m --mi ?c A F^/zïli^3 r»'v 27 November. A it it u V it m -óy M a a a <1 a binnenlandscue berigtën. STADS SCHOUWBURG. <Nt Pc Pii'i der Adv rnTERT:èN vui 1 ot 5 re gels isécn Gulden, en voor eiken regel mee* 20 Genten, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. woi'dt -. en in de week ei: Vel 1\IX -•■Ui-iA V Deze Courant "p'SfWM eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen itgegevcn. Waardj Si adcesootej! De ondergeteekenden, die zich onlangs met voorkennis van de Stedelijke regering in commissie fvereenigden tot verschaffing van werk aan de arbeidende klasse, gedurende het aanstaande winfer- wiisnenhebben ten doel om; ware liet mogelijk, vele huisvaders te behoeden, zich tot de diaconie of armenbesturen te vervoegen, leu einde in hunne behoeften te voorzien; daar menigeen, voor ver minderd loon heeft moeten werkenof zonder werk i.s geweest waardoor vele huisgezinnen zijn verarmd die in hunne dagelijkse!)® en volstrekt onvermijdelijke behoefte niet kunnen voorzien. En 1111 slaat de winter, misschien eeno gestrenge langdurige winter voor de deur. De nijvere huisvader is niet in de mogelijkheid geweest, om eenigen voorraad op te leggen. Eenig uifzigt op onafgebroken ar beid en daaraan geëvenredigde verdienste heeft hij niet. Wat zal hij met de zijnen eeten en drinken, waarmede zullen zij zich klee- den In dien slaat van zaken, is hem in de diaconie of armenbedee- ling eene laatste toevlugt geopend. Maar wat moet er van worden, indien alle, die, hij zoo groote werkeloosheid als er thans heerscht, gebrek lijden ddar hunne toevlugt zoeken Hoe diep is de hand werksman reeds gevallen, als hij zich in de armen der bedeeling werpen moet! Hoe nadeelig werkt die moedelonze stap op zijne ze delijke toestand! Wat gevaar, dat hij eenmaal bedeeld, voortaan de bedeel in g niet meer missen kan of wil, en, na alle schaamte te heb ben afgeworpen welhaast tot den bedelstaf vervaltof zijne kinde ren daarvoor ziet opgroeijen BovendienStadgenooten het is in ww eigen belang, deze com missie, en daardoor de brave aiubachts en handwerksman, te helpen, alzoo hij vermeerdering van subsidiën aan de armbesturen uit Stads kas die een gevolg kan zijn van meer en meer toenemende armoede, de Stedelijke belastingen zouden moeten worden verhoogd. Tot bereiking van het doel is geld nodig, hetwelk bijeen te bren gen deze commissie zich vooral ten taak heeft opgelegd. Liefdegaven zijn daartoe minder geschikt; zij'bevorderen de lui- beid en den lediggangen aan sonnnigen, die gewoon zijn van hun- tien handenarbeid te levenzou men ze niet kunnen aanbieden, zon der hen te beleedigen. - De commissie erkent dankbaar de pogingen van onderscheidene ingezetenen dezer staddie reeds aan liaar verzoek 111 de vorige weck voldeden om door geldelijke toezeggingen het oogmerk van dezelve te ondersteunen; doch naanwelijks is de som ter hel/te ge- bragt, van hetgeen men minstens vermeend henoodigd te zijn, om met vrucht de gemaakte plannen ten uitvoer te kunnen leggen. Gaarne verledigt zich de commissie, nog eene poging in het werk te stellen 0111 Ie beproeven, of haar voornemen de goedkeuring van Alkinanrs ingezetenen moge wegdragen, en noodigt dienvolgens uit, allen; die nog verlangen, of zich verpligt achten, hunne gedane inschrijvingen te verhogenvoorts ieder, die belet is geweest op te komen, of ook geene oproeping, noch in de vorige