A AARSCHE N° 50. COURANT. *- cm 1 I I M a a a (1 a. ir 9 December. 1? E KENDMARING, l :"-jr I V M o. B'ia Xi 'd W '/J-HOl.V' [r, i ii» Deze Courant wordt, eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. tl Ij» ..m' w- De Prijs der Advertenticn van 1 tut 5 -re» gels is één Gulden en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zege liegt voor elke plaatsing. 'i k STA ATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, verwittigd het publiek dat, ten gevolge de voltooijing en het in ge- Jsruik stellen van den nieuwen Schulpweg, tusschen Alkmaar en Sdoorldmn de Vlotbrug over het groot Noord - Hollandsch Kanaal, lniiten de Texelsche poort te Alkmaar voor de passage gesloten en Let nieuwe Pontveertje bij gezegde poort, tol overzetting over het Kanaal van Voetgangerslosse Paarden of Hoornvee is geopend ge worden. Haarlem, den fl(tc" Deeember 1844. De StaatsraadGouverneur vooriiucmd Van E W IJ C K. V0nr degenen die nog Maten of Gewigten, voor den jare 1844, ter Herijk hebben aan te bieden, wordt, tot voorkoming van schade lijke m onaangename gevolgen, als nog de gelegenheid daartoe open gesteld op Woensdag en Donderdag den lSd™ en 19d'J" December 1844, van 9 tot 1 Ure, in het gewone Locaal. De Arrondissements-IJker te Alkmaar, SPANJAARD T. R1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. Leeuwarden den 19den November. Onder de merwaardige voorbeelden van hoogen ouderdomwel ke, ook volgens het gevoelen van wijlen den hoogleeraar Jacob Vosmacr, deze provincie menigvuldig heeft opgeleverd, had er ook dezer dagen weder een plaats, hetwelk opmerking verdient. Pier Hendriks H iernst rain de wandeling veelal Pier-oom geheeten, had namelijk den ouderdom ruim 103 jaren (anderen zeggen 105 jaren) bereikt, toen hij den 4den dezer maand in den dorpe ïtoornrijp, twee uren bewesten deze stad overleed na ruim 00 jaren landbouwer te zijn geweest en zich lang door een krachldadigen ouderdom te hebben onderscheiden. Kampen den 20sten November. Bij menschengcheugen (schrijft de Heer Stoet tot O/thuis) heefl de Zwarte Vlieg zich nog nooit in zulk eene hoeveelheid vertoond als in 1844. 7, j inogt met regt eene landplaag genoemd worden. Deze vliegen bepaalden zich niet tot het vernielen der appelbloesems maar allerhande soort van bloesems en loof vielen zij aaiv in een enkelen dag ontbladerden zij twee perzikboomen in mijn tuin ten laatste vielen zij met zwei men op de stroodaken der boerenhuizen, waarvan men ze met emmeis vol afschraapte. Eindelijk schijnen zij, als de sprinkhanen in de Schelfzee, hun graf in de rivier de Vecht en de Zuiderzee gevonden te hebben; het is eene daadzaakdat de oppervlakte der \eeht, op vele punten een half uur afstands, zwart van deze vliegen wasen roede in de Zuiderzee onafzienbare vak ken met deze vliegen bedekt waren. AlgHandelsbl] Amsterdam, den -iden December. In het Huis van Arres en Justitie alhier, had Zondag II. eene zeer aandoenlijke plegtigheid plaats. Onder de jeugdige vrouwelij ke veroordeelden bevindt zich zekere M. E. In bare kindsheid, door verzuim, niet gedoopt zijnde, en nu lijdende aan eene kwij nende ziektedie met reden voor haar leven doet vreezen had zij haar dringend en ernstig verlangen te kennen gegevenom door den Héiligen Doop in de Christelijke Kerk, als een harer leden te worden opgenomen. De Wei-Eerwaarde Zeer Geleerde Heer SpijkerPredikant eu Mede-Bestuurder van het Genootschap tot Ze delijke Verbetering der gevangenen, heeft aan het verlangeu van de- zo jeugdige gevangene met de meeste bereidwilligheid voldaan en de plegtigheid geleid. Dezelve had plaats ter gelegenheid van de gewone Godsdienst oefening voor de jeugdige veroordeeldenen in tegenwoordigheid der leden van de commissie van Administratie, van liet Vrouwen- Committé over de jeugdige veroordeelden, van het Bestuur der Atnsterdamsche Afdeeling van het genoemd Genootschap, alsmede van de meeste jeugdige veroordeelden, in het Huis van Arrest ge detineerd De eerwaarde Lee raar hield eene treffende toespraak, naar aan leiding van Handel. Fill, vemen 3d en 37, welke door gebed en lofgezang voorafgegaan, afgewisseld en besloten werd. Groot waren de aandoeningen der doopelingen en al de aanwe- j zenden, toen de Heilige Doop werd toegediend, terwijl deze een-' voudige maar roerende plegtigheid, voor ieder die daai bij tegen. woordig mogt zijn onvergetelijk blijven zal. (Amst. Cour') I Groningen, den 28s/en November. In