N° M COURANT. A i<> ALMAARSCIE \a, n a a ii <1 a g e 16 October. V LC -• 0.' Deze Courant wordt eens in de week en wel elkeri Maandag, voor de Prijs van G Centen uitgegeven. De Prijs der AnvEim:xTië.\ van .1 tot 5 re gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. PROVINCIE NOORD-HOL L A N A A N B E S T E I) I N G. p Woensdag den lSden October 1S43, des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Heer Staatsraad, Gouver neur der Provincie Noord - Hollandof, bij deszelfs absentie, duor een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bijzijn van den Hoofd-Inpenieur van den waterstaat, aan bet Locaal van het Gouver nement te Haarlem, worden aanbesteed: Uet maken van eene Haven voor Oestervissehers en Hinnenland- sche Vaartuigen, aan de binnenkant des Zeedijksbij de Kaap beoosten bet Nieuwe Schild op het Eiland Texel. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve aan het Gouvernement der Provin cie Noord - Holland te Haarlem, ter lezing liggen: te Amsterdam, in het Logement het Wapen van Medemblik op den Dam, in het KofFij- huis het Vosje bij het Plein van de afgebroken Beurs in het Noord-Hul landsehe Koffijhuis in de Kal verstraat, in het Harbinger Veerhuis op de Tcxelsche Kadein de Nieuwe Stads Herberg aan bet IJ, in de Be- rebijt buiten de Utrechtsche Poort, en in de Bel op den hoek'van het Haarlemmer Plein te Haarlem, in de Kroon, in het Noord-HoUandsche Koffijhnïs, inde Halve Maan en in het Bossche Koffijhnïs te Alkmaar, in dén Booden Leeuwen in de Toelastte Hoorn in het Ongemaakte Schip en in den Doelen; aan den Helder, in het Heeren-Logèmentte Nieuwe-diep, bij -Jan Boren bij Ihnen en bij de Wed. Manienste Me- demblik en te Enkhuizen, in den Valk.; te Purmerende, in den Vergul den'Roskam; Ie Edam, "in het Hoeren-Logementte Monnickendam, in den Doelen; te Weesp, in den Roskam; te Muiden in het Hof éan Holland; te Naarden, hij Jurrissente Buiksloot, in /iet Roode Hert; te Utrecht, in den Nieuwen Bakte Sliedreeht, in het Regt- huiste Hardinxveld, in de Dorps Herbetgop het Eiland Texel' aan het Oude Schild in de Zeven Provinciënop het Eiland Wie- ringen, te Hippolitushoef in de Dorps Herberg; en op de Eilanden Terschelling, Vlieland en Urkin de Dorps Herbergen. Zullende acht dagen vóór de besteding de noodigc aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere infurmatiën te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat E. de KRUIJFF, te Haarlem, en bij den Ingenieur J ORTTte Alkmaar. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Ben lijn, den lstcn October. Eene jonge en aanminnig schoone Spaansche tooneel - danseres Mile. Lola-Montez, geboortig van Cordova, die sedert vier maan den den lust van ons publiek uitmaakte, bevindt zich op dit oogen- blik onder den last eener dubbele crimineele beschuldiging waar door zij bedreigd wordt, voor geruimen tijd hare vrijheid te verlie zen. MHe. Monlez is eene groote liefhebster van paardrijden en om deze hare neiging vrijelijk te kunnen invoegen heeft zij uit haar geboorteland twee fraaije Audalusischc paarden medegebragt. Den dag, waarop de groote wapenoefeningen ten overstaan van den Koning en den Keizer van Rusland hebben plaats gehad, begaf zich onze jeugdige artiste te paard derwaarts, en droeg zorg zich op eenen grooten afstand van den vorsleiijken stoet verwijderd te houden inaar op het oogenblik dat de artillerie hare vnur-ex- creitien begon, werd het paard der schoone Amazone schichtig, sloeg door en stortte zich midden in het gevolg der beide souverei- nen alwaar het dier bedaarde en de gewone allare hernam. Ter stond reed een gendarme tot haar op en beet haar norsch het bevel toe, zich van daar weg te maken, tevens een' ligten platsabelslag San haren edelen Andalusiër gevende. Mile. Montez door dit onbe leefde gedrag verontwaardigd streelde nu met eenige karwatz-stre- ken het aangezigt van den gendarme, die koelbloedigheid genoeg bezatom zonder tegenweer haar te* laten begaan en zich blootelijk vergenoegde met proces-verbaal op te maken. Des anderen daags verscheen bij Mile. Montez, in hare woning een deurwaarder mét twee getuigen en overhandigde haar eene dag vaarding om te compareren voor de 2de kamer der crimineele regt- bankten eindewegens handdadig verzet tegen de openbare magt zich te hooren condemneren tot dertien maanden gevangenisstraf en in de kosten. Zoodra had niet Mile. Montez een oog op de bij het origineel gevoegde Spaansche vertaling van het exploict geslagen of zij werd woedendeverscheurde de beide aktestukken in flarden, trad die met den voeten wierp ze vervolgens den deurwaarder in liet gezigt. De deurwaarder riep oogenblikkelijk den bijstand der gewapende magt in, en deed Mile. Montez in hechtenis brengen tegen welke thans eene tweede aanklagle is opgemaakt wegens vergrijp legen den eerbied, aan de bevelen der juistitie verschuldigd, waarop onze strafwet opsluiting van drie tot vijf jaren in een huis van correctie heeft bepaald. Mile. Montez is eerst negentien jaren oud; zij is de dochter van eenen brigade-generaal, die in 1831 te Cadix is overleden, llare fnceder en jongere zuster wonen met haar te Berlijn. