a" im. ALKMAARSCIïE IV0 8. COURANT. M a a n (I a g 24 Februarij. PUBLICATIE. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en we eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Cente uitgegeven. De Prijs der Advertenti0n van 1 tot 5 re gels is cén Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. I>e STA ATSR A AD. GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Gelezen hebbende eeue missive van den Heer Opper-Houtvester van den 6<len Februarij II. n°. 49, betreffende de uitoefening der gronte Jagt in het aanstaande saisoen de sluiting der Jagt op Gan zen, Eenden en Watersnippen en de opening en sluiting van het weispel van Kwartelen. Gelet op de deliberation van Heeren Gedeputeerde Statenvan den 13<len Februarij 11., n0. 45. Gelet op de bepalingen van den Heer Opper-Iloutvester voornoemd vastgesteld met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten. Brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden o. Dat de uitoefening der Gruate Jagt in het publieke Jagtveld, gedurende den aanstaanden Jagttjjd, waarvan de opening nader zal worden bepaald niet anders zal mogen plaats hebben, dan de korte Jagt, slechts op drie dagen der week, en wel des Maandags, Vrijdags en Zaturdags, en de lange Jagt alleen op twee dagen van elke week, en zulks des JVoensdags en\Zaturdags. b. Dat de Jagt op Ganzen en Eenden, met den vijfentwintigsten Maart aanstaande zal zijn gesloten; en dat, van dien tijd af, ook het kooijen door de kooilieden niet zal mogen worden uit geoefend, maar evenzeer, als de bedoelde Jagt, gesloten zal blijven. Dat wijders de Jagt op Watersnippen, tot en met den 'laatsten April eerstkomende, zal mogen worden uitgeoefend, doch alléén in de lucaliteiten door de Heeren Houtvesters, bij afzonderlijke permissie-biljettenaantewijzen. c. Dal de tijd ter uitoefening van het weispel van Kwartelen is bepaald van den tweeden Mei tot en met den vijftienden Julij dezes jaars. Dat echter bij voorschreven Jagtbedrijf word verboden het gebruik van alle andere netten dan steekgarens, sprei-en vlieg netten; zullende te twee laatstgemelde soorten nimmer tot het slepen (tirasseren) der kwartels mogen gebruikt worden. En op dal niemand eenige onwetendheid van het hierboven be paalde zoude kunnen voorwenden zal deze alomme worden gepu bliceerd en geafligeerd, alwaar zulks in deze Provincie te doen ge bruikeiijk is. Haarlemden 20ste" February 1845. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd. Van E W IJ C K. RATIONALE M I L I T 1 e7 BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Alphabetische Naamlijst, van de in dit jaar voor den dienst der Na tionale Militie ingeschrevene Personen, ter Secretarie derzelve Stau, ter visie zal liggen, van Maandag den 17den Februarij 1845, tot en met Maandag den 3d<->i Maart 1845, van des morgens 10 tot des na middags 2 uren. (de Zondag uitgezonderd) Alkmaar, den 13llen Februarij 1S45. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. VV. DR UIJ VESTE1J N. Ter Ordonnantie van deze/reu De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCITE I1ER1GTEN. DUITSCHLAND. Berlijn, den Iden Februarij. Het geheim hetwelk tot nog toe den brand van hel voormalige ■opera-gebouw bedekte, is zoo even door eene vrijwillige bekentenis, waarmede zich de tooneelfiguraot Brederek bij het geregt aangemeld heeft, opgehelderd. Deze persoon, die op zijn eigen verlangen in hechtenis is genomen, heeft verklaard, dat hij, verbolgen over een verwijt, hetwelk hij dienzelfden avond van den konrdireeteur had ontvangen na den afloop der tooneelvoorstelling eene brandende flam bouw had geworpen in de oude kleederkamer, die zich in het opera gebouw bevond. Bij deze bekentenis der brandstichting heeft hij insgelijks gevoegd de bekentenis van eenen moord dien hij voor eenige jaren gepleegd had aan eenen kanonnier, dien hij van eene brug in het water had gestoten. Sedert deze insgelijks uit wraak gepleeo- de daad schijnt Brederek evenwel dikwijls aanvallen van krankzin nigheid te hebben ondervonden en zijn afschuwelijke aanslag tegen het opera-gebouw kan in dezen zijnen gekrenkten'toestand misschien eene verzachtende omstandigheid vinden. Een voorval, waarvan onlangs onze stad zelve de schouwplaats is geweest, geeft voortdurend stof tot veel gespreks, en indien het zich in alle zijne uitgestrektheid bevestigd, dan zal bezwaarlijk eene zoo gruwelijke misdaad tot dus verre in de jaarboeken der crimi- ncele regtspleging zijn opgeteekend geworden. Bij den brand die des Zondags vóór Kersmis in een magazijn bij de' Schlosfreiheit uit barstte, werd op de Wei nachtsmarkt een kind vermist. Daags daar- na las men aan alle straathoeken de oproeping en de bede om dit kinfll, waar men het zou vinden of gevonden hebben, den ouders terug te brengen. Nadat ruim eene geheele maand lang alle na- sporjogen te vergeefs waren, zoude men eindelijk het kind, zoo