r-1848. AlüIAAMCIE COURANT' V EKKI EZINGEN. 13 November. NEDERLANDEN. 51 a a ii (1 a g ÏJuRGEAIEESTER ra WETHOUDERS dm Stad ALKMAAR brengen hiermede Ier kennisse van de Ingezetenen Dat door den Stedeüjken Raad op den 4^" dezer is beslistover de juistheid in het algemeen van de lijst der kiesgeregtigde Ingezete nen, welke overeenkomstig art. 3 van het voorloopig Kiesreglement, door' het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur is opgemaakt en vervol gens gedurende acht dagen ter inzage gelegen heeft, en tevens over de bij het Plaatselijk Bestuur ontvangcne en tot gezegde lijst betrek kelijke bezwaren. Dat als nu de voornoemde lijst ter voldoening aan het laatste ge deelte van art. 5 van het voorloopig Kiesreglement op nieuw ter algemeene kennisneming op de Stedelijke Secretarie is gelegd; ter wijl daarbij tevens ter inzage van de belanghebbenden eene staat is gevoegd houdende aanwijzing der beslissingen van den Raad op de iimediende bezwaren gelijk mede van de namen van sommige In gezetenen welke de Raad heeft gemeend om daarbij vermelde rede nen van de kiezerslijst te moeten afnemen. Alkmaar den 7del' November 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRUIJ VESTEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHU1R. Voor de genen die tot dus verre het zij geheel of gedeeltelijkver zuimd hebben, hunne Malen en Gewigtenover het jaar 1848 te doen Herijkenwordt daartoe eene laatste gelegenheid opengesteld op Woensdag en Donderdag den lS^ew en 10'len November 1848, i des voormiddags van 10 tot 2 urenaan het gewone Locaal onder het Stadhuis te Alkmaar. De Arrondissemenl-IJker, P. SPANJAARDT. Haarlem den Ssten November. Men schrijft uit Vlissingen Zaterdag jl. is een aanvang gemaakt met het doorgraven dor dammen, gediend hebbende tot afsluiting der groote zeedok-sluis alhier. De openingen zullen spoedig zoo veel vergroot worden, dat niet alleen binnenvaartuigen, maar ook zee schepen weder van deze veilige ligplaats zullen kunnen gebruik ma ken, waardoor de sedert het vorige jaar gestremde gemeenschap van de buitenhaven met het marinedok volkomen zal hersteld zijn. On ze stad mag zich gelukwenschen met de voltooijing van dit groote voor haar in het bijzonder gewigtige werk, dat met merkwaardi- gen spoed in korten tijd werd tot stand gebragten dat voor haar eenen dunrzamen waarborg kan opleveren gepaard met hare gun stige ligging, tot behoud der belangrijke stichtingen der marine, thans hier gevestigd en welke aan een groot deel der bevolking een bestaan verzekeren." Amsterdam, den 8sten November. Heden hield de Hoogleeraar den Tex in de groote gehoorzaal onzer doorluchtige school, de eerste voorlezing van den door hem aangekondigden openbare cursus over de staatshuishoudkunde. De algemeen bekende geleerdheid van dezen redenaar en het hooge ge- wigt des ouderwerps hadden vele en voorname hoorders naar het Athenauem gelokt. Deze eerste lezing wijdde de Hoogl. aan eenen schets van het nut, den aard en de strekking der staathuishoudkunde en deed het be lang uitkomen hetwelk deze wetenschap bezit zoowel voor hen die den staat besturen als voor bijzondere personenvoor de behoor lijke uitvoering der wetten, voor eene juiste beoordeeling van rege ringsdaden. Bovenal schelste da redenaar het gewigtige van juiste staatshuishoudkundige kennis in den tegenwoordigen tijd, waarin socialistische stellingen hun gevaarlijken invloed uitoefenen en alom verderf veroorzaakt hebben. De redenaar schetste hier de oorzaken van de jongsle gebeurtenissen in Europa en schreef dezs met zoo zeer aan politieke als aan sociale oorzaken toe, welke reeds lang voor de Februarij-omwenteling werkzaam waren, en sedert dien tijd onze aandacht'onafgebroken bezig houden. Het socialisms druiseht Teptstreeks tegen de gezonde beginselen van de staatshuishoud kunde in en de kennis dezer wetenschap wapent ons tegen deze dwalingen. Ten aanzien van de strekking dezer wetenschap bestreed de spreker voornamelijk de meening alsof zij louter materieel was en toonde aandat dit geenszins in haar begrip gelegen was. Zelfs had de onzekerheid, die omtrent vele punten heerschte, het gehee- le bestaan der wetenschap doen ontkennen; maar zoo als spr. aan wees had zij dit met alle wetenschappen gemeen, dat er verschil van gevoelens bestaat en is dit vooral bij de staatshuishoudkunde verklaarbaar door de verkeerde beschouwingen en de vooroordee- len waardoor vele harer beoefenaars zich hebben laten verleiden. Bovenal deed hier de spreker uitkomendat do feiten niet mogen verwaarloosd worden (statistiek) en dat hij spr. de hoogste prijs stelde op ervaring, en zich voorstelde in de volgende voorlezingen, de lessen der ervaring hand aan hand met de theorie te zullen doen gaan, Ten slotte deed de spreker opmerken, dat hij zich bij uitsluiting met de staathuishoudkunde zoude bezig houden en zich onthouden van de verwante vakken, als landbouw, koophandel, enz. 