ALKMAARSCHE W A7 courant; K a M a a n <1 a g He ffc: 20 November. i Si Af! >5: i'M te T - w* It 0. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen tjjsW if*1* uitgegeven. HhHS 1 BUITENT.ANDSCHE BERIGTEN. EGYPTE. Alexandria den 25sten October. [eden hebben wij den eersten dag van den Bairam na de dertig vastendagen (ramazan) Om de natie in haar waar karakter te lee- ren kennenis de ramazan de beste leermeester. Het vasten der Russen en Grieken voor Paschen is gestreng, en in een ruw kli maat, waar men voedzame spijzen noodig heeft, nadeelig voor de gezondheidmaar het is niets in vergelijking met den ramazan wanneer de Muzelman, gedurende 30 dagen, van 4 ure des mor gens tot des avonds 5 of 0 ure, geen enkelen droppel water mag gebruiken. Zoodra het kanonschot den ondergang der zon verkon digd heeft, wordt in ieder huis het eerst naar de waterkruik ge grepen en bij de rijken vervolgens pijpen en koffij en dan het eten voorgedrend. Gedurende den geheelen nacht wordt gejubeld, en voor 4 ure des morgens nog een maal genomen, om zich eerst dan te bed te leggen. Ambtenaren, kooplieden en vooral de arme klas sen moeten echter met zonnen-opgang weder aan het werk en het is te verwonderen, hoe deze irienschen, gedurende zulke eene lan ge tijdruimte, vermoeidheid, honger en dorst verduren zonder dat een grooter aantal ziekte- of sterfgevallen in de stad voorkoomt. De Arabieren zijn over het algemeen minder godsdienstig dan de Tnr- kenhun ontbreken bijna alle goede eigenschappen der laatsten vooral de eerlijkheid en zindelijkheid, terwijl zij alle ondeugden be zitten, welke aan de Oostersche joden worden toegeschreven, met wier karakter zij veel overeenkomst hebben. Slechts gedurende den ramazan worden zij voor 4 weken trouwe Muzelmannen, verrigten geregeld de wasschingen en gebeden, en onthouden zich van drin ken van wijn en brandewijn, hetgeen anders vrij algemeen bij hen is. Geene vrouw mag in de moskee binnentredengeene enkele ziet men gedurende de daartoe bestemde uren bidden. Iedere knaap, ook de armste, leert lezen en schrijven, maar zelfs deze weldaad is voor de vrouwen en dochters der Muzelmannen verboden. In de lagere klassen houden de vrouwen zich met den huiselijken ar beid bezig, en moeten ook buitenshuis voor het onderhoud zorgen, door het verkoopen van brood, groenten enz. De rijke vrouwen, of zijwelke tot de harems behoorendoen niets en hebben vol strekt geene andere zorgen dan in hun toilet onder elkander uit te munten, om den gemeensehappelijken heer te behagen. Men leest in het blad Echo de Vesone u Wij hebben eenen schoonen trek van moed en van zelfopoffe ring van eene juffer uit Perigneux te vermelden. Mejufvrouw O modemaakster, had een hondje, hetwelk door eenen dollen hond gebeten was geworden. Zij had de wond doen uitbranden en droeg zorg het hondje goed opgesloten te houden en gade te slaan. Na verloop van veertig dagen begonnen de teekenen van dolheid zich lieflig te openbaren het diertje beet in alwat het bereiken kon. Mejufvr. O, achtte het dus noodzakelijk hetzelve te doen doodslaan; maar op het oogenblik dat zij de deur slechts even opent, onsnapt haar het dier en loopt het den trap af en de straat op. Beseffende hoe vele ongelukken hare onvoorzigtigheid ten gevol ge kon hebben, denkt Mejuffer O..., weinig aan het gevaar, waar aan zij zich zelve kon blootstellen, maar ijlt zij, half gekleed, het huis uit en een ieder