t ALRMAARSCÏIE If? c o r ii a re O December. AI a a ii d a g ■S-'-'-^óoS Deze Courant wordt eens in de week en wel élken Maandag, voor do Prijs van G Centen uitgegeven. De Prijs der AcvEnxEUTiëN van 1 tut 5 re gels is éën Gulden, en voor eiken regel mee'' 20 Centen, behalve 35 eenten zegelregt voo* elke plaatsing. 5 VciC r* "Van woge D. H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, wordt bekend gemaakt: Datter oorzake van het invallen van den eersten Kersdag op Zn- turdagde Markten van dien dag, zullen worden gehouden op Don derdag een. 23sten December 1841, terwijl de Vrijdagsche Kaas en Graanmarkten óp den gewonen dag bepaald blijvën en de eerste Zaturdagsche Markt van 1842, als invallende bp Nienwejaarsdag gehouden zal worden op Vrijdag dm 31st"» December 1841. Alkmaar, den 4lle» December 1841. De Secretaris der Stad Alkmaar, Ds DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BU1TENLANDSCRE BERIGTEN. KomNGSBBRGES, dén 1 dden November. De scheepvaart is hier, tegen alle verwachting aan, niet zoo le vendig geweest, als in het afgeloopen jaar, hetgeen aan verschillen de omstandigheden en ook onder anderen daaraan moet worden toe geschreven, dat hier in Pruissen en Litthauen de oogst, wat tarwe en rogge betreft, slechts zeer middelmatig is uitgevallen en de over gebleven voorraad van het vorige jaar zeer gering was. De prijzen bleven niet alleen hoog, maar stegen door de toenemende vraag naar tarwe voor Engeland, zoodat dezelve met die van buiten 's lands nagenoeg gelijk stonden. Met uitzondering van lijnzaad, erwten, hennip, enz., werd er weinig graan naar het vaste land verzonden'. De scheepvrachten waren gedurende dit jaar veranderlijk en weinig gezocht, zoodat hier veel minder Nederlandsche bodems zijn inge klaard dan gewoonlijk. Lissabon den 9den November. De walvisch-vissclierij der Amerikanen in do streken van Kaap Verd, levert gunstige resultaten op en neemt sterk toe, Te Fayalalwaar de tot deze risscherij behoorende vaartuigen ge- woonlijk lossen, zijn tusschen 12 Mei eii 10 November 1840, hon derd en vijf en veertig dezer walvisch-visschers aangekomen, hebben de 52 derzelven 5816 vaten olie of spermaceti gelost; dit zat over het loopende jaar meer bedragen. Deze bodems zijn meerendeels van 250 tot 500 ton en hebben éene uitrusting Voor twee tot vier jarensommigen derzelve vangen eén of twee visschen op de reis van de Vereenigde Staten naar de Azorische eilanden; doch de meesten kruisen gedurende één of twee maanden in de omstreken van Fayal, ten einde, na gelukkige vangst, de olie te lossen en naar de reeders te verzenden. Men ziet ook tusschen Kaap Verd en de Azorische eilanden eenige Amerikaansche brikken en schoeners kruisen, die van daar direct naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Zijner Majesteits korvet Nehalennia heeft, van Batavia komende, Fayalaangedaan. Te Lez-Fontainekanton van [Soire le-Chatean, woont een huis gezin, zamengesteld uit negen en twintig personen, te wetenj va der, moeder en zeven en twintig kinderen, zijnde geboren uit twee moeders, waarvan de eerste negentien ter wereld bragt, en wel twaalf in vier krambedden; de overige acht kinderen, waarvan de jongste slechts drie weken oud is, uit 's mans tweede echt voort- komstig. Deze kroostrijke huisvader heeft met zestien zijner zonen tc gelijk in 's Konings dienst gestaan; hij bekleedt thans) 60 jaren oud zijnde, het ambt van veldwachter in de gemeente, met een militair pensioen van 500 franken, en 150 franken jaarwedden uit •s Konings bijzondere fondsen, ter gemoetkoming in zulk eene huis zorg, als dezen braven burger op de schouderen drukt. mandant van het fort te Unarang bij Samarang (adjudant Sigrist een geboren Berner) door deze dieven beroofd geworden. De ge- heele wachtpoit vari het kleine fort was dcor ecnen aangenaam rie- kenden damp derwijze verdoofd en magteloos gemaakt,'dat zij do koffers en kisten gerust uit het fort lieten wegdragen, kunnende zij zich niet in het minst bewegen en ook niet spreken. Te Samarang, de tweede hoofdstad van Java, is dezer dagen een oppasser in het militaire hospitaal aldaar, ten gevolge van het hu wen van een weesmeisje, onverwacht rijk geworden. Te Samarang is het eene verpligting, dat alle weeskinderen, aldaar in de wees huizen worden opgenomen, tenzij bij testament anders ware beschikt, Zij genieten daar eene goede opvoeding en in hunne behoeflen wordt ruim voorzien, doch zoowel de weezeri als de regenten var» het gesticht zijn meestentijds onbekend met het bedrag der nalaten schap, die te Batavia beheerd wordt. Ieder manspersoon, dieƒ2, daags verdient, heeft toegang tot het weeshuis om zich eene vrouw te zoekenmen kiest alsdan wie men wilspoedig is men hot eeng gewordenwaarna het huwelijk snel kan volgenen weinige da gen na deszelfs voltrekking wordt den jonggetrouwden van hier be* rigt hoe groot of klein het vermogen der