A" 1844. ALRMAARSCBE N? 3 COURANT. a a n d a g 2( Augustus. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van G Cente uitgegeten. De Prijs der Advertent^n van 1 tut 5 ro gels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 eenteu zegelrëgt voor elke jdautsing. BuRGEIEÈSTER en WETIl OUDERE IV dei» Stad AL KM A All, Ontvangen hebbende ecne Dispositie van den Heer Staatsraad Gou verneur der Provincie Noord-Holland, van den den 31st™ Julij 1844 N°. (Prov- blad N". G5) hcfudende aansporing tot stipte opvol- ping der beslaande bepalingenten aanzien van besmettelijke ziek ten en bijzonder van de Kinderpokken. Noodigen mits deze de lleeren Geneeskundigen binnen dezelve Stad, onder herinnering aan de verschillende Koninklijke Besluiten van den 18J(,n April 1818 (Staatsbl. N«. 20) en van 31 Mei daaraanvol- (Staatsbl. N°. 25) uitom zoodra en telkens wanneer zich eene be smettelijke ziekte, van welken aard ook, mogt voordoen, daarvan onverwijlde kennisgeving aan de plaatselijke Geneeskundige Com missie te doen, Opdat dadelijk de vereisehte voorzorgen tot voorko ming van verdere besmetting kunnen worden genomen. Wordende overigens alle Ingezetenen dezer Stad en Jurisdictie uitgenoodigd en ten ernstigsten aangemaandom in ieder dier ge vallen, zonder tegenspraak te voldoen aan de voorschriften, welke liun ten dien aanzien zullen worden gegeven; en vooral oin, zoo dra de Kinderziekte zich in hunne huizen mogt openharen, op de voordeur of voor het raam van het huis, waar de ziekte zich be vindt met groote Letters te plaatsen de woorden KINDERPOKKEN of KINDERZIEKTE; als een maatregel, die, buiten alle anderen, veel kan bijdragen, om de verspreiding dier ziekte tegen te wer ken, en waarvan de nakoming aan het toezigt en de goede zorg van alle iteeren Geneeskundigëri met aandrang wordt opgedragen. Alkmaar, den 15,lcn Augustus 1844. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W. DRUIJ VESTEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR- BURGEMEESTER en WETHOUDEREN Deh Stad ALKMAAR, Overwegende de nuttigheid, dat, bij gelegenheid van het ontstaan van Brand des avonds of in den nacht, er zooveel doenlijk verlich ting worde aaugebragt, om de werkzaamheden tot bidssching van den brand zooveel mogelijke liulp en gemak toe te brengen Noodigen mits deze de Ingezetenen derzelver Stad uit, om in die gevallen hunne Straten of Grachten te verlichten door het plaatsen van licht voor de Ramen of Vensters hunner Huizenof het buiten- hangen eener van behoorlijk licht voorziene Lantaren. Alkmaar, den 248ti:n Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. D It U IJ V E S T E IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCI1U1R. -- BINNENLANDSCUE BERIGTEN. Uit Broek op Langcdijk wordt: onder dagleekening van den 14den dezergemeld Op den 25sten Junij jl. had hét zoontje van Javob Madderom zes jaren oud, alhier woonachtig, het ongeluk in het water te val Jen zonder dat zulks door iemand was opgemerkt gewordende moeder haar kind missende en zich naar de straat begevende, zag bet onderste gedeelte van zijn schoeisel op het water; zij wist zich van een stok, dewelke in de nabijheid was, meester te maken, waarmede het haar gelukte haar lieveling naar zich toe to halen, doch tot hare bittere Mart levenloosalle moeite welke de toe gevloeide menigte aanwendde om hetzelve in het leven terug te roe pen waren vruchteloos; ondertusschen zond men ook naar den al hier gevestigde heelmeester den heer A. tan Bommel, dewelke door ziekte verhinderd zijnde zelf te komen, den bij hem zijnde adsistent J. Verhoeven, student bij do clinische school te Alkmaar, naar de plaats des ongevals zond; aldaar gekomen, werd hem gezegd, er is niets meerder aan te doenhet kind is dood. Deze gezegden weer hielden gemelden* Verhoeven echter niet, om alle die voorloopige maatregelen te nemen, welke de ondervinding meer dan eens ge leerd heeft nnttig te zijn, .net dit gelukkig gevolg, dat na alle krachtinspanning, en na verloop van een half uur, de eerste teeke- ner» van leven zich weder openbaarden Dit spoorde dezen mensch- lievenden jongeling des te meer nan, om al wat maar eenigzins mogelijk wa9 aan te wenden en geeno moeite te sparen dc levens geesten verder op te WekkenWaarvan dan ook de gevolgcu wa ren dat na verloop van vier uren tijds hij hel onuitsprekelijk genoegen mogt genieten het kind aan deszolfs bedroefde ouders terug te geven. Dit geval ter kennisse Van dé maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam gekomen zijnde, aarzelde zij dan ook niet om dadelijk deze buitengewone daad van een jongeling, die zijne leerjaren nog niet volbragt beeft en alle die maatregelen wist tè nemen, welke de kunst vereiseht, te beloonenwant reeds in bare vergadering van den llden Julij werd aan hem dc gouden medaille toegekenden welke hem gepasseerde week door bet ge nolite lid dier vergaderingden wel-edelen heer Neufvillewerd Ier hand gesteld. Dit