toeroepende, voor den hond uit den weg te gaan loopt zij hem in werpt zich op hem grijpt hem bij de keel en roept, dat men haar een touw zal toereiken. Niemand durft haar dit brengen, maar men werpt het haar toe; zij alleen houdt geluk kig moed, en het gevaar haar veerkracht en behendigheid bijzet tende, neemt zij het eene eind van het touw in den mond en maakt zij met hare tanden en den eene hand, die zij vrij heeft, een'strik, ■werpt dien den hond om den hals en verworgt hem eigenhandig. Hierna brengt zij het doode dier bij een honden-doctor en deze erkent op hetzelve al de teekenen van de meest volstrekte dolheid. a De kommissaris van politie heeft aan den prefekt rapport gedaan Van deze kloeke daad en verzocht dat aan de heldin eene eerebe- looning mogt worden toegekend." Wii De Prijs der Advertenticn van 1 ot 5 r0 gels is één Gulden, en Voor eiken regel mee 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voo elke plaatsing. len hoog. Binnen in de stam heeft men eene zaal van 3 a 4 Ned. ellen in diameter en 3 Nederl. ellen hoogte uitgeholden rondom in het hout zelven eenen bank uitgehakt. Midden in de zaal komt ece tafel te staan, waaraan 12 gasten kunnen aanzitten. Eene deur en een venster geven in deze eetzaal, die met een bloeijend behangsel van mos, klimop, rank- of kronkelgewassen versierd is, list noodige licht. Aan een stuk hout van 30 centimetres (Ned. duim), hetwelk men in de hoogte der deur heeft uitgehouwen, telde men 200 jaar-ringennaar deze verhouding zouden op dèn halven ia- meter, van af het middenpunt van den stam tot aan tijn omtrek, 1800 a 2000 jaar-ringen komen, en mitsdien de ouderdom van de zen eikenboom omsteeeks 2000 jaren bedragen. DEMETRIUS KALERGI. Bert; de St. Fincent verhaalt de volgende anecdote nit het leven van Demetrius Kalergidie, gelijk bekend is, voor den voornaam- sten beuerker der onlangs plaats gehad hebbende Grieksche omwen teling gehouden kan worden. Hij was in de vrijheids-oorlog tegen de Turken eerste aide-de-camp van deu president en onderscheidde zich door zijne daden. In den ongelukkigen slag hij Athene, alwaar j de held Karaisshaltis viel, werd hij met de wapenen in de hand i krijgsgevangen gemaakt en redde zijn leven door zijne tegenwoor digheid van geest. Hij werd door de Albanezen, die hem gevangen gemaakt hadden', voor Reschid-pacha geb^agtdie op dat oogen blik bezig was, om de hoofden te laten afslaan, welke hij als krijgs- tofeën naar Konslantiuopel wilde zenden, en Kalergi zag dat schrik kelijk schouwspel aan. Maar het karakter der Albanezen kennende, die slechts vechten, om roof en buit te behalen, zeide hijIk ben de broeder van den rijken Kalergi, die u, zoo gij mij niet doodt, duizend thalaris voor mijn rantsoen betalen zal." Dit woord deed zijne uitwerking, maar de zwarigheid was, hoe men dit geld krij gen zoude. «Laat het zelf, zeide hij, door een uwer halen, in dien tusschentijd kan men mij bewaken, en zoo den bode het ge ringste kwaad overkomt of hij de duizend thalaris niet medebrengt, staat het u altijd vrijmij te empalerenzoo het u behaagt." De koop was weldra gesloten. Met een' brief van Kalergi voorzien vertrok een ruiter naar Napoliwaar zijn broeder woonde. Iu- tusschen liet Reschid-Vixcha de Seraskierden gevangene voor zich komen en gaf, na hem eenige oogenblikken ondervraagd te hebben, het bevel, dat men hem ook het hoofd zoude afhouwen. De Alba nezen echter, die Kalergi als