a°' \m. .c t z De Prijs der Advertenticn vaii tot 5 re' pels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. ki AV Deze Courant wordt eens in de week en wel ëlltën Maandag, voor de Prijs van 0 Centen uitgegeven. BURGEMEESTER m WETHOUDERS dkr'Stad ALKMAAR brengen mits deze ter kennise van alle belanghebbenden, dat de loting voor de Schutterij des loopenden jaars zal plaats hebben, ten /faadhuize dezer Stad, op Maandag den Derden Jul ij 1843 des na middags ten half vijf Ure, en roepen alzoo mits deze op, alle ingeze tenen dezer Stad en Jurisdictie, welke zich voor den dienst der Schutterij hebben doen inschrijven, om zich ten dage en plaatse voorrheld te laten vinden of behoorlijke bij do Commissie bekende gemagtigden te zenden, ten einde voor de Schutterij te loten; ter wijl de alphabetisehe Naamlijsten van de verschillende Ingeschreve nen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen ter Secretarie dezer Stad, van lieden tot den dag der loting, des voor- middags van 10 tot des namiddags 2 ure. Alkmaarden 24slel1 Jumj 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. 1) 11 U IJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven De dieu FONTEIN VERSCHUIR. BURGEMEESTER en WET1Ï0UDEREN der Stad ALKMAAR ontvangen hebbende cene Circulaire van den lieer Staatsraad, Gou verneur van Noord-Holland, gedateerd 1 Mei 1843, N°. fff?, en hou dende voorschriften tot inzending vrtn eenen Staat der Fubrijken en Trafrijken, welke zich in de Provincie bevinden Bréngen mits deze ter keimisse Tan do Ingezetenen dezer Stad en Jurisdictie, dat de lieer C. Croll, Commis ter Stedelijke Secretarie alhier, door 11. Ed. Achlb. is belasten gecommitteerd tot het doen van alle die opnemingen en beschrijvingen, als welke ter zake voorz. noudig zullen worden bevonden, en dat dezelve zich ten dien ein de, in den loop dezer week en volgende,' zal aanmelden bij alle zoodanige FabrjkantenTrafijkanten en Werkbazen, als naar de grondslagen van bovengenoemd Besluit geacht moeten worden daar onder te ressorteren. Burgemeester en Wcthpuderen hebben, bij voorn. Circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur, de betuiging ontvangen, dat de in deze genoemde operatie slechts de bedoeling heeft om daardoor te komen tot de wetenschap van doFabrijken, Trafrijken en Bedrijven, welke hier te lande bestaan en worden uitgeoefend, en wélke te wcnschelijhcr geacht moet worden, daar, zonder die kennis, de Re gering van zelve buiten inagte is, om daarwaar zulks anders het geval zoude kunnen zijn, (le inlandscne nijverheid boven die van vreemden *oor te staan, en vleijen zich op grond daarvan dan ook, dat door ieder, welke daartoe door hunnen voornoemden Gekwali ficeerde zal worden Verzocht, zullen worden gegeven alle die inlich tingen, teregtwijzingen en opgaven, als H. Ed. Achtb. benoodigd zullen zijn, om tot de rigtige uitvoering van voornoemde Dispositie te geraken. Alkmaar, den 24sten Jumj 1843. Burgemeester en Wethouderen voornoemd, F. C. W. DRUIJVE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Van wege de STEDELIJKE REGERING wordt mits deze bekend gemaakt, dat voortaan des Donderdags van iedere week des namid dags van 1 tot 2 Urenhet ORGEL in de Groute Kerk, door den lieer Organist J. II. A. EZÉRMAN zal worden bespeeld, ten einde iederen beminnaar der Toonkunde, in de gelegenheid te stellen daarvan te kunnen profiteren. BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. DE GRAVIN MET HET DOODSHOOFD. Gazette des Tribunaux van den 11 den Jumj 1843.) Berlijn den 2den Junij. liet hötel van Romeeen der eerste logementen in deze hoofdstad gelegen Onder de Linden, de schoonste waudelplaats van Berlijn, beeft zich, nagenoeg eene week lang, alle avonden zien bestormen, door een' oploop van volk. lietvvelk met luid geschreeuw riep, dat men het zién wilde, de betooverde Dame, de Duivelsche Dame. de Gravin met het Doodshoofdde ter straf gedoemde Frouwwelke onstuimige menigte van tijd tot tijd haar geroep gepaard deed gaan van feitelijkheden, steenen en slijk tegen de ramen van het hötel en van de belendende huizen werpende en zelfs de personen, die zich in die huizen voor de ramen mogten vertoonea, insgelijks daarmede begroetende. De gendarmerie was onvermogend die zamenrottingen in bedwang te houden; want naanwelijks had zij dezelve op eenig punt ver strooid, of zij stroomden op een ander punt weder bijeen. Om een einde aan de 'zaak te makenheeft men al de toegangen tot de wandel plaats met ettelijke regementen moeten bezettenom de doorgang te beletten aan alle lieden, die men verdacht zou kunnen houden, van de wanorde te willen hernieuweu. Er is een aantal rustver stoorders in hechtenis genomen. Zie hier, wat aanleiding tot dit oproertje gegeven heeft. In de eerste helft van 1841 was een jong kantoor-reiziger uit Breslau de heer Plugaster, onder den valsehen naam van baron van Donau burgshausen in het hötel van Rome komen logeren; na een maand lang