AM1IAA. W 4$ C R A N T. M a a tl a a g 6 November. N S P E C~T I E Dozo Courant wordt eens in de weeken wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen i\ h Ji IA V lie Prijs der AnvERTEimëN van 1 tot 5 re- gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt vooi1 elke plaatsing. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS oer Stad ALKMAAR brengen ter kennisse van de belanghebbenden Datop Dingsdag den 7tlen November aanstaandedes middags ten twaalf Ure, op het Raadhuis dezer Stad, zal plaats hebben, de gewone Uitloting van VIJF AANDEELEN, ieder a 1000.van de Negotiatie van 1828, ten behoeve der Begraafplaats. Alkmaar, den 31sten October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRU IJ VE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. voor de zich binnen do Stad ALKMAAR bevindende VERLOF GANGERS der NATIONALE MILITIE, «p Vrijdag den I7'teR November 1843, des morgens ten half negen ure, voor het Raadhuis dezer Stad. gekleed in groote Uniform en voor zien van alle verdere Kleeding en Equipementstukken, die bij het vertrek van het Korps aan hen zijn gelaten, alsmede van hun Zak boekje en Attest, model letter II. H. BINNENLANBSCIIE BERIGTEN. Bij Resolutie van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 25sten October 1843 N°J 79, is de Heer A. H. GOUWE, Heel- en Vroedmeester te Alkmaarbenoemd tot Lector in de Ontleed- Heel- eu Verloskunde, aan de Geneeskundige School derzelver stad. Wij zijn van goederhand onderrigt; dat in den loop dezer week aan de Burgerij dezer Stad, zal worden aangeboden eene Lijst van Inleekening voor Abonnement op vier of welligt zes Tooneel - Voor stellingen, welke ook weder gedurende dezen winter, door de wer kende Leden van den Amsterdamschen Schouwburgonder directie van den lieer R. Engelman, binnen deze stad zullen worden gegeven Wij mogen hierbij voegen; dat het Stedelijk bestuur hetwelk des- zelfs toestemming daartoe gereedelijk heeft gegeven en het locaal van den Stads-Schonwburg afgestaanzich aan de eene zijde overtuigd houdt van de voldoening, welke daardoor aan den wensch van vele kunstliefhebbers zal worden gegeven; maar dat het ook tevens hooptdat he' genoemde gezelschap door eene onbekrompen deel neming zich niet alleen voor de nnntewendene belangrijke kosten zal zien gewaarborgdmaar tegelijk daarin een blijk zal kunnen vinden van de waarde waarop Alkmaars Ingezetetien deszelfs kunsttalent weten te schatten, en van het wezenlijk belang dat zij op dergelijke voorstellingen binnen hunne stad stellen en het Stads bestuur daarom dan ook dezelvo onderneming' gaarne en met aan drang aanbeveelt, te meer: daarbij eene ongenoegzame deelneming, dezelvo geene voortgang zal kunnen hebben en men alzoo zelve de oorzaak van het gemis van zoodanig kunstgenot zoude zijn. 's Gravenuage den 28sten October. Wij kunnen thans bevestigen, dat het Z. M. den Koning behaagd heeftaan Jacoba Verripsdie bij arrest van het prov. Hof van Zuid-Holland, van 26 Mei jl.. volgens kindermoord, veroordeeld is tot de straffe des doods, gratie van die straffe te verleenen en de zelve te veranderen in tepronkstelling van een uur, met de strop om den hals aan de galg vastgemaakt, en tuchthuisstraf van vijftien jaren. Moge het gebeurde met dit meisje tot een waarschuwend voor beeld voor vele strekkenSlechts negentien jaren oudwerd zij het slagtoffer van eenen onverlaat, die het op hare onschuld had toegelegd. Schaamte en schande bragten haar tot den noodlottigen moord. Steeds was zij eene gehoorzame en deugdzame dochter, de vreugde van eenen grijzen vader. Een enkele misstap leidde haar tot de misdaadwelke zij haar leven lang moet betreuren. laatstleden Donderdag overleed, na een langdurig lijden, op den Huize Zuijderbnrgin de nabijheid dezer residentie, in den ouderdom van 65 jaren, de Hooggeleerden Heer Pieter Eendriksz, ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw, oud hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogesehool te Groningen. Professor Eendriksz, aanvankelijk voor de burgerlijke heelkundi ge praktijksocfening bestemd, en als heelmeester voor eene stad bij de provinciale geneeskundige commissie van Groningen, in denjare 1804 bevorderd, ging later over tot den militairen geneeskundigen dienstwaarin hij tot den graad van chirurgijn-majoor opklom. Vervolgens verliet hij den militairen dienst, ten gevolge van een beroep als lector in de ontleed- en heelkunde aan de Groninger hoogerscliool. Deze betrekking werd vervangen door die van bui tengewoon hoogleeraar aan de dezelfde Academie, wanneer hem te vens de graad van Medicinae et Chirurgiae Doctor verleend werd. Eindelijk werd hij benoemd tot gewoon hoogleeraar aan dezelfde liocgeschool. In den jare 1820, toen wel voornamelijk de provincie Groningen door eene alleruoodlottigsle volksziekte geteisterd werd, maakte Pro fessor Eendriksz zich bijzonder verdienstelijkdoor het tot stand brengen van een hospitaal tc Groningen, ter verpleging dér menig