NEDERLANDEN. van volstrekt onvermogen met gevangenis worden gestraft, onver minderd dat lood moge Kinderen of Pupillen eren als alle andere Jongelingen we'l<n zich aan de insclirjjving hebben onttrokken indien zij geene redenen van Vrij'.felting kunnen bijbrengenin eene boete, en bij onvermogen, tot gevangenis worden verwezen. Dat do wettige woonplaats voor do inschrijving, wordt gehouden, voor hert die ongehuwd zijn, de woonplaats dor Ouders, en bij overlijden van beiden, die van den eerst benoemden Voogd: voor de gehuwden; de plaats, alwaar zij hnn bestaan hebben, terwijl die genen welke geene Ouders. Voogd of eigen bestaan hebben, moeten worden ingeschreven ter plaatse alwaar zij zich bevinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle de In gezetenen van deze Stad en Jurisdictie, welke dit aangaat, om zoo veel mogelijk in eigen persoon, voorzien van een Extract uit het geboorte register en eene nota van de wijk en nummer der woon plaats, doch bij volstrekt noodige afwezigheid door een hunner na bestaanden of Voogdenaan deze hunne verpligting getrouwelijk en naanwkeurig te voldoen en daardoor vuortekomen dat zij niet als inwilligen worden aangezien en gestraft, hetgeen zeker van hunne eigene nalatigheid het gevolg zoude zijn. Alkmaar, den 17,le" December 1847. B"■gemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ V. Ter Ordonnantie van dezelven IU: Dl EU FONTEIN VERSCHEIR Ter Stedelijke Secretarie te Alkmaar is ontvangen en ligt ter in zage ASPI1AI.T-SP0REN door geheel NEDERLAND zn verband met de eerste sluiting der geldleening ten behoere ran het Asphnlt-spoor tas- schen Amsterdam en Haarlem zijode eene voorlezing over gemelde Spoor, door G. Poktens gehouden den 23sten October 1847, te Haarlem. BUITENEANDSCIIE BERIGTEN. F R A N K R IJ K. Pakijs, den dden December. Hoe onbehoorlijk sluikhandel ook zij, hebben te teleurstellingen van grenswachter en tolbedienden, door list of loeval te weeg ge- ln-agi, menigmaal iels klnchgtigs, dat ons onwillekeurig eeuen lach afperst. Van dien aard is ook liet volgende voorval. Een brigadier en een tolbeambten der Fransehen bemerkten in den nacht van den 25steu op den 2fisten November twee smokkelaars, elk met een pak op den rug, achter eene rots gezeten Zij sluipen naar hen toe en springen hen toen onverhoeds op het lijf. Een der sluikers wordt gegrepen, de ander weel aan de handen zijner aanvallers te ont slippen en zet het op een loepen. De brigadier, den eersten in be waring van zijnen makker latende, loopt den ander na, en om zulks Ie vlugger Ie doen, legt hij zijn geweer neder, slechts eeuen stok in de hand houdende. De vervolgde, óf wegens vermoeidheid éf wegens zijnen last geene kans hebbende, om aan zijnen vervol ger. dien hij niet zien kan, maar achter zich hoort, te ontkomen, duikt snel achter eene kleine verhevenheid aan den weg. De brigadier ijlt hem voorbij. Toen rijst de ander op, loopt even snel terug, vindt het nedergelegde geweer van den brigadier, slaat met den kolf den tolbediende neder, bevrijdt zijnen kameraad, en heide ma ken zich weg. B E L G I E. Brussel, den 1 '1 den December. Sedert langen tijd hebben de stokerijen van Hasselt zoo sterk niet gewerkt als in dit oogenblik. Men schal op 7000 zakken rogge en 3000 zakken gerst, 't geen er in zes dagen is verstookt. Bij resolutie van Z. Eve., den Minister van Einantiën van 6 De cember 1847 jl is vastgesteld de loterij n°. 204. Zij zal bestaan uit 20.000 loten, 10.000 prijzen en twee premiën. De collecte zal geopend worden op Maandag den 3den Januarij 1848, en gesloten worden op Zaturdag den löden dienselfde maand. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen den 31sten Januarij 1848 terwijl de laatste 100 nummers op Vrijdag deu 2lsten April 1848 zullen ge trokken worden. Alkmaar, den 18rfen December. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de Musijk-Bibliotheek die de Heeren Eek Lefebvre te Amsterdam voor eenigen tijd heb ben opgerigt de Conditiën van deze nuttige Inrigling zijn zoo voordeelig, dat wij met genoegen naar ommeslaande advertentie, die de AViorwaarden van het Abonement bevatverwijzen. 's Graveniiace den 1 6den December. Gisteren is te Warmond overleden de heer A. Lipkcns comman deur der orde van den Ned. Leeuw, staatsraad in buitengewone dienst, gewezen advicenr voor de wertuig- en scheikunde bij het departement van binnenlandsehe zaken, enz. De overledene had vroeger gedurende vele jaren de betrekking vervuld van ingenieur- verificateur van het kadaster in Luxemburg, en tevens van inspec teur vuur het wetenschappelijke van dat vak in het geheele Rijk. In 1S41 werd hij benoemd tot directeur der toen opgerigte acade mie van burgehjke ingenieurs te Delft, waarvan hij de grondslagen had helpen leggen. Na vier jaren die inrigling bestuurd te heb- tien heeft hij op zijn verzoek zijn ontslag uil de staatsdienst op de meest eervolle wijz.e bekomen. Hij heeft in zijne onderscheide ne betrekkingen steeds blijken gegeven van onvermoeide werkzaam heid en van zucht, om