A°' 1843. ALRMAAftSCHE N? 25- C 0 R A N T. M «i ïi ti d a g Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandagvoor de Prijs van 6 Centen ïi il gegeven. De Prijs der Advertenticn van 1 tot 5 re gels is één G tildenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voör elke plaatsing. KENNISGEVING. 15üRGEMEESTF.R en WETHOUDERS nKR Stad ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Staddat het Kohier der Personeele belastingdienst 1843-1844, wijk A en 11. Letter An°. 1op den 10'1™ Jnnjj 1843 door den lieer Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard, en op heden door II. E. A. aan den Heer Ontvanger dér Directe Belastingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. leder Ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke Vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeijente ontgaan. Alkmaarden 13,,el' iumj 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. T. K 0 0 R N. Ter Ordonnantie van de zeiven bij afwezen van den Secretaris SPANJAARDT. BROOD-ZETTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, bepalen bij deze, dat, te rekenen van den dag van heden, de prijs zal zijn van: ,1 le soort 33j Ct. per Nederl. pond. Het fijn Wit Tarwenbroodj 2o 2/ liet grof Bollenbrood231 origebuild Tarwenbrood 25f Roggenbrood11 En dat mitsdien de prijzen en het gewigt van het brood binnen deze Stad en Jurisdictie, zullen zijn als volgt: Pond. Once. Lood. J'ijn VVilleo". oi regeis i-suoii, Eijne Wittebroodsbol Gebuild Tarwenbrood 2e Bollen, 8 of 10 voor 5 Cents Roggebrood wegen 3. f - 10 C9. 1. 5. - 05 4. - 13J 6. - 20 8. - 27 1. - 27 2. 2 - 05 ook in den vorm van broodjes. 6. a - 66 3. - 33 H. -16|» niet boven de zetting verkocht mogen worden, op de boete daartoe staande. Alkmaar, den I7den Junij 1843. J. T. K 0 O R N, Ter Ordonnantie van dezclven bij afwezen van den Secretaris, SPANJAARDT. onder de hoogere standenin eene maar al te weelderig bezette ta fel, kostbare en fraaije meubelen, elegante bediening, welke laatste, in vergelijking inet Europa, zeer duur is. Rijke familien hebben gemeenlijk 30 of 40 nietsdoende menschen om zich henen. Ofschoon ik in een hotel logeer, waar een groot aantal dienstboden heen en weer looptmoet ik echter voor mijne rekening twee houden. Een voor mijne persoonlijke bediening, dien men lijfjongen noemt, en een ander voor mijne paarden. Alle mannelijke dienstboden heeten jon gens, ook zelfs als zij 30 of 40 jaren oud zijn. Gewoonlijk spreken zij alleen Maleisch. Het hoteldat ik bewoonligt op l:j uur af- stands van do stad Batavia. Onze table d'hóte bestaat uit 20 a 25 personen, vreemdelingen uit alle oorden der wereld. De landtaal is Maleisch, gemakkelijk aan te leeren, welluidend, en men kan zieli in dezelve op eene zeer verfijnde wijze uitdrukken. Het vrou welijk geslacht bestaat uit Europescho meslizen en inlaiidsche vrou wen. Bij laatstgemelde is het echteloos te zamenleven of het conen- binaat, doorgaans geene ergelijke zaak. Al wie eenigermate een inkomen heeft, houdt zich een cabriolet of eene koets, en het zou voor hem onwelvoegelijk zijn te voet te gaan. Ook is Batavia met zijne voorsteden te wijd uitgestrekt, en reeds daarom is men bui tendien verpligt te rijden. Het honden van paarden is goedkoop. Voor hetzelve geld waarvoor men in Duitschland één paard houdt daarvoor houd ik er hier drie. Ofschoon ik met al mijne bes kenden op eenen vriendschappclijken voet sta, bezit ik echter geen enkelen vriend. Mijn lijfjongen is de eenige, die met wezen lijke liefde mij is toegedaanmaar ik behandel hem ook met goed heid en inschikkelijkheidhetgeen bij de meeste Enropeërs niet het geval is. Wegens mijne vriendelijkheid jegens de inlanders, word ik altijd zeer goed door hen bediend. Over het algemeen is de in lander wellevend en voorkomend, maar ook wraakgierig. Zij betoo- nen meer eergevoel dan de Enropeërs. limine wraak voldoen zij door vergiftiging, of door het vernielen van kostbare dingen, alsl porcelein, glazen voorwerpen, kleederen enz. Voor kost en huis vesting betaal ik maandelijks 100 guldens, mijnen lijfjongen moet ik geven 15 guldens, den staljongen 8 guldeus per maand; Fran- sehe wijn25 Hesschen kosten 20 tot 25 guldens; Rijnwijnwaaraan volstrekt geen gebrek is, 60 a 100 guldens. Gjj zult dat gewisselijk hier wegens den verren afstand, niet duur vinden. De levensmid delen zijn over liet geheel matig in prijs, maar kleeding en weelde- voorwerpen zijn Zeer duur. Een zwarte rok kost 75 a 100 guldens, een broek 40 a 45 guldenslakfensche kleederen draagt men door gaans niet, uit hoofde der hitte; gemeenlijk witte linnen broeken, vesten en kabaajjen. Deze