vrouw is. De hier be* doelde man ontving alzoo vier dagen na zijn huwelijk kennisge-* viug, dat zijne jonge vrouw een vermogen van 65,000 bezit. Ten gevolge van dezen echt is onder de onbemiddelde ongetrouwde mans te Samarang eene ware huwelijkswoede voor weesmeisjes ont staante meer omdat men zegt, dat in het Roomsche weeshuis nog een meisje wordt opgevoed, hetwelk ƒ200,000 bezit. De heer Faber te Munehen heeft eene spreekmachine vervaar digdwaarin de menschelijke spraakorganen naauwkenrig nage maakt zijn; de mond, tong eu luchtpijp zijn uit gomelastiek ge vormd; een blaasbalg, die de longen vervangt, drijft er de lucht door. Moet de machine spreken dan speelt Faber als op een kla vier, en doet alzoo de onderscheidene spraakgeluiden bijna even snel hooren, als men gewoonlijk spreekt; de maohine kan lispelen, schreeuwen, zelfs eenvoudige wijzen zingen. Batavia den 25sten Julij. Op de hooge gebergto van do Preanger regentschappén is in de vorige maand des nachts het water bevroren. De oudste lieden kunnen zich niet herinneren, dat dit op Java heeft plaats gehad, want in Tjanjer (de plaats in wier nabijheid het ijs gevonden is), kan niemand zich herinneren dat zich ooit water tot eene harde stof heeft gevormd, weshalve men het aan de rotswanden hangende ijs in het eerst voor glas aanzag. De in mijnen vorigén brief vermelde rooverbende zet nog altijd haar schandelijk handwerk voort, want nog op 1 dezer is de kom- Yolgens eenen brief van Montpellier, is aan Marie Capelle in hare gevangenis eene cel aangewezenniet verre van die van Mile. Crou- velle. Zij is geheel afgezonderd en heeft verkeer met niemand dan met den directeur van het huis en de zusters van St. Jozef van Nevers, die, geljjk men weet, sedert ongeveer een jaar da dienst in die gevangenis waarnemen. Op het advies der genees- heerenwelke verklaard hebben dat zij spoedig zoude bezwijken, indien men haar aan het gewone regime van het huis uildo on derwérpen wordt Maria Capelle beschouwd als in de infirmerie zijnde. Zij wordt door eene medegevangene bediend. Slechts wei nige personen hebben haar gezien, zijnde ten dien opzigte da strengste bevelen gegeven. De eenige gunst, welke men haar tot heden heeft toegestaanis het gebruik eener tafellamp a la Carcel. Onze brieven uit Madrid van 23 November melden de aankomst van den regent in die hoofdstad, en dat hij, na zijne feestelijke ontvangst door de bevolking, zijne hulde is gaan aanbieden aan de Koningin en haar de hand heeft gekust. Het stedelijke bestuur had een met zes prachtige paarden bespannen rijtuig der Koningin tef beschikking van Espartero gesteld. Naast dat rijtuig reden verschei den generaals, onder anderen de heeren Ferraz, Seoane, Tena, Grases en Lavinabehalve de adjudanten van Z. H. en een schitte rende staf. De bevolking heeft herhaalde blijken van geestdrift ge geven op het zien van Espartero, die van zijnen kant aangenaam verrast was op het aanschouwen van den versierde boog, 'welko ter zijner eere was opgerig». De goede verstandhouding, die tus schen den regent, de bevolking en de nationale garde op zulke hechte grondslagen is gevestigd, beloofd eene heilrijke toekomst. Algemeen gelooft mendat de Cortes zich in de aanstaande zitting zullen bezig houden met grondwettige kwestienwaarvan de beslis sing voor de Spaansche natie van het hoogste gewigt is. De orga nisatie der gemeentelijke besturen en der provinciale deputation eischt hervormingen, welke het gouvernement stellig zal tot stand brengen. De berigten uit Barcelona boezemen de bevolking van Madrid reeds minder belangstelling in; men weet dat de regering loosheid gedwongen is het hoofd te buigen voor het wettige gezag, en men hoopt, dat wanordelijkheden als de voorgevallene niet ver der zullen plaats hebben. De nieuwe gouverneur van Barcelona de generaal Zabalais een man van vast karakterdie het door van Halen aangevangen bevredigingswerk zal voltooijen. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 's GnAVENHAGBriden 30sten November. Bij het algemeen verslag van den staat van landbouw in Nederland in 1840, uitgegeven op last van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheidis gevoegd een verslag nopens de toe stand van het eiland Curacao, gedurende genoemd jaar. In hetzelve komt voor, dat groot gebrek aan regen den toestand dezer, door den loop der omstandigheden verarmde kolonie voor het oogenblik. wel weder heeft verergerdmaar dat de toekomst bemoedigend is vooreerst, uit hoofde de nopal-cultuur, waarop het kostbaar coche nille-insect tiert, allezins schijnt te zullen gelukkendaar de afietsela van de zestig ontvangene nopal-bladen eene ontzaggelijke aanwinst van planten hebben geleverd, en dit gewas geene bétere, dan de drooge lucntsgestcldheid des eilands schijnt te vereisehenander deels, omdat de aloëwaaruit dc bekende bittere harssoort wordt

Alkmaarsche Courant | 1841 | | pagina 1