A"-184: N° M< COURANT. M a ft, n d a, 30 October. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van (5 Centen ai t gegeven. De Prijs der Advertenticn van 1 tot 5 ro gels is cén Guldenen voor eiken regel nicer 20 Centenbehalve 35 centen zegeïregt voo# elke plaatsing. J3 pURGEMEESTER en WETnOUDERS nrn Stah ALKMAAR, lirengeu bij deze ter kennisse van alle degenen, welke daarbij be lang hebbenen aan het regt van patent onderworpen zijn, dat tot de afgifte der Patenten over den dienst van 1843/44, zal worden ge vaceerd ter Secretarie dezer Stad dagelijks uitgezonderd des Zon- dngsvan Dingsdag den 24sten October tot en met Lingsdag den 7<lin November 1843, des voormiddags van tien tot ure, en dat, om daarin geregeld en naar eisch der wet te werk te gaan, het noodig is, dat door de afhalers worde overgelegd: 1°. liet recu voor de Declaratie van aangifte in der tijd afgege ven terwijl 2° Alle Tappers, KojfjhnishoudcrsKroeghouders en Slijters ver- pligt zijn te vertoonen derzelver kwitantie van betaalde regten, ten blijke, dat dit door hen over de eerste Zes maanden vdn dezen dienst reeds zijn betaald. Waarschuwende Burgemeester en Wethouders tevens alle zooda nige patentpligtigendat, na verloop van dezen bepaalden termijn, de onafgehaalde patenten, krachtens Z. M. besluit van den 17(,cn Oc tober 1820, door den Deurwaarder der directe belastingen, aan lmn- lie huizen zullen worden rondgebragt, tegen betaling vau tien cen ten voor ieder patent en onder gehoudenheid tevens voor de zoo danige patentpligtigenals daartoe gehouden zijn, om de kwitantie wegens betaalde regten aan dien ambtenaar te vertoonen. Alkmaarden 21sten October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. T. K 0 O R N. Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSC1HJ1R. BURGEMEESTER en WETIIOUDEREN deh Stad ALKMAAR, hebben gemeend bij de ophanden zijnde najaars-Yeeraarktenwelke binnen dezelve stad gehouden zullen worden en bij de van tijd in komende berigten wegens den staat der Veeziekte zoo in als buiten deze Provincie, alle Veehouders en Kooplieden, welke voornemens mogten zijn hun Vee op die markten aan te bieden, te moeten her inneren aan de bepalingen, welke van wege de hooge Regering omtrent zoodanig Vee, ter weering en voorkoming van verdere be smetting zijn ingesteld, en verzoeken mits deze en daarom alle daar bij belanghebbende personen, zich naar den inhoud dier voorschrif ten stiptelijk te willen gedragen, en daardoor; te gelijker tijd de goede bedoelingen van het Gouvernement in de hand werkende zich zeiven eu anderen voor schade en nadeden te behoeden, en tevens het Stedelijk Bestuur alle onaangenaamheden, welke hetzelve verpligt zoude zijn, den overtrederen aan te doen, te besparen. Alkmaar, den 21steu October 1843. Burgemeester en Wethouderen voornoemd, J. T. K O 0 R N, Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCI1U1K. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Stad ALKMAAR, roepen mitsdeze op; alle de zich binnen hunne stad bevindende Mi liciens Verlofgangers, met uitzondering van diegenen, welke, of schoon ingelijfd, echter nog niet in activen dienst zijn geweesten de zulken die behooren tol de ligting van 1839, en bewezen hebben hun ne afrekening tot stand hebben gebragtom zich op Dingsdag den 31sten dezer maand, des voormiddags tusschen tien en één, of des namid dags tusschen vijf en zeven Ure, met mede brenging van hunne zakboekjes, te vervoegen ter Secretarie dezer Stad. Alkmaar, den 28tsen October 1843. Vau wege Heeren Burgemeester en Wethouders voorn"1. De DIEU FONTEIN VERSCUUIR. BINNENLANDSCnE BERIGTEN. Amsterdam, den 25sten October. Zekere vreemdeling, vermoedelijk Zwitser van geboorte, zoude, fcaar men verneemtin eenige plaatsen van Duitschland zich belang rijke sommen hebben verschaft door middel van valsche wissels, die zeer kunstig zijn nagemaakt, en waartoe hij, naar men wil, echte wisselbrieven zoude koopen. Deze persoon die gedurig eenen anderen naam aanneemt, en wel ken men vermoedt dat zich ook naar de Nederlanden zal begeven, is van middelbaren ouderdom, redelijk groot van postuur, heeft bruin haar en eene wrat op het voorhoofd boven den neus, hij'draagt gewoonlijk een brilsnuift sterk en mist eenige tanden in den mond. Men schrijft uit Delft: «Sedert eenigen tijd, en vooral in de laat ste dagen, liep er zoo binnen als buiten de stad een gerucht, alsof de Ko ninklijke Academie, hier nog zoo kort geleden gevestigd, eerlang naar elders en wel naar Utrecht, zou verplaats worden. Wij hebben ons alle moeite gegeven, om de aanleiding tot dit, zeker vreemd luidend, nieuws 0p te sporen doch hebben daarin niet kunnen slagen. Maar wat hiervan ook ziin mogezeker is hetdat het is verzonnen en van aller» grond'ontbloot. Trouwens, het is immers algemeen bekeud, dal de voorname reden, waarom Z. M. de Koning de Academie te Delfl gevëstigd heeft, daarin bestaat, om die stad to gemoet te komen in hel verlies van andere