A"' 1844. ALKMAARSCHE JJo 0 I R A N Ml M a a a <1 a g 5 Augustus. "liii <4Ui Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. li iA .V De Trijs der AdvertentIcn \an 1 tot 5 re gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 eenten zegelregt voor elke plaatsing. KENNISGEVING. üuilGEMEÉSTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR brengen bij deze ter kennisso van de Ingezetenen derzei ver Stad en Jurisdictiedat, ten gevolge van het ontstaan van Vacatures in het Stedelijk Kies-Collegie, die vacatures zullen belmoren te worden aan gevuld, ten einde, bij gelegenheid der aanstaande verkiezing voor den Stedelijken Raad, het Collegie te brengen op het getal, bepaald bij bet Stedelijk Reglement, gearresteerd bij Z. M. besluit van 4 Jan- uorij 1824 n°. 113, Burgemeester en Wethouders hebben ten dien einde lijsten doen opmaken, zoo van die ingezetenen, welke, ingevolge het voornoem de Reglement, de bevoegdheid hebben, bet stemregt uit te oefenen als van de zoodanigen, we!kV tot kiezers kunnen worden benoemd. Deze lijsten zullen, van den Ist™ Augustus aanstaande, geduren de acht volgende dagen ter lezing liggen op de Stedelijke Secretarie, ten einde aldaar door een ieder, des morgens van tien tot des na middags één Ure(des Zondags uitgezonderd) te kunnen worden ge ëxamineerd en de zoodanigenwelke zouden oordeelendaarop als nog te moeten worden gesteld, gelegenheid te geven, hunne recla mes deswege tijdig in te leveren. Herinnerende Burgemeester cn Wethouders ter dezer gelegenheid tevens die moeders, welke weduwen zijnde, op de uitoefening van het Stem of Kiesregt, door liet optreden van eenen meerderjarigen Zoonaanspraak kunnen makenaan de bepalingen van de art. 8 cn 9. van het genoemde Stedelijk Reglement, ten einde ookbin tien den gestelden tjjd van acht dagende gevorderde kennisgeving deswege te kunnen doen. Alkmaar, den 27,lcu Ju/tj 1844. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W. DRUIJVESTEIJN. Ter Ordonnantie ran desselven De D1EU FONTEIN VERSC11UIR- KÈNNISGV1NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad, dat het Kohier der Patenten, dienst 1844-1845, op den 31sten Julij 1844, door den Heer Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Noord- IIolland is executoir verklaard, eu op heden door II. E. A. aan den Heer Ontvanger der Directe belastingen binnen deze Stad Ier in vordering is overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 5den Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D RUIJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR; BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. DUITSCHLAND. Berlijn, den 27'sten Julij. Gisteren morgen hebben Hunne Majesteiten de voorgenomene rei- ze naar Erdmannsdorf aanvaard. Ter gelegenheid dezer afreize is «en verschrikkelijk voorval gebeurd, dat geheel de hoofdstad niet afgrijzen vervuld heeft. Het gezamentlijke ministerie heeftmet on derteekening van al deszelfs leden daarvan in onze Allg. Leitung liet volgende verslag doen plaatsen. Hunne Maj. de Koning en de Koningin wilden lieden morgen ten 8 ure eene reis, vooreerst naar Erdmannsdorf in Silezie en ver vervolgens naar de badplaats Ischl aanvaarden. De reiskoets was In het slot-portaal voorgereden en liet eerst nam II. M. de Koning in nadat zij aan eene op haar wachtende vrouw een verzoekschrift had afgenomen, in het rijtuig plaats; Z. M. de Koning volgde; op het oogenblikdat lloogstdezelve zich nederzette en de lakkei zich bukte om het portier te sluiten, trad een man uit de in het rond staande volksmenigte tot digt aan do koets- en lostte een dubbel pistool, bij twee snel op elkander volgende schoten, op het rijtuig, dat in hetzelfde oogenblik afreed. Nog op het plein voor het slot, deed Z. M. liet rijtuig stil houden, en toonde aan liet in angstige ongerustheid toedringende volk, door het openslaan van zijnen mantel, dat hij ongekwetst was, dankte voor de zich aan den dag leggende deelneming, deed het rijtuig weder voortrijden, en zette de reis op den Frankfurter spoorweg voort. Eerst op bet stations-plein vond men, bij nadere bezigtiging van het rijtuig, dat werkelijk de beide kogels binnen in hetzelve gedrongeu waren en dat bet derhalve als eene bijzondere genade der Voorzienigheid te beschouwen is, dat de vorstelijke rei z'igcts uubczeerd gebleven zijn. De misdadiger is op lieeter daad gegrepen en met moeite tegert de volkswoede beveiligd geworden, vervolgens is hij aan do wacht overgeleverd en daarna naar de crimineele gevangenis ge roerd V har verklaarde hij de gewezene burgemeester Tschech te zijn en werd als alszoodanig herkend, llij is 56 jaar oud, was in vroeger tijd koopman, vervolgens verscheidene jaren lang burge meester van Storkow in de Koermark, en nam in het jaar 