week, noeli te gen den 28 dezer mogt ontvangen hebben, om zich wel te willen beijveren het doel te helpen bereiken, waartoe de commissie zich vereenigd heeft, opdat zij niet genoodzaakt worde, zich te ontbin den en haar voornemen te laten varen, hetgeen het geval zou zijn, indien hare pogingen, alleen ten nutte van Alkmaars burgerij, uiet door vereenigde inspanning van krachten worden ondersteund. Nog eenmaal dan Geachte Stadgenootenzal de commissie zich op Woensdag den 29 November 1843. van des middags 12. tot 2 ure ten Kaadhuize dezer Stad bevinden, 0111 te beproeven, of haar doel bij 11 ondersteuning moge vinden, terwijl aan ieder de gelegenheid wordt opengesteld, om aan éénder ondergefeekenden zijne bijdragen op te geven, waardoor men zich de moeite besparen kan teil Kaad huize te verschijnen, mits men deze uiterlijk vóór den 2 December 1843. hebbe kenbaar gemaakt. Het is waar, er moet zeer veel gedaan worden, indien de maat regel uitvoerlijk zal zijn, doch door vereenigde krachten van wel gezinde ingezetenen kunnen, zelfs schijnbaar onmogelijke zaken, eene goede uitkomst erlangen. Dat men dan eene óffer brenge op het altaar der menschenliefde. Het geldt hier het welzijn van geheele huisgezinnen die anders ten gronde gaan, van een goed deel der Alkmaarsche burgerij. Verblijdt de commissie door ruime bijdragen, opdat het welzijn van vele ingezetenen voor dezen winter gewaarborgd worde zonder echter andere weldadige instellingen binnen deze stad, die zoo zeer uwe hulp behoevenen dezelve dubbel waardig zijneenigzins te bena- declen. geschenk in Zilver door de onder zijn hevel gediend hebbende Offi cieren hem aangeboden gaf hem het ondubbelzinnigs! bewijs van henne toegenegenheid en liefde. Hattelijk en met aandoening was het laatste vaarwel dat weder zijds werd uitgesproken en lang nog zullen wij het vertrek be'.reiH ren van den krijgsman die reeds in Spanje, als jongeling laauweren incogs teen ten allen tijde de achting zijner onderhoorigen zich zoe ruimschoots wist waardig te maken. Wij wenschen het ge-t zegde Balaillun in Vlissingen geluk met het bezit van zulk een verdienstelijk Hoofd-Ollicier Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal, van den 17 tot den 23 November 1843. Ned. fregat. Dito bark. Dito schoner- Dito brik. Noords, hark. Deens, schon. Eng. bark. Dito brik. Dito dito. Dito dito. Dito dito. Dito dito. Dito schoner. Dito dito. Dito sloep. Lodewijk Antonie Eensgezindheid Van Speijk Nikeri "Paket, Eelas Peter X. T. Z. Jlirann Grace Jeannct Eartis North-Brittan Wave Hope Full, Caroline K. Tjèbbes van Suriname n C. Meijer dito D' Visser n dito C. Ilofker Nikeric 11 Forbinrosen» Newjork E. A. liogseuu Sa mos K. Swan New-Castle Sunderland dito W. Fox .1Pearsen C. Drown K. Gibson a B. Storm a W. Camiuingsa G. Smith a J. Marks a London a dito dito dito dito Jarmouth a Amsf. dito. dito. dito. dito. dito. dito. dito. diio. dito. dito. dito. dito. dito. Alk ra 1 Voorstelling op Donderdag den 30 November 1843, door de wer kende Leden van het Amsterdarasche Stads Tooneel, onder directie van den lieer ENGELMAN van De VERHINDERDE DANSPAKTIJ or uet ORCHEST ONDER de TA FEL Blijspel met Zang, in één bedrijf. gevolgd door: De BRUID UIT de RESIDENTIE, Tooueelspel in 3 bedrijven, naar het Hoogduitsch, door dot lieer Roobol. Tot slot Het MIDDAGMAAL van MAGDALENA of de SCHOTEL met OOREN^ Blijspel met Zang, in één bedrijf. Aanvang des avonds ten 6* Ure, De Abonnements-lijst blijft nog geopend tot 's middags 12 ure van den dag der Voorstelling, ten huize van P. van lieerden op het gasthuis. H UWELIJKS-PROCLAMATIENgedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 26 November 1843. Eerste Gebod. Antonie^Koppers en Anna Margaretha Boon. beide te Alkmaar woon achtig. Tvveede Gebod. Cornehs Fiene en Maria van de Velde, beide te Alkmaar woonachtig. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaarvan den 20 lot den 25 November 1843. Gerardus, zoontje van Gerrit Burkurnk en Johanna Bruin. Gerritzoontje van Pieter Kleijmeer en Dieuwertje Blom. Antho- nie Bernardus zoontje van Jan Anthonie Elfrink en Elisabeth Sles- ker. - Johan Willem, zoontje van Johan Gerard Wiesse en Maria Elisabeth van Weede. Anna Adriana Hendrica, dochtertje van Cornel is de Kort en Hendrica Geels. Johannes, zoontje van Tijs Dekker en Grietje Stam. Grietje, dochtertje van Anthonie Heer- ding en Grietje Bakker. Engelina, doehtertje van Cornelius Moo- jen en Hillegonda Opperdoes Schenk. Pieter, zoontje van Albert Pieter de Wit en Catharina Wolzak. J. A. KLUPPEL, A.J. C. MA VS GEESTERAMUS, I. de SONNA VILLE, van PO R E E S T, A B R II I N G, SCIIOEHÜIZEN, van LEEUWEN, C. B. J. G. C. J. K 0 0 R N, S. A. de MOR AA Z, G. C. 11. van VLOTEN, G. C. FONTEIN VEI1SCHUIR, F. van de VELDE, J. C. VONK, J. A. P E E T E R S. Alkmaar den 23sten November. Heden vertrek van hier den II. Ed. Gestr. llecre A. J. P. Storm de Grave, sedert /.pril 1841, kommandeerde zijn Ed. het Reserve-Ba- taillon van het 2e Regement, alhier in bezetting, en werd ten ge volge der jongste benoemingen door Z. M. als Chef van het vierde Balaillon naar Vlissingen overgeplaatst. De vaderlandsche rondheid van den braven Storm de Grave, die ook als Letterkundige in He lezende wereld gunstig bekend is, zij ne gulle en vriendschappelijke omgang hebben hen dc achting der ingezeteneu desor stad in ruime 'mate doen verwerven. Een fraai Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 20 tot den 25 November 1843. Gerrit Teckelenburg, oud 62 jaren.Aaltje, dochtertje van Her manns de Groot en Geertrui Rietkerk, oud 7 jaren. Albertus Bakkum, oud 73 jaren. Sijbra Mors, huisvrouw van Hendrik Krijgsman, oud 67 jaren. Johannes, zoontje van Cornelis Brief jes en wijle Antje van Kleef, oud 4 weken. -- Geesje Kips, oud 20 jaren. Anna Margaretha Muller, huisvrouw van Jacob Best, oud 56 jaren. Jacob Prins, oud 53§ jaren. V STADS BANK van LEENING te ALKMAAR Verkooping om kontant geld, op Dondrdag den 21sten December 184-3, der PANDEN, heleend gedurende de maanden Jüljj, Augus tus eu September 1842; alsmede verscheidene stukken Engelsch of Patent-linnen, stellen Bedleek enz. Welke goederen daags te voren te zien zullen zijn, ingang in het Huis in de Koorstraat, wijk AN°. 407, van des voormiddags tien tot des namiddags twee Ure. Van heden af kan de beleening van gemelde Panden vernieuwd worden, of de afdoening der Rente geschieden, behoudens de be paling der hertauxatie van de beleensom, op de bedoelde Panden voorgeschoten. Be laatste dagen ter vernieuwing van beleening zijn bepaald, op Maandag den 1 l(lc" en Dingsdag den 12dcn December c k. Men is van mecning, om, op Donderdag, den 7lltn December 1843, des middags te twaalf Ure, in het Logement da Schelvisch,

Alkmaarsche Courant | 1843 | | pagina 1