbare uitwerking zal kunnen doenwordende hetzelve bovendien toegediend, zonder dat zelfs in het algemeen de zieke beesten door den bedoelden persoon in eenigen oogenschoiiw zijn genomen. Hetgeen den drank zulk een groot vertrouwen bij den boerenstand heeft doen verwerven en bij voortduring behouden, kan niet anders dan daarin worden gezocht, dal dezelve wordt afgegeven, onder bij voeging, dat hij zonder uitwerking blijft, ingegeven wordende, wan neer de beesten werkelijk zoo ziek zijndat zij ophouden te eten ofte herkaauwendus, met andere woorden, dat de inwendige dee- len door ontsteking zijn aangedaan. Deze voorwaarde strekt, om het eenmaal gevestigde crediet op het middel bij onnadenkende» krachtdadig staande te houden en te bevestigenvermits toch de veehouders, met deze bijbepaling bekend zijnde geworden den drank voornamelijk ingeven aan die beesten, bij wie zich de ziekte in de goedaardigste trappen vertoont, wetende, dat dezelve in de meer hevige niets helpt; blijvende hier intussehen altijd de gereede ver klaring over, dat, wanneer de dieren, ongeacht het tpedienen van den drank, niet beteren maar sterven, dezelve te laat is aangewend. Op deze wijze valt het als van zelf in het oog, dat een overgroot getal runderen, ten gunste van het onmatige winst-gevende middel, beschouwd worden als door hetzelve te zijn genezen of voorbehoed gebleven die door eene andere gepaste geneeswijze even zeker of welligt door de natuur zelve zouden zijn hersteld geworden, of misschien van de ziekte geheel verschoond gebleven. Het nuttigen van het vleeseh van runderen, welke, ter oorzake dat zij, door den pestbrand aangedaan zijnde, in tijfis worden ge- elagt, of komen te sterven, kan niet anders dan nndeelig en gevaar lijk voor menschen en dieren worden gehouden weshalve tegen het in consumtie brengen van zoodanig vleeseh te regt maatregelen zijn genomen; zijnde zelfs ook het gebruik der melk van die koeijen, welke in een geringeren trap zijn aangedaan, ten eenenmale te ont raden. Ook dient menom dezelfde redende noodige voorzorgen te nemendat geene andere dierenbij voorbeeld varkens of hon den, de lijken der afgemaakte of afgestorvene beesten opdelven; ten weikeu einde deze ter behoorlijke diepte onder den grond moe ten worden begraven. En eindelijk is aan hen, die de lijken ope nen, de meeste omzigtigheid aan te bevelenten einde te verhoe den, dat zij zich daarbij verwondingen toebrengen, of dat opene plaatsen aan de handen of andere ligelinamsdeelen met hel bloed of andere stollen der levende of doode beesten verontreinigd worden waardoor de nadeeligste gevolge kunnen worden te weeg gebragt. Men zal hiertegen to moer kunnen beveiligen door, bij de opening «Ier lijken en ook bij het ingeven van geneesmiddelen de handen goed met olie te bedekken, en deze telkens met zeer verdund ehloor-water zuiver af te wasschen. [Stauts-Cour.] In do Amsterdamsche Courant van den 22sten October leest men: Het belangrijke werk van het verbroeden van het Rokinaan jde zijde der Kalverstraatvordert met ongemeenen spoed en het reeds voltooide gedeelte, van de Doelensluis tot aan het gewezen Yal- bruggetje, getuigt reeds voldoende van het allezins doelmatige dier onderneming eu dat het Rokin eene der schoonste grachten van de geheele stad zal worden. Aan het in orde brengen van het ruimhetwelk door het af breken van de Oude Reurs Ontledigd is, wordt insgelijks met ijver gearbeid, om zoo mogelijk