A 1844. alkiaarsciie J° 48. COURANT. 25 INovembcr. M a a ii d a aanbesteding. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. R IA l)e Prijs der Advertenticn >üii 1 tot 5 re pels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegeiregt vuur elke plaatsing. Woensdag den 4<k" December 1844, des namiddags ten 2 ure, sal onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Noord - Hollandof, bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, aan hel Gouvernements gebouw in de Sint Jansstraat te Haarlem, worden aanbesteed: Den opbouw eencr PASTORIJ voor de Hervormde Gemeente te Schellinkhout. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek, waarop deze aanbesteding zal plaats hebben, zal ter lezing liggen boven en behalven aan het Gouvernements gebouw voornoemd, in de voornaamste Logementen en Koffijliuizen als: te Amsterdam, in het Wapen van Medemblik op den Darn, in het Vosjeachter de oude beurs, in de Beerenbijt huiten de lltrechtsclie poort en hij J. Colenbrander Logementhouder in de Bel op den hoek van de Haarlemmerdijk; te Haarlem, in de Kroon, in het Noord- JJollandsche Koffijhuisin de Halve Maan en bij Thijs sen, Koffijhuis- houder op de Groule markt te Alkmaar, in de Toelast, in den Burg en in het Wapen van Haarlem; te Hoorn, in het Ongemaakte Schip en in den Doelen; te Edam, in het Heeren-Logementte Purmerende bi] Frikkete Monnickendam in den Doelen; te Nieuwediep, bij Jan Boven en bij Then; te Sliedrecht bij de weduwe J. van der Vlies te Buiksloot bij Vvijk en Sitter; te Naarden bij Jurrissente Mui den bij 1'. Amersfoort te Schellinkhout bij Kerkvoogden eu op het Raadhuis. Zullende twee dagen vóór de aanbesteding en alzoo op Maandag den 211™ December, door den lleer A. B. MENTZIngenieur van den waterstaat te Purmerendede noodige aanwijzing in loco worden ge daan bij wien zoowel als bij KERKVOOGDEN te Schellinkhout in middels de verlangd wordende inlichtingen te bekomen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN dek Stad ALKMAAR, in ervaring gekomen zijnde, hoe bij den verkoop van Vergiften, en wel voornamelijk bij dien van Arsenicum Album of Kattekruid, op verrena niet niet die behoedzaamheid en voorzorg wordt te werk gegaan, als bij de wet wordt voorgeschreven, en in het belang van 't algemeen zoo dringend wordt geboden Vreezendedat die ligtzinnige handelwijze aanleiding zoude kun nen geven tot treurige gebeurtenissen, zooals de ervaring van tijd tot tijd heeft doen kennen, E11' willende daartegen, voor zooveel onder Hun bereik ligt, wa ken en waarschuwen Herinneren mits deze allen verkoopers,van vergiften Apothekers, Drogisten, of wie het ook zonden mogen zijn, aan de bepalingen van'art. 16 der wet van 12 Maart 1818 (staatsblad n°. 16), Geene Vergiften of Slaapmiddelen zullen mogen worden afgele- verd, dan 'op schriftelijke en behoorlijk onderteekende order van den Medicina Doctor, n'eel- of Vroedmeester, Apotheker, of van be- kende personenen tot een bekend gebruik gedestineerd op eene boete van honderd guldens, telken reize te verdubbelen; a en zullen de verkoopers of afleveraars van die Vergiften of Slaapmiddelen zoodanige orders ter hunner verantwoording moe- ten bewaren, op eene boete van vijf-en-twintig guldens." Terwijl overigens een ieder wordt gewaarschuwd, dat de noodige maatregelen zijn daargesteld om op de overtreding daarvan toe te zien, en dezelve te vervolgen. Alkmaarden 15(kn November 1844. Burgemeester en Wethouderen voornoemd J. T. K 0 0 R N, Ter Ordonnantie van deselven De Dl EU FONTEIN VERSCHUIR" stellen. Zulk een groot doel, met kleine middelen te bereiken, is loflelijk en aanprijzenswaardig, en wij twijfelen niet of het zal deze kunstenaars tot eene aanbeveling strekken. Zoodat zij hunne ijveri ge pogingen met aangename gevolgingen bekroond zien. Utbecht den 1 oden November. Heden overleed alhier een onzer waardigste Hoogleeraren en een onzer verdienstelijkste medeburgerende Wel-Ed. Hoog Geleerde lleer Nicolaas Cornells de Fremerijridder der orde van den Neder- landsehe Leeuw, lid van de eerste klasse van het Kon. Ned. Insti tuut, Hoogleeraar, zoowel in de faculteit der geneeskunde, als 111 die der natuurkundige wetenschappen, vaste President der provinci ale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt te Utrecht. Hij was lid en medearbeider van alle genootschappen en ïnrigtingen in deze staddie het goede en edele ten doel hebben. In 1770 te Overschie geboren werd bij in 1793 aan de Leidsche Uoogeschoo bevorderd tot Doctor in de geneeskunde tot Art. Lib. Magister et Philos. doctor. Nadat hij twee jaren te Haarlem als med. doet. ge lukkig gepractiseerd had, werd hij reeds in 1795 beroepen als hoog leeraar in de geneeskunde te Utrecht. Zijn ijver in de beoefening en onderwijzing van al de hem toevertrouwde vakken van weten schappen vooral in die der scheikunde, natuurlijke geschiedenis en aardkunde, was onvermoeid, en zijne leerlingen beminden hem terwijl hij te gelijk eene zeer uitgebreide geneeskundige