A"' 1844. almaarsche €01] ■lil lil' lie M a a n (1 a Jo 28 October. W Ï'K N,, Deze Courant wordt eens in de week en eiken Maandag, voor de Prijs van G Cente oitgegeven. <r H IA JL De Prijs der Ac verier Ties sail J pf-ls is één Gulden, en voor eiken regel meet 'kil Geulen, behalve 35 centen zègehegt voor elke plaatsing. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. DUITSCHLAND. IlAMüCfiGden 4den October. leden lieeft het personeel van den Hamburger Correspondent liet zestigjarig feest gevierd van den letterzetter Fred. .Joseph Hein, die feeder 17S4 bij dit blad heeft gewerkt, in welken tijd men rekent dal er omstreeks 100,OHO,000 letters door hem gezet zijn terwijl hij in al die jaren niet een dag afwezig is geweesten nog lieden pp zijn 88ste jaar volkomen gezond is en zijn Werk mei al het vuur der jeugd waarneemt. Er waren 220 personen tegenwoordig on der welke al de eigenaars van drukkerijen van hier en een hezen- ding van werklieden uit hunne Werkplaatsen. Een der eerstgenoem de, de Heer Bodecker, had van zjjii landgoed 100 annanassen en 400 f§ beste druiven gezonden; de 75 jarige lieer Nestier heeft, aan het einde van liet feest eene redevoering uitgesproken. [/Juist. Cour.] gen blik verwonderd stilstaan, om' den ruekelooze die hem den weg versperde, aan te staren, maai* sprong weldra, terwijl hij met zij ne aehtei poolen wolken van stof in dc Inelit deed stijgen, met rood vlammende oogen en wit beschnimden mondop zijne tegenpartij af. De iungeliiig: zijne koelbloedigheid behoudende ontdook dien eersten schok,"greep 'daarna den stier hij beide horens en wierp hem tri- neder, onder het daverend gejuich der menigte die zulk eênen moéd en zulk eene kracht en vlugheid niet genoeg wist te bewonderen. [/Juist. Com.) I11NN ENLANDSCllE BERIGTEN. Van Hoenderlo, op ile Velnwe., wordt ouder dagteekening van den 20sten dezer gemeld i) De waterput, welke in dit wordende dorp, niet zonder tegen spoeden, eindclijke lot stand kwam, is toenemende in deugdelijke hoedanigheden. Hij bevat vijf voel middellijn en heeft thans eene diepte van negen voeten zuiver bronwater. In dc lente dezes jaarè hebben de huislieden, gedurende de toen aanhoudende droogte, zich allen van water kunnen voorzien, en nimmer bespeurde men dat de voorraad verminderde. Nog altijd zij bet oogenblik gezegend, dat de ede'e O. G. Heldring, Hemmens waardige godsdienstleeraar. Sedert zeer kortelings heeft zich te Knenlieim, een dorp np 12 kilometres (Neder! mijlen) van Colmar gelegen, eene godsdienstige n secle gevormd, eigenlijk een genootschap van kwakers of stuiptrek- 1 deze aangelegene plaats in de heide bezocht; welk bezoek den grond voor onze van lieverlede toenemende bevolking, in de eerste behoefte des levens, het genot van zuiver drinkwater, is voor zien geworden, en die vol niensch lie venden ijver blijft toonendat hij niét laat varen wal hij eenmaal begon. Maar niets minder hi jft in ons midden de nagedachtenis in zegening van dien groot- meedigen Vorst, die de edelste beginselen zijner groote vaderen nim mer verzaakte, van wijlen Zijne Majesteit Koning Willem Frederik Graaf van Nassau, wiens on hek rom pene mikladiglieid zich, nog dn den avond van Hoogstdeszelfs heilrijk leven, ook over het armé lloenderlo heeft uitgestrekt. Intussclien heeft Hoenderlo nog vfel noodigzal het zich ver heffen of vergrooten. Mogten wij ons in de eerste plaats weldra in hel bezit van eene school en een onderwijzer voor ons aankomend geslacht kunnen