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Amsterdam den Iden October. Men verneemt, dat, behalve in andere steden, ook deze stad, bin- nen kort zal worden voorzien, van het verplaatsbaar gaslicht van den Heer Hallo, en dat Z. Ed tot dat einde, voor Amsterdam en omliggende sleden in Noord-Iïolland, zoo mede voor de verlichting der schepen, alhier binnenkomende en uitgaande, contract heeft ge sloten niet de Huizen der Heeren Tellcring en Quack. De stad Haar lem, is eohler van dat eontraet uitgesloten, als hebbende aldaar de Heer Beets, directeur der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid, enz.; ten behoeve van zijnen zoon, uitslui tend regt van exploitatie dezer verlichting in genoemde stad Haar lem, van den Heer Hallo, bekomen. Men herinnert zich, dat, blijkens herhaaldelijk afgelegde proeven, te 's Gravénhage alwaar de Heer Hallo zijne fabrieken van gas- toestellen en gasstof heeft opgerigt, dit gas een groot lichtend ver mogen heeft en eenen zeer zindelijken brand oplevert, naardien dit licht op de omringende voorwerpen niet aanslaat en geheel zonder reuk van zich te geven brandt. Dit gas is, behalve voor de straat verlichting, bijzonder geschikt voor huiselijk gebruik, daar het ge heel verplaatsbaar zijnde, als lamp en ook als kaars gebezigd kan worden. De gaslampen en gaskaarsen geven, bij een schoon licht, een goedkoopen lichtbrand, als van drie cents, twee cents en ééne cent per uur. Den 1 Oden October. De Triester brieven, van den 28sten September 11., zijn allé vol van bijzonderheden omtrent de in Athenen volbragle omwenteling. In een dier brieven ons door een geacht handelshuis alhier ex* trackts-gewijze medegedeeld, leest men onder anderen het volgendei De stoomboot heden aangekomen, brengt gelijktijdig de onver wachte tijding dat in Athenen een opstand was, namelijk dat 20,000 mensdien zich voor het paleis van den Koning verzameld hebben, meest alle gewapend en naar het scheen, met geene zeer goede be* doelingen; zij drongen namelijk met ernst op de hun voor 10 jaar beloofde constitutie aan. Zij zonden eene deputatie aan den Koning orn met zijne hand teek eniilg deze herkrijging te bekrachtigen. L. M. verlangde vier en twintig uren, om zich te beraden, hetgeen hem ecliter°niet werd toegestaan. Een uur tijds werd hem gegeven, na hetwelk hij het document ook onderteekende. Het volk verlangde verder de scheiding van zijne vrouw, die tot nu toe kinderloos was, of nu Z. M. ook in dit putit zal bewilligen, wordt zeer betwijfeld, en men gelooft dat hij onder dusdanige omstandigheden het rijk zal verlaten, te meer daar eene zamenzwCering door eene buit-enland- sche mogendheid, men lioèmt Frankrijk, voorbereid schijnt. De hier gevestigde Grieken vleijen zich, dat alles zonder bloedvergir* ten afioopen zal, en Griekenland door de herstelling der constitutie uit een finantiöel oogpunt beschouwd, meer vertrouwen bij de Eu- ropesche mogendheden zal verkrijgen." Een ander corréspondentie-berigt luidt aldus: Mondelinge mededeëlingen van verschillende personen, die in naauwe aanraking met het Griekselie hof stonden, melden dat de rust in Griekenland nog bij lang niet weder in diervoege hersteld is, als de pralende couranten-artikels uit Athenen willen doen geloven. De partijen be ginnen heviger dan ooit tegen elkander te kuipen en elk derzelve hoopt de overhand te zullen bekomen. Eene daadzaak is het, dat Kal'ergi. de voornaamste belhamel, in den nacht voor het uitbers ten der revolutie, van 10 tot 12 ure, eene conferentie met den Heer v. K..i gehad heeft, terwijl het in verschillende brieven uit Athe nen geuite vermoeden, dat alle voorvallen, zoo al niet op aansto ken, °dan toch met voorkennis van Nuordsche agenten geschied zijn, meer en meer waarschijnlijk wordt. Hare Hoogh. de Prinses van Oldenburg was naauwelijks in hare slaapkamer gekomen, toen eene Grieksche hofdame haar waarschuwde, niet te schrikken, als zij des nachts zou hooien schieten. Dit geschiede ten 10 ure, en bewijst alzoo dat het hofgezin van hetgeen voorvallen zou onderrigt was. De schildwachten waren op den noodlottigen avond wel verdubbeld gewordendoch men had wijselijk zorg gedragen dezelve alleen uit de manschappen van Kalergie, te kiezen." In het derde berigt eindelijk leest men De veiligheid van het Grieksche Koningspaar en van de aanwe zige vreemdelingen wordt door twee Fransohe, twee Engelsche eri ce"i Sardinisch oorlogschip bewaakt; er worden nog meerdere sche pen verwacht. Voor zoo veel den Koning eu de Koningin betreft, deze behoeven zulk eene bewaking niet want het is bekend dat do Koning steeds gewoon is geweest te paard, geheel onverzeld, of wel met eenen enkelen begeleider de omstreken te doorrijden en niet zelden tot laat in den nacht uit te blijven zonder dat hem immer eenig leed wedervaren is. Ware er nu onder het volk eenige af- keerigheid van hem ontstaan geweest, boe ligt zou zich dan eenig spoor daarvau kunnen verloonen maar dit is nimmer het geval ge- 1 wcest. Van het aanzienlijk, met de stoomboot, uit Griekenland aan-

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1