A°' 1847. alkiaarscïie W 26. C 0 r RA N T. 28 J u n ij. M a a a (1 a g NEDERLANDEN. •w-v KENNISGEVING. 1 fvE STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie NOORD-HOL- È\NÖ, gelet op art. 14 dor Instructie voor de betaalmeesters in de Arrondissementen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 1 Mei 1847, N°. 70, brengt ter algemeene kennis dat, te rekenen van 1 Julij eerstkomende alleen de betaalsrollen voor pensioenen gedurende drie maanden, met in begrip van de maand, waarin zij zijn afgegeven bij de Betaalmeesters zullen geopend blijven, terwijl alle andere be taalsrollen slechts gedurende de maand van afgifte, zullen geopend zijn. En worden de belanghebbendenmitsdien hierop indachtig ge maakt en ernstig gewezen op de vertragingen waaraan zij voort aan bij gebreke van dadelijke iuvordering, door eigen toedoen t zullen zijn bloodgesteld. Haarlemden 26stetl Mei 1847. De Staatsraad Gouvemèur voornoemd, Van W IJ C K. Aan Ouders, wélke het in het belang der aanteloercne ambach ten hunner Kinderen, noodig achten, dat zij in de Teekenkunst on derwezen wordendoch de kosten daartoe, zelve niet kunnen bestrij den wordt berigt: dal ter Secretarie dcZer Stad, tot den tienden Julij aanstaande gelegenheid is, tot aanvrage om op de Stads Tée- kenschool te worden toegelatenmits zoodanige jongelieden gevacci neerd zijn, en een ouderdom van twaalf jaren hebben bereikt. Alkmaar, den 26sten Jnnij 1847. Van wege het Stedelijk Bestuur der Stad Alkmdar. De Secretaris derzelve Stad De DIEU FONTEIN VERSCI1UIR. Alkmaar, den 21 sten Junij 1847. Heden had het Schijfschieten plaats van het Kader der d.d. Schut terij dezer Stad, en is de prijs behaald door den Sergeant-majoor D. Ilarteveld en de premie door den Sergeant J. Sieuwerts. Op den middag verzamelde zich het kader weder in het lokaal hunner sinds eenige tijd bestaande Sociëteit. Na gehouden redenen over de oorsprong, het doel en de waar de der lmrgerwapening, waarbij levens de overeenkomst en het ver band aangetoond werd tusschen de St. Joris Schuttebroederswelke zich omstreeks 1550 organiseerde, en de hier bedoeldevereeniging werd de leus dier voorvaderen, als naam der Socieleit aangenomen en geinslalleerd. Des avonds na het afsteken van Vuurwerk, vereenig- de zich de St. Joris Sociëteit aan de gulle disch en deed door vele met orde gedronken toasten die zeldzame harmonie blijken, die het eigendmnmelijken van het Alkmaarsehe kader is en toonde doordron gen te zijn van de waarde der Schutterij en gevoel voor die voor vaderen, welke Alkmaar een eernaam onder de Uollandsche steden deed verwerven. Men had het genoegen de Heeren Majoor en verdere Officieren een geruimen tijd daarbij tegenwoordig te zien, welke op ondubbel zinnige wijzen hunne tevredenheid te kennen gaven. Daar het meer dan waarschijnlijk is dat eenige voorwerpen van het vroegere St. Joris Schuttebroeders-gildezich hier in Alkmaar bevindenis het wensehelijk (daar de waarde daarvan voor de te genwoordige bezitters geringer is) dat zij het eigendom van de St. Joris Sociteit moge worden welke eene gunstige invloed op den Schutter kan uitoefenen. In verscheidene steden van ons vaderlandgaat men zwanger van soortgelijke vereenigingénmen wil hopendat zij daargesteld worden moge, als zijnde het beste middel, om een redelijk ver band onder de leden der Schutterijen te vestigen. Als een vernieuwd bewijs dat, daar waar het de bevordering of medewerking geld van wat wetenschap en kunstniag heten, Alkmaar ten allen tijde eene eerste plaats innammag weder strekken, het kor telings hier opgerigt Departement van de Nederlaudsche Maatschappij', ter bevordering der Pharmacie. Het hoge belang van allen bij eene gelukkige uitoefening dezer wetenschap, zal wel door niemand in twijfel getrokken worden en zeker zullen vele kiinstuitoefenaren in deze stad en die ten platlelan- de zich de gelegenheid ten nutte makenom een werkdadig deel te nemen in de instandhouding en uitbreiding van de heilzame be doelingen dezer Maatschappij. Men heeft met genoegen mogen opmerkendat vele wegen in Noord-Holland in de laatste jaren zoo door besehelping, bestrating als anderzius, aanmerkelijk zijn verbeterd. Onder deze bekleeden ook die eene voorname plaatswelke onlangs zijn aangelegd tusschen Alkmaar en Egniond aan Zee, waarvan het gedeelte tusschen Alk maar en Egniond aan den Hoef is beschelpt eh het overige gedeelte tot aan liet strand te Eginond aan Zee is bestraat. Door deze verbetering van de vroeger bijna ontoegankelijke we gen zijn die bezwaren opgeheven welke de geregelde communi catie met deii duinkant, en vooral met het volkrijke Egmond aan Zee, ondervond, waardoor in vele opzigten de industrie belemmerd en de bloei van onderscheidene takken van nijverheid onderdrukt werdtmaar ook is hierdoor het beletsel weggenomenhetwelk zoo velen terug hield de Egmonden te bezoeken een' plek gronds, even merkwaardig in de geschiedenis van vroegere eeuwenals