belangrijke openbare inriglingCn. De stad beeft die weldaad dankbaar erkend, door onbekrompen te voorzien in het daarstellcu of verbeteren der localen, en zijn wij wel onder, rigt don is de stedelijke regering geenszins ongenegen om verder in de vereisehtc behoefte te voorzien. Menigwerf mogt zij daarvoor de hooge tevredenheid van den Doorluc'htigen Beschermheer verne men, en ieder herinnert zich nog den lof, bij de plegtige inwijding dier Nationale instelling aan het stedelijk bestuur door den Miuister van Binnenlandsche zaken toegezwaaid. Dit alles zoö voorzeker op zich zelf reeds voldoende wezenom het gerucht eener verplaat sing, waardoor zoo vele belangen gekrenkt zouden worden, te lo genstraffen; maar wij herhalen het, dit gerucht, hoe algemeen uit gestrooid is uit de lucht gegrepen en onwaar. Wij achten het van onzen pligt, met dit weinige, de talrijke belanghebbenden, zop binnen als buiten de stad, gerust te stellen. Assen den 23 sten October. Zondag 7 Mei jl.grepen verregaande ongereldhëden plaats in hel Tweede of Bcdelaarsgesticht der Maatschappij van Weldadigheid te Veenhuizen. Des morgens van dien dag hield men de vrouwelijke Ledelaars-kolonisten in twee zalen opgeslotenom hare kleeding te inspecteren; iels, dat niet ongewoon was. Dit kwam eenige man- men bedelaars-kolonisten aan den anderen kant van het gesticht, terwijl zij op de openo plaats voor hunne zalen zamen waren, ter oore en scheen hun ongenoegen op te wekken: hoezeer het niet duidelijk is, welk belang zij daarbij hadden, daar do mannen tot de vrouwen niet mogen en zonder geweld niet kunnen naderen. Evenwel werd onder lieu besloten, de loslating der vrouwen van de directie te vragen. Vernemende dat de leden der directie ter kerk warenrigtten zij hunne vordering aan do veldwachtersdie bij de poort de wacht hadden, alsmede, hij een naamloos briefje, aan den opziener der bedoelde vrouwenzalen, dreigende ingeval vart weigering de vrouwenzalen met geweld te zullen openen. Ten eindo bij afwezigheid der directie ongelegenheden voor te komen 4 gaf men vooreerst toe en opende de vrouwenzalen. De onder-di recteur en de adjunet-directeur verschenen aldra en berispten de mannen over hun gedragmaar ontvingen boleedigende antwoor den: weshalve aan twee derzelve aangezegd werd, dat zij 's namid dags in den provoost zouden gebragt worden, 's Namiddags zond de adjunc-directeur den brigadier-veldwachter, den onder-brigadier en vier veldwachters, om die beide personen te arresteren, maar zij vonden weerstand, werden omsingeld door bedelaars-kolonisten, zwaar mishandeldgestootengeslagen en gestoken met messen waarmede enkele gewapend Waren, zijnde anderen voorzien van lattendie van een nabijzijnd hek werden afgerukt, en een paar an deren van sabelsdie den veldwachters ontweldigd warenhierbij werden oproerige kreeten en aanhitsende gezegden gehoord. Nu rukten nog eenige veldwachters aan, benevens een in reserve ge plaatst detachement veteranendo kapitein der veteranen liet ceri derzelve het geweer in de lucht lossen, ten blijke, dat de geweren geladen warenwaarop de menigte bevreesd werd en zich in de zalen verspreidde. Toen namen do brigadier met zijne veldwach ters de beido personenom welko zij gezonden warenen eenigö anderen op eene der bovenzalen in arrest. De veldwachter Js Her mans werd zwaar gewond weggevoerdhij had een messteek ont vangen in de linker borstwaardoor de linker long was beleedigd hij genas echter, zoodat hij 11a verloop van 40 dagen zijn werk kon hervatten. Dezer dagen stonden tien bedelaars-kolonisten: F. van der Spek. H. C. Bos, J. Schut, A. Rijnhout, L. P. Bruggemans B. Laagland, M. AllcmansC. Blom, J. lleidenrich en D. Roeien, voor liet hof leregt wegens die ongeregeldheden. Dejnegeii eersten zijn schuldig en de tiende besch, medepligtig verklaard aan gewelddadi- gen en feitelijken wederstand tegen de openbare magt, handelende ter uitvoering van bevelen van hoogCrhand ontvoogdtdoor èCne ge wapende vereenigiug van meer dau twee en minder dan twintig per sonen de zesde beschdaarenbove aan het toebrengen eener wondedie ongeschiktheid tot persoonlijken arbeid van meer dan twintig dagen heelt veroorzaakt, doch welke niet had het karakteF van doodslag. Laagland is veroordeeld tot geesseling en tien jaren tuchthuisstraf; de overigen tot tepronkstelling eu tuchthuisstraf, van zeven jaren voor Spek, zes voor Rus, Schut en Bruggemansen vijf voor de overigen. Bij de behandeling dezer zaak had men overvloedige gelegenheid op te merken, welk eene onaangename, moeijelijke en ondankbare taak het is, eene bevolking als die van een bedelaarsgeslielit aaïi ordelucht en arbeid te gewennen. Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Noord-Hol- landsvh Kanaal, van den 13 tot den 19 October 1843. Zijnde het vervolg. Ned. fregat. Ambaraaive1'. E. Karst «Anistii: Batavia. D<>schoft. kof. Concordia, B, J. Wyyersdito Suriname»

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1