1841 na eene zeer berispelijke ambtsbekleeding, zijn afscheid. Sedert hield hij zich meestal te Berlijn op en trachtte bij de regerings-dc- partementen aanstelling in eenige staatspost te verkrijgen, hetwelk hem echter, daar alle grond van aanspraak ontbrak, niet ten deel kon vallen; ook door Z. M. den Koning werd hij met een dergelijk verzoek verleden jaar afgewezen. Hij stond als een zeer opvliegeud, in den hoogslen graad harlstngtelijk mensch bekend. Bij zijn eerste door de policie gehoudenverhoor heeft hij zonder omwegen zijne daad bekend, en als drijfveer tot dit moordontwerp het oogmerk aangegeven, om over de onregtmatige afwijzing zijner verzoeken tot aanstelling wraak te nemen; maar tevens heeft hij verzekerd, dat hij de misdaad uit eigen vrije aandrift begaan heeft en zijn opzet aan niemand had medegedeeld. Wij vervullen den treurigen pligt, bij het bovenstaande de na dere omstandigheden eener, in de Pruissische geschiedenis tot nog toe ongehoorde euveldaad ter openbare kennis te brengen zij zal alle getrouwe onderdanen van Z. M. den Koning met de levendigste sniert vervullen, maar ook hunne harten tot dankbaarheid jegens des Allerhoogsten Voorzienigheid verheffen, die zoo genadiglijk het gevaar van het dierbare koningspaar afgewend en het Vaderland voor een onherstelbaar verlies bewaard heeft. Berlijn, 26 Julij 1844. Het Koninklijke Staats-Ministerie, GeteekendVan Boijen. Mütiler. van Savignij. Büloyyj Bodelschvvisg. [Flottwell. In het feuilleton van het bovengcine/de stuk onzer Allg. Pruis Zeitnng leest inen, onder de rubriek Küningsstiidtisches Theater, het volgende Den 26steu Julij - den dag waarop een waanzinnige het ge-: waagd hadhet moordendlood op het hoofd van een' milden deugdzamen, hooghartigen Koning af te zenden was in den schouwburg in de Köuigsladt eene tallooze schare zamenge- vlocid. Eene doffe verslagenheid scheen zich, voor liet begin der vertoontngvan alle aanwezigen meester gemaakt te hebben; roet zigtbaar afgrijzen vernam men allerwege naar de nadere bijzonder heden der in bet Pruissische land, in de Pruissische geschiedenis, ongehoorde misdaad. Daar klonken, nadat de ouverture afgespeeld was, do toonen van ons volkslied en met blijde geestdrift verhief zich de gansche vergadering, instemmend met het gezang, waarin een getrouw volk aan zijnen lands-vader liefde belooft en trouwe zweert. Het was een schoonplegligin waarheid verheffend oogen blik Voorwaar, eene wandaad, als heden gepleegd was, kon dat stond in dezen oogenblik een ieder helder voor den geest slechts als eene daad van waanzinals het gewrocht van diepe ze delijke ontaarding bij een enkel persoon, besehond worden. In het stuk dat gegeven werd, vond een* der vertooners aanleiding om in zijne'rol van sergeant een couplet op de wijze van den bekenden Dessauer-marsch in te vlechten, waarin hij met hartelijke en een- voudioe woorden den dank van eenen soldaat, voor de redding van zijnen°Koning, jegens den Koning der Koningen uitsprak. Dit lied, werd met uitbundige bewijzen van bijval eu met aanhoudende vivat's voor het uit dreigend doodsgevaar geredde doorluchtige paar opge nomen. Des avonds waren de Königsstrasse en de Linden door de ingezetenen uit eigegene beweging luisterrijk verlicht. »Ja, de Pruissen beminnen, vereeren en bewonderen hunnen Vorsten zoo deze liefde nog verhoogd kon wordendan is het geschied door liet vreesselijke voorval, dat wij hebben moeten be 'leven. Het booze verzinke in duisternis, terwijl de Pruissische Ado- laar zich al hooger en hooger verheften tot de spheren van het do wereld beschijnende licht In den Impartial du Bhin dd. 23 Julij, leest men - De volgende daadzaakwaarvan wij de echtheid kunnen waar- horgen is met omstandigheden gepaard die waarschijnlijk eenig zijn onder de verschijnselen, waarvan de oppervlakte van onzen aardbol de schouwplaats is. In den nacht „van den lOdcn tp den 11 den dezer, vertoonde zich eene waterhoos boven de gemeente van Moiilboulondie in de om streken van Belfort is gelegen, en veroorzaakte er verscheidene ver woestingen; maar in haar volle geweld tegen hot kerkgebouw der gemeente aankomende, schokte zij daarvan de fondamenten, en hragt eene aardopdelving te weegzoodanig dat ineerendeel der graven van het kerkhof ontbloot werdcn vervolgens haar gevveld tegen de opgedolven lijken, riglende, wierp zij deze hoog in de lucht op, eu verwekte alzoo eene vrecselijke mengeling van menschenvleesch cn vuil nis De bewoners, die des anderen daags 'smorgens van dit afzigtelijk schouwspel getuigen waren, werden door ontzetting getroffen. Het bestuur der gemeente, van deze verwoesting m kennis ge steld. deed de uoodige maatregelen nemen, om de lijken en fragmen-

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1