A0' 1844. ALKIAARSCHE N° 14 COURANT. AI a a n <1 a g 1 April. Ili JlD- D. C. de THeu Fontein Ver- schuir van Heilo. C. J. Kaom. duitsciiland. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. De Prijs der ADvrhTEMfiës van 1 tot 5 re gels is één Gulden en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. iSURGEMEESTËR en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Gezien art. 13 van het reglement op den Herijk 'der Maten en Gewigten in Noord-Holland, gearresteerd dén 31»ten Januarij 1822 Gezien art. 2 der Notificatie van H. E. G. A. de lleeren Gedepn teerde Staten van Noord-Holland, de dato 20 Februarij 1823, n° 25, (Prnv. blad n°. 24 Gezien de Publicatie van welgemelde lleeren Gedeputeerde Staten van den 16<l«' September 1824, n°. 16, (Prov. blad n°. 161.) Brengen bij deze ter kennistfe-van alle Winkeliers, Handwerk-en Neringdoende lieden, en andere belanghebbenden, dat door den Arrondissements-IJker alhier, tot den Herijk tan alle de thans in ge bruik zijnde Maten en Gewigten, over den jare 1844, in het daar toe ingérigte locaal der Hoofdwachtonder het Stadhuiszal worden gevaceerdgedurende de maand April aanstaande, de vier eerste werkdagen der week, des voormiddags van 9 tot 1, en des namid dags van 4 tot 6 uren met uitzondering van het Medicinaal tot grein, en het Goud en Zilvergewigt tot de halve korrel ingesloten, waartoe speciaal zal worden gevaceerd, gedurende gezegden tijd, des Vrijdags namiddags van 3 tot 6 uren. Uit de mededeelingenH. E. A. door den Arrondissement- Uker over den afloop van den Herijk des jaars 1843 gedaan, is het H.H. Burgemeester en Wethouders gebleken datop het punt van bezit en gebruik der Nederl. gevouwen Ellen, door de Handwerkslieden en Handelaren in hout en materialen zeerveel gebrekkigs en nala tigs bestaat, en daardoor de noodzakelijkheid tot toepassing der straf bepalingen tégen zoodanige nalatigen geboren is geworden. H. E. A., daartoe door den Arrondissements-IJker verzocht, nemen deze gelegenheid ter hand, om alle diegenen, welke zulks zoude mogen aangaan aan hunne verpligting tot het doen herijken, en het doel- matig gebruik dier maten niet alleen te herinneren, maar hun tevens met alle ernst tegen de nadeelige gevolgen welke bij verdere nalatigheid daaruit voor hen moeten geboren worden, te waarschuwen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat de belanghebben den zich de voorsz. tijdsbepaling, den herijk besterad mitsga ders de daarop gevolgde waarschuwing, zullen ten nutte maken, ten einde zichbij het daartoe dadelijk na den afloop van den ijk-termijn intestellen onderzoek, te waarborgen tegen de bepaalde poenaliteiten, wegens nalatigheid vastgesteldterwijl Hun Edel Achtbarenals daartoe door den Arrondissements-IJker verzocht zijnde, aan de be langhebbenden te kennen géven, dat dezelve op dén 28s*en29slen en 30slen dezer maand, des voormiddags van 9 tot 12 uren, in het zelfde locaal zal vaceren tot de afgifte van kaartjes, waarop, voor de ijkpligtigen de dag tot het doen ijken hnnner Maten en Gewig- ten', naar volgorde, bepaald, en het volgnummer zal zijn aangewe zen waardoor aan een ieder de bepaalde dag van opkomst zal be kend zijn, en dezulken, welke zich van de bovengenoemde kaart jes niet in tijds zullen hebben voorzienzich zullen moeten getroos ten, het allerlaatst door den Arrondissements-IJker te worden ge- h°Wordende eindelijk een ieder opmerkzaam gemaakt, dat de Kalk-, Olie- en Teermaten, bij de aanbieding tot den ijk, behoorlijk zullen moeten zijn schoongemaakt, ten einde de Arrondissemeuls-IJker tot eene behoorlijke verificatie in staat te stellen. En opdat 'niemand hiervan onkundig zoude zijn zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerdmitsgaders in dezer Stads-Couraut wor den geinsereerd. Alkmaar, den 239'"n Maart 1844. Burgemeester en IVethonderen voornoemd F. C. W. DRUIJVESTE1JN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHU1R. Bij verschillende Dispositiën van H. II. Exc. Exe. de Minister van Finantien en Staatsraad Gouverneur van Noord-Holland zijn krach tens de Wet van 6 Maart 1844 (Staatsbl. N°. 14), tot bestendige en afwisselende leden voor de Commission van voorlopig en Eind-onder soek, bij evengemelde Wet bedoeld, benoemd: Foor de Stad Alkmaar. Voor de beide Cotnmissien. Tot bestendige Leden. Plaatsvervangers. SR. E. Nuhout van der F een. f P. H. van der /Volle. Jhr. G. P- van Vladeracken. I G. A. Omvens. Tot Afwisselende Leden der voorlopige Cotnmissien. Mr. M. H. fVeldijk van Limmen. S. C. S. Holland. J. J. de Lange. SR. J. A. Kluppel. J. T. Koorw. Tot bestendig Lid der Eind-commissie. SR. B. van Laar. S. Abbring. Tot afwisselende Leden derzelve Commissie. SR. M. H. Weldijk ran Limmen. T>" IR. L. de Sonnarille. BR. A J C. Maas Geesteranus van Zuidscharwoude. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Leu>zjg, den 15den Maart. Uit Zscliopan wordt geschrevenBijna de oudste bewoners van het gebergle kunnen zich niet herinneren, dat in de maand Blaart, onder vreeselijke stormen, zoo geweldig groote hoeveelheden van sneeuw gevallen zijn als dit jaar. Vele wegen zijn iu het geheel niet, de hoofdwegen niet zonder gevaar door te komen. Den llden, I2den en 13den Maart had men arbeiders hij talrijke ploegen op den grooten weg tussehen Blarienberg en Zschopau aangesteld, om de sneeuw weg te ruimen, ten einde alzoo ten minste dezen hoofdweg voor de gemeenschap open te houdendoch ondanks de uiterste inspanning, heeft het niet mogen gelukken, en heeft men zieh ge dwongen gezien den weg door de bossclieu en over de akkervelden te verleggen. Al het op zijde werken der sneeuw van de wegen blijft vruchteloos, daar de geweldigevvind de opgeworpene sneeuw- dijken in korten tijd weder over den weg Werpt." Bergen in Noorwegen, den 29sten Februarij 1844. Sedert de laatste helft van Jannarij is de haringvangst tussehen Stavanger en Bergen zoo overvloedig geweest, dat dezelve thans op meer dan 600,000 tonnen kan worden begroot, en ook zoo tusscheu de beide plaatsen verdeeld, dat bijua de halve partij van Bergen zal kunnen worden uitgevoerd. De eerste verkoopprijzen zijn zoo hoog geweest, dat daaruit eeue belangrijke winst voor de visschers zal voorlvloeijen. Te Drammen bestónd geene gunstige meening om trent den houthandel van daar op Nederland, ten gevolge van de la"e marktprijzen te Amsterdam en de vermindering van isgten in Engeland. Er zal waarschijnlijk minder hout naar Nederland ver scheept worden, ten ware de prijzen verbeterden, dewijl men het anders voordeeliger zal vindende balkeu te zagen tot assortimen ten voor de Engelsche markt geschikt. Berlijn den 12den Maart. Te Preuzlau heeft onlangs een veel gerucht makend voorval van militaire insubordinatie plaats gehad. Een onder-officier, met name Grunddie zich aan verscheidene kleine pligtverzuimen had schul- di- gemaakt, werd tot straf naar Kustrin gecommandeerd. Dit kom- rnando tracht hij door herhaalde tegenvoorstellingen te ontgaan, wendt zich eindelijk, doch ook vergeefs, aan zijnen kapitein, en besluit nu tot wraak. Met een mes gewapend, dringt hij bij deu kapitein in zijne kamer binnen, en wil hem neêrstooten. De held haftige gade des kapiteinsdie insgelijks in de kamer tegenwoordig is werpt zieh echter terstond moedig tussehen haren man en deu onder-officier, dekt den kapitein met hare eigene borst, en weet hem achter zieh tot jin eene naaste kamer te dringen, en dan snel er de deur vau op het slot te doenzij zelve ontkomt, met den sleutel, langs eene andere zijde, en de dader wordt gevat én in verzekerde bewariug gehouden. Nu zendt men ijlings om de wacht, maar deze poogt harerzijds vruchteloos de deur van buiten te openen, zoodat een muur moet opengeslagen worde. Van dit oogenbilk maakt Grund gebruik, weet een der arbeiders zijn houweel 'te ontrukken, en stelt zich daarmede te weêr. De wacht is genoodzaakt peletonsgewijze op te marcheren om door de bres binnen te rakken maar nu weet de belegerde ook een der manschap zijne bajonet te ontweldigen, stoot eenen soldaat daarme de neder, en verdedigt zich met zoo vertwijfelde woede, dat er geen deuken aan is, zicli van zijnen persoon meester te maken. Einde lijk moet den majoor worden berigt gedaan, en deze verschijnt met geheel zijn korps officieren achter zich, daar zij juist voor het middagmaal 'waren aangezeten geweest, op het tragisch-connsche touneel. Grund, die intusschen uit zijne vesting is te voorschijn ge- sprongenweigert aan de opeischingen te voldoendie herhaaldelijk tot hein worden gerigt. Reeds wordt er beslotenversterking van manschap te doenaan- rukken toen een der officieren, de luitenant R., den omsingelden rebel door een kort gesprek weet opmerkzamer te maken hem daarop plotselijk van achter aangrijpt en met hulp zijner kameraden hem op de grond werpt. De oogenllikkelijk buiten staat van gevecht „estelde soldaat is naar het hospitaal gebragt, en is, zegt men, op den weg om zijnen bekomen bajonetsteek te genezen. Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot Noord-Uol- landsch Kanaal, van den 15 tot den 21 Maart 1844. D'. D. 11. IV. van Leeuwen, van de Velde Gz. Coster. Bruinvis. Ned. fregat Aart van Mes, Dito dito. Palernbang Dito dito. Urania 3. Nobach van Batavia naar Amst. J. Hoekstra voor wijlen E T. Visser van Batavia naar Amst. W. Idoo voor wijlen C. van der Drift van Batavia pap:

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1