A"' 1847. ALKMAAISCRE W 38. C 0 V R A N T. 11 f STAATSllAAI), GOUVERNEUR dek Provincie NOORD-HOLLAND, Brengt door deze ter konnisse van alle daarbij belanghebbenden, dit tengevolge van eenige te doene herstellingen door de Militaire Genie aan de brug over de gracht vóór den uitgang der Klomp voort 'van de vesting Weespde overtogt dier brug zal gestremd zin van den 20""'" September aanstaande, tot den eersten der maand October 1847; zullende de gemeenschap van den Klomp- weg met de Stad, alsdan kunnen plaats vinden langs 's Rijks Sm* pel over den Groenen weg, naar de Brecstraat der genoemde Stad. 20 September. INSPECTIE VERLOFGANGERS. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de weeli en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. AnvERTEStièiv gelieve uien desZaturdag mlj- dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is écn Gulden, en vi.or eiken regel meei 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Haarlem, den lid™ September 1847. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Stad ALKMAAR Roepen mits deze op, alle de zich binnen de Stad Alkmaar en derzei ver Jurisdictie bevindende Verlofgangers der Nationale Militie, om zich op Dingsdag den 12 October 1847, des voormiddags ten ijl ure precies, te laten vinden vóór het Raadhuis derzelve Stad, om alsdan te worden geïnspecteerd Moetende zij, zijn gekleed in Uniform en voorzien van alle de door ben van het Korps mede genomen Kleeding- en Equipement- stukkenalsmede van hunne Zakboekjes en recu Verlofpassen, mo del litter 11. II. Wordende zij bij deze herinnerd, dat, bij aldien zij hierin nala- ti" blijven, artikel 183 der Wet op de Nationale Militie van 8 Janu ary 1817 (Staatsblad n° 1) houdende, dat hun, die van de inspectie afwezig blijven, door den Militie-Commissaris een Arrest van twee tot zes dagen in de naastbij gelegene militaire Provoost zal worden opgelegd, op hen zal worden toegepast. Terwijl van deze Inspectie zijn uitgezonderd 1°. Zij, die ofschoon ingelijfd, nog niet tot active dienst zijn geroepenen nog niet van kleeding- en equipementstukken zijn voorzien en 2°. Zijdie deel hebben genomen aan dein de maand Septem her jongstledengehoudene najaars-Oefeningen. Alkmaarden 18''cn September 1847. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W. DRU1JVE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHMR. Alkmaar, den 18den September 1847. Leïden 14 September. De bloemstengel van de Agate Ameri cana van den kruidtuin onzer hoogesohoolheeft thans eene lengte van 7 el 8 palmen en 8 duimen, dat is, 25 Rhijnl. voelen. Hij heeft zijnen vollen groei bereikt. Dij draagt ruim 40 bloemtakken, waaraan ongeveer 7,000 bloemen voorkomen. De eerste bloemen hebben zich den 12den September geopend, en gaan voort met zich te ontsluiten. Staats-Cour Een Franschman heeft berekend dat er in zijn land op eene be. volking van vijf en tachtig duizend inwonershonderd en twintig duizend kippen bestaandeze honderd en twintig duizend kippen geven eene jaarlijkselie opbrengst van veertien miilioenen viermaal honderd duizend eijerenhetwelk jaarlijks voor elk persoon hon- derd zes en dertig eijeren geeftde ontzaggelijke consumtie van dit voortbrengsel in aanmerking genomen is deze berekening niet overdreven de eijeren en bet varkenvleesch zijn bijna het eenige voedsel, dat in Frankrijk op het land gebruikt wordt. Deze bere kening voortzettendeheeft hij bevondendat Frankrijk jaarlijks drieduizend zevenhonderd vijftien miilioenen tweemaal honderd dui zend eijeren oplevert, hetwelk een beding van honderd drie en vijf tig miilioenen tachtig duizend francs uitmaakt. GronCour.) Volgens berigten uit Silezie, heeft het oogstfeest te Ileinriohau, Zondag den Sden, met veel plegtigheid plaats gehad. Z. M. de Ko ning, 11 K. H. Prinses Albert van Pruisen, die uit Kamenz derwaarts was gekomen veie aanzienlijke en eene overgroote menigte, die uit de omliggende plaatsen was zamengevloeid woonde dit feest bij. De feestelijke optogten der maaijers en der jaglbeambten, doof mu- zijkkoren voorafgaan, leverde een fraai schouwspel op. Zij boden den Koning sierlijk gevlochten kransen aan; bet danklied voor den gezegenden oogst door de maaijers cn maaisters aangeheven was tieffend, en maakte een diepen indruk, zoodat H. K. H. de Prinses hare tranen niet weerhouden kon. Weldra echter maakte deze ern stige stemming voor de vreugde plaats, toen de tentoonstelling van het vee (Thierschau) eou aanvang nam. De uitmuntendheid der in de verschillende bezitüngen aangefokte runderen wekte de algeraee- no bewondering. Daarna werd er op de klooslerpluats gedanst, en de vreugde