gewonnen geld aanzagen, verklaarden dat niemand hem zou aanrakenten zij men hun de duizend thala ris betaalde., de Turk dreigde, de Albanezen bielden vol, en daar het gevaarlijk zou geweest zijn, dezen ongedisciplineerden hoop van zijn' buil te beroven, zeide de Seraskier, dat, daar hij in zijn rap port aan den Groeten lieer het getal der krijgsgevangenenwaar van het overgezondene getuigen moestnaauwkeurig had op te ge ven de ooren van den gevangenen ten minste voor zijn hoofd zou den kunnen doorgaan. Mijne ooren!" riep Kalergi, gij zult ze niet hebben, of gij krijgt geen para!" «Ten minste één," zeide do Turk. Daar deze schikking een einde kon maken aan de moeije- lijkheden en alle partijën bevredigenzoo vroeg de scherpregter reedswelk den beide ooren hij verkoos te geven. Niet éénant woordde de Griek op eenen ferrnen toon. Ik heb het vefdrag voor het gansehe hoofd gemaaktzoo men mij een haar krenktdat men ook het overige neme; maar mijn broeder, tot wien voorzeker het berigt van uwen weinigen eerbied voor goede trouw komen zal zal niet alleen niets betalen, maar ook uwen bode laten ophangen. «Slechts één oor! koppige Christen!" herhaalde de Seraskier; doch de dappere antwoordde: «niet het geringe stukje!" en werd door de Albanezen als een kameraad aangezien, bij wieus behoud ieder belang had. Zij waakten voor zijne veiligheid tot den zesden dag, toen hun bode met de duizend thalaris terug kwam, waarop zij hunnen gevangene tot aan de voorposten der Grieken bragten, waar men hem met eene soort van plegtigheid overleverde. BINNENLANDSCnE BERIGTEN. Amsterdam, den 11 den November. De Analen de la Société d'Agriculture van Rochelle deelen de volgende beschrijving van eenen inerkwaardigen eikenboom aldaar: Bij Saintes, in het dept. der Neder-Charente, niet verre van de ehanarée naar Copesstaat op het ruime voorplein eener moderne burg een eikenboom die naar zijn krachtig uiterlijk te oordeelen nog vele eeuwen kan doorstaan, indien niet de bijl van een of an deren vandaal hem vroeger bedreigt Wij deelen hier de afmatin gen mede, van dien aartsvader aller eikenboomen in Frankrijk ja welligt in geheel Europa De beneden-middellijn, aan den grond, bedraagt 8 a 9 Ned. ellen [metres)de middellijn op mans hoogte goedkeuring en verbazing de werkzaamheden van den Heer Scott 6 a 7 Ned. ellen, de grondslag der hoofdtakken heeft 1 a 2 Ned. j bijwoneu. Wij zijn daarbij door drie bijzonderheden getroffen ge- ellen middellijn, en het vlak der kruin 38 a 40 Ned. ellen in dia- meter. De stam is 7 Ned. ellen, en de geheele boom 20 Ned. cl- - Sedert eenige dagen bevindt zich in onze stad de Heer Scott, ver maard glaskunstenaar van Londen. Zonder twijtel heeft de Heer Scott volkomen regt om zich dezen titel te gevenwant zekerlijk heeft hij, gedurende zijne reizen door verscheidene deelen van het vasteland van Europa, zich eene regtmatige goedkeuring en bewon dering verworvengelijk hem deze ook hier niet zullen ontbreken. Velen onzer stadgenooten herinneren zich welligt nog, in vroegeren tijd meermalen zoodanigen glaskunstenaars te hebben zien werken voor anderen is deze kunst geheel nieuw; doch de eersten, zoowel als de laatsten zullen, naar wij vertrouwen, met belangstelling, worden de eenvoudigheid van zijnen toestelde kunstvaardigheid zijner hauden, de juistheid van zijn oog. De geheele toestel, weikip T-1P t $f

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1