A 1847. ALKMAARSCHE f 0 U II A T r n Maan dag 25 Januarij. :le N ri \\.Mm \\h) Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. j i v R.IA Advirtbntipn gelieve men des ZntimJng m dngs vóór 1 are ie bezorgen; de Prijs Min 1 tot 5 regels is één Gulden en voor eiken regel meei 20 Centen behalve 35 centen zegeiregt voor elke plaatsing. ÏIeSTAATSRAAD. GOUVERNEUR van de Provincie NOORD-HOLLAND Gelezen de missive van den Luitenant KolonelDirecteur der Ko ninklijke Stoeterij te Borculo dd. 13 Januarij 1847, ri°. (1, houden de kennisgeving dat er gedurende den dek tijd van dit jaar weder om hengsten binnen deze Provincie zullen worden beschikbaar ge steld. Krengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat op den 28stcn Maart 1847, twee HENGSTEN binnen de gemeente Vclzen zullen worden aangebragten dat men derhalve, met uitzondering van Zon- en Feestdagen de Merrien aldaar ter dekking zal kunnen aanbieden, na zich vooraf bij het Gemeente-Bestuur te hebben ver voegd ter bekoming van het certificaat voorgeschreven bij art. 256 van het reglement voor de voormalige Rijks-Stoeterijen goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 2flen Junij 1826, n°. 115, en zulks ten bewijze dat'de Merrien behooren aan diegenen, door wie zij ter dekking worden aangeboden; zullende daarvan door het Gemeente bestuur aauteekening worden gehouden op eene/daartoe bestemde lijst. Haarlem, den IS1-11'" Januarij 1847. De StaatsraadGouverneur voornoemd Van E W IJ C K. BROOD-ZETTING. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR als daartoe door den Sledelijken Raad geauthoriseerd, bepalen mits deze; dat, te rekenen van heden af, de prijzen en het gewiet -van het Brood binnen deze Stad de Stedelijke Belasting er onder besre- penzullen zijn als volgt Van Fijn Wit Tarwebrood le soort. Pd. Once Ld. IVigtj. Prijs. Brooden of regels- 2- 6- 5/ 10. Wittebroods bollen- 1 - 3 - -,05. va® e Broodjes, zoogenaamde cadetjes. - - 6 - 5 02r. Pr-'s* Brooden wegende- 4 - - 35." - 6 - - i) 23. vast - 8 - - 30* ^gewigt Van Wit Tarwebrood 2- Soort. Brooden wegende1- »-»-»» 32. Bollen, uit 8 of 10 zamengesteld. - 1 - 5 - 5 05 Ta:\,e 1 prijs. Van Ongebuild Tarwebrood. Brooden wegende1 - - - 25. vast I gewigt Van Grof Boiaenbrood. Broodjes- 1 - 8 - 5 05. 1 vaste Bollen- - 9 - 02j. j prijs. Van Roggebrood. Brooden van3 - - - 45. f vast 1 5 - - 22^.gewigt Zullende alles gaar gebakken, niet boven den bepaalden prijs, noch beneden het gewigt mogen worden verkocht, op de Boete daar toe staande. Alkmaar, den 19<>en Januarij 1847. F. C. W. BRUIJVE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven bij afwezen van den Secretaris, SPANJAARD!. BINNENLANBSCIIE BERIGTEN. Amsterdam den \6den Januarij. Voorzeker doet zich de winter gestreng gevoelen, en is bij velen on dersteuning van weidenkenden waarlijk behoefle. Onder de bede laars echter, die zich, vooral bij meerdere koude, niettegenstaande de ijverige zorgen der politie, vrij talrijk op de straten vertonnen en de voorbijgangers dikwerf op dringenden en onbeschaamden toon hunnen nood klagen, zijn er zonder twijfel ook velen, die van de, weldadige gezindheid der ingezetenen grootelijks misbruik maken,! en, onder den schijn van diepe armoede en gebrek, luiheid en! zucht tot voldoening eener onmatige en zedelooze levenswijze be dekken. Zoo worden wij van goederhand geïnformeerd dat bij de laatste inwisseling van guldens bekende bedelaren een niet onaan zienlijk bedrag ter inwisseling aanboden. Zoo werd in de voorgaan de week een bejaarde bedelaar aangehouden, die in verschillende beursjes ruim 15, benevens een zilveren horologie en eene zeer groote menigte brood-, turf- en andere spijskaartjes bij zich had. Éven zoo werd bij de aanhouding eener welbekende bedelares, eene goed gevulde ffesch met sterken drank, onder hare kleederen ver borgen, gevonden, terwijl de man, met wien zij gehuwd was en voor wien zij bekennen moest dagelijks te bedelen, zich door eene allezins onmatige levenswijze kenmerkt. Zoo verklaarde eindelijk om van geene meerdere voorbeelden te gewagen een jeugdig meis je, met eene meer bejaarde Vrouw wegens bedelarij aangehouden, dat zij van laatstgemelde voor hare hulp in het bedelen zeventig I cents per week met vrijen kost ontving. Wij vleijen ons ook door de korte vermelding van dit een en ander iets te mogen bijdragen, niet om de weldadigheid onzer stadgenoolen af te schrikken, maar om aan te sporen, dat men toch traehte wezenlijke armoede van schijnbare behoefte te onderscheiden, en alzoo le voorkomen, dat men weldoende, luiheid en bedrog annmoedige. Slaais-Cour Groningen, den 18den Januarij. Gisteren avond had weder, voor het eerst in dit jaar, de Ver" eeniging tot afschaffing van sterken