partij te trekken van alle verbeteringen, die den tijd medebragten die vooral voor de nijverheid van zoo- eel gewigt waren. Z. K. H. prins Hendrik is heden morgen ten 11 nre, met den spoortrein van Amsterdamiri goeden welstand van Hoogstdes* zelfs reize naar Madera in deze residentie teruggekeerd. Schiedam, den 16den December. Een voorvalzoo verre wij weten voorbeeldeloos in de geschie denis der Scheepvaart heeft op Zondag den 5. dezer op de Zeeuw- seh slroomen plaats gehad. Schipper Tennis Louter,, Beurtman van Schiedam op Middelburg was met eene lading, voor het grootste gedeelte uit koolzaad bestaan de, van laatslgeinelde stad naar Gorichem bestemd in den morgen van dien dag vertrokken het vaarwater Keeten hij den ingang der Oosfer- seheldealwaar zich verscheidene geladen schepen voor anker lig gende bevonden met oogmerk om zoodra het stormachtige weder eenigzins bedaarde de ruimte te kiezen, tegen twaalf nre bereikt hebbende, zette schipper Louter bij hevigen Z. Z. W. wind alléén de reis voort zich voorstellende, na eenen gang scherp bij deu wind gedaan te hebben de ruimte te bereiken toen bij het dooi den wind gaan van het vaartuig, zijn knecht Cornell's van der Most, met wien hij zich alléén op het schip bevond, door de fok werd over boord geslagen en in de opgeruimde gohen ver dween op eenigen afstand, alleen de handen boven dezelve uitste kende. In dezen vreesselijken toestand was het voor schipper Louter het werk van één oogenblik riemen te grijpenin de seheepshoot te springen die los te rukken en naar de plaats alwaar hij de han den van zijnen knecht gezien had, voort te ijlen: niet anders kun nende dan eigen schip en lading aan het toeval overlaten. In de nabijheid dezer plaats in de diepte starende scheen het hem toe iets te zien voortbewegen en bij liet neêrglijden van een golf, grijpt hij onder het water het geziene voorwerp, zijnde het hoofdhaar van zijnen knecht. liet lijkzoo hij vermeende niet eigen levensgevaar binnen de boot te torschen en zijn reeds op grooten afstands, onbeheerd, voortzeilend schip in te halen waren daden al wederom zoo koen en kortstondig volbragt als eene bijna bovennienschelijke inspanning alleen kan uitwerken. Tot in de nabijheid van zijn schip teruggesneld riep schipper Louter inet krachtige stem doch vruchteloos de hulp van eenen op zekeren afstand verwijderde schipper in bij deze schreeuw opent de in de bont liggende knecht de oogeu en zonder dat wij wagen de wederzijdsehe aandoeningen en gewaarwordingen van schipper en knecht te schetsen vergenoegen wij ons te berigten dat heide met dreigend levensgevaar het sohip beklommen en zónder mensche- iijke hulp in redelijke welstand deu volgende Dingsdag morgen Go- rinchem en vervolgens Schiedam, de plaats hunner bestemming gelukkig bereikten. De heer J. W. Goetzee sedert geruimen tijd met verlof uit Oost-Tndie hier aanwezig, is 11. Zaturdag met de Brielsche stoom boot naar Hellevoetsluis vertrokken ten einde zich aldaar in te sche nen op de dntoinnettn Mariawaarmede hij zijne term-reis naar Batavia denkt te volvoeren. De leden der hier gevestigde Bieder- tafel (door welke hijom de vele diensten haar bewezen tot Eere lid was benoemd) deden hem uitgeleide tot aan het hoofd dezer stad. De president sprak hem daar in korte woorden een roerend en krachtig vaarwel toe, na hetwelk de gezamenlijke leden liet sell none Afscheidslied van F. Otto zongen, met woorden, door den heer J. Lechner, voor deze gelegenheid expresseljjk vervaar digd. Zigthaar geroerd nam de vertrekkende afscheid van de aanwezi gen, bedankte hen voor de vele blijken van vriendschap gedurende zijn verblijf van hun ontvangen en beval zich in hun voortdurend aandenken aan. De aandoening die bij allen heerschte is het beste bewijs van de achting en vriendschap die algemeen voor den heer Goetzee gekoes terd worden en welke hij om zijne uitstekende eigenseschappen zoo ruimschoot verdient. Groningen, den 13den December. Bii een' der armbesturen dezer stede was sinls eenigen tijd ver moed, dat bij een huisgezin, waar men gewoon was, in de maan- delijksche kollekte naar den klank te oordeelen een stuk zilver geld (e ontvangen, door een' der dienstboden kopergeld werd ge- geven. Dit vermoeden tot zekerheid gebragt zijnde, verwittigde men het hoofd des huisgezins van dit bedrag, dat zonder zijne voorkennis werd gepleegd, en bij nader onderzoek bleek het, dat twee dienstboden die lange jaren in datzelfde huis hadden gewoond, en die men altijd voor eerlijke en oppassende bedienden had ge houden niet slechts gedurende eenige tijd, in stede van een stuk zilvergeld, een cent hadden gegeven, maar reeds sedert driejaren, zoo als zij bekenden, in stede van 2 stukken zilvergeld, één in de kol lekte hadden gestort, en dus gedurende drie achtereenvolgende jaren de helft der gift, nu sedert eenige maanden, de geheele gift hadden achtergehouden en daarvoor in de plaats één cent had- den gegeven. Moge dit voorval een waarschuwend voorbeeld voor velen zijn,

Alkmaarsche Courant | 1847 | | pagina 2