vuldige hulnelooze zieken en wijdde zich met onvermoeide vlijt erf zelfopoffering aan die verpleging toe. Toen die ziekte eindelijk had opgehoudengaf het plaatselijk bestuur van Groningen hem een luis* terrij'i bewijs van dankbaarheid en erkenning zijner verdiensten door hem eene kostbare gouden snuifdoos met brillanfen versierd, te vereeren. De Koning benoemde hem te dier zako tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In 1831, toen de Aziatische Cholera al dieper in Europa door- dróng en ook onze gewesten bedreigde, werd Professor Eendriksz (met de Med. Doctors Beckers en Arntzenius) gesteld aan het hoofd eener commissie tot het onderzoek dier ziekte op de plaats zelve, alwaar zij destijds in groote hevigheid woedde, en bezocht en ver bleef dienvolgens vele maanden te Hamburg en Berlijn. Na den af loop dier zending en het uitbrengen van een doorwrocht rapport, werd hij niet zijne mede-gecommitteerden door den Koning met eenen kostbaren ring met brillonten vereerd. In 1832 verzocht en verkreeg hij zijn eervol ontslag als gewoon Hoogleeraar aan de Gro- ningsche Hoogesehool. Een beroep, op hem uitgebragt, als Hoog- leeraar aan de Clinische school te Amsterdam, waartoe hij aanvan kelijk niet ongenegen scheenheeft hij echter bij nader beraad be grepen, niet te moeten aannemen, maar verkozen zich in de na bijheid van 's Graveuhngeop het aangenaam buitenverblijf Zuijder- burghneder te zetten, om zich aldaar aan de verpleging, voorna melijk van heelkundige belangrijke ziektegevallentoe te wijden. Hoedanig hij daarin tot zijnen roem, en vooral tot heil van zoo vela lijdersgeslaagd is, zal wel evenmin onzen stadgenooten behoeven herinnerdals naar buiten vermeld te worden. Scherpzinnigheid, heldere blik juist oordeellangdurige ervaring, ongewone Vaardigheid en handigheid, zachtaardigheid, mensehlievcud- hcid, belangloosheiden hulpvaardigheid; wat zou men meer in den arts kunnen verlangen? En dit alles bezat Eendriksz^ in ruime mate.' Hij was lid van bijna alle inlandsche geleerde en geneeskundige, en van zeer vele buitenlandsshe genootschappen. Laatstelijk nog in het jaar 1841, werd hij door den Koning benoemd als lid der commis sie tot herziening der geneeskundige wetten en verordeningen in Nederland. Eene gouden medaille, door Z. M. aan de leden dier commissie voor dien arbeid toegewezen, heeft hij echter, door da vertraagde vervaardiging van dat eerbewijs, vóór zijnen dood niet kunnen ontvangen. Alkmaar den HOsten October, In den nfgeloopen nacht heeft tussehen de Helder en hier, op de hoog te der gemeente Koedijk, een treffend ongeluk plaats gahnd. De postillon, rijdende van Haarlem naar dén Helder, is bij laatstgenoemde gemeen te, met de postkar en paard in liet Noord-Hollandsche kanaal geval len, met dat ongelukkig gevolg, dat man en paard er het leven bij hebben verloren. Men Vermoedt, dat de oorzaak van dit ongeluk is, het schichtig worden van het paard; als liggende te dier plaatse aan wel een kofschip met touwen en aan een ijzeren kettingwelke zich over deu weg gedeeltelijk uitstrekte De Schipper en het volk van dat kofschip hebben met inspanning van krachten medegewerkt ter red ding, maar hebben hunne pogingen niet mogen beloond zien, De postkar met het verdronken paard zijn uit het water opgehaald en ook later het lijk des postiljons. De paketten zijn later op den dag door de zorg van den waarnemenden Burgemeester van Koedijk naar den Helder gebragt; en de ingesloten brieven hoe zeer dan ook allen doorweekt, overigens ongeschonden, aan de geadresseerden besteld geworden. Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Noord-Eol- landsch Kanaalvan den 20 tot den 26 October 1843. Eng. brik. John, J. Scott New-Castle Amst. Dito dito. Triton G. Jackson dito i) dito. Dits dito: AdolphüSf S. Leaman dito n dito" Dito dito. Triends J. Temple dito n dito. Ned. kof. Anna, S. B. de Jong Petersburg dito. Wism. brik. Avialia II. C. van Selow I) Riga dito. Deens, schon. Tree Venner, J. Jorgesen Toburg dito. Ned. bark. Dito kof. Napolt brik. Dito dito. Eng. schon. Noords, brik. Dito dito. Dito dito. Dito bark. Dito dito. Dito dito. De Drie Vrienden Fasca Eelena Carlo Intrepido Eope Full Amphitrite Duen, nonsens Minde, Eafreun Emilie Trithioff H. de Wijn Amst nBatavia. E. Y. Post dito Newjork. T. Cnstcllani» dito J. Catiero dito G. Smith dito C. J. ChristophelsenPurm.i) Drammen. A. J. Berends dito Dito M. S. Bjëness dito 1'. C. Theusingi) dito A. Christensen dito A. Torgesen dito Messina. Napls, Lowdon. dito. dito. dito. dito. f P. BECK, Boekhandelaar en Leesbibliotheekhouder op de Mienfc te Alkmaaris uitgekomen en a 40 ceuts verkrijgbaar gesteldDe ttoeede druk van het gemakkelijk HUÏSBOEKJE YOOR DEN LAND- J MAN niet 50 Geneesmiddelen voor KOEIJEN, door een kundig hnis- man hijeen verzameld, waarvan vele bij proefondervinding zijn goed bevuiido)vermeerderd met eciiigc Geneesmiddelen voor VAÏikJiXS.

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1