als al geitteers het gerucht daarvan verspreid wordt, in een vreesselijken, hartverbrijzelden toestand weder gevonden hebben. Een duivel, in de gedaante van een oud wijf, dat duur bedelen, steelen en weggewor- pen beenderen op te zamelen, haar onderhoud vond, had dit kind opgevangen. Het ontaarde wijf had het aan eindelooze pijnigingen onderworpen, om het te misvormen, en zóó tot een voorwerp van medelijden en van eene voordeelige bedel-speculalie te maken. Zoo zouden het ongelukkige kind wij willen niet gelooven dat het mogelijk zij, Spaansche vliegen op de oogen zijn gelegd, om eene verzweering en geheele blindheid te weeg te brengen. Hoe verre nu de afgrijselijke kinderdiefege met hare gruwelmaatregelen gevorderd was, en hoe groot de invloed is, die daardoor op de ge zondheid en het leven van het ongelukkige kind uitgeoefend is, hierop is de publieke oplettendheid zeer gespannen. Ongetwijfeld zal een en ander nader door de periodieke drukpers worden bekend gemaakt. Alhier heeft onlangs een zeldzaam voorval plaats gehad. Zekere L. was, wegens een ligt vergrijp, tot acht dagen hechtenis veroor deeld, welke hij den Islen dezer zoude aanvaarden. Als gehoor- zaarn staatsburger, ging hij vroegtijdig uit, om zich tot het onder- I gaan zijner straf aan te melden toen hij echter nabij het huis van arrest kwam, ontzonk hem de moed zou zeer, dat hij in eene her berg moest binnentredenom eene hardslerkiïig te nemen. Hier j vond hij een aangenaam gezelschap, en bleef hij zoo lang tot het 'avond werd, en hij den waard verzoeken moest, hein voor dien nacht hij zich te behouden. Dit geschiedde dan ook. De geregts- dieuaars hunnerzijds bekwamen, toen de veroordeelde ter regter tijd zich niet aanmeldde, bevel, hem te halen. Zij maakten zich op weg, kwamen voor het huis van den delinquent aan, en klopten lang te vergeefs alvorens te worden opengedaan. Eindelijk ver scheen eene vrouw in tamelijke zigtbare verlegenheid, die, toen men haar naar haren man vraagde, antwoordde dat haar man-niet te huis was. De geregtsdienaars waren echter met dit bescheid niet tevreden, maar drongen in het huis binnen, doorzochten het tot in alle hoekenen vonden eindelijk onder eene sopha een man in négligé. We) verzekerde deze plegtig, dat hij de man der vrouw niet was, men verkoos niet, zulks te geloven, hij moest zich ge heel aaukleeden en de geregtsdienaars volgendie hem vervolgens behoorlijk in het huis van arrest afleverden. Toen des anderen daags 's morgens de wezentlijke L. uitgeslapen had, en zich nu aan de gevangenis aanmeldde gaf men hem ten antwoord dat hij reeds achter de traliën zat. Hij keerde naar huis terug, van waar hij echter spoedig weder afgehaald werd, omdat nu de bij misvatting voor he,n gekerkende metterdaad bewezen hadniet de echte man van Mevrouw L. te zijn. Alg. Handelsbl Haarlem, den 1 iden Februarij, De zilveren vaas, ter waarde van 1900, door Z. K. K. den Prins van Oranje als prijs geschonken voor den wedloop n°. 1 op den Oden September aanstaande, voor driejarige inlandsehe paar den, is leeds alhier ontvangen en bij den voorzitter der commissie van de Sociëteit tot aanmoediging van de verbetering van hel paar denras, ter hezigtiging der belanghebbenden gesteld. Dezelve is ongeveer 5| Ned. palmen hoog, smaakvol en uitnemend fraai be werkt, en getuigt van de milde ondersteuning, welke de A'orsl ge lieft te verleenen aan eene instelling, die voor de paardenfokkerij in dit IIijk zeer gunstige gevolgen kan hebben, en in liet bijzon der ook voor deze stad en hare omstreken van veel belang is te achten. AmslCour.) 's Graveniiage den 1 Oden February. Nen verneemt, dat het hoofdbestuur van het fonds, ter aanmoe diging en onderstelling der gewapendienst in de Nederlanden als naar gewoonte eene circulaire aan de onderscheidene district-com missarissen in ons vaderland heeft afgezonden ten einde dezelve uit te noodigen, in hare arrondissementen in tijds gepaste maatre gelen te nemenom de jaarlijksche collecteten behoeve van ge meld fonds, wel te doen slagen. Het is uit het laatste jaarlijksche verslag geblekenop hoe verschillende wijzen de inkomsten van liet fonds groolelijks achteruit gaanzoodat er vele bezuinigingen moeten worden ingevoerd, en dat de algemeene vergadering van dit jaar, in bepaalde overweging zal nemen, in hoe verre nieuwe beperkingen in de bedeeling noodzakelijk zullen zijn dewijl de uit gaven zoowel die van het primitive fonds als van dat voor de slagt- oflers uit den strijd met Belgie, door de inkomsten niet meer kun nen worden bestreden. Hiervan is aan de stedelijke en plaatselijke besturen kennis gegevenen zijn zij ook naar aanleiding van me- dedeelingen van de departementen van bimienlandsehe zaken en de zaken der Hervormde Eeredienst, enz., verzocht om tot het berei- keu vau hot oogmerk des hoofdbesl uurszoo veel zulks van hen

Alkmaarsche Courant | 1845 | | pagina 1