A0' 1847. IV0 2 f r R A i\ T. \mct M a a a <1 a 11 Januarij. r/aj^a^t sap» A ft I fl ?i; L'Ty1 'f ■- Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen ADVERTENTièN gelieve men des Zaterdag mid - dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meei 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN urn Stad ALKMAAR, inge volge art. .30 der Wet van den 8s1"1 Januarij 1817 n°. 1, verlan gende het Contingent dezer Gemeente in de Nationale Militie, voor den jare 1847, zooveel mogelijk aan te vullen met Vrijwilligers die zich onder het genot der daartoe gestelde premie zullen aanbie den, deze dienst voor hunne medeingezetenen op zich te nemen; Brengen bij deze ter kennisse van alle de Ingezetenen dezer Stad en derzelver Jurisdictie, vvien dit maar eenigzins zouden mogen aangaan Dat, ingevolge art. 31 der voorsz. Wet, als Vrijwilligers kunnen worden aangenomen alle Ingezetenen, die op den Ist™ Januarij 1847 ongehuwd, hun 19de Jaar zijn ingetreden, en hun 30ste nog niet hebben vol brag t (.ten ware, zij reeds in dienst der Nederland se he Armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij tot den ouderdom van .35 jaar zullen worden toegelaten.) en de noodige geschiktheid hebben, die tot den dienst wordt vereischt; en ook ten minste gedurende de laatste vijftien maanden binnen «leze gemeente gewoond hebben en dat 'de aanbieding van de zoodanigen zal kunnen geschieden ter Secretarie dezer Stad, dage- gelijks uitgezonderd de Zon- en Feestdagen .-) van den 14cten dezer maand December, tot en met den 20t"> Januarij aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags één ure. Alkmaarden 8sten December 1846. Burgemeester en JVethouderen voornoemd F. C. W. DRU IJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCIIE1R. naastbestaauden of A oogden aan deze hunne verpligling getrouwe lijk en naauwkeurig te vuldoenen daardoor te voorkomen dat zij niet als onwilligen worden aangezien en gestraft, betgeen zeker van hunne eigene nalatigheid bet gevolg zoude zijn. Aldus gearresteerd ter Kamer van Burgemeester en Wethouderen der LSed Alkmaar, den 15<t<?n December 1846. Burgemeester en Wethouderen voornoemd, F. C. W. DRU IJ V EST E IJ N, Ter Ordonnantie van dezelren De DIEU FONTEIN VERSC11UIR. NATIONALE MILITIE PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN deb Stad ALKMAAR, gezien de dispositie van den Heer StaatsraadGouverneur van Noord-Holland de dato 3 December 1846, n°. tt\7, M./S. (Provinciaalblad n°. 83),' waarbij is bepaalddat de werkzaamheden der Nationale Militie, voor den jare 1847, binnen de Steden en Gemeenten dezer Provincie, eeneu aanvang zullen nemen met den eersten Januarij aanstaande. Roepen ter voldoening aan Art. 60 der wet van 8 Januarij 1817, n .1, omtrent de inrigting der Nationale Militie bij deze op; alle Manspersonen bun wettige woonplaats of domicilie binnen deze Stad en Jurisdictie hebbende, welke op den lsten Januarij 1847, hun negentiende Jaar zijn ingetreden en mitsdien alle mannelijk, gébore nen van den Jare 1828, ten einde zich ingevolge art 59 der voorsz. wel, in het daartoe gereed gemaakte register tot de ligting voor de Nationale Militie te doen inschrijven. En ingevolge art. 6 van de wet van 27 April 1820, alle Mans personen, die luin verblijf binnen dit Rijk komen te vestio-en en als Ingezetenen moeten worden beschouwd j ten einde zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen insgelijks ter In schrijving aantegeven, in dat register, waartoe zij voigens hunnen ouderdom behooren. De inschrijving zal beginnen met Zaturdag den 2^n Januarij 1847, en zal geheel en al moeten zijn afgeluopen den 20s'en daaraanvolgende. Tot dezelve zal worden gevaceerd in een der vertrekken op het Raadhuis alhier den 4, 6, 8, 11, 13, 15. 18 en 20 Januarij aan- staande, des middags van 12 tot 2 ure. En ten einde te voorkomen, dat iemand inde termen der inschrij ving vallende, zich door on wetenheid aan pligtverzuim schuldig make hebben Burgemeester en Wethouderen noodig geoordeeld, dé Inge zetenen te moeten herinneren aan de navolgende bij voormelde wet gemaakte bepalingen. Dat, welke aanspraak op Vrijstelling iemand zoude vermeenen te hebben, wegens gebreken of anderzins, dezelve des niettegenstaande gebonden, is, zich te doen inschrijven, geliik mede daaronder be grepen zijn de gehuwden en afwezenden. Dat de Ouders, Voogden en Regenten, verpligt zijn, hunne Kin deren ol Pupillen _in persoon, of door iemand daartoe door hnn schriftelijk gemagtigd, te doen inschrijven, en daarin nalatig blij- vende, zullen vervallen in de boete daarop gesteld, en ingeval van volstrekt onvermogen met gevangenis worden gestraft, oiiver minderd, dat zoodanige Kinderen of Pupillen, even als alle' andere Jongelingen, welke zich aan de inschrijving hebben onttrokken in dien zij geene redenen van Vrijstelling kunnen bijbrengen, in éene boeteen bij onvermogentot gevangenis worden' verwezen. Dat de wettige woonplaats