nog voor den winter gereed te komen. Dit ruim zal een nieuw plein daarstellen; hetzelve wordt omgeven door eenen lagen ringmuur, tot steun van het verheven liggend plein. Voor hetzelve komt, over het Rokin, eene ruime brug, aan het metselen van welker vleugels en aansluit-muren men reeds be- eig is. Voorts bestaat er planontworpen door de voornaamste schil ders, beeldhouwers, architecten en graveurs hier te lande, en waar toe reeds eene commissie zich te Amsterdam en te 's Gravenhage beeft gevestigd, om bezijden deze brug, op het plein, een kolossaal metalen standbeeld aan den grooten Rembrandt op te rigten. Be halve den overgang over evengemelden brug, en dien aan den o- verkant van liet pleinover de oude trappen van de Beurskomen er nog twee overgangen over het plein, die met weinige trappen verbonden worden aan de beide gewezenen Beursstegen, die thans ook zeer ruime straten aanbieden, ieder, naar de zijde van het plein, voorzien zullen worden van ruime voor de voetgangers bestemde trottoirs van asphalt. Zoo veel zich uit hetgeen men reeds ziet iaat beoordeelen, belooft het werk een zeer gelukkig geheel te zul- Jen opleveren. Intussehen wordt het grootere werk van het bouwen der nieuwe Koopmans-Beursop het Damrak, met kracht voortgezet, en met genoegen kan men thans de verzekering gevendat er bij het heijen «Ier paleneen zeer goede en vaste ondergrond tot het vestigen vaiï dit gebouw gevonden wordt. i) Ook andere punten der stad ziet men, aan werken van meer deren of minderen omvang arbeiden. Ter aanvanging van de gewezen Weteringspoort is men bezig met het daarstellen van een sierlijk steenen gebouw voor de amb tenaren der belastingen en den portier, welk gebouw zich aan een ijzeren hek zal aansluiten. De nieuwe brug over de Baangracht, cn die over de buitenvest, zijn reeds voltooid. In verband met dit werk zal de nieuwe aanleg van wandelin gen langs de schansendie dit jaar van de Utrecbtsche tot aan de Weteringspoort gebragt is, zoo wij hoopen, in het volgend jaar weder van daar tot aan de Leydsehepoort worden voortgezet, terwijl aan den onderen kant de kazernering aan de Utrechtschepoortdoor het bijbouwen ,voor de kavalerie eeue nieuwe uitbreiding zal erlangen. Eindelijk nog ziet uien op de Bloemgracht eene nieuwe stads school inrigten, in welke 600 a 700 kinderen opgenomen zullen kunnen worden." In de Amsterdamsche Courant leest men onder dagteekening va» 26 October: Heden is alhier door Zijn Hoog Eerwaarde monseigneur van Wij» kersloot, bisschop van Curium, bijgestaan door eene menigte gees telijken, van onderscheiden rangen, in bijzijn van Z. D. II. den kar dinaal de Capaccini, buitengewoon zaakgelastigde van den Heiligen Stoel, aan het hof der Nederlanden, en van onderscheiden overhe den, alsmede van vele daartoe genoodigdenmet alle daarbij die nende plegtigliedeu eu ceremonien, ingewijd geworden de alhier nieuw gebouwde kerk, genaamd de Moyzes cn Aaron." Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Noord-Hot- landsch Kanaal, van den 22 tot den 28 October 1841. Ned. fregat. Elisabeth AntoinetteII. A. Bezier van Batavia naar Amst. Dito bark. Clasina AdrianaS. Nielsen Suriname dito. Dito kof. HendrikaII. K. Sietsema Copenamen dito, Belg, bark. AmaliaP. Knudsen Havana dito. Amerik. fregat. Francia, J. G. CushmanNewjork dito. Deens, sohou. Tree GezustersW. Mewes Glaseow dito. Eng. brik. Isabella, H. Robson Newcastle dito. Dito dito. Waes Packet, W. Mendlez Sunderland dito. Ned. kof. dlidaJ. H. Mulder Stettin dito. Dito fregat. Johanna, R. Maalsteed »Amst. n: Batavia. Dito bark. Margaretha CathrinaJ.II. Schippers» dito dito. Dito .Vuist ga Ij t. Vriesland, J. C. van der Veer dito Copenamen. Amerik. freg. CumberlandA. Blanchard dito New-Orleans. Kniph. brik. De Eersteling, J. E. Moss dito Rio de Janeiro, Ned. bark Elisabeth Maria, J. Grim dito Philadelphia. Oostenr. brik. VnkD. Pagunotte dito Yenetiën. Portug. schon. Felix Sembrana, J.M.d'Almeide» dito Oporto. Frans. dito. Ia Rue Victoria, J. B. Duranddito Duinkerken. Ned. smak. Margaretha Everarda, G. 0. Sap dito dito. Eng. brik. Laura, F. Mare dito Newcastle. Rass. bark. Georg Canning, J. Lundström dito Helsingfiord. Noords, dito. Anna Wilhelmina, J. Naess »Purm.» Drammen. Dite brik. Vennerne, P. A. Falkenborg» dito dito. Dito bark. Procidentia ArendG. Jacobsendito dito. Dito dito. Prins Oscar, II. C. Agerup dito Tonsbergen. Dito dito. Ellida, S. Knudseu dito Drammen. UUWELIJKS-PRÜCLAMATIEN, gedaan binnen Alkmaar op Zondag den 31 October 1841. Eerste Gebod. Gerardus Cloeck en Cornelia Arendina Berghuijs, beide nïhie? Woonachtig. Tweede Gebod. Jacobus Korvet en Catharina Plas, heide alhier woonachtig. Jacobus Andreas Cohen de Haan, laatstelijk te Haarlem, thans al hier woonachtig, en Koerlina Maria Hartman, weduwe van Machieï llabiehwonende alhier. Willem Gijsen, weduwnaar van Gesina Koopman', en Margrieta Narold, beide alhier woonachtig. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 25 tot den 30 October 1841. Willem, zoontje van Cornelis Mooij en Maartje Kraakman. Evert, zoontje van Evert van Leeuwen en Grietje Boendermaker. Maria Magdalena, dochtertje van Bernardus Beekman en Maria Magdalena Bruin. Cornelia, dochtertje van Plaunius Martinus Al dus en Wilhelmina Huijgens. Hendricus Josephus, zoontje van Ca rel Collier en Alida Boers.Pietertjedochtertje van Gerrit Hof man Cn Justina de Kruijf. Sophia dochtertje van Klaas Klok en Uinke Veenstra. Hermanns Hendricus, zoontje van Egbertus Ibink en Margaretha Haanraads. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 25 tot den 30 October 1841. Anthonie, zoontje van Jacob Duijts en Margaretha Limburg, oud 16 dagen. Pieter van Nassau, oud 44 jaren. Geertje, doch tertje van Dirk Hulst en Elsje Saalberg, oud 3 weken. Grietje Manneveldthuisvrouw van Dirk Jongejan, oud 32 jaren.- Joris, zoontje tan Jan Broertjes en Grietje Eenigenburg, oud 3 jaren. Albert, zoontje van wijlen Albert Koning en Maria Krijt, oud 101 ja ren. Jacobus, zoontje van Klaas Klok eu Hinke Veenstra, oud 16 maanden. P. M. COSTER, geb. BERGHUIJS, berigt door deze, dat zij op Dingsdag den 2den November e. k.zal voorzien zijn van de Nieuw ste MODELLEN van DAMES-HOEDEN en MANTELS, MUTSEN en KRAGEN; benevens eenige PELTERIJEN, gevulde en andere HAND SCHOENEN enz. enz. A. E. MOERIAANSherigten door deze aan hunne geëerde Begunstigers, weder te hebben ontvangen de Nieuwste MODELLEN van WINTER-HOEDEN en DAMES-MANTELS, alsmede een mooi As» sortement PELTERIJEN en verscheidene andere voor het Winter-sai- zoen geschikte goederen; alles tot zeer civiele Prijzen bij hun te bekomen. De ondergeteekende, eigenaar geworden zijnde van de BROOD- BAKKERIJ, staande op de Korte Nieuwesloot, beveelt zich in da gunst zijner geëerde Stadgenooten. Alkmaarden l,tcn November 1841. J. K O R V E R.

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 2