PUBLIEKE AANBESTEDING. STEDELIJKE MtZUKSCHOOL. TJit ma;; vooral gezegd worden van .fen toestand der taken in Ne derland. inderdaad- wij hebben hier reden, pronte reden om dank baar te zijn en ons gelukkig te prijzen, wanneer wij op onze nabu ren .zien Overal in europa is duurte,, is behoefte aan grnote toe voeren, is leed en jammer onder de behoeftigen, ooit bij ons. Maar, Waar wij tien, overal elders is de nood hooper pekloininen dan hij ons, en nerpens zijn de uitzipten op spoedipe verheterinp helderder dan hier. En dit mogen wij gedeeltelijk aan de bezadigdheid en het gezond verstand onzer landpenoolen zoo ge ringen als aanzienlijken, dank wijtenen aan de ruime liefdadigheid waarmede men hier bereid is elkander Ie helpen en te ondersteunen. a Het is hekend, dal men in bijna alle ons omgevende landen al les beproeft heeft, om de aanvoeren te lokken en de ditnrte te ver minderen dat men bijna overal elders den invoer geheel heeft vrij gesteld en zelfs door bijzondere gunsten bevoordeeld; dat men in de meeste rijkpn den uitvoer heeft verboden, en zoo ook het ver stoken en verwerken van granen en aardappelen. Van dit alles heeft men hier niets gedaan. De graanwet, ja, heeft men geschorst, en eindelijk afgeschaft, en te rept; maar de granen betalen hij ons no<* altijd een matig inkomend rept; afslag van srheppvnartrepfen is bij ons niet verleend; de uitvoer is wel eeniperlnate bezwaard, maar niet verboden, en de fabricatie van granen gaat hier onbelemmerd voort. Eo wat zien wij nu? Overal elders, in Engeland, in Frank rijk. in Belgie, aan den Rhijn, zijn de graanprijzen hooper, en is het brood nog veel duurder dnn hier ie Innde. En desniettemin ko men de eerste aanvoeren, welke het noorden eindelijk begint te zen denvoor een zeer belangrijk gedeelte op onze havens, om hier verkocht en verbruikt te Worden, n liet is waar, er zijn ook hier Ie lande streken, waar bitter ge brek geleden is, even als in Ierland en Vlaanderen en aan de Rijn, Maar terwijl elders honderdduizenden en millioenen guldens niet voldoende zijn om de hongerlijdende bevolking Ie voeden is bier naanwelijks eene oproeping tot hulp van de noodlijdenden gedaan, of reeds eene week daarna heeft de liefdadige natie daaraan zoo ruimschoots voldaan, dat de meeste hiilpvrapenden gemeend hebben voor verderen onderstand te mogen en Ie moeien bedanken, bof en dank dan voor dezen goeden geest onzer vermogende laodgenootendie zich zeker zal blijven openbaren zoo dik wijls on verhoopt de behoefte zich hier of daar op nieuw mogt vertoonen. a Maar lof en eere ook aan het fïederJandsche volk aan de velen, die meer of min onder deze buitengewone lijds-omstandigheden ge bukt gaan, voor de gelatenheid en het verstandig geduld, waarme de zij dragen wat niet af Ie wenden is. a llier ziet men wal een verlicht en tevens godvruchtig volk ten goede vermag. Overal elders om ons heenvan verre en van nabij klinken ons uit het buitenland oproerkreten te gemoet. In Frank rijk, in Ifelgie en in Dnilschlnnd Waren geweld en plundering door de sleden en over het platte land rond. Overal maken de rampza ligen zich zeiven nog meer rampzalig door eigen schuld wanneer zij, door enkele boosdoeners opgezet, roekeloos de voorraden plun deren en vernielen die hen nog langen tijd hadden kunnen voeden, Maar waar is tot heden binnen de grenzen van Nederland de rust ook maar een oogenblik verstoord geworden Deze kalme bezadigde houding des Neder landschen volks, brengt hare eigene belooning mede. Waar anders schrik en angst zouden heerschen, daar werkt nu hulpvaardigheid en mededoogen. Maar nog treffender kau dit blijken uit de volgende bijzonderheid, On der de vele ladingen graan, die in de laatste dagen hier ter stede zijn aangevoerd, was er een groot aantal voor Duitsche rekening en bestemd naar den Rijn. Maar toen ook langs den Rhijn de ge moederen onrustig werden en het volk met geweld en plundering dreigde, hebben de eigenaars dier ladingen onmiddelijk order gege ven om dezelve niet