praktijk waarnam waarbij' hij de lijdende mensehheid getrouw en liefderijk te hulp kwam. In 1840 als 70 jarige hoogleeraar emeritus geworden zijnde, bleef hij nog onvermoeid voort arbeiden, tot dat zijne li'pchaams- en geestvermogens hieronder bezweken. Hl] wandelde als een christen onder ons en stierf in vrede. AlgUandelsbl.j BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Utrecht, den 11 den November. Het strekt ons tot genoegen te kunnen mededeelendat wij dezer dagen in een orgel, door de lleeren Stuiting en Maarschalkerweerd Orgelmaker alhier, voor de R. C. Kerk te Houten vervaardigd wor dende, eene zeer belangrijke maar tevens eenvoudige verbetering aan de mechaniek gezien hebben. Men heeft dezelve verkregen door veranderingen op verschillende punten der machaniek aange- bragtwelke zich voornamelijk bepalen tot het walsbord of raam en en de' tuimelaars. Het drieledig nut dat uit de nieuwe inrigting voortspruid is: 1°. de meergenoemde mechaniek moge bloodgesleld zijn aan welke vochtigheid ook, hetzij van algemeene aard, hetzij door bijzondere omstandigheden veroorzaakt, de hoogst onaangena me gevolgen, die dit altijd had, zijn volstrekt vermeden, zij kun nen 'bij déze inrigting geen plaats grijpen; 2°. het rammelende ge raas dat bij de vroegere manier van bewerking een noodzakelijk kwaad was, vervalt almede; 3°. de speelaard is vergemakkelijkt en eene vluggere aanspraak is een natuurlijk gevolg. Eene groote ver dienste is hierbijdat de nieuwe inrigting niet werkzamer is dan de gewone, terwijl men tevens geene vrees voor verslijting of iets der- gelijks behoeft te koesteren, daar kleine afwijkingen zieh zelve her Arnhem, den 14de»» November. De zaak van Grietje Margree, beschuldigd van het afleggen van valsche getuigenis, 'heeft heden voor het hof van Gelderland ge diend en de belangstelling van vele tot zich gelrokken. De be schuldigde, een dienstmeisje van 23 jaren, had in de zoo veel ge rucht gemaakt hebbende beschuldiging, ingesteld tegen mevrouw S. te Harderwijk, van hare stiefdochter te hebben mishandeldten voordeele barer meesteressen een getuigenis afgelegd, dat geheel 111 strijd was met hetgeen door een vijftal andere getuigen onder eeda was verklaard, en had, welke pogingen ook waren aangewend om haar liet ongerijmde en strafbare van haar beweren onder het oog te brengen, bijhare ontkenlenis blijven volharden. Zoo verscheen zij voor de teregtzitting van het hof, ook heden vergezeld van den Heer advocaat Scheidins, als haren verdediger, doch bekende nu op de eerste, haar door den voorzitter gedane vraag volledig liare schuld, betuigende, dat zij om hare meeste- resse van wie zij vroeger vele weldaden genoten had niet onge lukkig te maken, de waarheid had verzwegen, niet nieenendedat daarin zoo groot een kwaad stak. Daar liet uit alles bleek, dat de beschuldigde werkelijk iemand is, wier geestvermogens met zoo op geklaard zijn, dat zij het strafbare barer daad ten volle doorgrond had, en zij het slagtoffer geworden is van de verkeerde indrukse- len haar door anderen gegeven, terwijl noch giften, noeh beloften haar gedaan zijn, om haar over te halen, zoo verwekt zij het me delijden van alle aanwezendendat niet weinig toenam, toen de Heer Scheidins, in eene korte doch welsprekende improvitatie .ha re verdediging voordroeg, en op nieuw bewees dat voor de Arn hemmer balie geene regtsgeleerden van elders behoeven op te tre den om beschuldigden op eene den advokalenstand waardige wijze te verdedigen. Het hof lieeft de beschuldigde nog in diezelfde zitting veroordeeld tot een confinement voor den tijd win één jaar Het is te hopen dat de koninklijke gratie de ongelukkige verleide spoedig 111 staat zal stellen, in'de maatschappij terug te keeren en aldaar proeven te leveren, hoe zeer zij, even als vroeger, door naauwgezette pligts- betrachting de algemeene deelneming haar 111 dezen te beur ge vallen, werkelijk is waardig geweest. {Amst. Cour.) Groningen, den 14den November. Nevens de sedert 25 jaren bestaande Protestantsche maatschappij tot bevordering van welstand, voornamelijk onder de landlieden is onlangs in Nederland eene Protestantsche vereemgmg, genaamd Um- tas opseript, wearvan reeds in onderscheiden plaatsen afdeelingen bestaan. Zij is bij het gouvernement bekend Zij verspreidt liare statuten onder vermogende en weldenkende Protestanten om hen tot deelneming uit te noodigen. Zij stelt zich (naar dezelve, vooi do handhaving en ondersteuning van liet Protestantismus land en de middelen welke zijziende op de behoefte des tijds wil bezigen verlangt zij te doen strekken tot bevordering van gees telijk beid Zij zal daarom zoowel haren zedelijkken invloed gebrui ken als pelden verstrekken, naar vaste regelen, waar zulks tot het bestaan van personen, huisgezinnen of gemeenten vereischt wordt, of tot liet aanzeggen en schragen van nuttige ïnrigtingen en ondei nemingen, overeenkomstig haar uitgedrukt beginsel. Lu een vuur-,

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1