der feestvierenden ten top gevoerdtoen de hooge gas ten aan dien dans deelnamen. Des avonds had er in het logement de Gouden Kroon, een groot bal plaats voor al de beambten op de Koninklijke goederen, In het onthaal bij dit feest was op des Ro llings koslen rijkelijk voorzien. Den 8sten heeft Z. M. een bezoek te Kamenz afgelegd; Iloogstdeszelfs afreis was tegen den llden be paald; Z. M. zuu zich naar Weimar begeven. {Alg. Ilandelsbl.) SneeK, den lOden September. Menigvuldig waren de klagtenin de meeste greidstreken onzer provincie, gedurende den ganschennu bijkans verstreken zomer, over het nadeel, dat de veldmuis te weeg bragt. Mogten deze klag ten op het best van den tijdal eenigzins overdreven beschouwd wordendaar het gemaak van kaas en boter alstoen eerder over vloedig, dan schaars konde heeten thans doet deze plaag, in vereeni- ging met de doorgestane, vrij langdurige droogte, zich in hare ge volgen zeer kennelijk gevoelen, en zijn de klagten deswege allezina gegrondhetwelk eenvoudig is af te leiden uit de volgende opgave Op den 8sten September 1846 was de aanvoer van boter aan de stads waag alhier 1361 vierde en 143 achtste vaten en op den 7 September dezes jaars bestond deze aanvoer in 1032 vierde en 140 achtste vaten hetwelk een minder getal, bij verleden jaar op den- zelfden tijd van 330 vierde valeu en 1 achste bedraagt. {Gron. Cour.) Assen, den 15den September. De heer C. G. Bremer alhier, heeft in zijn tuin eene aardappe- lenplant verbouwt, waarvan 146 goede bruikbare aardappelen ge schud zijnbehalve de kleine, welke nog omstreeks 20 a 30 zul len bedragen hebben. Genoemde heer is tot dit gunstige resultaat gekomen, door de ranken, toen dezelve eene zekere grootte bereikt haddenplat op den grond te spreiden en met aarde te bedekken zoo dat de toppen vrij bleven aan de ranken waren 84 aardappe len gegroeid, welke gaver waren dan die zich aan de wortels be vonden. Zoo de plant niet voor omstreeks vier weken door de ziek te was aangetast, en toen was begonnen testerven, zon waarschijn lijk de opbrengst nog grooter geweest zijn. {Schied. Cour) 'sGravenhagb, 15 September. Naar men verneemt is de reis van II. K. II. de Prinses van Oran je naar Stolgardt, bepaald op aanstaanden Dingsdag, H. K. H. zal drie of vier weken aldaar verblijven en op HD. terugreis de ste den WeenenPraag en Berlijn bezoeken. Men wil weten dat de komst van Mevr. de Gravin Demoulin, eerste staatsdame aan hel hof van Frankrijk, alhier, ten doel had, 1!H. KK. BH. den Prins en de Prinses van Oranje, uit te noodigen, om een bezoek bij het hof van Frankrijk te komen afleggen. Jongstl. Zondag avond is op de Veerkade alhier, voor de wo ning van den Heer procureur Troost, te vondeling gelegd een kind van het Vrouwelijk geslacht. Op hetzelve is gevonden een papieren strook, waarop het volgende geschreven staat: Het kindje heet Ju lie en is vier weken oud en Lutersch gedooptMangel aan Brood. 's Gravenhage, den 14 September. L. M. de Koning wordt aanstaanden Dingsdag den 21sten dezer van Hoogstdeszelfs reize naar Weimar en Silezie in deze residentie terug verwacht. {Hi'gHandelsbl.) Gepasseerde Schepen door Alkmaar, langs het Groot iVoord-Hol- landsch Kanaal, van den 10 tot en met en 16 September 1847. Japan", kapt.1* W. van dor Zee v. Batavia; Petrus, kapt. A. Stok- vliet v. Havana; Maria, kapt. II. D. van der Wijk v. Baltimore; Miglekapt. C. Nasseb v. New-yorkMaltea, kapt. M. Premuda v. Odessa; Rrnste. kapt. P. Knudsen v. Santes; Radiant, kapt. T. Par kin v. EnosLieve van Nijenstein, kapt. T. D. Siekens, Maria Jaco- ba Cornelia, kapt. D. B. Lutjes, Pon Magiër, kapt. M. H. Schiehe en Stephonia, kapt. P. Heinrichsen, alle 4 v. Archangel; Forenin- gen, kapt. P. Thomassen v Riga; Resolutie, kapt. J. B. Rulofs v. Croonstad Familie Haap, kapt A. C. Andriessen v. Stettin en alle li. Amsterdam; Eli oskapt. O. G. Eijde en Ganser Rolf, kapt. J. C. Ghristophelsen béide v. Nerva en de Jonge Clemens kapt. J. W. de Jong v. Huil en alle 3 n. Piirmerende. Mathilda Cornelia kapt. N. J. Namen en Eensgezindheid, kapt. K. Haasnoot, beide v. Amst. n. Batavia; Foska Helena, kapt. E. Y. Post v. dito n. New- york; Antharina, kapt. J. Houtzager v. dito n. Nantes; Ingeborg, kapt. C. G. Hall v. dito n. Odessa; de Jonge Walraven, kapt. L. C. j de Vries en Arjen Brouwer, kapt. A. J. de Boerbeide v. dito n. J Triest; Constantia, kapt. H. J. Boug, Anne Wilhelmine, kapt. J. Neess, Amphitrite, kapt. A. W. Gjersoe, Johanne Marie, kapt. J. i Juël, Frihcdenkapt. L. Gjersöe en Unitükapt. C. Wuither, alle 6 v. Purmerende u. Drammen. 9

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1