verblijden! Mogt ook de bekende weldadigheid van het godsdienstige Nederland, waardoor dikwerf zoo veel kennis en deugd werd aangekweekt, zich ook thans opgewekt vinden, om den'grondslag te leggen ter bereiking van dezen door ons zoo warm gooi teil wen se lien r/e edele pogingen van de heeren O G. Heldring en W G. Haasloop Werner, die thans eene inleekenljst hebben rond rende sidderaars, omtrent welk een dagblad vrij merkwaardige bij zonderheden mededeelt. Dit genootschap, hetwelk uil het Pietismus is voortgekomeneven als liet Pietismus zijnen oorsprong in het Pro- testantismus heeft, telt een 40-lal leden, mannen, vrouwen en kin- tieren, schier alten daglooners en tamelijk arm. Zij vergaderen drie malen 's weeks ten huize van hunnen voorgangereën min bemid deld, nog jorg landbouwer, die zich steeds door zijne godsdiensti ge geestdrijverij heeft doen opmerken. Op de tafel ligt dc bijbel opengeslagen, waarin de voorganger met luider stem aan de leden liet een of ander voorleest die op banken rondom hem zitten of wel ook staande hem aanliooren. De voorlezing geschiedt op een Ideglstaligen toon, aanvankelijk in het Duitsch, de eenige taal, wel- ;e de leden verstaan; alsdan volgt eene, voor alle hoordersënzelfs voor den spreker onbegrijpelijkewartaal Zoo zij, na den afloop der congregatie, den voorganger vraagt, welke taal hij gesproken heeft, zoo antwoordt hij, dat het nu eens Latijn, en dan wederom Hehreeuwsch is geweest, dat hij noch het Latijn, noch hel Ilc- hreeuwseli verslaatmaar dat hij, in die ongeiihlikken door God gedreven wordt, die hem de taal ingeeft, welke Hij hen wil doen spreken. Naarmate de brabbeltaal hem sneller van do lippen vloeit, luider eu verstaanbaarder wordt, begint de vergaderde menigte te mompelen, zij geraakt in beweging, spreekt overluid en eindelijk beginnen allen derwijze ontzettend te gillen, te balken en te brul len, dat liet in het op eene mijl nfstands gelegen woud gehoord wordt. Te midden van dit getier, staan de vrouwen op (dit zijn meestul do jongsten), en zwnaijen mei hare armen hoven over hare hoofden, draaijen op hare hielen en stooten een hevig doordringend gegil nit, hetwelk schel hoven het overige woeste gedruisch uit klinkt; vervolgens maakt zich eene stuiptrekkende beweging van haar geheel ligcliaam meester, en zij vallen, als door vernmeijenis uitgeput, neder. Meisjes van 12 tot 15 jaren worden op die wijze door deze verheffing van geestverrukking overvallen. Als, na ver loop van een tiental minuten, deze vrouwen wcêr opstaan, begin nen zij te dansente zingen le lagchenniet met een' zennwaclitigen 'lach, zoo als die der dronkenschap of der krankzinnigheid, hare zangen en dansen zijn wild, onzamenhangendschaamteloos; hare oogen flikkeren, en over de wangen dezer ongelukkigen rollen hee- te tranen af. Dit schouwspel heeft iets treurigs en pijnlijks. Gedurende al dit vreeselijk gedruisch, bewaart de redenaar de kalmte van een' door Gods geest vervulden voorganger. Hij plaatst zich in liet midden zijner discipelen, op het oogen hl ikals limine beroering tot beda ren komt. Diegenen hunner, welke dan eenigzitis door de vernmei jenis in ijver verflaauwd zijn, naderen hem; zij buigen zich voor over en raken hem op hel bloote ligchaam aan, om het zeerst, wie aan het hoofd, wie aan de handen; sommigen bereiken hem slechts met den top van een' vinger. Dus omringd zijnde, hervat de voor ganger zijne kromtaal en zijne geestdrijvende gebaren, oindrnaijeii- de, en al zijne