drank alhier hare bijeenkomst- Menig belangrijk berigt werd medegedeeld en gaf stof tot zamen* spraak, dat vooral liet geval was ten opzipte van den maatregel door vele bazen te dezer stede met nieuwjaar genomen, om niet gelijk vroeger, op jenever of brandewijn de werklieden te onthalen maar hen daarvoor eetwaren ter hand te stellen. Er werden huis" gezinnen genoemd, waar men drie dagen van deze eetwaren had ge leefd en onderlinge vrede en blijdschap hadden geheerscht, terwijl vrouw en kinderen nu deelden in hetgeen anders in een enkel uur door de mannen werd verteerd en dan nog daarenboven twist en tweedracht ten gevolge had. Een der leden verschafte het gezelschap niet weinig genoegen door onderscheidene natuurkundige proeven te doen. Daarbij kwam ook de jenever te pas. Zoo? ja, maar om te zien, hoe dezelve een vloeijend vuur is, dat in blaauwe vlammen opstijgt. Elk huiverde bij de gedachte, dat men dit vuur vroeger wel eens had ingezwol- gen, en dat velen dit nog deden. Meer en meer begint men in te zien, dat de zaak der afschaffing eene schoone en edele zaak is, eene zaak van allen worden moet. Hoe zal ze ook de beste dam zijn tegen de hand over hand toene mende armoede! Het was ook in deze Vergadering te hooren, wat geluk inen het achtte, bij tijds toegetreden te zijn tot eene Veree- niging, die in zoo velerlei opzigte weldadig werkt. Elke eerste Zondag van de maand is bepaald tot dag van zamen- komst voor het genootschap op den gewonen tijd eii in het beken de lokaal. (GVon. Cour) 's Hertogenrosch den 20sten Januarij. Zijne Majesteit onze geëerbiedigden Koning, wiens naam allerwege wordt aangetroffen, waar knnstiiver aan te vuren en nationale nij verheid aantemoedigen is, had in het afgeloopen jaar aan de konink lijke linnen- en damastfabrijkonder de firma van 11. van der Voort te Boxtel eene bestelling gedaan van een dainaBten tafelgarnituur. Wij zijn in de gelegenheid geweest, om het door bovengenoemde fabrijk afgeleverde te zien of liever te bewonderen. In het midden van elk servet prijkt 's Konings wapen met het devies: Je Maintien- drai, in eenen lonverkrans, en omgeven door eenen breeden en smaïlen rand van eikenloof. De fijnheid van weefsel en van bewer king, de duidelijkheid der voorwerpen, tot zelfs de kleinste toe, en de zuivere bewerking der omtrekken, de verrukkende schoonheid van het reflet of de schakering, gaan in voortreffelijkheid alle be schrijving te boven men kan er niets anders van zeggen dan dat het een meesterstuk is. Amst. Cour.) VOLKSBIER. Eene van de meest gewone tegenwerpingen tegen de afschaffing van sterken drank is de vraag: Wat geeft gij den armen man in de plan's van jenever? er is geen enkele gezonde en verkwikkende drank die zóó goedkoop is." Van hier, dat men reeds dikwijls naar een zoogenaamd surrogaat gezocht heeft, dat, niet in de verderfe lijke alcoholische eigenschappen, maar in goedkoopheid, den jenever evenaardde. Wat vele tegenstrevers betreft, zal deze moeite, vrees ik, vergeefs zijn. Men vinde uit, wat men wil, zij zullen wel al tijd tegenstrevers quand même blijven. Is het ééne voorwendsel uit den weg geruimd, straks hebben zij een ander gereed om hunne medewerking aan onze zaak te ontzeggen. Ik geloof daarom ook, dat men zich niet al te veel moeite moet geven, om bier, koffij liessewijn of iets anders, als volksdrank aan te bevelen; wie met ernst afstand van den jenever wil doen, zal ligt begrijpen, dat hij, voor het daardoor bespaarde geld, andere verwikkingen kan be komen, hetzij voedzame spijs of onschadelijke drank, hetzij eene hetere kleeding. Waar inlusschen eene poging gedaan wordt om aan het volk eenen drank te bieden, die de vereischte eigenschap pen vereenigten de duurte vergoedt der beste biersoorten, ver dient zij allezins aanmoediging, al was het maar omdat zij de oprig- tinggemakkelijk kan maken van matigheidsherbergen temperance- bót els) in welke geen sterke drank te krijgen moet ziiu Van dien aard is de uitvinding van een nieuw fakrijkaat, ge naamd volksbier of sagobier, waarop in April 1846 aan den Heer de Veer te Amsterdam octrooi is verleend voor 5 jaren. Deze drank hij welks bereiding fde zuivere palmsago de plaats van mout vervangt, [zoodat er geene belasting van betaald wordt,] is door de "Commis sie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt van Noord - Holland onderzocht en gezond bevonden. Hij heeft den smaak en het voor komen van zeer goed wit bier met eenen fijnen, eenigzins aromati scher! nasmaak, is voedzaam, lescht den dorst, en 'kan zoowel op fust, als op kruiken of flesschen (met de kurk benedenwaarts), wór den bewaardzonder te verzuren. Integendeel wordt dit bier met

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1