naar den Rhijn uit te voeren, maar ze hier aan de markt Ie verknopen, terwijl zij vreesden, dat hun eigendom bij aankomst daar ginds geroofd zoude worden. a Dat hebben dus de Rhijnbewoners door bun geweld verkregen, dat zij de bestaande voorraden vernield en de aankomst van nieuwe toevoeren teruggehouden hebben Dat hebben wij door onze rust en kalmte gewonnen, dat de vreemdeling met vertrouwen zijn graan herwaarts zendt en onwillens als het ware in onze behoeften het eerst en het meest voorziet." Nog is hij mij, met dankzegging aan de gevers ontvangen voor de noodlijdende Gemeenten in en bij den Boemelerwaatdvan den ]5<ien mi en met den 21sl-e,t Meivan N. N. coupon 3 pet. Nat. Sch. N" 114 groot 1,48| van eene diensfm. T. B ƒ1,00; van N. ƒ3,00; van Mej. A. ƒ1,50; van Mej. A B. C. ƒ3.00; van eene onbekende, een coupon 4 pet. Nat, Sch. N° 1010, groot ƒ1,98; In debus gevon den ƒ11,15, te zamen: 23,11 Alkmaar22 Mei 1847. A. vaix MAURIK. Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot iVoord-Hol- Inndsch Kanaal, van den 14 tot en met den 20 Mei 1847. De Stad Ti el, kapt. E. M. Chevalier en Jnraag Welvarenkapt. T. Gollarts. beide van Batavia; Henriet te kapt. J. T. D.imin en de Goede Trede, kapt. L. C. Peters, beide v. Suriname; Ceres, kapt. 11. Rod ge v. BoungasHelena, kapt. J. T. Schutlerow v. Alexandria Dnleinn kapt. José Forgo Coloni van Binionrlo; Sagnthorius, kapt, R. TaijTer en Kalewa kapt. J. Assigrin beide v. Odessa; St. Adele kapt. Bergot en Kaashandel, kapt. D. Zijlstra, beide v. Bordeaux; Glortj, kapt. N. M. Andersen v. Swenemund; Johannij, kapt. II. El- bert en Anna Maria, kapt. J. T. Siepher beide v. Stok holm Jo hannes, kapt. H. P. Nieman v. DantzigEmma, kapt. N. M. Linde- goord v. Ifamniersfesl Ingeborge Caroline, kapt. L. K. Tronseganrd v. Stege; der Alter Peter, kapt. A, J. Andries v. Koningsberg; Pe gasius, kjipt. J.Hansen v. Pillau; Sophia, kapt S, Langheinrichs v. Jlemel; Catharina finnna, kapt. W. OrndBeta, kapt. T. Minickin en William Lees, kapt. T. Elsborl, alle 3 v. Sunderland; Friends kapt. N. Harper en Shineloffkapt J. Biine, heide v. Newcastle; Aren, kapt. S. Baekman t. Drammen en alle n. Aitislerd. Resolution, kapt. C. N Eegth, v. Drammen n. Purm.-lOtidinekapt. A. Dassen v. Ihdmerstrant n. Purm. Marij Ann, kapt. J. Cunharn, v. bondon »i. Atkin. hij den Lh'dsohestranl N° 200. Het Onderwijs wordt gegeven in de Theorie der Mn:ijkin den Zang, op de Forte Piano, op de Fiool, op Koperen en Houten Blaas instrumenten en in de Compositie. Voor welk Onderwijs, hetzij in een of in meerdere vakken genoten wordende, 's Jaarlijks' eene bijdrage van Veertig Gulden aan de School zal moeten worden te goed gedaanieder kwartaal met Tien Gulden vooruit te betalen, De Commissie van Toezigt over de Stedelijke Muzijkschool. Amsterdam, P. VAN MARSELIS IIARTS1NK, Tijd. Fr, 17 Mei 1847. Ter ordonnantie van dezelve, A. TAUNAIJ, Secret. De DIENST tuss'chen Alkmaar en Amster dam. door de STOOMBOTEN DE ZAAN STROOM en MFIICURIHS zal aanvangen op Maandag den Mei e, k. De Uren van Afvaart voor de Zomerdienst zijn als volgt: Dagelijks uitgezonderd Donderdag, 's morgens (I ure Van Alkmaar. des namiddags I j 's morgens 7 Amsterdam des namiddags 5 De overtogt geschiedt in ruim 3 uren. Dit middel van vervoer biedt het Publiek de meestgeriefelijke en aangename gelegenheid aan zoowel ten opzigte van de invigting der Boten als van hel afwisse lende en schoone van het Traject. - Het Polderbestuur ton F.ijertandEilntid Texel, al» daartoe ge- mag tigd is van meening op Woensdag den 2<l(,n Junij 1847, des na middags ten 4 uren, ten huize van Hk. RAVEN, in het Ei van Co- lumbus te de Cocksdorp op Eij'erland aan te besteden Het ONDERHOUD van alle de Dijk Bermen en verdere Polder- werkenGebouwen, Sluizen, Bruggen, Duikers, Wegen, Waterlei dingen enz. in den Polder F.ijerland, Gemeente Texel, en zulks voor den tijd van ongeveer drie jaren, ingaande dadelijk na appro batie der besteding, en eindigende met den 31sten Mei 1850 