discipelen rondom zich doende draaijen. Dil houdt zoo geeiie vijf minuten aan, of de vroegere aanvallen van stuiptrek kingen en sidddering verheffen zich andermaal de vrouwen verval len wederom in dezelfde paroxysmenen dit duurt zoo afwisselend, tiegen of tien uren lang, en tot Iaat in den nacht voort. [Alg. Handelsbl F n A N K R IJ K. gezonden, op een door hen uit le geven boekwerk over de Neder- Felewe, waarvan de gelieele opbrengst strekken zal tot eene bijdra ge ter verzameling der noodige gelden, zoo tot den aanbouw van een schoolhuis in de heide kolonie Hoenderlo, als tot het daarstel- len van een fonds om daaruit in de schoolbehoel'ten le voorzien bij onze landgenooten ondersteuning vinden." Staats-Cour De Nijnteegsche Courant behelst liet volgende i» Wij vinden ons in staat gesteld, om aangaande den oogst van dit jaar, die in den beginne zoo buitengewoon gunstig scheen te zullen uitvallen, doch waarvan men zich later, ten gevolge der me- iHovuldige regens: een treurig denkbeeld vormde, verslag met be trekking' lot deze provincie te geven. De tarwe heeft een zeer slecht gewas opgeleverd, en is veel met zwarte korrels vermengd. De rog- "e was goed geladen, doch is in sommige streken uitgeloopenhet stroo was slecht. De boekweit was uitmuntend geladen van beste hoedanigheid. De haver, hoewel laat rijp geworde.theeft een goed gewas opgeleverd en het stroo was hijzonder goed. De garst was re delijk. De opbrengst der aardappelen is up zwaren grond niet zeer voord eel ig geweest, daarentegen op de ligtere gronden bijzonder goed In de lagere streken zijn vele aardappelen, ten gevolge van den hoogeo waterstand, in den grond verrot. De paardenboonen waren redelijk geladen, en het gewas der erwten was vrij goed, d. cli inoeijelijk om in te oogsten. De hooi-oogst was niet ruiiu; doeh daarentegen de opbrengst van de klaver zeer voordeelig. Vele gron den met hooizaad gezaaid, werden omgebouwd, omdat hetzelve niets beloofde. Hetgeen is blijven staan, heeft een goad gewas ge geven. De tabak is zeer goed uitgevallen. De mangel- en andere wortelen heioven een goed gewas; doch de knollen-oogst is mislukt. Dc spurrie staat bijzonder goed." i)taats-Cour Olst den \lden Oer ober. Heden had alhier een allernondlotligst ongeval plaats. Zeker ge pensioneerd militair, Thomas san Peer, in deze gemeente woonach tig, den molenaar behulpzaam zijnde in het brengen van eene nieu we'as aan deszelfs molen, was men bezig de oude molen-aswelke op den kant der moletihelt was nedergelegd in het midden door te Te Montbourqnit, in het departement der Opper-Pyreneën is den zagen, dit werk bijna volbragt zijnde, werd ter voltooijing goedge- JOden dezer, door een jong landman een heldenstuk bedreven, een vonden, de as een paar slagen om te wentelen; terwijl uien bier- ridder van den Kousenband waardig. Op de beestenmarkt was een mede bezig was, raakte zij in beweging, van de helt afwentelende; stier los gebroken, als razend vloog hij onder de menigte, alom de i van Peer dil tegen willende houden, hield vast, doeh de ongeluk- solirik rondom zich verspreidende; reeds was er menig een zwaar- kige werd met de as medegesleept, schoot over dezelve heen, en is der of ligler gewond, toen een kloek vlug jongeling op hem toe- in hel wentelen door haar verpletterd, zoodat hij weinige ongen- ejirong, oai hem in zijne vaart te stuiteu, De stier, bleef éenoö blikken daarna den geest gaf. [Amst. Cour.]

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1