A°' 1845. AL&IAMSCHE M a a ii cl a g 17 Februarij. sj?v -z>*a& NEDERLANDEN. NATIONALE MILITIE. ïluRGFJIEESTER m WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR, brengen mits deze Ier kennisse van de belanghebbendendat de Alphabetisehe Naamlijst, van de in dit jaar voor den dienst der Na tionale Militie ingeschrevene Personen, ter Secretarie derzelve Stad Ier visie zal liggen, van Maandag den 17Jen Februarij 1845, tot en met Maandag den 3<ten Maart 1845, van des morgens 10 tot des na middags 2 uren. (de Zondag nitgezonderd). Alkmaar, den 13"1™ February 1845. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W. DR ÜIJ VE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De D1EÜ FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. F R A N K R IJ K. De liefhebber van of speculant in paarden is, evenzeer als de liefhebber van of de speenlant in fondsen, geregtigd in de open bare bladen artikelen te vinden, over hetgene zijne liefhebberij of speculatie betreft. Aan hen, die belang bij paarden hebben, wordt bet volgende alzoo opgedragen. Toen de Heer Hamont, bij zijne terug komst uit Egypte verhaal- de, dat de Arabieren de uitgeputte krachten hunner paarden her stellen met hen een krachtig dierlijk voedsel te doen gebruiken, en zij bun slobbering van vlees'chnat en vleesoh voederenging er bij de geheele vee-artsenij-school een kreet van ongeloovigheid op. De Deer Hamont werd als een onbesehaamden verteller van fabeltjes uitgekreten. De ondervinding heeft evenwel bewezen, dat het gelijk aan zij ne zijde was. In de maand! Juljj 1844 werd een paard, uit den manege van het Luxembourg te Parijs, welke manege onder het bestuur staat van den kundigen pikeur Lecornue, ten gevolge van te zware inspannning, door eene zinking op de borst aangetast. I)e ziekte nagenoeg overwonnen zijnde, werd het paard met allerlei versterking voedsel uit het plantenrijk opgekweekt, maar niets mogt baten, om het deszelfs krachten te hergeven. Op raad van den Heer Hamont ging de Heer Lecornue derhalve over tot eene andere behandeling, gevende het dier tot voeder stroo, brood en gebakken en ligt gezouten rogge, hel daarbij te drinken gevend, eiken dag twee flessohen vleeschnatgetrokken uit een pond vleesch, en hem dit gekookte vleesch gehakt te eten gevende. De ze behandeling begon den 17den October, het vleeschnat gaf men aangelengd met zuiver water; het paard weigerde aanvankelijk te drinken, na verloop van eenige uren deed het dit echter en later weiger de hij zelfs te drinken, wanneer het water niet met vleeschnat gemengd was. Het vleesch werd heru voorgehouden, gemengd met gebakken graan, en na er eenige dagen niet graag op te zijn geweest, eindigde hit met zulks te worden. Nu hernam het spoedig zijne krachten en vrolijkheid den lOden November begon men, met hem weder in de manege te doen werken en den 15den December kon men het dier lijk voedsel weder achterwege laten. i) De zaak is door den Heer Lecornue medegedeeld aan de maat schappij van vee-arlsenijkmnde en deze heeft eene commissie be noemd tot het doen van een nader onderzoek omtrent het vraag punt van het verstrekken van dierlijk voedsel aan zich, in den na tuurstaat, uit het plantenrijk voedende dieren." AmstCour) Gronings», den iden Februarij. Van een stukje van de verdienstelijken kruid- en landhuishoud kundigen geleerde, onzen waardigen landgenoot Prof. II C. van Hall, over de landhuishoudkundige school te Groningen is in het vorige jaar eene aankondiging gegeven. Wij meenen aan die belangrijke vaderlandsche inrigting verschuldigd te zijn, om zoo veel mogelijk hare bekendheid onder onze vaderlandsche landbouwkundigen te be vorderen wij willen daarom kortelijk den inhoud dezes verslags wedergeven. De vooruitgang sedert de oprigting in 1842, was aan merkelijk en belangrijk. Aan vele kanten is krachtige medewer king en geldelijke hul]) ontvangen. Daardoor is bet onderwijs uit gebreid en zijn vele zaken op een vasten voet gebragt. Van 'sRijks wege is eene jaarlijksche ondersteuning gegeven die nog laatstelijk is verhoogd bij den aankoop eener boerderij, ten behoeve der school gekocht- De provincie Drenthe geeft eene jaarlijksche toelage voor elk Drentsch jongeling, die van het onderwijs der school gebruik maaktde provincie Groningen heeft eene vrij aanzienlijke jaarlijk sche tegemoetkoming in de noodzakelijke kosten der inrigting voor vijf jaren verzekerd. Door zoo velerlei hulp is eene boerderij aan gekocht, groot \1\ bunder land, gelegen aan den straatweg te Haren en is het bouwen van een ruim geslicht aanbesteed en aan gevangen; een en ander voor practiscb onderwijs en oefening. Een voorstander van den landbouw in Holland, heeft aan het bestuur een geschenk van 100 gegeven. Boven het bestaande aantal on derwijzers is een nieuw onderwijzer aangesteld bij wien de leer lingen ook kunnen inwonen, onder wiens leiding zij kunnen werk zaam zijn en zoo zij dit verlangen ook onderwijs in de nieuwere talen kunnen erlangen. Deze nieuwe maatregel heeft reeds een gunstigen invloed gehad op het aankomen van leerlingen van elders. Men geeft ook eene cursus over den landbouw in de keerkrinsglan- den De boekerij wordt uilgebreidhet