bet naburige Luiden (in Ooslvrieslaud); had eone voor den menschenvriend aandoenlijke plegtigheid plaats; er werd name lijk op den Isten November 11. een instituut voor doofstommen in* geweid. Sedert vele jaren bad men de behoefte aan zulk eene inrigtin"- levendig gevoeld, en sedert eenige jaren was men werkzaam, om voor' de ongelukkige Oostvriesche doofstommen eene leerschool daar te stellen. Drie steden, Aurich, Einden en Leer wedijverden met elkander om zulk eene nuttige inrigting in haar midden te mogen hebben. Einden behaalden de overhand in deze soort van wedstrijd, daar het een, voor dezelve in.te rigten geschikt lokaal en eenige geldelijke ondersteuning aanboodhetgeen men vooral te danken heeft aan de ijverige bemoeijingen van den Heer Burgemeester Ketl- lier dier stad ondersteund door verscheidene menschlievende Oost- vriezen. Van harte wenschen wijdat het doel der edele oprigters gelukkig bereikt worde, en deze nieuwe inrigting, uit reine inen- schenliefde, zonder inmenging van sektengeest, daargesteld, bloei- jen mogewaartoe de Almaglige zijnen zegen schenke. Amst. Cour.) Alkmaar den Oden December. Heden is de verjaardag van Z. M. den Knniug hier ter stede zoo door het spelen der klokken, het uitsteken van vele vlaggen en het houden eener parade als ook door illuminatie van het Stads huis eu de Sint Bastiaans Doelen, gevierd geworden. OVER RANZIGE BOTER, roon O. KöHNKE, Arch'w der Pharmachie Sept. 1844.) Men brengt de ranzige boter met eene gelijke gewigtshoeveelheid water, door eene matige warmte tot smelting, en roert ze een wei nig tijds goed om. Des anderen daags als de boter bekoeld is, neemt men de vaste boterlaag van het water af, en wascht dezelve goed met water, waarna ze andermaal met eene gelijke hoeveelheid water op het vuur wordt gezet. Men late nu alles gedurende J uurs koken, en voegt zoo lang magnesia usta (Gebrande magnesia) met water tot eenen dunnen brij aangeroerd, toe, tot dat met lakmoes blnauw ge kleurd papier er iygebouden niet meer rood gekleurd wordt. Het lieele mengsel wordt nu door digt doek door gezegen weder met koud water uitgekneeden daarna eene genoegzame hoeveel heid zout toegevoerd. Hierdoor bekomt men ten allen tijde eene zeer goede boter. Na mij proefondervindelijk van de deugdelijkheid van bovenstaand voorschrift overtuigd te hebben achte ik de redactie van dit blad geen ondienst te doen dezelve deze regelen ter plaatsing aan te bieden, als eene bijdrage voor het algemeen belang. NB. Men kan zich goedkoopheidshalve ook van gewone witte mag nesia bedienen, mits dat het vat, tot smelting aangewend groot genoeg genomen worde, om het overloopen te verhoeden, hetgeen anders door de ontleding der koolzure magnesia en de daardoor ont staande opbruisching lichtelijk zoude plaats hebben. A. Amsterdam den Oden December. Heden morgen kwart over zeven nre zijn reeds drie op de jagt gaande personen het IJ tusschen de Stadsherberg en het Tolhuis o- vergegaan. Ook zijn reeds melkboeren te voet over het ijs uit Noord- Holland aangekomen Op de binnenwateren moeten intussohen, ten gevolge van de vele gevaarlijke, door den harden wind langen tiid opengehoudene plaatsen in het ijs, reeds ongevallen hebben plaats gehad. Gisteren namiddag is een persoon, vermoedelijk Willem Ohr- lof genaamd, in de Stads Vest op schaatsen rijdende, in de nabijheid van de Willemspoort door het ijs gezakt; hij is levenloos er uitgeto gen en omniddeljjk aan de kunstbewerking voor drenkelingen onder worpen, doch is het niet mogen gelukken hem in het leven terug te brengen. [Amst. Cour.] Gepasseerde Sehepen door Alkmaar, langs het Groot Noords Hol landsch Kanaal, van den 15 tot den 21 November 1844. [Zijnde het vervolg.] Ned. galjoot. Nicolaas Wit een, P. F. Lange AmstSnriname. Dito dito. Ernilie Sophia, Pruiss. brik. Diamant, Ned. kof. Kaashandel Noords, sloep. Marie Sophie, dito. schoon. Erstalning Dito baik. Adeona, Pruiss. brik. Gloria, Noords, bark. Foreeningen, Deens, schoon. Sophie, Ned. kof. Francisca Maria, Dito smak. Medembhk Eng. schoon.** Mary Ann, J. Zuiderdnin» dito Havana. G. H. Jansen dito Triest. T. M. Gnodde dito Bordeaux. P. Boije dito Bergen. N. C. Skaarap dito Drontheim. P. Olsen dito Twedestrand. H. Loesewitz dito Stettin. B. P. Baarsen dito Drammen. 11. Nielsen dito Hnrchsens. C. Ouwehanddito Huil. P. J. Carst »Purm.» Rocheforf. J. Cunhain »Alkm.London. V Tv ..--L-Xi

Alkmaarsche Courant | 1844 | | pagina 1