1V? 12. C II 1 A N T. 22 M a a r l. M a is a g Pd. Once Ld. fl igtj. Prijs. 2 - 2 - 5 10. 1 - 30. j NEDERLANDEN. j1--"1 i i i Advertentici gelieve men des Zaturdag mid dags vóór 1 ure Ie bezorgende Prijs van 1 to 5 regels is één Gulden, en voor eiken rege meei 20 Centen, behalve 35 centen zegel rep; voor elke plaatsing. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen nitgegeven. pl jyj. STAATSRAAD. GOUVERNEUR van de Provincie N00RD-H0L- L\ND. o-elezeu de missive van den Luitenant Kolonel, Directeur der Koninklijke Stoeterij te Ilorculu dd. 13 Jantiarij 18-1/ri .6, houden, de kennisgeving dat er gedurende den dek lijd van dit jaar weder om hengsten binnen deze Provincie zullen worden beschikbaar gesteld. Brengt bij deze ter fceniiisse van de belanghebbenden, dat op den 23sten Maart 1847, twee HENGSTEN binnen de gemeente Velzen zullen worden aangebragten dat men derhalve, met uitzondering van Zon- en Feestdagen de Merriën aldaar ter dekking zal kunnen aanbieden, na zich vooraf bij het Gemeente-Bestuur te hebben ver voegd ter bekoming van het' certificaat voorgeschreven bij art. 256 van het reglement voor de voormalige Rijks-Stoeterijen goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 2'1"n Junij 1826, n°. 115, en zulks ten bewijze dat de Merrien behooren aan diegenen, door wie zij ter dekkin0,Worden aangeboden; zullende daarvan door het Gemeente bestuur aanteekening worden gehouden op eene daartoe bestemde lijst. Haarlem, den 18<ten January 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Van E AV IJ C K G. BROOD-ZETTIN BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR' e's daarloe door den Stedelijken Raad geauthoriseerd, bepalen mits deze; dat, te rekenen van lieden af, de prijzen en het gewigt van bet Brood binnen deze Stad de Stedelijke Belasting er onder begre pen:) zullen zijn ais volgt: Brooden of regels Wittebroods bollen Broodjes, zoogenaamde cadetjes. Van Fijn Wit Tarwebrood le soort. Brooden wegende - 1 - - - - 4 - - 6 - - 8 - Van Wit Tarwebrood 2e Soqrt. Brooden wegende Bollen, uit 8 of 10 zamengesteld. Van Ongebuild Tarwebrood. Brooden wegende Van Grof Bollenbrood. Broodjes Bollen Van Roggebrood. Brooden van 1 - 3 >i u a >i vaste - 1 -5-5 -7-5 - 05. -02i. vaste prijs. vast gewigt vast gewigt vaste prijs. 3 -»-»-» 52j.l vast - 1 - 5 - - 26. I gewigt Zullende alles gaar gebakken niet boven den bepaalden prijs, noch beneden het gewigt mogen worden verkocht, op de Boete daar toe staande. Alkmaar, den 16(len Maart 1847. F. C, W. DRUIJVESTE1JN. Ter Ordonnantie van dezelven De D1EU FONTEIN VERSGHUIR, De PASPOORTEN voor de Lotelingen van de ligting 1842, bij bet Stedelijk bestuur ontvangen zijnde kunnen mits door de Lote lingen in Persoon ter Secretarie afgehaald worden. De Minister van Finanlien door het aanbieden van ettelijke stuk ken van onderdeden der Zeeuwsehe Rijksdaalders, en van Oude Schellingen en Zesthnlven koers hebbende tegen 25 cents, ondervim- den hebbende, dat de misdadige hand der geldbesnoeijing zieh nu ook tot die stukken schijnt uit te strekken, en volkomen vertrou wende, dat de welgezinde ingezetene allezins genegen zijn om dit verderfelijke kwaad zooveel mogelijk te helpen tegengaan, vermaant elk en een iegelijk en in het bijzonder de neringdoenden, ook tot afwending van hunne eigene schade, geene betaling in zoodanige verminkte munt aan te nemen; zijnde aan alle Rijks-ambtenaren de last gegeven om zoodanige verminkte spécien af te wijzen. Windende tevens aan de ingezetenen herinnerd art. 18 der wet van den 28a,en September 1816 Staatsblad n°. 50), volgens hetwelk in de laatstgenoemde muntspecie slechts een vijfde van het verschul digde behoeft aangenomen ie worden. 