A 1847. almaar COUR A IV" T- INSPECTIE VERLOFGANGERS. M a a a «I a g 11 October. j. «j NAT t'O N A L E M I t I T I E. BvmrFMFFSTFR en WETHOUDER FN dek Stad ALKMAAR i n mi.s ic'e op, alle de zich binnen de Stad Alkmaar en deliver Jurisdictie bevindende Verlofgangers der NationaleMilitie. 0„ Dingsdae den I2<len October 1847, des voormiddags ten Ure precies, le laten vinden vóór het Raadhuis derzelve Stad, orot'dsdantle worden 'geïnspecteerd Moetende zij, zijn gekleed ,n Un.form en voorzien van alle de door ben van bet Korps1 mede genomen kleeding- en Équipement- stukken, alsmede van hunne Zakboekjes en reen Verlofpassen, mo- <le,\Vordende zij bij deze herinnerd, dat, bij aldien zij hierin nala- lifr blijven, artikel'183 der Wet op de Nationale Militie van S Jailu- nrii 1817 (Staatsblad n°. 1) houdende, dat hun, die van de inspectie "afwezig blijven, door den Militie--Commissaris een Arrest van twee tot jm" dagen in de naastbij gelegene militaire Provoost zal worden onsekgd, op hen zal worden toegepast. Terwijl van deze Inspectie zijn uitgezonderd 1® Zij 'die ofschoon ingelijfd, nog niet tot active dienst zijn geroepen, en nog niet van kleeding- en equipementstukken zijn voorzien en 2° Zr die deel hebben genomen aan of nog werkelijk m dienst zijn', bij de, in deze maand gehouden wordende najaars-Oefe-, pingen. Alkmaar, den 18,lc" September 1847. Burgemeester en Wethouderen voornoemd F. C. W. DRUIJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie ran dezelren De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. Van wege 11.11. BURGEMEESTER WWETIÏOUÜEREN dezer Stad, wordt aan'de belanghebbenden bekend gemaakt, dat de (Pinter- Qurcus voor het privaat Onderwijs, in hel Teek ene nop de Stads- Teekenschool met den lsten October dezes jaars op nieuw geopend is en bevelen 11. E. A. mils deze dezelve School en de daarbij aan het hoofd staande verdienstelijken Onderwijzer 31. J. STICKIE, aan ieder die genegen is zijne kinderen, deze schocne, en voor zoo ve le bedrijven en «maatschappelijke betrekkingen hoogst noodige Kunst te lateii onderwijzen aan. Alkmaarden lsten October 1847. De Secretaris der Stad Alkmaar De DIEU FONTEIN VERSG11U1R. BUltENEANDSCIlE DERIGTKN. RUSLAND. Petersburg, den 25sten September Rij een keizerlijk rescript is het vonnis van den Imogen krijgs raad bevestigd geworden, waarbij de luiS.-generaal üobrüsebin we- gens het toelaten van verregaande wanorde en misbruiken bij zijne divisie van het Kaukazische leger bet verdonkeren van gelden enz. van zijnen rang, ordeteekens en adel vervallen en tot gemeen Soldaat is gedegradeerd. Tot dezelfde straf is veroordeeld de gewe zen inspecteur des legers en bevelhebber van een Kaukazisch korps, de luit.-generaal Triischatiiv wegens het niet te keer gaan van on- orde slechte Zorg voor de gezondheid der troepen, valsch verslag aan den Keizer ter zake van door Hoogstd. bevolen onderzoek, enz. U't aanmerking echter van zijne vroeger bekomen Wonden en lan ge dienst beeft Z. M. dezen Kaatsten den adeldom terug gegeven benevens het invaliden-pensioen verleend. Be zaak van verschei den andere officieren is nog onbeslist. [Alg. Handelsbl.) NEDERLAND N. LeVden den Aden October Gisteren morgen werd gelijktijdig, bijna met de aankomst van den eersten spoortrein uit Amsterdam, door middel van den elee- tro-magnetischen-telcgraaf nit Haarlem aan het station van den Spoorweg alhierhet berigt aangebragtdat met dien spoortrein tien vermoedelijk ontvreemde koebeesten naar deze stad vervoerd werden. Hoor den lofwaardigen ijver van.den heer stations-chef, die on verwijld de meest gepaste maatregelen nam, kwam dit berigt spoe dig tér kennisse van de politie, met bet gelukkig gevolg, dat zeer kort daarna de koebeesten, op de markt opgespoord, in bewaring gesteld en de geleiders aangehouden werden. Een hiervan kwam tot de bekentenis, dat hij den voorafgaande nacht onder de gemeen ten Assendelft, Uilgeest en Krommenie, elf beesten uit de weide had weg gehaald en des morgens reeds een te Haarlem had ver kocht. In den avond werd een gedeelte van het gestolene aan twee der eigenaars, die door den telegraaf ontboden, naar herwaarts wa ven gekomen teruggegeventerwijl de schuldige naar Haarlem is opgezonden. Uit deze inderdaad belangrijke aanhouding blijkt op nieuw, welk nut, ook voor de justitie, van een doeltreffend gebruik van den telegraaf te wachteu is. RaarlCour.) In de Ifanrlemsclte Courant van den Rden Octoberlezen wij het volgende Ten bewijze, dat de veestapel in Friesland gedurig aanwint, en daardoor, niet tegenstaande de vermeerdering van bevolking, die voortdurend plaats heeftzeer goed in den belangrijken uitvoer naar Engeland en elders kan voorzien, zonder dat men hier voor gebrek bevreesd behoeft le zijn. zoo laten wij eene opgave volgen van het getal runderen dat in deze provincie voor omtrent vijftig jaren aanwezig was. 1800; koeijen 81,301; stieren 20,09-1. lo- taal 107,485. 