is dan ook wederom een bewijs te meer', dat inen niet mor{ terugdeinzen, hoezeer alle schijn bestaat van vergeefsehen nrbeidj Ware dit het geval bier geweest, men bad een menschenlevert meerder te betreuren gehad." Amsterdam, den 21 sten Augustus. Aan het kaapsche dagblad de Zuid-Afrikaan, van den 28sten Mei II.ontleenen wij het volgende berigt Simon's-Stad, 24 Mei. Op Woensdag morgen, den 22slen dezer, overleed aan boord van Zr. Ned. Ms. Stoomschip den Brotno, dc eerste officier de Wel-Ed. Heer D. G. Niesen. Onmiddelijk na het ter halve slok hjjschen der Nèclérlandsche vlag, zond hel admi raals-schip Winchester een officier naar den Brotno, om de oorzaak daarvan te vernemen, en daarop volgde spoedig een aanbod van den Admiraal Percy, om alle adsistentie te verleenen, ten einde het lijk met alle eerbewijzing ter aarde te bestellen, welke cerehlo- nie bepaald werd tegen ïlen volgenden morgen, ten 10 ure, te zul len plaats hebben. Een half uur voor dien tijd zag men op Don derdag morgen alles in beweging; de vlaggen van al de schepen zoowel als die van den wal werden ter halver stok geheschen. Van het adiuiraals-schip werd een kapiteins-waehtgewapende mariniers, benevens de bende muzijkanten geland, van de gezamentlijke Eugelsclie oorlugschepen landden de officierende adelborsten on- der-ufficieren eu 40 matrozen en jongens, de Brouw ontscheepte al de mariniers gewapend, de adelborsten, onder-officieren en 40 matrozen en jongens, Waarna een sloep, het lijk bevattende, en een ander met de kommandant en officieren van den Bromoallen in groot uniform, volgde, wordende gedurende den overtogt van het lijk minuut-schoten van den Brouw afgevuurd. Zoodra liet lijk was gelandbegon de statige processie in do volgende orde: 1. De Engelsehe mariniers; 2. de bende muzijkan ten; 3. de Nederlandzche mariniers; 4. de koster; 5. het lijk, ge dragen door 12 onder-officieren en stokers van den Bromo, verge zeld van 3 Eugelsclie en 3 Nederlandsche officieren van do marine 9 6. de kommandant van de Bromo met den Deer Truter aan zijné regler- en de oudste doctor van het schip aan zijne linker-liand 9 7. de matrozen en jongens van den Bromo; 8. de matrozen en jon gens van .de Eugelsclie schepen; 9. de onder-officieren, de adel borsten de luitenants en chirurgijns van de beide natiën10. do particulieren; 11. de kommandanten van liet, admiraals-schip Win chester en van H. M. schepen Ires en Sappho. Bij het voortgaan der processie, onder statig muzijk, Waren alle winkels gesloten. Aan liet kerkhof gekomendefileerden de Engelsehe mariniers, 011 werd liet lijk ontmoet en voorafgegaan door den kapellaan, den Eerw. lieer E. Judge, die do lijkdienst op de plcgtslatige wijzever rigtededit afgeloupen zijndewerden door de mariniers van den Bromo drie salvo's over het graf gevuurd, waarna de kommandant van den Bromogevolgd deor den Heer Truter en de officieren van dat vaartuig, naar Hollandsch gebruik, respectivelijk een schop met aarde op de kist in het graf wierp. Alles liep met de uiterste orde en regelmatigheid af, en het geheel der ceremonie maakte eene eerbiedwekkende vertooning." AtiistCour Men leest in de Staats Courant van den 22sten Augustus, het vol gend berigt, uit St. Anna Parochie den 18deu Augustus gedagtee- kend Om 12 ure heden middag werd voor twee ankers weggeslagen op de hoogte van de zwarte Haan, onder St. Jacobi Parochie, het tjalkschip de Vrouw Jannetje of de Jonge Aleidaomtrent welken naam men nog geene genoegzame beriglen heeftwelk schip werd bevaren door Roelof Bovenkamp van de Smilde met zijne dochter Jacoha en knecht Hendrik Schipper, geladen met langen turf en gedestilleerd naar Harderwijk. Om twee ure stootte en verbrijzelde het tegen het Lang Hoofd, tijdens dat Jacob Douwes van der Zee, een alhier bekend moedigen aldaar wonend zeemannog niet uit het dorp St. Anna Parochie, alwaar hij ter kerke ging, was terug ge keerd. Zijn zoon Piebe Jacobs van der Zee eu deszelfs oom Corné- lis Douwes van der Zee, het gevaar der schipbreukelingen ziende en dadelijk bedacht hue dezelven te redden, haalden, met behulp, eene zeer ranke boot over den zeedijk en over de palen in zee welk laatste te moejjelijker werdomdat de aanrollende zee-stortin gen hun noodzaakten 0111 uit de boot te gaan en dezelve alzoo over de palen te werken. Met levensgevaar bereikten zij het wrak en vonden daar den vader, zijne duchter iu de armen vasthoudende, tegen den mast geklemd. Aan weerszijden van liet hoold zijnde, 1 was het niet mogelijk de schipbreukelingen te naderen. Door het op zij geraken van het schip, waardoor de touwen eene overhelling naar de boot kregen, gelukte het den knecht over het hoofd t.e worden geslingerd, doch bereikte de boot niet, viel in zee en werd weder bovenkomende door Corns, van der Zee hij het heen gevat z èu 111 de boot gehaald. De vader van het meisjeniet om cigcn

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1