LOCA A L FRASCA T I ze niet clan niet weerzin lieeft zien vertrekken, én zich Imnner per sonen en handelingen steeds met genoegen zal herinneren. Amsterdam dan 5den September. In de Staatscourant van heden vindt men vijf tabellen, bevat tende den zakebjken inhoud der opgaven, welke, omtrent de land verhuizers uit Nederland van 1 S31 tot 1S47 ingesloten, bij het de partement van binnen!, zaken van de gouverneurs der provinciën zijn ontvangen. Ons bestek Iaat niet toe die tabellen over te nemenwij ontleenen er de volgende bijzonderheden uit. Het geheele aantal landverhuizers, die van 18-31 tot 1847 inge sloten uit Nederland zijn verdokkenbedraagt 8072 personen of 23,3.5 hoofden van huisgezinnen of op zich zelve staande personen. Hiervan komen op Noord-Brnband 137, Gelderland 3027. Zuid-Hol land 953, Noord-Holland 233, Zeeland 1624, Utrecht 215, Fries land 443, Overijssel 874 Groningen 227, Drenthe 315, Limburg 4. Uit al de provinciën is in 1847 verreweg het grootste aantal land verhuizers vertrokken. Van het geheele aantal 8052 behoorden vol gens de verdeeling in de eerste tabel tot de Christelijke Afgeschei denen 653, tot de Roomseh Katholijken 451, de overige tot de ver schillende Hervormde gemeenten. Wat do klasse der gegoedheid betreft, behoorden van huisgezinnen of op zich zelve staande per sonen tot rlo welgestelden 295, tot de n.ingegoeden 1513 tot de behoeftigen 496; voorts behoorden hierbij 1357 vrouwen 4281 kin deren, 81 dienstboden. Blijkens dc tabel li, waren onder de beroepen of bedrijven der 2333 personen die vertrokken zijn, 382 arbeiders, 16 arbeidsters, (io boerenknechts, 51 broodbakkersen 11 broodbakkersknechls 13 commissionairs, 70 daglooners, 30 dienstknechts, 49 dienstmeisjes, 32 gaardeniers, 7 grofsraeden91 kleermakers, 24 klompenmakers, 16 kooplieden, 18 kuipers, 503 landbouwers, 1 leeraar bij de her vormde 2 leeraars bij de afgescheidenen 19 metzelaars14 naai sters, 15 schippers45 schoenmakers, 33 smeden, 144 timmerlie- 15 11 m e r m a n s k u ec h t s15 tuiniers, 17 veenarbeiders, 18 schilders, 12 voerlieden, 10 wagemakers, 72 wevers, 38 winke- iiers, enz.; 157 zonder beroep. Volgens tabel C, betreffende den ouderdom der 2.333 landverhui zers waren de meesteu tusschen de 18 en 60 jaren oud- Nopens de redenen, welke de landverhuizers voor hun vertrek hadden opgegeven, bevat de tabel D voor hen, die van stand en bestaan wilden verbeteren 868; speculatiegeest 9; om de fortuin te beproeven -tl om lasten to ontgaan 11; wegens vermindering der middelen van bestaan en vooruitzigt op beter 72te weinig ver dienstenhooge belastingen en moeijelijkheden voor de grensbewo- ,ier" :!jKVi-7S" S '"s!,f>e ,neeningen 149; meerdere godsdienstige vrijheid 217; om godsdienst en ouderwijs 41; achteruitgang van za ken gebrek aan bestaan en werk 204; armoede 36; vrees voor de toekomst loenz.; om onbekende redenen 149. Volgens tabel E.omtrent bet vermogen der vertrokkenen had een persoon 16000, een 11000, een ƒ7000 medegenomen t'erwifl voorts een.ge van een tot vjjf duizend guldens in kontanten mede genomen hadden. Amsterdam den Gden September. Nopens de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gis teren gehouden, verneemt men van eene goed onderrigte zijde, dat onder de ledendie aan de algemeene beraadslagingen hebben' deelgenomen, behooren de Iieeren van der Hoop, Baron van Lijn den van LunenburgBaron de Liedel de IVellens. Sommige der redenaars zijn bij hunne bezwaren tegen de wets-ontwerpen tot her ziening der Grondwet blijven volharden en hebben geoordeeld zich in het belang van Land en Koning met onderscheidene der voorstellen inzonderheid wat