's Graven/uigeden 6't|;" Maart 1847. De Minister vooroemd, Van HALL. IllNNENLANDSCHE BERIGTEN. Alsmaar, den 19den Maart 1847. Heden avond omstreeks 9 ure, vertoonde zich hel Zodiacaal licht in eene glans en heerlijkheid, die hier te Lande bijna onbekend ge- noemt mag worden, een licht boog in het westen uitgaande vorm de een band of streep wier uiteinde nagenoeg op de Ooster Horizon ruste, de lucht was algemeen redelijk helder, en onbewolkt, zoodat de sterren beelden voor hel bloten oog vri] goed zigbuar waren in bet westen zeer laag, stond een alleen door het Zodincwl licht zelve zichtbaar geworden klein wolkje, van achter hetwelk hellicht, scheen opgeschoten, terwijl in het N. tot het W. en later, zelfs nog wes telijker, het Noorder licht in regtstandig opstaande stralen speelde. Alhoewel nu de Iiohthoog van W. door het Zenith tot in het O. slechts kort, mogelijk geen vijf minuten aanhoudend stond, was haar licht eehler uitmuntend helder, zijnde bleek wit, en had in den beginne het aanzien van een verlichte nevelboog, wel overeen komende met bet verschijnsel der Elecliicileit in het luchtledigede bazis van het Zodiacaal licht stond ten noorden naast het sterrebeeld Orion, terwijl, de ten ondergaande Maan, door haar kleine schijn gestalte en lagen stand met geen groot nadeel wegens haar licht op dit allervoortreffelijkst natuurverschijnsel in werkte; integendeel een vel rassend geheel vormde tegen half tien nre was nagenoeg het Zodiacaal licht verdwenen, ten minsten zeer fiaauw alhoewel liet van tijd tot tijd zieh nog eenigzints releveerde lot dat het ten tien nre geheel opgehouden was. Dit verschijnsel is hier te Lande zeer zeldzaam, en het verdient opmerking dat, te gelijkertijd het Noorderlicht zich niet onbelangrijk, aan den Hemel vertoonde: Alhoewel men nog weinig met eenige zekerheid, van dit verschijnsel zeggen kan, en de gevoelens over baar ontstaan, zeer uiteenloopende zijn, zoo heeft het in alles, voor zoo verre ik mijne oppervlakkige waarneming heb kunnen maken schijnbaar niets strijdigs met de leer der Electriciteit en hare ver schijnselen ook verdient het opmerking dat na verloop van een half uur de Ster Bellatryx in Orion door het Zodiacaal licht ge dekt was. alhoewel het Zodiacaal licht zelve, volgens mijne gissing met hare bazis niet van standpunt veranderd was; zoude nu de/e dekking, door de wenteling der Aarde van het W. naar het 1., ver onderstellende dal het een verschijnsel aan de Planeet die wij be wonen toebehoorende is, niet kunnen en moeten plaats hebben. Gaarne had ik met meer naauwkeurigheid deze waarneming ge daan zoo ik de gelegenheid gehad had mijne werktuigen spoedig genoeg Ier hand te kunnen nemen alleen zij nog vermeld dat de Kwikkohmi duim Eng. maat tijdens de aanvang van het Zodiacaal licht gezakt is, en de wind van het Z. 0. tot liet 0. liep. 11. 's Gravenhage den 14den Maart. Heden morgen heeft Z. M. de Koning, benevens de Prinsen en Prinsessen, de godsdienstoefening bijgewoond in de Kloosterkerk onder het gehoor van den Weleerwaarden Heer Ds. van Ons- terz«epredikant Ie Rotterdam, die tot het vervullen dezer predik beurt duur Z. M. den Koning was uitgeuoodigd geworden. Zijne leerrede, naar aanleiding der tekstwoorden uit he! Evangelie van Johannes, hoofdstuk XIX, het laatste gedeelte van het 5de vers: Ziet den Menschmaakte een' diepen indruk op de in groolen 1 A1-. 117 /..A/ getale aanwezige toehoorders. [Alg. Bandilsbl.) Zwolle, den Qden Maart. De uitgezaaide wintsr-tarwe en rogge staat allerwegen in deze provincie gunstig, vooral die, welke vroeg in den herfst is uitge zaaid. Wel ontdekte men in het begin van November op enkele akkerg eene uitsterving in de rogge, doch dit schijnt onder de sneeuw geen' voortgang te hebben gehad, en nergens bespeurt men tot he den eeuigerlei bederf. Iri weerwil van den mislukten oogst van het vorige jaar, is er veel winter-rogge uitgezaaid, zelfs ruim veel als in andere jaren. Arnhem den Wden Haart. Gisteren werd alhier eene vrouw, die schijnbaar in hoog zwange re» toestand verkeerde door de stedelijke commiezen aange1 ouden en gelukkig en voorspoedig verlost van eenige in blazen gebor gen kannen jenever. (Gron. Conr.) Gepasseerde Schepen door Alkmaarlangs het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal, van den 12 tot en met den 18 Maart 817 Sara, kapt. C. Coeh v. Valpaoese; Anna Maria Henriettakapt. H. F. Zij 1str» v. Batavia; bodewijk Antonie. kapt. R. Tjebbes v. Su riname; Courier, kapt. M. F. Schaap v. Postvendiis; Koning //V/Am, kapt. L. H. Singer en Jcsna Bordekapt. O. Eeripsen. beide v. Ceife; Noordkoop. kapt. P. Burn v. Livorno; Monnickcndnmkapt. \.J. Old- mans en Hillegonda Ida, kapt. A. Hendriks, heide v. llordcauv Aii- da Sophia, kapt. G. J. Gnodde v. London; Aioenee, kapt. G. Park v. Newcastle; Frieden, kapt. K. Grutiden, Grundslad, kapt. L. W.Mul-

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1