voor de inschrijving, wordt "ehouden voor hun die ongehuwd zijn, de woonplaats'der Ouders, en bij over lijden van beiden, die van den eerstbenoemden Voogd; voor'de ge huwden, de plaats, alwaar zij hun bestaan hebben, terwijl diegenen welke gee it e Ouders, Voogd of eigen bestaan hebben, moeten wor den ingeschreven ter plaatse alwaar zij zich bevinden. Burgemeester en Wethouderen voornoemd, vermanen alle de In gezetenen van deze Stad en Jurisdictie van dien, welke dit aangaat om zooveel mogelijk in eigen persoon, voorzien van een Extract uit bel geboorte-Register, en eene nota van de wijk en nummer der woonplaats, doch bij volstrekt noodige afwezigheid door een hunner W BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR bren- gen mits deze ter kennisse van de ingezetenen derzelve Stad Dat de Stedelijke Raad met den wensch om te gemoet te komen aan het bezwaar der inkwartiering van Militairen bij de ingezetenen bij deszelfs Resolutie van den 8en Junij dezes jaars, heeft bepaald Dat, te rekenen van den len Januarij 1847, de gewone Inkwartie ring van doortrekkende of rustdag houdende Militairen, niet meer ten huize der ingezetenen zal plaats vinden, maar dat daarin, volgens daartoe gemaakte schikkingen, van Stads wege en voor rekening der Stedelijke kas zal worden voorzien. Dat zich de Inkwartiering bij de ingezetenen, alzno alleen zal be palen tot de buitengewone gevallen, dal het getal der op een en den zelfden dag aankomende manschappen, dat van 100. zal te boven gaan, in welk geval die inkwartiering zal rondgaan, volgens eene nieuweling» daarvan opgemaakte en aan de goedkeuring van den Raad onderworpene rooster of legger, waarvan de aanslag zoo wel als de reglementaire bepalingen daarop, aan de burgerij nader zal worden bekend gemaakt. Datjookjdien ten gevolge tot het werk der Inkwartiering van Re- gerings wege is benoemd eene speciale Commissie, bestaande uit den Heer ;Dr. D. IV. van Leeuwen, van wege den Raad, beuevens de HeerenC. J. Hellingwerff, S. A de Lange, P. Spanjaardt en F. M. Aghina. uit 'delvieriwerschillende wijken dezer Stad, en welke Commissie is belast met alles, wat het werk der Inkwartiering, en de beslissing van voorkomende geschillen, moge aangaan. Dal de voornoemde Commissie geregeld elke maanden wel op den eersten Dingsdag van ieder derzelve, des namiddags van Zes tot A'c h^t uren, voorlopig op het Stadhuis alhier, eene Zitting zal houden, welke mede bestemd zal zijn, tot bet regelen van voorko mende zaken, in het aanhooren van en zoo veel mogelijk voorzien in klagten en bezwaren, welke men op dit onderwerp kenbaar zonde wenschen te maken terwijl voor zoo veel den dagelijkschen gang van zaken en het verleenen van tijdelijke Vrijstellingen ter zake van bij zondere omstandigheden betreft, men zich daartoe zal kunnen aan melden bij den Agent van Kasernering J. Pasman, in de Langestraat wijk A ri°. 524, alwaar ook het Bureau van Kasernering voortaan, in plaatse van in den Nieuwen Doelen, zal gevestigd zijn. Burgemeester en Wethouderen, vertrouwen, dat deze nieuwe re geling van zaken, der Burgerij niet dan welgevallig kan zijn, en een ieder dus ook in de gevallen van buitengewone Inkwartiering gaarne alles zal aanwenden, om in de goede bedoelingen des Stede lijken IBestuurs mede te werken, en de Commissie haren last gemak kelijk te maken. Alkmaar, den 24stc" December 1846. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W DR UIJ VESTE IJ N, Ter Ordonnantie van dezelren De DIEU FONTEIN VF.RSGHUIR. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Aegsbur» den 1 sten Januarij. Uit bet Mindelllial in Zwaben wordt aan onze Allgem. Zeitung door eene correspondent berigt gegeven van een natuurverschijnsel hetwelk om des/elfs merkwaardigheid en het zeldzaam voorkomen daarvan steeds eenige vermelding verdient, de val namelijk van eenen zoogenaamden meteor- of luchtsteen. Den 25slen December, des namiddags ten 2 ure, boorde men in bet gemelde oord, in eenen omtrek van ten minste 18 uren gaans in diameter, een ge- druisch hetwelk eerst naar bet gebulder van zwaar geschut uit de verte geleek, doch na ruim twintig slagen of losberstingen in eene soort van zware trommel- of paukenslagen veranderde, dat met een trillend gesuis, naar afgelegen trompetgeschal gelijkende, eindigde. Geheel bet verschijnsel duurde drie minuten, doch werd overal op dezelfde wijs en even sterk waar genomen, daar ieder meende het gcdruisch onmiddelbaar boven zijn hoofd te hooien. Lucht zag meu niet, maar in bet dorp Schonenberg, aan de westzijde van bet Min- denthal, meende eenige lieden een zwarte snel vliegenden bol ge zien te hebben, en een hunner, een geloofwaardig man zag werke lijk iels in eenen tuin beneden de huizen in den grond slaan. De inwoners die hierop in menigte toesnelden, beineikle nog eenen zwavelachtigen damp; men groef nu, eu vond, twee voet diep in C.ELEN

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1