N° C 0 !J E A I a 28 Aisgustas. ft ii d a g «|t> kennisgeving. O. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 1:111 Mtsi» l"i ,11'" De Prij8 der A ovjiïtin'iiön van 1 lot 5 re- gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. ?e aangekondigde herstelling der DRAAIBRUG over het Noord- Ilollandsehe Kanaal, hij de Vriescho Poort, zal tot na den afloop der op hande zijnde Kermis worden uitgesteld, en de passage over de zelve, te beginnen met Maandag den 4^cn September 1843, tot nade re aankondiging zijn gesloten. Alkmaarden lOden Augustus 1843. Namens IIII. Burgemeester en Wethouderen der Stad Alkmaar, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen derzelve Stad en Jurisdictie; dat, ten gevolge van het ontstaan van Vacaturen in het Stedelijk Kics-Collegiedie vacatures zullen bchooren te worden aan gevuld, ten einde, bij gelegenheid der aanstaande verkiezing voor Ben Stedelijken Raad, hot Collegie te brengen op het getal, bepaald bij het Stedelijk Reglement, gearresteerd bij Z. M. besluit van 4 Jan- narij 1824 n". 110. Burgemeester en Wethouders hebben ten dien einde lijsten doen opmaken, zoo van die ingezetenen, welke, ingevolge liet voornoemde Reglement, de bevoegdheid hebben, het stemregt uit te oefenen, als van de zoodanigen, welke tot kiezers kunnen worden benoemd. Deze lijsten zullen, van den 2!>t"' Augustus aanstaande, geduren de acht volgende dagen ter lezing worden gelegd op de Stedelijke Secretarie, ten einde aldaar door een ieder, des morgens van tien tot des namiddags een Ure, te kunnen worden geëxamineerd, en den zoodanigen, welke zouden oordeelen, daarop als nog te moe ten worden gesteld, gelegenheid te geven, hunne reclames deswege tijdig in te leveren. Herinnerende Burgemeester en Wethouders ter dezer gelegenheid tevens die moeders, welke, weduwen zijnde, op de uitoefening van liet Stem of Kiesregt ,door het optreden van eenen meerderjarigen Zoon, aanspraak kunnen maken, aan de bepalingen van de art. 8 en 9. van bet genoemde Stedelijk Reglement, ten einde ook, bin nen den ges lelden tijd van acht dagen, de gevorderde kennisgeving deswege te kunnen doen. Alkmaar, deti 26sten Augustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. T. K 0 O R N. Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCIIUIR. De LEDEN van den RAAD deu MOEDERLIJKE SOCIËTEIT binnen deze Stad, betuigen door deze haren dank aan alle diegenen, welke bij de onlangs plaats gehad hebbende Collecte en Inschrijving ten behoeve van het fonds dier instelling, daartoe hebben bijgedragen. Het gezamenlijk bedrag der Collecte en inschrijving, do som van (109.70. beloopendeen alzoo f 35.24. minder als het vorige, stelt de leden echter in de mogelijkheid om, vereenigd met de aanzien lijke jaarlijksehe gift van Hare Majesteit de Konincin, wederom in de noodzakelijkste behoeften van vele hulpbehoevende Kraamvrou wen te voorziendeze taak met zorg en ijver te volbrengenen de drijfveer welke het bestuur bezielt en waarmede zij gaarne de weldoeners en weldoensters welke baar daartoe nu wederom in staat hebben gesteld, de opregte verzekering te geven, dat door haar zal worden voortgegaan. Alkmdar, den 22sl<"> Augustus 1843. De Beden van den Waad 'voornoemd Douairière FONTEIN VERSCHUIRgeb. de'DIÊU, Presidente. Douairière TINNE van EGMOND, geb. GRF.GORIJ fSecretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad, dat bet Kohier der Personeele belasting, dienst 1843-44, suppletoir let ter A, N°. 3, op den IS'1"1 dezer door den Heer Staatsraad, Gou verneur van do Provincie Noord-Holland is executoir 'verklaard, en op heden door II. E. A. aan den Heer Ontvanger der Directe Belas tingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang heeft,' wordt' alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde aUc geregtelijke vervolgingenwelke nit nalatigheid zou den voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 248lcn Augustus 1843. Burgemeester en Wethouderen voornoemd, J. T. K O O R N, Ter Ordonnantie;van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. Goes den 21 sten Augustus. De tarwe, steeds het hoofdproduct van den landbouw in ons ei land en voor welke men voor eenigeu tijd bij gedurigen vegen vrees koesterde, is voor verre weg het grootste gedeelte gelukkig binnen. Op het juiste tijdstip is de gewensbhte droogte ingevallen, en de landman heeft er gebruik van gemaakt, om den oogst, waar op zijne hoop gevestigd was, Ic maaijen en in zijne schuren te voe ren. Er kwamen handen te kort. De velden hebben in weinige dagen een geheel andere gedaante gekregen. Wel