a mil ALRIAARSCDE AT0 42. 0 F R A N T I WimyV M a a a <1 a g lh 20 October. NEDERLANDEN. 1Ü Deze Courant wordt eens in de week en wel etken Maandag', voor de l'rijs van G Cente uitgegeven. I HUu IIU TSïX^^elkp plaatsing. De Prijs der Adverterttcn vail 1 tot 5 re gels is één Gulden, en voor eiken regel meet- 20 Centen, behalve 35Centen zegelregt voor De STA ATSR A A n GOUVERNEUR VAN iiePrövWcieNOORD-HOLLAND, Rrengt door deze ter kennisse van alle daarbij belanghebbenden dat, ten gevolge van te doene herstellingswerken aan de Brug over de voorgracht buiten de Vtrechtsche poort te Naarden de overgang dier brug, van af Maandag den J3tIen October aanstaande, te 10 ure des avonds, tol Zaturdagden lS^n October daaraanvolgende te 5 ure in den namiddag, geheel zal zijn gestremdzoo wel voor los Vee als voor Voer- en Rijtuigen; zullende de Weg van Amsterdam naar Amersfoort, vice versa, gedurende dien tijd, over 's Grave/and moe ten genomen worden. Dat voorts de gezegde overgang ten tweeden male zal gestremd zijn, van af Dingsdag deiiA1^11 November eerstkomende te 5 ure des morgens tot Vrijdag den Ssten November daaraanvolgende te 5 ure des avonds. Wordende wijders door deze aan het publiek medegedeeld, dat, gedurende die beide stremmingen, voor Voetgangers eene schuit tot overvaart der gracht zal gereed liggen. Haarlem, den ü('en October 1843. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van E W B C K. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. GROOT-BRITTAN N IE. Eonden, den 11 den October. Men schrijft uit Lerwich, Schetlandsche eilanden, dd. 22 Septem ber het volgende: Jl. Donderdag werd Queennll -bay bezocht door eene overgroóte school walvisschen, die met alle vertoon van vreugde werd begroet. Op het oogenblik, toen de kreet: er koinen walvisschen! ge hoord werd, liep alles naar den oever uit. Sloepen werden bemand, bijlen op schouder genomenharpoenen, messen gegrepen, oude houweelen, schoppen, spaden, mokers, hamers, koevoeten en al wat maar als wapen dienen konin beslag genomen. Daar sloeg de riemslag plassend in het zilte naten de opgestroopte armen der roeijers zetten zich in beweging. Welk een levendig en belangwek kend tafereel deed zich daar op 1 liet toebrengen der doodende slagen, het indrijven der snorrend uitgeworpen harpoen, het woedend, snuivend opschieten der gevaarlijk groote school walvisschen en de stuiptrekkende doodsangsten der stervende monsters, alles vercenig- de zich in eene onbegrijpelijke harmonie, die de ongewone belang stelling in het schouwspel nog verhoogde. Het moordgevecht hield twee uren aan. Eindelijk werd een lange algemeene triomfkreet door de overwinnende Schetlanders aangehevendie het oog over 1540 walvisschen lieten weiden! Welk eene vangst! Gene taal kan het beschrijvenen iedere poging daartoe zou ijdel zijn. Geen enkele visch nntkwam allen lagen op een' gronlen hoop Eeni- ge der jonge lieden, terwijl zij in een ondiep water op de school walvisschen jagt maakten, sprongen uit hunne booten, en plaatsten zich te paard op de zeegedroglenzoo met hen naar het strand rij dende. De geschiedenis der walvischvangst in Schetland levert geen voorbeeld op van zulk eene groote vangst, in een zoo ongeloofelijk kort tijdsbestek. De visschers stellen zich voor, eene goede som gelds, als de vrucht van huunen arbeid, in te oogsten. AmstCour DUITSCHLAND. Berlijn den Ssten October. tn de maand September II. zijn uit Oantzig uitgevoerd geworden 10,2G!) lasten tarwe en 118 lasten rogge, waarvan 2Ü4Ü lasten tar we naar Amsterdam en 1272 naar andere Nederlandsche havens. Lerigten uit Koppenhagen van den 3den dezer houden in dat de aardappelen-ziekte zich ook in Denemarken meer en meer ver toont, zoo als op Eünen, lollandFalster en ook op Zeeland, bij zonder op Amaek in de nabuurschap van Kopenhagen. In de her togdommen heersclit. zij insgelijks. .Men wil, dat de ziekte zich al mede in Zweden begint te openbaren en vermits de oogst dier aard vrucht, vooral wal de late soorten betreft, in bet noorden later dan in Nederland invalt, staat bet te vreezen, dat de ziekte er inmid dels verdere voortgang zal maken. liet zal dus doelmatig zijn maatregelen te beramen, ten einde bij de lossing van ladingen, die van hier worden aangevoerd op de gesteldheid_ der aardappelen goed toezigt worde gehouden. -Uit Genua wordt, onder dagfeekening van 3 October gemeld, dat in die haven vrij aanzienlijke bezendingen van I'iemontesche rijst en andere levensmiddelen, met bestemming naar Nederland, worden in gereedheid gebragt. Eene lading was reeds vertrokken en twee andere zouden weldra volgen. [Amst. Cour.] 