onderwijs in de tecken- kunst wordt door diegenen, die zulks wenschengenoten ten hui zen van bovenbedoelden onderwijzer, den Heer C. Bömelingh. Het personeel der leerlingen is van ouderscheidene provinciën en ook uit de overzeesche bezittingen. Wij meenen met vertrouwen en in de volle overtuiging dat deze inrigting ons vaderland tot nut zal strekken dezelve aan de belangstelling onzer landgenooten te kun nen aanbevelen. {Amst. Cour.) Leyden, den 9den Februarij. De feestelijke maskerade, gisteren avond door HII. studenten on zer hoogeschool gegeven, is tot algemeen genoegen afgeloopen. Eene ontelbare menigte van nieuwsgierigen was in Leydens vesten te za- mengestroomdzoodat allerwege de straten volgepropt waren. Het helderste en schoonste weder begunstigde dezen optogt, die in elk opzigt prachtig mogt heeten. Het belangwekkende en nationale van het onderwerp der voorstelling, de naauwkeurigheidverscheiden heid en smaakvolle sierlijkheid der costumes, de goede orde die zonder eenige stoornis in den trein heerschte, alles werkte te za- men, om aan deze feestviering een ongemeenen luister bij te zetten. De trein, die ten 8 ure het gebouw der Academie verliet, en na het doortrekken van alle voorname straten en grachten der stad eerst ten 12 ure aldaar terugkeerde om ontbonden te wordenbe stond uit 182 personen, in 105 groepen afgedeeld, en aangevoerd en geregeld door tien kommissarissen. Voorafgegaan door ruiters en zwaargewapendendie den optogt opendennaderden eerst een aantal ridders uit het Sticht, vasallen van den bisschop van Utrecht, gevolgd van hunne schildknapen en paadjes. Onmiddelijk achter hen trad de bisschop zelf, gaande onder eenen prachtigen hemel, van acht voeten hoogte, welke door vier koorknapen gedragen wera en na hem een aantal personentot het geestelijk gevolg behooren- de. Daarachter reed de wapenkoning van Holland en Zeeland, aan het hoofd van den langen rei der twaalf ridders van St. Jacob, dia twee aan twee naderdenelk paar gevolgd van zijne schildknapen en paadjes. Vervolgens kwamen de herauten en hofbeambten van den Graaf, en terstond na deze, in het midden van den trein, Graaf FIoris V zelve, in vorstclijken doschvoorafgegaan door zij nen banierdrager en door zeven paadjes gevolgd. Eenige Holland- sche edelen en een korps lijfwachten naderden hierop, en na hen achtervolgens gezantschappen uit Schotland, W'estphalen en Keulen, gewapende poorters, baljuw, schepenen en raden der stad 'sGraven- liage benevens nog een aantal ridders, allen Hollandsche en Zeeuw- sohe edelenelk door twee paadjes gevolgdwaarna eindelijk da trein weder besloten werd door zwaar gewaperiden en ruiters. Overal waar de stoet langs trok, werd dezelve met de levendig ste geestdrift toegejuicht, en hulde gebragt aan de zorg der liH. kommissarissen die alles hadden aangewend om het feest zoo schit terend mogelijk te maken. Ieder bewonderde om strijd de pracht en schoonheid der wapenrustingen en costumes van ridders, schild? knapen, paadjes, geestelijken, meistreelenburgers enz., door wel ke men zich in de verbeelding geheel in het luisterrijke tijdperk der 13de eeuw verplaats zag. Vooral trokken de sierlijke kleedin? gen der buitenlandsche, inzonderheid der Schotsehe gezanten de al- gemeene aandacht, terwijl eindelijk het licht der talrijke fakkels een schilderachligen gloed over het geheel verspreidde, en eene schoone muzijk de feestvreugde niet weinig verhoogde. Na den afloop der maskerade was de geheele stad geluige van de gulle vrolijkheid, die alle aanwezigen bezielde, en hebben in zonderheid ÏIH. studenten, door eene opgewondene feestvieringeene waardige hulde gebragt aan dezen blijden dag, die voorzeker bij allen, die er deelgenooten van waren, en vooral bij Leydens inge zetenen, nog lang eene aangename herinnering zal achterlaten. {/lig. Handelsbl.) Alkmaar den 9den Februarij. Men leest in Amsterdamse he Courant van gisteren het navolgende berigt De berigten uit Urk ontvangen, houden in, dat de kinderziekte aldaar ophoudt, dat er zieh in de laatstverloopene weken geen nieuwe lijders daaraan hebben voorgedaan. Ook de tegenstand le gen de vaccine is door de ijverige pogingen van den geachten en kundigen Geneesheer Heinsiusmet eenige weinige uitzonderingen geweken. De gezondheid-toestand van den plaatselijken Geneesheer is merkelijk gebeterd. Men is te Urk zeer dankbaar voor de alhier ingezamelde gelden van f 3700. De hoop der visschers omtrent het spoedig weder aanvaarden van hun beroep, is dusverre door ijs en sneeuw nog verijdeld en daardoor het getal armen nog groot. De uitdeélióg van aardappelen, brood en turf heeft wekelijks gere geld plaats. Een groot bezwaar is de moeijelijkheid die nog be staat om toevoer van het vaste land te bekomen. De uitdeeling geschiedt roet zorg en behoedzaamheid. Men roemt de veelvuldige zorg en moeite van wege het gewestelijk bestuur aangewendroet die van de Geneesheer Heinsius, waardoor de 9taat der gezondheid Deze Courant wordt eems in de weeken wel eiken Maandag, voor du Prijs van 6 Cente ait gegeven. De Prijs der AdvertentiCn van 1 tul 5 re gels is één Gulden en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1845 | | pagina 1