's Graveniiage den 8sten November. Men verneemtdat II. K. H. d8 Prinses van Oranje tegen het ein de dezer maand uit Stuttgart in deze resedeutie terug verwacht wordt. Het tijdelijke ministerie houdt zich bij voortduring bezig met het vervullen der door den Koning aan hetzelve opgedragen taak, om een uitgebreid stelsel van vereenvoudiging en bezuiniging in het staatsbestuur te beramen. Men verzekert, dat het ministerie mor gen (donderdag) over dat onderwerp weder eene vergadering zal houden. Eerst na het volbrengen van die taak zal, naar men zegt het difinitief ministerie worden zamen gesteld. Dit zal alzoo waar schijnlijk eerst geschieden na 'sKonings terugkomst uit Tilburg, welke men tegen zondag of maandag aanstaande te gemoet ziet. Ligt het in het algemeen in den aard der volksvertegenwoordiging, dat zij invloed behoort uit te oefenen op den gang en de rigting van liet staatsbestuur, die invloed kan bjj ons vooral belangrijk zijn na de gebeurtenissen van den jongsten tijd in en buiten ons Vader land. Rij de Regering is eene overhelling ontstaan tot vrijzinnige beginselen, of liever, zij huldigt die openlijk. Zij wil eene verte genwoordiging die geen fictieismaar de daad aan den naam paart; en zij wil dit, gelijk van zelf spreekt, om de werkelijke be hoeften er regtmatige vorderingen der natie te leeren kennen en zich daar naar te regelen. De voorvallen rondom ons hebben haar en allendie zich niet door vooroordeeleenzijdigheid of onedele bedoelingen lieten verblinden of beheerschende overtuiging gege ven dat de intelleetucele ontwikkeling!, waartoe de beschaafde vol- ken'gekomen zijn, en vooral ook de rigting, welke die ontwikke ling meer algemeen genomen heeftgeen lijdelijk aanschouwen en onderwerpen meer gedongen. Men heeft eindelijk (helaas, zeer laai) ingezien, dat de algemeene ontwaking uit den sluimer (met slechts in één maar in alle vakken van wetenschap zich openbarende) be drijvigheid voortbragt, en dat die bedrijvigheid eenen prikkel vond in de" hinderpalen, welke haar gesteld werden, en voedsel in de bezwarendie aan de ingeschapen zucht naar welzijn bevrediging weigerden. Men heeft tevens begrependat die bedrijvigheid niet te vernietigen wasom dat de bron waaruit zij^ voortvloeitdoor „een menschelijk vermogen kan gestopt worden. En (wat het meeste zegt) men heeft, ook erkenddat hare vordering om zich tot het staatsbestuur uit te strekken gevestigd was op vaste gronden van legt en billijkheid. Die erkentenis heeft voor de volksvertegenwoor diging den 'weg geopend om aan hare roeping naar eisch te beant woorden om te bewerkendat de staatshuishouding in haren geest en overeenkomstig hare bedoelingen tot heil des volks worde inge- ïïgt en voortgezet. Zal zij dit nu dan behoort zij (zoo als wel nie mand zal betwisten) te bestaan uit mannendie in de eerste plaals het heil der natie voor en boven alles met ernst en nadruk willen, en ten andere dat heil goed begrijpen, daaromtrent de juiste inzig- ten hebben. Hare meerdere invioed moet ons ten verderve zijn wanneer de volkswelvaart niet het hoogste goed is, waarnaar zij streeft, of indien zij zich laat verblinden door dwaalbegrippen en valsche leerstellingen, die slechts schijnschoon en veel belovend niets dan bittere teleurstelling en vreesselijk onheil kunnen le weeg brengen. Maar hoe zulle eene vertegenwoordiging verkregen Kiezers! liet staat slechts aan U En, bedenkt het wel, ge zult eenmaal ook ten opzigte van de vervulling uwer verpligting dienann- de Gode verantwoordelijk zijnte meer verantwoordelijk omdat zij het heil gold van een geheel volk, van millioenen medeburgers! Belangstelling en ijver kunt ge allen betoonen; en ge kunt meer: ieder uwer kan ook te goeder trouw handelen. Behoeven we u te herinneren hoe men tot dusverre veeltijds te werk ging bij de benoeming tot kiezersleden van plaatselijke be- sturen" provinciale staten en staten-generaal Hoe de een gekozen werd omdat hij rijk was, een ander omdat hij tot deze of gene fa- mielie behoorde, een derde uit vriendschap, een vierde uit gunst- bejag, een vijfde uit vrees, een zesde uit onverschilligheid, een ze vende'omdat'hij door zijne aanstaande arabtgenooten gewenscht werd, een achtste omdat hij een bloed- of aanverwant was van dengenen, wiens plaats hij zou vervangen een negende omdat hij een geloofs genoot was, enz.? En behoeven we daarbij te voegendat zulk een keuze niet goed, maar verderfelijk is? dat ge op die wijze geen volksvertegenwoordiging tot stand zult brengen, van wien ge u iets goeds voorspellen kunt? dat ge dus ook daardoor aan uwe verplig ting niet zult beantwoorden en dat ge de heillooze gevolgen daar van ziende en ondervindende over dezelve niet eens zult mogen kla genomdat ge ze aan u zelve, aan uwe eigene onverschounhjke handelwijze te wijten hebt? vyüt ge dit nist? (En wie uwer kan dit willen? Wie uwer kan Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. Advertenticn gelieve men des Zaturdag mid dags 'Vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1848 | | pagina 1