op de Conditiën vervat in het bestek, hetwelk 10 dagen vóór de besteding zal Ier lezing liggen bij den Dijkgraaf J. L. Kikkert op den Burg j te Texel, en ten huize van Hk. Roven te de Cocksdorp voorn. Zul- lende de aanwijzing in loco worden gedaan op Maandag den 31 sten Mei en Dingsdag den lste" Junij, door iemand, daartoe van wege hel Polderbestuur te benoemen. liet Polderbestuur voornoemd, Namens hetzelve, W. J. H. BOK, Secretaris en Penningmeester. UUWELIJKS-P110CLAMATIEN, gedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 23 Mei 1847. Eerste Gebod. WHlem Smart, en Hendrikje van der Horst. Paulus Elleman en Dieuwertje FerhucVe, Floris Smit, en Catharina Kos. Hendrik Kemps, laast weduwnaar van Grietje Rustenburg en Trijn tje Smit. allen te Alkmaar woonachtig. Tweede Gebod. Abraham Levi Van Gelder, Wonende aan den Helder en Belo Prins wonende te Alkmaar. Abraham Pieter de Lange, wonende te SchoorldnmGemeente War- menhuizen en Adriana Ni esje Wentel, wonende te Alkmaar, te A V S T E R D A M. Ouders of Voogden die wenschen zouden, hunne KINDEREN of PUPILLEN ter sehnnle te zien opnemen, worden uitgenoodigd zich aan de Commissie van Toezigt aan te melden, bij schriftelijke aanvragen de Namen de datum van geboorte en de Woonplaats van den Candidaatalsmede opgave van het Vak of van de vakken waarin het Onderwijs wordt verlangd, bevattende, en deze Schriftelijke aanvragen vóór, of uiterlijk op Zaturdag den Sdc Junij 1847 in te leveren aan het Locaal der School, gevestigd op de Prinsengracht, Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 17 tot den 22 Mei 1847. Cornells, zoontje van Jan Hoogland en Dieuwertje de Jager. Veronica dochtertje van Johannes Balder en Teelje Slapman. Johanna Theresia Mariadochtertje van Johannes Slephanus Aglii- na en Elisabeth Hendrina van Bemmel. - Johannus Jacobus zoon tje van Johannes Jacobus Kraakman en Catharina Delemarre. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 17 tol den 22 Mei 1847. Frederik Blok, oud 71 jaren. Johnnn Vreter Scfinmneheromï 60 jaren. Nicolaaszoontje van Johannes Bernardos Kleberg ei» Trijntje Landsmanond 7 weken. Maria Christina, dochtertje' ven Barend Landman en Johanna Elisabeth Zoutendijk, oud circa 8 maanden. Feronica, dochtertje van Johannes Balder en Teefje Slapmanond 3 dagen. - Pieter Molenaaroud 63 jaren. Gerot' dina llendrikadochtertje van Jan Ringers pii Engelina Meijroos, oud 2 jaren en 9 maanden. - Alida Josephine, dochtertje van Ca- rel Collier en wijle Alida Boers, ond 10 Weken.—- ifilhelfnina Cor nelia dochtertje van wijlen Gornelis Eertelman en Hermelinda Brink man ond 8 jaren en 9 maanden. Frederik Hippe, oud ruim 73 jaren. - v STADS BANK vais LEENING te ALKMAAR Verknoping op Donderdag den 17',rn Junij 1847. der PANDEN, beleend gedurende de maanden Januarjj, Februarij en Maart 1846, Welke goederen daags te voren te zien znllen zijn van des voor de middags 10 tot des namiddags 2 Ure. Van lieden af kan de heleoning van gemelde Panden vernieuwd worden, of de afdoening der Rente geschieden, behoudens de be paling der hertauxatie van de beleensom, op de bedoelde Pander» voorgeschoten-. De laatste dagen ter vernieuwing van beïeening zijn bepaald, op Maandag den 7llen en Dingsdag den 8sll'n Junij e. k. Op Woensdag den 26s'o Mei 1847, des voormiddags ten 1(7 ure, zal men op de Hofstede ter Canister, Ie Heil», om contant geld, verknoping houden van eene aanzienlijke partij AFBRAAK waaron der fraaije Hardsteenen Paarden-kribben groote Porle-Brisee met en zonder Glazen, zware Balken, waarvan 14 Ellen lang, enz. enz, H. de VRIES, Wz., benoemd ONDERWIJZER Ie dezer Stede, in plaats van wijlen den Onderwijzer J. STAAL, zal op Dingsdag I Junij aanstaande zijne SCHOOL openen in liet hnis van den Heer Bruinier in de Langestraat. Tevens heeft hij de eer zich in de gunst van ouders of voogden aan te bevelen. Te Alkmaar, bij de Erven van A. S T E R C Kin de Achterdaiu, wijkC, n°. 589,

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 2