W- 36. COURANT» M a, a ii cl a g 6 September. 5' TE ■ZEGELEN NEDERLANDEN. 1» 15 L I C A T I r STAATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Gelezen hebbende de missive van den heer Opper-IIonh esler, van den 12<l'-n Augustus 11., n°. 31betrekkelijk de opening van de Gele/op de deliberaliën van Heeren Gedeputeerde Staten, van den 19den Augustus jl., nó. 49; alsmede op de nadere missive van den Opper-Hnidvesler, dd. 24 Augustus daaraanvolgende, n°. 49. Brengt bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden Dat achtervolgens de doorden Beer Ópper-Houtvester voornoemd, met overleg van Roeren Gedeputeerde Stalen gemaakte bepaling, de groole Jagt op Zatnrdag den 1 t,lrn September aanstaande wordt geopend, onder deze bepaling echter, dat niet zal mogen worden gejaagd op gronden, waar de oogst nog niet is afgeloopen en op gronden waarop nog graangewassen of peulvruchten te velde staan. Dat de langejagt alleen op twee dagen van elke week, en zulks des Woensdags en Zatnrdags zal mogen plaals hebben; terwijl het ge tal Hazen dat met die Jagt op een en dag zal mogen gevangen wor den uiterlijk op rijf bepaald wordt. Wordende de belanghebbenden voorts herinnerd, dat de onder linge afstand der jagtpalen bij art. 16 der wet van 11 Julij 1814, n°. 29 (Staatsblad n°. 79) bedoeld, bepaald is op vijf honderd ellen, Wijders wordt door deze ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat bij vervoer van AYild naar Provinciën, waarin de Jagt nog niet is geopend, de Houtvesters gemagtigd zijn, om consent- biljetten tot vervoer aftegeven, geldig voor den tijd, welke door hen tot dien vervoer noodig zal worden geoordeeld. En ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan zoude kun nen voorwenden zal deze aïnmme worden gepubliceerd en geaffi- geerd, alwaar zulks, in deze Provincie te doen, gebruikelijk is. Haarlem, den 27slen Augustus 1847. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. Amsterdam, den 2-tstcn Augustus. Als een voorbeeld van Engelsche zonderlingheid strekke bet vol gende. Sedert kort bevindt zich bier ter stede zekere beer F..,., een reeds bejaard gepensioneerd Engelsch officier woonachtig op bet eiland Jamaica. Deze officier bad ten jare 1799 deel genomen aan de landing der Engelschen en Russen in Noord-Holland en lag toen eenigen lijd ziek en afgemat op een armoedig zolderkamertje van een buisje in den Helder, alwaar bij dour de leederste oppas sing herstelde. Spoedig daarop verliet hij die plaats. Thans, als schatrijk man op Jamaica gevestigd, kon hij einde! ijk den sinds lang grkoesterdeii wensch niet langer onderdrukkenom nog eenmaal de plek te betreden, waar hij had gedacht den geest te geven, en hij besloot de reis naar Europa Ie ondernemen eeniglijk met het doel om de Helder te bezoeken. Werkelijk heeft de heer F. dan ook eenige dagen aldaar doorgebragt co genoot het zeldzame voor- regtniet alleen hetzelfde huis (e vinden, maar ook op hetzelfde zolderkamertje te slapen waarbij voor 48 jaren vele bange dagen cn nachten had doorgebracht. Bovendien herkende hjj in de bewoonster, eene moeder van eenige kinderen, dezelfde vrouw, die hem, als jeugdige maagd destijds den edelmoedigste» bijstand bood, en wel ke hij thans met geschenken overlaadde. De heer F.... is een man van goede afkomstzeer bemiddeld en als geleerde en letterkun dige niet zonder verdiensten zijnde hij eerelid van eene der ge leerde maatschappijen in een der Noordsche landen van Europa, welke benoeming hém ten deel viel voor het overbrengen van een Deensch gedicht in Engelsche verzen. GronCour.) *s ülrïogenrosch, den 2Cisien Augustus. Te OssGeffen Nnland en Bosmalen zjn proeven genomen tot cultivering van Milanesche rjstwelke proeven vooreerst met een goeden uitslag zijn bekroond geworden en waardoor het gebleken is dat de landerijen in deze provincie tot den rjstbouw geschikt zijn. Het is althans bij waarneming bevonden dat eene dergelijke bezaajjing rijst en garst nagenoeg dezelfde hoeveelheid oplevcrd terwijl de kwaliteit zeer goed kan genoemd worden. Bij eene meer volledige kennis van bewerking, door de ondervinding bekomen wordende, twijfelt men verder niet of dit product zal meer Voor deden nplevereu waardoor langzamerhand ons land voor de behoef te zich zelve daarvan zal kunnen voorzien. Ook wordt in laaslge- nielde gemeente met goed succes de tabak geplant, waartoe onder scheidene landeigenaren uitgestrekte velden hebben beschikt, die over het algemeen eenen rijken oogst beloven. Over het algemeen is ook de aardappel-ziekte in die gemeenten zoo mede aan de kanten van Helmond niet noemenswaardig en zijn opregte boeren van oordeeldat dezelve geen nadeel zal veroorza ken. Te Bovel waar op sommige velden de bladeren van de aard appel-plant. door de hitte verzengd en verder afgerot waren, zijn de stengels gezond gebleven en thans wedeiom aan het uitschieten de vrees