aangaat bet regt van vereeniginghet stelsel der regtstreeksehe verkiezingen de wijze van zamenstelling der Eerste Kamer, enz. niet te kunnen vereenigen. Daarentegen waren er an dere leden, die een tegenovergesteld gevoelen voorstonden en de meeste der voorgestelde bepalingen zouden aannemen, daar zij het stelsel, over het geheel genomen, konden goedkeuren. Weder an dere leden hadden wel bedenkingen tegen sommige der voorgedra- gene ontwerpen en hadden liever de herz. der Grondwet meer be perkt gezien doch zagen er bezwaar in om de ontwerpen af te stemmennadat zij door den Koning en da Tweede Kamer waren goedgekeurd. Zij vonden bet geraden mede te werken tot beëindi ging van de herziening der Grondwet, welker afdoening in het be lang des lands gebiedend wordt gevorderd. Zij zouden uit dat oog punt ook hunne persoonlijke gevoelens en inzigten ten offer bren gen. En zij meenden, dat het meer geraden was bij lijds in vele punten aan den wensch van een groot deel des volks toe te geven, dan door tegenstand en afstemming botsingen en schokken te doen ontstaan, die tot gevolgen konden leiden, veel gevaarlijker dan het nadeeldat uit de aanneming van sommige ontwerpennaar hun ne meening, welligt kon ontstaan. Men voedt de hoop, dat de ver- eeniging der leden, die de beide laatste gevoelens zijn toegedaan, zal leiden tot eene aanneming van de ontwerpen. De ratifioatiën van den op 26 Augustus j'l. lunchen Pruisen en den Duitschen bond eenerzijdsen Denemarken anderzijds, o-esïn ten wapenstilstand zijn op 1 September te Lubeck uitgewisseld en reeds is men begonnen dien ten uitvoer te leggendaar de be velen reeds van wege de Deensche regering ter opheffing der blok kade afgezonden zijn. Utrecht, den Gden September. De Utrechtsche Courant deelt een bijzonderen brief van Curacao inede, de dagteekening van 28 Junij' voerende, waarin de reeds van elders bekende opstand onder de slaven op de fransche eilan den Martinique en Guadeloupe gemeld wordt, welke opstand, na het plegen van vele gruwelen en vernielingen, geëindigd is met de vrijverklaring der slaven, die later bevestigd is bij de ontvangst van bet reeds den 27slen April door het Voorl. Bewind'in Frankrijk daar- omtrent genomen besluit. Wijders wordt in dezen brief geméld dat n-„p--~i n mn- op lie eiland M. Martin zoo wel in het nederlandsche, als in het Irnnsche gedeelte, de slaven geweigerd hebben te werken, zoodat ook daar de gezagvoerders zich genoopt hebben gevonden ben vrij te verklaren Een driehonderdtal slaven zijn bij deze woeling van het nederlandsche naar bet fransche gedeelte des eilands oveigeloo- pen Den 19den Junij echter is Zr. M». brik Merkuur, met een de- tachement troepen, van Curacao naarSt. Martin en St. Eustalius ler- trokken, om er de rust te helpen bewaren. Op Curacao bleef de rust ongestoord s Gravenhage den 5den September. Namens de commissie van toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer-meer is bekend gemaakt, dat het, ten gevolge van den Imogen boezemstand in Rijnland gedurende het najaar, onzeker is of het stoomgemaal de Leeghwater eiken donderdag in werking zal zijn. De commissie acht zich verpligt zulks mede te doelen ter voorkoming van teleurstelling voor hendie, ingevolge vroegere aankondigingendes donderdags dat werktuig in beweging zouden willen zien. a LIJST van SCHEPEN, sedert den 1 tot cn met den 7 September 1848, de Koopvaardij-sluis aan bet Nieuwe-diep gepasseerd - BINNENGEKO M E N. Fabricius Lodewijk, kapt. H. P. Hinlopen v. Suriname; Japan, kapt W. van der Zee v. Tercera Hounselkapt. J. Baker v. Fernambuck - hlize Laders, kapt. R. Rasmussen v. Badianski; Robinson, kapt