's Gravlniiage den 13de» October. Volgens nadere berigleti uit Snriname ontvangen, loopende tot den 27sten Augustus jl., blijkt, dut de ziekte onder de Europesche kolonisten tot den 15den dier maand klimmende was geweest, zoo dat het getal der overleden tot op honderd was aangegroeid; se dert laatstgeinelden datum was hierin echter eene merkbaar gunsti ge verandering gekomen. De ziekte scheen uitgewoed te hebben zocdat tot den 23sten van gemelde maand men slechts vier nieuwe sterfgevallen te betreuren heeft gehad. Men ging met kracht en ijver voort, om voor eene meer doelma tige huisvesting der kolonisten Ie zorgen. Op het voorstel van den weleerwaarden heer van den Brandhoff was besloten, om niet ver der voort te gaan met het opriglen van woningen op den grond Voorzorg, maat' om den post Groningen tot liet verblijf der kolo nisten in te rigten. De laatste met bet schip Phoenix nangebragte en voorloopig op de plantagie Mijn Vermaak gevestigde 35 kolonisten waren, be halve eenige oogonstekingengezond en wel te moede. Die welgemoedigheid (dus zegt de administrateur van finantiën in zijn rappart aan den waarnemende» Gouverneur) heb ik uok bij de meeste der kolonisten op Groningen en Voorzorg ontwaard, niet tegenstaande de door velenin een zoo kort tijdsbestek van slechts weinige wekengeleden treffende verliezen hunner bloedverwanten en betrekkingen en de treurige vnoruitzigtcn teu aanzien van som migen hunnerwaarvan do hoop op herstel neg zeer onzeker scheen en hoezeer de predikant van den Brandhoff mij te kennen gaf de gunstige gemoedsgesteldheid der kolonisten te moeten toeschrijven aart de welmeenende belangstelling, die zij van het gouvernement alhier ondervonden, zoo in de doelmatige voorziening van genees kundigen hulp, als in de zoo spoedige als ruime verstrekking van alle aangevraagdebenoodigdheden en behoeften, waarvoor Zjjn edele dan ook'zijnen opregten dank betuigde, zoo is het mij echter voor gekomen, dat de steeds de bovenhand behoudende goede stemming e:i welgemoedheid bij de kolonisten hoofdzakelijk moet worden toe gekend" aan de volharding en Toocd, die duor den voornoemden vvaardigen bestuurder met de meeste kalmte en bezadigdheid, niet tegenstaande Item het lot der vele lijdenden diep trefl, voortdurend wordt aan den dag gelegd, en die hem nog geenszins doet wanho pen aan eene onderneming waarvan hij het welgelukken van het grootste belang en voor het moederland en voor de kolonie be schouwt, en als zoodanig steeds zal blijven behartigen." [iStaats-Cour."] Nadere lijdingen uil Suriname, lopende tot den 2den Septem ber j.l.melden, dat, hoezeer het getal zieken onder de Europesche kolonisten sedert het laatste rapport niet is toegenomen de sterfge vallen echter in dien tusschentijd zijn vermeerderd met 1-3. Volgens getuigenis van deskundigen werd liet karakter der ziekte steeds beter, zoodat, met uitzondering van eenige lijders, wier toe komst gevaarlijk bleef, de latere ziektegevallen, welke ook zeldza mer werden, geene bekommering gaven. Onlangs werd gemeld dat ook onder de ingelegde Snjjboonén bederf scheen Ie zijn. Zulks moet, gelijk men thans verneemt, niet aan de boonen zelve, maar wel aan het zout, waarmede dezelve gepekeld waren, toegeschreven worden, daar men alhier op sommi ge plaatsen zout verkoopt, dat, wel is waar, twee centen op het pond goedkooper is, doeh ook alzoo blijkt minder goede eigenschap pen te bezitten. Velen worden dus, in hun eigeii belang, daarop indachtig gemaakt. Amst Cour Op de verkooping van den inboedel van wijlen den wel-Ed, Geb. Ileere Kuipers van Meerder voortop heden, zijn onder anderen de volgende schilderijen van den Heer Schotel verkocht, als: een storm op zee voor 1375, een woelend water voor j 1825, en een binnenwater, het laatste door dien meester ondernomen en afgewerkt door zijnen zoon V. Schotel, voor 500. Amst. Cour.) Het valt niet te ontkennen, dat onze natie in de meer algemeene beoefening der natmir-welenscliappen bij de naburen ten achteren is. Des te verblijdender is liet, op te merken, flat men in de laat ste jaren meer en meer het nut en den invloed dezer wetenschap- pen op het maatschappelijk leven begint in te zien, waardoor daa ook de beoefening derzelve meerderen bijval vindt bij liet algemeen Zoo werd nog voor korten tijd te Leyden eene vereeniging van Bo tanici opgerigt en is thans alhier tot stand gebragt eene Nederland sche Entomologische Vereeniging. Ten gevolge eener vroegere op roeping daartoe in bet Handelsblad gedaanheeft zich voor mis land vrij aanzienlijk getal entomologen voreenigden in eene ver gadering, den 12den dezer alhier gehouden, definilivelijk de wetten dezer vereeniging vastgesteld. De zetel en het bestuur derzelve is e-evestigd in de hoofdstad van het rijk, alwaar o«k de gewone zittingen gehouden worden. Wijders wordt er jaarlijks in de hoofdstad of el ders eene algemeene vergadering gehouden, welke in 1840 te Am sterdam zal plaats hebben in de maand Augustus, zijnde tot voor zitter derzelve gekozen, de hoogl. H'ellenbergh uit Utrecht. Het doel van dit genootschap is, om hij eene geringe contributie van G. eenen nlgemeenen band tusschen de entomologen in mis vaderland t daar te stellen e» aan de becefening der insektenkunde eene meer 4 wetenschappelijke rigting te geven. Daartoe zullen alle entomologi-

Alkmaarsche Courant | 1845 | | pagina 1