kleederec vervaardigen de Chinesebe kleermakers verreweg goedkooper dan de Europesche. Van Ameri- kaansch diemet kost een dozijn broeken 36 gulden." BUITENLANBSCHE BERIGTEN. Do JTannovcrscho Zoitung deelt den volgenden brief mede, uit Batavia, d.d. 11 October 1842, door een' aldaar woonachtigen Dmt- Bcher gesclireven Omtrent de levenswijze en de daartoe behoorende omstandighe den deel ik u het volgende mede. Des morgens wordt in de eerste plaats bet ontbijt genuttigd, bestaande in koflij thee. geboterd brood en koude vleeschspijzeneijeren en eenige inheemsche geregten. Tot elf ure wordt alsdan op hot kantoor gearbeid. Daarop volgt dan een tweede ontbijt, dat wij Duitschers ein kopiöses diner zouden noemen, want het bestaat uit minstens twintig, zoo koude als warme, gereg ten. Hierop komt het uur om te gaan slapen; deze verkwikkelij ke bezigheid zet men gewoonlijk tot 5 ure voort; ontwakende, neemt men een bad, en daarna doet men eene wandeling. Ten halfzeven ure zet men zich aan den raiddag disch. Hiér verschijnen Eufope- 6che en Amerikaansehe geregten, benevens Oost-indische versna peringen en lekkernijen, en daarbij ontbreekt liet Ook niet aan reet goeden Rijn-wijri. Daarna wordt thee gedronken, en de ver dere tijd tot des avonds tot 12of ook wol tot 1 ureaan het ge zellig onderhoud gewijd, betzij onder kaartspelen, enz., of wel naar eene, op een uur afstands gelegene, Chinesebe stad gereden, of den Franseben schouwburg bezocht. In de Europesche dagbladen ziilt gij menigwerf bérigtcn "an Java gevonden hebben en nog vinden, Ook wel ligt met belangstelling hebben gelezen, doch op dio tijdin gen is niet veel staat te maken. De schrijvers dier courant-artike len zijn gewoonlijk menschenwie het hier slecht gaat, en die dat gene, wat zij zich zeiven te wijten hebben, aan het Hollandsche gouvernement te last leggen. Lieden, die hier een ordéntelijk be slaan gevonden hebben verledigen zich niet met het schrijven van artikelen voor de dagbladen. Ik ben hier, bij de commissie tot ver betering der zeekaarten van den Oost-indischen Archipel, als hydro grafisch ingenieur aangesteld. De chef dezer oommisssc is de vice- admiraal Machielsenkommandant der Hollandsche oorlogsvloot in deze wateren. Eene groote verkwisting vertoont zich inzonderheid BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Ulrechlscho Cóurani deelt het volgende mede i) Nog leeft in ons Vaderlandop een afgelegen dorpjeeen we zen, hetwelk als een voortdurend bewijs van Gods Almagt kan be schouwd worden. Vindt men bjj sommige geneeskundige schrijvers voor beelden van menschen, die dagen, Weken, maanden zonder voed sel in 't leven zijn behoudendie buitengewone toestand was meest al bet gevolg van verwondingenslaapziekte of gevoelloosheid. Maar dat een raenschelijk schepsel 23 jaren zonder eten, en 21 jaren langzonder eten noch drinken naar zich te nemengeleefd beeft, en daarbij in het volkomen genot van gevoel, gehoor en spraak is gebleven, is zonder voorbeeld, en zal misschien als een sprookje of verzinsel beschouwd worden, en echter is niets waarachtiger. Op het afgelegenen Pijnaker, een dorpje in Zuid-liollandleefde den 3 Junij 1843 nog Engeltje van der Vliet, bij wien dit buitengewone en waarlijk wonderbaar verschijnsel van langdurige onthouding van voedsel wordt waargenomen. Toen ik baar derdehalf jaar geleden bezocht, zat zij nog op in haar bed, met cenig vrouwelijk hand werk bezig, en had al het aanzien van eene gezonde, maar zwak ke vrouw, met tamelijk gevleeschde handen en gevulde aderen. Thans is zij zeer vermagerd, krachteloos, en beeft van uur tot uur eene flaauwte, doch buiten clat nog volkomen bij hare kennis. Wel is, eenige jaren geleden, door beëedigde personen, die haar zes weken lang, onafgebroken hebben gadegeslagen, de waarheid van deze bui tengewone onthouding van voedsel huilen allen twijfel gesteldwen" schelijk ware het ecliter, dat nog eenmaal (voor haar, misschien kort op handen afsterven) deze waarnemingen werden herhaald, ten einde dit wonder of deze zeldzaamheid in het menschelijk le ven nader te staven." D. U. Utrecht, den Y2den Junij. Het Hoog Militair Gcregtshof alhier, houdt zich nog altijd onledig met do behandeling van het appèl van den korporaal A'dron Lenin van Os, ter zake van moord aan de huishoudster van den Heet Franken, te Alkmaar, onder de verzwarende omstandigheden van diefstal met braak, door den krijgsraad van het Provinciaal kom», mandement van Noord-Holland ter dood verwezen. Na zeven tereglzitlingen is de zaak thans zoo ver gevorderd, dat de pleidooijen zijn afgeloopen.

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1