d' ïasson, Louise, kapt. W. Legonder, Liberty, kapt. W. Tinmouth Echo, kapt. J. Williamsen en Londen, kapt. S. Riddle, alle 5 v. Sun derland; Merchant Faketkapt. C. Robinsen en Jane Dunn, kapt J Williams, beide v. Newcastle; Courienen, kapt R. C. Granhohn v. Bjorneborg; Harmina Catharinakapt. A. Sinning v. Straalsund - Ncptlmncs, kapt. J. Andersen en Ingeborg Carolina, kapt. II Jen sen beide v. Arendahl; Una, kapt. C. Langev. Fredrikstad Feni«- heden, kapt. C. Thüs en Anna Maria, kapt. L. M. Salvesen, beide'v. Riga - Twedestrand, kapt. E. Andersen, Unity, kapt. O. C. Winter, Alida kapt. J. D. Helde, Norska Ronde, kapt. N. M. Olsen en Sylvia, kapt' M. Arnesen, de 5 laatste v. Drammen en alle n. Amsterdam'üscar kapt. M. O. Brauwig v. Riga; Annegina, Elzinakapt. R. J.'Kasper v. Narva; Drammekapt. P. J. Arbo en Familiënkapt. J. J. Gjer- soe, beide v. Drammen eri de 4 laatste n. Purmerende. UITGEGAAN. Jacoba Helena, kapt. L. van HaeftenAert van Nes, kapt. J. No- b.icb en Castor, kapt. J. C. Noodt, alle 3 v. Amsterdam n. Batavia- Astrea kapt. J. A. de Lang v. dito n. Suriname; Triest, kapt. li'. J. Hoveling v. dito n. Syra Konstantinopolen de Jonge Jan, kapt! J. J. Bulter v. dito 11. London; Friheden, kapt. J. Giersoe en J. D. Carolina, kapt. L. Ellefsenbeide v. Purmerende n. Drammen. HUWELIJKS-FROCLAMATIEN, gedaan binnen Alkmaar, cp Zondag den 10 September 1848. Eerste Gebod. Adrianus Gcrardus Rnartweduwnaar van Guurtje Kors en Aafjo Roekei, beide te Alkmaar woonachtig. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaarvan den 4 tot den 9 September 1848. Janna Cornelia, dochtertje van Willem van Twisk en Cornelia Johanna Paauvv. Adriana Hcndrikadochtertje van Frans Swart en Anna Moeriaans. Marlinus Andreas, zoontje van Gerardus Bernardus Bruin en Maria Catharina Koster. Dirk en Johannes Gerardus zoontjes van Johannes Gerardus Weijenbergh en Adriana 1 heodora Gersen. Geertjedochtertje van Pieter de Leeuw en Keeltje Plas. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 4 tot den 9 September 1848. Johannes Bernard Moring, oud 20 jaren. Agatha Margaret ha dochtertje van Pieter Melz en Petronella Margaretha Staal oud 14 dagen. Antjedochtertje van Evert van Reijen en Christina Vis ser, oud 3 jaren en circa 6 maanden. Cornelis Johannes de Kort, oud 32 jaren. Teuntje, dochtertje van Cornelis de Wit en Mijns- je Bos, oud 3 maanden.Johannes Jlendricus Stam, oud 41Jjaren; Ie Amsterdam. Zondag 10 September 1848 en gedurende de Kermis alle Avonden. GROOT VOCALE en INSTRUMENTALE CONCERTEN in de nieuw georneerde GROOTE ZAAL, welke voor de Kermis gedecoreerd zal zijn met uitmuntende voorwerpen van Kunst; schoonc zeldzame Bloemen en GewassenEau de Cologne Fontein enz. De Zang voor te dragen door de beroemde Quartet Zangers de Iieeren GEBrs. STEINIIAUS, bet Iustrumenlale voor te dragen door het Groote Frascati Orchest onder Directie van J. EDÜARD STUMPFF. De GOTISCHE ZAAL zal geopend zijn tot het gebruik van alle soorten van UsPunsch a la RometneSorbet enz. De NIEL WGEBOUWDE ZAAL zal geopend zijn tot RESTAURA TIE-ZAAL. De Bufetten zullen voorzien zijn door den Heer f] Lonstwaar men zich zal kunnen laten bedienen van alle soorten Koude en icarme SOUPÉRS. Entree 1. waarvan 40 Ct. in vertering Aanvang 8 ure. j. EDUARD STUMPFF. De Makelaar CORN. JOH. de LANGE te Alkmaarherinnerd zijne Commitenten en verdere belanghebbenden dat hij vaceert ter be zorging van NIEUWE STELLEN COUPONS, bij Certificaten 3 pCts. Nationale Schuld, tegen inlevering der Bewijzen. ie Alkmaar, bij de Erven van A. S I E II C Kin de A-chterdans «-fft f tcsa

Alkmaarsche Courant | 1848 | | pagina 2