geede sier en groote vertering ten koste van de hospesver huisde hij op zekeren goeden morgen met de noorder zon, al zijn bagaadje, benevens de bedlakens en eenige goederen van waarde, die zijne kamer opluisterden, medenemende. De hospes leverde zij ne klagt in bij de politie; deze achterhaalde den vlugteling en le- verde hem over aan de justitie, die den gewaanden baron van Do' nanburgshausen, hetgene hij zijne dwaling noemde, met twee jaren tuchthuisstraf te Potsdam deed boeten. Deze klant nu, onlangs weder op vrije voeten gesteld zijnde, be sloot zich op den hospes van het hötel van Rome te wreken, en hiertoe gebruik te maken van eene oude Volks- Sage uit de mark Brandenburgwelke Sage reeds tot de twaalfde eeuw opklimt en in dezen omtrek niet minder algemeen bekend is dan die van den Freijschiitz in Zwahen Het verhaal komt zakelijk hierop neder. Cunegonde, jong en schoon weeuwtje van een' in de kreigstogten gesneuvelde graaf, begaf zich in bedevaart naar Jerusalem, waar zij op het heilige graf de gelofte deed, van zich hij hare terugkomst in Duitschland aan het altaar te zullen wijden. In haar vaderland teruggekeerd, vergat het jonge vrouwtje, dat zijde wereld had afge zworen en begon zij met op een Saksisch ridder te verlieven, waar na zij dezen in den oorlog volgde en ten slotte, bij tweede huwe lijk tot echtgenoot nam. De straf voor deze heiligschennis liet zich niet lang wachten. Reeds den eersten nacht van haar huwelijk ge voelde Gunegonde zeer pijnelijke trekkingen in al de zenuwen van het aangezigt; zij stond op, ontstak eene lamp en liep naar een spiegelmaar hoe groot was niet haar schrikbij het ontwaren dat al het vleesch van haar hoofd en van haren hals verdwenen was, en dat zij op de schouders niet anders meer had dan een afschu-i welijk doodshoofd, schrikbarend beeld der ontbinding. Het verhaal voegt er bijdat na haren dood deze vronw veroor-, deeld werdom geheel Duitschland steeds eeuw uit eeuw intot aan het einde der eeuwenvan het eene einde tot het andere te door kruisen tot afschrik van al wie immer haar voorbeeld zou hebben willen volgen. De bevolking gelooft niet slechts aan het altijddurend aanwezen van de gravin met het doodshoofd maar voedt bovendien de stelli ge overtuiging, dat het aansehonwen van deze soort van wandelen den jood geluk aanbrengt, en nog menig oud vrouwtje beweert, haar door de lucht te hebben zie* zweven, en kort daarna cenen prijs uit de loterij getrokken te hebben. Plugester legde het er alzoo op toe, om behendig aan de ligt- geloovigsten ouder het gemeen diets te maken, dat deze geheimzin nige persouaadje zich iu het hötel van Rome onthield en dat de hospes van dat logementhaar verborgen hieldom alzoo al de voordeelendie het aanschouwen daarvan kon bezorgen voor zich alleen te behouden. De goede zielen geloofden het en stroomden te zaam voor het hötelom ook eene beurt te hebben in het aan schouw en van de geluk aanbrengende gravin met het doodshoofd j het getal van deze lielangzoekers werd vermeerderd door eenen toe vloed, eerst van lanter nieuwsgierigen en daarna van lediggangers, waarbij zich eindelijk nog fieltendie steeds in oploopen hun geluk beproeven, kwamen voegen, en zoo zijn aanvankelijk onschuldige zamenscholingen eindelijk in eene soort van oproer ontaard. Plugester is op nieuw gearresteerd en zal zich voor de regtbank te verantwoorden hebben, met al degen, die zich wijders aan bui tensporigheden hebben schuldig gemaakt. Voorts blijft het niet hij dit enkele proces, maaT geeft de zaak aanleiding tot nog veel meerdere. Te Berlijn bevinden zich, even als in alle groote steden, huizen die door de politie worden toegelatenonder deze zjju er verschei den, die eene ongehoorde weelde en buitengewone pracht ten tton spreiden en die men om deze reden met titel van voornaam bestem pelt. Zij die gemeenljjk deze huizen bezoeken, hebben de gewoon te van bij do zomeravondenwanneer het weder het eenigzins toe laat, in fraaije rijtuigen de wandeling onder de Linden langs te rij den, en daar nu zulks geene plaats heeft kunnen vinden gedurende de avonden der zamenscholingen van Rome, zoo hebben de huur ders dier huizen de politie, die hen tegen alle storing in het uitoe fenen van hun beroep borg staat, aangesproken tot het bekomen eener schavergoeding, die, zoo men verzekert, groote somiue be loopt. De politie weigert die schavergoeding te geven, en de ei- seliers schijnen zich in regten te willen voorzien. B1NNENLANDS11E BERIGTEN. Ali>Hen, den 17den Junij. Nadat vrij in deze streken reeds sedert verscheidene weken ons mogten verheugen in eene zeer overvloedige opbrengst van het zuivel, zoo dat wij niet alleen eene buitengewone hoeveelheid melk van het vee verkregenmaar die melk ook nog meer dan gewoonlijk vau, heter deelen vervuld was, zjn wij deze week met het liooijen begon nen. Het voortrefielijkste weder begunstigd onzen hooibouw, waar

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1