door de stichting aldaar van het monument in onze dagen aan de nagedachtenis van den moedigen Van Speijk toegewijd. Een gemakkelijke wég voert thans van Alkmaar naar Egmond aan Zee en verzekert aan de bewoners van den omtrek al die voor- deelenwelke in het algemeen aan de verbeterde middelen van communicatie verbonden zijn. Doch vooral zal dit ten behoeve der bewoners van Egmond aan Zee, voor den vervoer van versclie visch voor den koophandel en zeevaart, welke veelmalen eene gemakke lijke toenadering lot het strand nondig hebben zeer weldadig zijn. Ten gevolge van deze aangelegde wegenzal men ook eerlang te Egmond aan Zee zien tot stand gebragt eene inrigting tot het ne men van ZeebadenWaaraan in dit kwartier in de daad behoefte bestaalferWijl voorts ook door den Schelpweg van Alkmaar naar Bergenin verband met de wegen van Egmondde gelegenheid is opengesteld tot het doen van aangename toeren langs den Duin kant, welk oord, hoezeer minder algemeen bekend, niettemin aan spraak maken mag op schoonhedenwelke inen op meer bezochte plaatsen van Uitspanning te vergeefs zoude zoeken. Groningen, den 21 sten Junij. In het begin dezer week hoorde men uit sommige gedeelten de zer provincie, dat men weder eenige zorg koesterde omtrent het gewas der roggeen dat ook de aardappelen op onderscheidene plaatsen het treurige verschijnsel der beide laatst vorige jaren op leverden hoogst gelukkig heeft zich nog het eene noch het ande re bevestigd. Wel is het waarheid, dat er zeer veel rogge gevon den wordt, waarvan een gedeelte der bladeren geelachtig wordt, dan zulks schijnt volstrekt geen' invloed te hebben op de gunstige ontwikkeling van de aar, die meestal uilgebloeit, en waarvan de korrel zich goed gezet heeft. Het min gunstig aanzien der aardap pelen schijnt alleen aan de nachtvorst te moeten worden toegeschre ven intusschen is het in het oog vallenddat er veelja zeer veel minder aardappelen dan vroeger jaren te velde zijn, die men vervangen heeft door erwten t walsche en andere boonen geschik te voedingsartikelen. Alle niet genoemde graangewassen staan veel belovend en het- gene daarop eene uitzondering maakt is van zoo weinige beteeke- nis, dat men waarlijk met het gunstige oordeel en gevoel van dank baarheid de overheerlijke korenvelden in alle oorden onzer provin cie kan aanschouwen. Ook het koolzaad heeft uitmuntend gebloeid, en het is algemeen op te merken, dat hetzelve meer dan gewoon ruim met peul is bezet. Het volgende is ons dienaangaande nog ingezonden IIoogezand, 20 Junjj. liet gezegende voorregt in alle streken van Europa van een ver blijdend voornitzigt op een' rijken oogstdrijft alle gevoelige har ten tot dankbaarheid. In onze omstreken deelen wij ook in dat genot: Wij gaan den zwarten weg op en aan alle kanten zijn wij, verder dan ons oog reikt, omringd van de heerlijkste koren- en aardappelvelden. Hoe rijk zijn de halmen der roggede gerst toont reeds volgroeide aren de boekweit staat met den bloeiknop gereed de haver wast heerlijk opde aardappelen slaan voorbeel- deloos schoon. Gezond en friseh prijken al deze levensmiddelen. Vervolgen wij onze natuurwandeling langs Véendaui de Wildervank Pekela en terug over de Borgereonipagnie dan hebben wij duizenden van bun ders gezien die om den prijs van rijkdom wedijveren. Zelfs de on gevoeligste mensch wordt gedrongen, bij het gezigt van zooveel ze genhet oog ten Hemel te heffen en te stamelen: Menschonvodei schenk aan moe kinderen wat zij biddend van U verlangenZegen het tOelgclukkem van hunne rijke verwachtingen schenk hun voedsel en daardoor vernieuwde stof om U lief te hebben (ironCourj Leeuwarden, den \lden Jnnij. Gelijk vroeger kan inen uit de onderscheidene gedeelten van dit gewest niets dan gunstige vermelding doen van alle de veldgewas sen; de op sommige akkers op de kleigronden dezer dagen waarge nomen zoogenaamde roest in de halmen der rogge is derwijze on beduidend, dat zulks zelfs bij rle eigenaars dier velden geen de minste ongerustheid baart, daar het zich blijft bepalen bij die enke le stengels waarop men het vermeende kwaad voor ettelijke dagen het eerst heeft ontdekt zigtbaar heeft zulks nergens aan de aren eenig nadeel aaugebragt daar dezelve even gelijk andere dagelijks in zwelling der vruchtkorrels toenemen. In de Woudstreken zijn enkele aren opgemerkt welke kenteekenen dragen door roest of ge volgen van dien te zijn aangedaan, doch zulks is in zulke geringe male, dal ook hier aan schadelijke gevolgen getwijfeld moet worden. Met betrekking tot de aardappelen kan met grond alles weersproken Worden, hetwelk men omtrent het aanwezige kwaad op eenige ak- AnvERTENTièa gelieve men des Znturdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van I lot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel ilieei 20 Genten, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Deze Courant wordt, eens in de week en vkel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1