voor misgewas, zoo gedienstig verspreid, maakt meer en meer plaats vour de vreugde, gegrond op eenen overvloedigen oogst. {Alg. Ilandelsbl 's Hertogenbosch den 29ste n Augustus.. Men verhaalt onsdat in de Langstraat een aardappelendief ge dacht had zijne zaak zeer slim te overleggendoor in het schot van eene schuur, waarin eene groole hoeveelheid aardappelen geborgen waren een gal te maken niet grooler dan om zijne hand er door te steken. De eigenaar dacht dat de rallen zijnen voorraad verdun den. De knecht echter meende dat de ralten zich wel [met wat minder zouden vergenoegd hebbendoch de meening van zijnen meester bragt hem op een zonderlingen inval. Ilij plaatste aan de binnenzijde van het gat eene solide rattenklem en toen hij des nachts wilde gaan zien, of de rat gevangen was, vond hij een tweevoetig dier gevangen en in de onmogelijkheid om te ontsnappen. Men liet hem daar den nacht doorbrengen en des morgens kwam'"de eigenaar met den knecht, elk met eene zweep gewapend en na den gewaanden rat eene duchtige correctie te hebben toegediend, werd de klem van binnen losgemaakt en de dader kwam er ditmaal met eene geklemde hand en eene warme rug af. Het is te hopendat die les voor hem niet vruchteloos zal zijn geweest. {Alg. Handelsbl.) In de Staats-Conrant leest men De berigten welke wij van vele plaatsen omtrent den toesland der aardappelen ontvangen, luiden allergunstigst en steken wonder baar af bij de geruchtenwelke schraapzieke en baatzuchtige lieden zoeken te verspreiden als of het bederf in eene ruime male onder dezelve woeden. De uitwerking' van de droogte op hel loof van da aardappel-plant schijnt aan die speculanten eene aanleiding gege ven te hebbenom over aardappelziekte te spreken terwijl wij van eenen anderen kant ook ondervonden hebben, dat die uitwerking eenige mensehen ter goeder trouw in dien waan bragt. Zoo ont moetten wij nog dezer dagen iemand die vol vrees was over een land met aardappelen bepout, welke bij alle bedorven daehtjjte vin den doch toen hij aan liet uithalen gingstond hij verbaasd over den goeden oogst welke zich aan zijne oogen vertoonde. Deze per soon had op dien dag omstreeks 25 vat aardappelen uilgestoken en verklaarde dat er zich naauwelijks een vijfëntwintigtal onder bevon den die aangestoken of verrot waren; doch was dit niet reeds zoo, en Dog we! erger, vóór iemand het woord aardappelen ziek te ge hoord of gesproken had De oogst der rogge en boekweit is dit jaar insgelijks buitengewoon gezegend geweest, zoo iri hoeveelheid als in hoedanigheidop de hooge landen moge de laatste soort door de droogte geleden hebben, doch dit ziju geene buitengewone ver schijnselen. Groningen, den 30sten Augustus. De viering van bet gedachlenisfeest van bet beleg der stad Gro ningen in 1672 op den 28sten Augustus heeft zich dit jaar lot wei nig bepaald. Ingevolge bet daarvan gepubliceerde programmaheeft hel volksmuzijk-feest in de Martinikeik des morgens plaals gehad in tegenwoordigheid eener talrijke vergadering, die hetzelve met veel genoegen bijwoonde en vooral behagen schepte in het laaaije ge zang van een krachtig mannenkoor. Des middags werden de wees kinderen de leerlingen in de slads-armenschöten en de armen in eenige weldadige gestichten feestelijk onthaald. Des avonds werd in den schouwburg een toepasselijk vaderlandsch sl.uk opgevoerd en in eenige koffijhnizen verlustigden men zich tot laat in den nacht met mitzjjk en dans, en op de groole inarkt met het afsteken van onschadelijke vuurwerken. Uit vele huizen wapperden dien dag on ze nationale vlaggen. Staats-Cour Alkmaar, den 4den September 1847. Naar'men verneemt zijn de noodige bevelen uitgevaardigd om op den 26 September e. k. in ons Vaderlandoenen algemeenen dank dag te houden voor den zoo gezegeriden oogst. Gepasseerde Seliepen door Alkmaar, langs het Groot IVoord-Hol- landsch Kanaal, van den 27 Aug. tot en niet den 2 Sept. 1847. Willem Harendstkapt. J. W Landzaad en 3 Vrienden, kapt. II. de Wijn, beide v. Batavia; Lodewijk Anthonie, kapt. A. Spekman, Anna Maria kapt. I). Sleenveld Catharina kapt. K. M. Hitlers en Anthonia, kapt. W. A. Hendriks, alle 4 v. Suriname; San Guissip- pe, kapt. M. Cacaee en Louisa Cesar, kapt. H. Weneke, beide van Odessa; Reliancekapt. D. Beid v. Araibo; Cosackkapt. W. Palier v. Chelonica; Argo, kapt. B. Brunberg v. Marseille; Straat Sun da i kapt. T. C. Koek, Anthonia Eugenie, kapt. C. Meijer en Helena kapt. J. T. Sehutteram, alle 3 v. ArchangelTororite, kapt. R. Wes- terberg v. Stokholm; Thom Scott, kapt. J. William v. Liverpool; 1 Castor, kapt. G. Lambton v. Sealiam William, kapt. T Nicholsen, Sarah Aan, kapt. Wm. Brown en Jeane Dunn, kapt. J. Willi- Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. - - am» AdvertenTicn gelieve men des Zaturdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meet 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1