meent men dat de kwaliteit van hel graan, waar men het niet afgeslagen heeft, niet zoo voortreffelijk zal zijn, als het schoone vooruitzigt in de Len te beloofde, doch men vleidt zich met eeu ruim beschot, terwijl men reeds zeker is van overvloedig stroö, hetwelk mede van veel belang kan geacht worden. Op sommige velden heelt men zelfs het dubbeltal van schoven per geroer, als gewoonlijk. Ook het vlas is vrij goed uitgevallen en reeds geplukt. Het uitgezaaide koolzaad schijnt voorts goed op te komen. Uit Blokzyl ontvangen wij het volgende berigt omtrent een merkwaardig natuurverschijnsel, hetwelk aldaar sedert ceigen tijd wordt opgemerkt: In de nabijheid van Blokzyl, aan de binnenzijde van den zee dijk op vollenhove, ligt een zoogenaamde kolkbij de overstroo ming van 1775 ontstaan, welke van rondom is gesloten, terwijl het niet bekend is of dezelve onder den grond eenigen zamenhang met den zee heeft. In deze kolk, welke eene' diepte vanl omstreeks 12 ellen heeft, ontstond den 14den April jl. op den middag plotseling eene geweldige beroeringwaarbij het water gedurende 7 of 8 mi nuten op onderscheiden plaatsen tot eene hoogte van twee ellen op steeg en met geweld tegen den oever sloeg. Toen hetzelve daarna weder stil geworden was, merkte men op, dat het zijne vroegere helderheid verloren had én dat eene overgroote hoeveelheid visch bedwelmd op de oppervlakte dreef, die met netten opgeschept kon worden. Meer dan 1000 ponden paling werd op die wijze gevan gen. Daar de voortdurend troebele toestand van het water scheert aan te duiden dat de beweging in het binnenste van den kolk bleef aanhouden, werd 13 dagen later, op last van den gouverneur der provincieeeno opzettelijk onderzoek bewerkstelligdwaarbij liet bleek, dat de grootste diepte van 12 el lot op 8 el 8 palmen verminderd was, terwijl de anders zeer harde bodem week en mod derig werd bevonden. Ook toen was het water en de oever met bedwelmden en dooden visch bedekt. Thans heeft men sedert de helft der vorige maand eene soort gelijke verandering van het water in en om Blokzyl opgemerkt, hoofdzakelijk van al do zoogenaamde Ossenweide bij de haven tot aan het kleine Giclersehe meer. Hetzelve kreeg eene donkere kleur en werd troebelen ook hier zag men eene menigte dooden visch opkomenterwijl de nadeelige invloed van het water zich ook open baarde bij den visch in de bunnen der vischschuiten, die van Lui ten in de haven kwamen. Het meest opmerkelijk is echter wel dat'Jook enkele waterputten in de gemeente Blokzyl den invloed eener tot dus ver onverklaarde onderaardsche werking hebben ondergaanen in plaats van het heldere frissclie waterdat zij an ders opleverdenslechts een bruinachtig troebel vocht geven. Er is thans eene hoeveelheid van dit laatste aan eenen scheikundige te Zwolle ter ontleding toegezonden en welligt zal dit onderzoek eenig meerder licht over het vreemde verschijnsel kunnen versprei de'1. Amst:jCour.[ Alkmaar, den 25sten Augustus 1843. Zonder navolging der onlangs plaats gehad hebbende verlooning binnen de vesting Koeverden, ncch ten aanschouwe van het geerde publiek, heelt mede hier op gisteren Ier gelegenheid der verjaring L. M. den Koning Willem Frederik graaf van Nassau, een Wedkamp plaats gegrepen. In eenen welgerigten en doelmalig versierde Zaal van het Gijrn nastisehe Gezelschap, onder de Zinspreuk «Sterk door Oefening"^ en in tegenwoordigheid der burgerlijke en militaire authoriteiten, mitsgaders de daartoe gencodigde aanzienlijken dezer Slede, werd deze Wedkamp, in vijf onderscheidene vakken, als het fiorit, do sabel, het geweer, de stok en la Courte Canne, uitgevoerd, deels door liefhebbers, deels door onder-officieren en leerlingen van liet Reserve-Bataillon, 2<le Regcment Infanterie, onder het beheer en de leiding van don in dit vak zoo verdienstelijken 2<' Luitenant Bar rington. De herhaalde toejuichingen hebben voor de strijders, onder wel ke zicli hooldzakelijk den korporaal-tamboer Mans en de fuselier Olivier deden bemerken, de ondubbelzinnigste bewijzen moeten ople veren, men hun gaarne de welverdiende lof niet alleen toezwaaide, maar tevens dat dcrzelvér verdiensten op prijs werden gesteld en hebben zij zich door vlugheid, behendigheid en geschiktheid bij de verschillende wapenoefeningen allezins onderscheiden, niet minder hebben do jonge kweekelingen wegens hunne bereids gemaakte vor deringen, even zeer bewondering als belangstelling verwekt, zal de ze feestviering nog lang eenen aangcuamcn indruk iti hét geheugen achterlaten.

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1