A°' 1848. ALKIAARSCIIE .V COURANT. p, M a a n a g 10 Februari). I 'Hl* Leze Courant wordt eens in de weeken wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. oi i|i iiiHiiii'i'iiil Le Prijs der Advertenti0n van 1 tut 5 re gels is één Gulden en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 eenten zegelregt voor elke plaatsing. Ff. STAATSR A AD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Gelezen de missive van den Luitenant Kolonel, Directeur der Ko ninklijke Stoeterij te Borculo, dd. 23 Januarij 1845 n°. 12, houden de kennisgeving, dat er gedurende den dektijd van dit .jaar. weder om eenige HENGSTEN binnen deze Provincie zullen worden beschik baar gesteld. Brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat op den 26sten Maart 1845 twee Hengsten binnen de Gemeente Laren en op 28sten Maart daaraanvolgende twee Hengsten in de Gemeente Velzen zullen worden aangebragt, en dat men derhalve, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, de Hferriën aldaar ter dekking zal kunnen aanbieden, na zich vooraf bij hel Gemeente-Bestuur te hebben ver voegd, ter bekoming van het Certificaat, voorgeschreven bij art. 256 van het bij besluit van den 2l1<'" Junij 1826, n°. 115, goedgekeur de Reglement van de voormalige Rijks Stoeterijen en zulks ten be wijzedat de Merriën toebehooren aan diegenen, door wie zij ter dekking worden aangeboden; zullende daarvan door het Gemeente- Bestuur aanleekeuing worden gehouden op eene daartoe bestemde lijst. Haarlem, den 30sten Januarij 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd V A N E W IJ C K. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Brengt door deze onder de aandacht van de daarbij belangheb benden; dat, vermits er geene vrijdom van port is toegekend voor brieven of paketten aan hem Gouverneur toegezonden wordende door bijzondere personen, die geen qualiteit van ambtenaar op het adres kunnen uitdrukken, zij gehouden zijn wanneer zij in het geval verkeeren van zich schriftelijk tot hem Gouverneur te moe ten wenden, om hunne brieven of paketten te frankeren, ten ein de men, bij gebreke daarvan, niet in de noodzakelijkheid gebragt worde om de aldus met port bezwaarde stukken te weigeren, waar door het onderzoek hunner belangen niet zuude kunnen geschieden of althans vertraging zoude ondergaan. Haarlem, den 31ste" January 1845. De StaatsraadG ouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. AANBESTEDING. Op Woensdag den 12,len Februarij 1845, des namiddags ten 2 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Noord - Hollandof, bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, aan het Gouvernements gebouw in de Sint Jansstraat te Haarlem, worden aanbesteed: Het doen van eenige Vernieuwingen en Herstellingen aan de KERK der Hervormde Gemeente te Wervershoofen Het doen van eenige Vernieuwingen en Herstellingen aan de KERK der Hervormde Gemeente te Andijk. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken waarop deze aanbestedingen zullen plaats hebben, zullen ter lezing liggen boven en behalven aan het Gouvernments gebouw voornoemd, in de voornaamste Logementen en Kollijhuizen als: te Amsterdam, in het Wapen van Medemblik op den Dam, in het Vosje, achter de oude beurs, in de Heerenbijt builen de Utrecht- sche poort en bij P.J. Colenbrander Logementhouder in de Hel, op den boek van de Haarlemmerdijk; te Haarlem, in de Kroon, in het IVoord-IIollandsche Kof jij huis, in de Halve Maan eii bij Thijssen, Kof- fijhuishouder op de Groote markt; te Alkmaar, in de Toelast, in den Burg en in het Wapen van Haarlemte Hoorn, in het Ongemaakte Schip en in den Doelen; te Edam, in het Heeren-Logement; te Pur- merende, bij Frikkete Monnickendara in den Doelen; te Nieuwe- diep, bij de Erven J. Doven en bij Ihen te Sliedrecht, bij de wedu we J. van der Vlies te Buiksloot, bij Vnijk en Sitter; te Naarden, bij Jurrissente Muiden, bij P. Amersfoortte Wervershoof, bij Kerkvoogden en op het Raadhuisen te Andijk mede bij Kerkvoog den en op bet Raadhuis. Zullende vier dagen vóór de aanbesteding en alzoo op Zaturdag den 8sten Februarij, de noodige aanwijzingen worden gedaan zullen de bij den Heer Ingenieur A. B. MENTZ, te Purmerende, zoowel als bij KERKVOOGDEN te JVen-ershoof en le Andijk inmiddels de ver langd wordende inlichtingen te bekomen zijn. BUITENLANDSCHE BER1GTEN: Berlijn, den 31 sten Januarij. Reeds sedert eën' geruimen tijd zijn hier uit lood gegofene val- sche daalders in omloop geweest. Dezelve waren echter zoo slecht gémaakt, dat zij niet dan bij den avond en aan ligtfelijk te bedrie gen personen uitgegeven konden worden. Tegen bet einde van het laatst verloopen-jrurr zijn er evenwel verschenen, die met meerdere zorg waren gefabriceerd, zoodat dezelve, ook bij de meeste oplet tendheid en kunde, ter uaauweruood van de echte Ie onderkennen zijn. Het is der politie geluktden