1801; koeijen '80,187; slieren 24,305. Totaal 104,402. In 1840 bevatte de veestapel in deze provincie: runde ren, beneden een jaar 30,441; runderen beneden de twee jaren 30,841; runderen boven de twee jaren 111,030. Totaal 172,012 zoodat men gerust, volgens deze opgave, kan vaststellen, dat een landbouwer, die vroeger drie runderen op stal had, er thans vijf heeft. Dat getal is voorzeker niet overgewonnen door stilstand, maar wel door vooruitgangdoor verbetering en doelmatige bear beiding van den grond, kortom, door met beleid gebruik te maken van de ondervinding onzer voorouders en van uitvindingen van on ze medeburgers In vijftig jaar is dus onze veestapel bijna een der de gedeelte in aantal aangewounen. Volgen wij nu ook onze En- gelsehe naburen na in de veredeling der dierenzoowel voor het gemaak van boter en kaas als voor de slagibank want onze vette weidlanclen zijn uitmuntend geschikt om, door verbetering van het ras, op den duur vetter runderen te leveren, dan tot hiertoe het geval is. Astronomische Ontdekkingen. Sedert eenige jaren schijnen bijna al de Gouvernementen van Eu ropa (ook dat van Nederland hun best le doenom de oude Ob servatoria te verbeteren, of er nieuwe op le rigten. Zulke stichtin gen zijn op eene uitgebreide schaal ook aan de Kaap de Goede Hoop, op Nieuw-Holland, te Madras, enz. tot stand gekomen; zells de Radjah van Trevandum heeft zijn' naam willen vereeuwigen door bet oprigten van een goed Observatoriumniet verre van Kaap Comorin. Ondertusschen moet men erkennen dat de volma king der Teleskopen en der Achromatische Kijkers veel beeft bijge dragen tot den tateren en grooten vooruitgang der sterrekuudige wetenschap. Een der grootste bekende Achromatische Kijkers be vindt zich in Rusland en heeft 80,000 roebels gekost. Het is een geschenk des Keizers aan zijn Observatorium te Pultawa. Een Kijker van gelijke kracht, en waarvan het onderste glas uit de fabrijli van flintglas van den heer Bontempste Choisy-le-Roi herkomstig is, werd voor een paar jaren als proeve op het Obsei- vatorium van Parijs gebragt. Men verkreeg al dadelijk talrijke be wijzen, dal de ontdekkingendie deze groote werktuigen ons voor spellen, zóó schitterend zijn zullen, als de te regt hoog gespannenc verwachting thans verlangt. Men was er b. v. nog niet in geslaagd, den wezenlijke alstancl van eene enkele ster te bepalen. Thans echter, dank zij do waar nemingen, die door de groote Kijkers allengs nog veel gemakkelij ker zullen gemaakt worden, is de ware afstand van eene ster be kend. De kleine sterbij voorbeelddie de 01ste van de Zwaan is, is zóó verre van de aarde verwijderd, dat haar licht, om tot ons te komen, 10 jaren niièdig heeft: en evenwel doorloopt het licht 77,000 uren in ééne seconde! Deze ster, plotseling verdwij nende, zal dus nog 10 jaren na die katastrophe gezien kunnen worden 1 Sedert de Astronomen door eene reeks van grenzenlooze bereke ningen ontdekten dat. de massa der Zon gelijk is aan 355,000 maal dè massa der aarde, werd de wereld van verwondering opgetogen. Wij kunnen voorspellendat er in dezen nog meer zal worden ge daan het betreft thans niet meer alleen de massa van eene planeet die zich aan onze blikken als een' uitgestrekte bol voordoet; maar hel betreft zelfs zonnen, die aan andere stelsels toeheboorenzon- lien op afstanden geplaatst, die de verbeeldingskracht doen ver stommen, zonnen, die door de enkele dikte van eene spinneweb aan bet gezigf van den besten Téleskoop kunnen worden onttiokken. Hier vertonnen zich de hulpmiddelen der wetenschap in al hunnen luister. Men weet toch b. v., dat er op de planent Jupiter wind streken beslaanovereenkomende met onze passaatwinden dat de wolken er met eene snelheid van 90 uren in bet uur voortgedreven worden. Men heeft den geheimzinnigen Ring van Saturnus die brug zonder pilaren van 12 uren breedte, en 8000 uren van de planeet die hij omringtverwijderd gemeten. Men beeft op de Maan 1003 bergen geleld en onder dit getal overtreffen 22 de hoogte van den Moni-Rlanc inert heeft do diepte van elke maaiiviilkaan bestudeerd. Hoe zullen alle deze me! gewone werktuigen verkre- gene uitkomsten nog overtroffen worden, wanneer men zich be- dient van de nieuwe Kijkers met glazen van 14 duimen diameter De glasslijperij te Choisy-lc-Roi belooft zelfs massa's flintglas vau een nieter iri diameter voort te brengen. En welke hoop heelt men dan niet, als men op eenen Kijker kan rekenen, die ons de berger» van de Slaan zal laten zien, even als de Mont-Rhine le Genéve ge zien wordt? {Gron. Cour.) Deze Courant wordt eens in de weéls en wel clUcn Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. AdverteNticn gelieve uien des Zaterdag mid dags vóór 1 ure le bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor clkcn regel rueei 20 Genten, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 1