maker daarvan op het spoor te komen en te ontdekken in den persoon van eenen, wegens zijn ongebonden gedrag, befaamden mechanicus, die zijne alchemistische werkplaats gevestigd had op een zoldertje in een naburig dorp. Een aantal werktuigen, de stempel, dien hij gebruikte en eene hoeveel heid reeds in gereedheid gebragt valsch geld, zijn aldaar, als zoo vele bewijzen van zijne schuldin beslag genomen. Men herinnert zich, dat in het laatstverloopen najaar een stoute diefstal bij inbraak in het familie-slot van den Maarschalk Blucher gedaan en daarbjj vele, den Maarschalk toebehoord heb bende kostbaarhedenen onder anderen de hem door de stad Lon den geschonken eeredegen zijn geroofd geworden. Ten opzigte van het ter dier gelegenheid met dien degen voorgevallenegeeft de Dnsseldorper Zeitung het volgende zonderling, om niet te zeggen wonderverhaal a Dadelijk na het volvoerd zijn van den diefstal namen de rovers de wijk naar een nabij Oraniënburg gelegen woud, om den buit al daar te verdeelen. De lange kling van den degen was hun hinder lijk en onbekend met de groote waarde daarvan, ten beloope van ettelijke duizenden daaldersmaar het slechts gemunt hebbende op het rijke gevest, zochten zij de kling daarvan af te breken. Al hunne pogingen hiertoe waren evenwel vruchteloos. De kling was zoo voortreffelijk gedamasoeerd, dat er geene mogelijkheid was, de« zelve, ook onder het zwaarste hakken en houwen, te doen sprin gen en dat er aan afbreken niet te denken viel. Zij beproefden dus een ander middel. Zij staken den degen tot aan het gevest in den grond en trachten alsnu met geweld de kling te doen knap pen; maar alles te vergeefs. Wat gebeurt er zelfs De degen springt door deszelfs ontzettende veerkracht uit den grond en zweept met deszelfs punt zoo digt voorbij het aangezigt van een' der roovers, dat deze er ligt door gekwest werd. De degen werd op nieuw in den grond gestoken en nu gelukte het eindelijk, met eenen hef boom het gevest af te breken van den klingdiezoo men niet beter weet. nu nog in den grond moet zitten, maar tot dus verre nog niet gevonden is." AmstCour. Een heelmeester te Brusseloverreed onlangs een hondnam' het deerlijk gekwetste dier in het rijtuig mede naar huis, genas da wonden en joeg liet toen weer op straat. Eenige dagen later, 's avonds vrij laat, hoorde hij een zonderling geblaf aan zijne deurj hij opende en zag op den stoep den genezen hond vergezeld van een schoothondje, dat op drie pooten hinkte, terwijl de regtervoor- poot gebroken aan 't lijf hing. De hond naderde den geneesheer en ging toen weer naar 't schoothondje, als of hij daarvoor de zorgen wilde inroepen, die hij zelf ondervonden had. De meester had me delijden en slaagde de breuk te herstellen. Te Watrelos (Z.-Brab.) zijn in 24 uren twee gebroeders, twee geringe boeren overleden. Beide waren ongetrouwd de een was 50, de ander 48 jaar oud. Zij laten een vermogen na dat op 15 a 18,000 frs. wordt geschat. Zij hadden noch lijnwaad, noch bedde- goed. Des zomers sliepen zij zonder strno op den grond, des win ters in den stal; zij gebruikten geen licht; hunne meubelen beston den uit twee slechte stoelen, een oude koffer en eenen gebulten ketel. Alles wat zij van hun land wonnen verkochten zij en voe den zich met slecht roggebrood en bedorven aardappelen. Hun dood schijnt aan dit ongezond voedsel te moeten worden toegeschre ven. Toén de oudste broeder dood was, betuigde de jongste, die in eenen hoek der kamer lag te zieltogen, zijne verlegenheid!om planken voor de doodkist te bekomen, en schrikte hevig Voor de begrafenis kosten. - j Gedurende deze winter hebben de dames de la haute'volée te Berlijnzich bijzonder aan het schaatsenrijden overgegeven. De# middags bonden zij bij Moabit dagelijks zieli de stalen vlerken on der hare voetjes en viogen dan naar hartelust over de gladde wa terbaan daarhenen. Dit origineele schouwspel lokte telkens, natuur lijkerwijze, eene groote menigte nieuwsgierige bewonderaars. Te Nantes begaven zicli onlangs een vader en zijne twee zoons in bet huwelijk met eene moeder en bare twee dochters, te weten: de vader en de oudste zoon met de zusters en de jougate zoon met de moeder. Deze laatste is alzoo eene dochter harer kinderen en de vader schoonzoon van zijn jongsten zoon krijgen deze wederom kin derendan is zij te gelijk grootmoeder, moeder, dochter, zuster, tan te en echtgenoot. Indien uit deze drie huwelijken eens eene rijke nakomelingschap geboren wordt, is er wel een Barljes noodig om de graden van verwantschap uit te rekenen. Luik den listen Januarij. Aan de tent, in welker Huguet zijne giraffes doet bezigtigenj heeft gisteren namiddag een ongeluk plaats gehadhetwelk van noodlottige gevolgen had kunnen wezen, llet was de laatste dag dat de tent voor het publiek geopend was, er waren vele bezigt igers

Alkmaarsche Courant | 1845 | | pagina 1