HEES Hl E IE eerst de '•ertegenwoordigerS reglsfreeks dnor de kiesgeregtigden zou de worden gekozenvooral dewijl van die vertegenwoordigers zou afhangen, of de vijjzinnige wijzigingen in de Grondwet gebragt lot volledige uitvoering zonde geraken, of bij bekrompen toepassing on vruchtbaar blijven zouden. De vraag, die zich van alle zijden deed hooren, of men niet bij pen zou komen, getuigde, dat het algemeen van het gewigt dei- zaak doordrongen was en op verlangen van velen zijner medekie zershad hij die oproeping gedaan, van oordeel zijnde, dat zoo het in gewone tijden niet van aanmatiging was vrij te pleiten zijne medeburgers bijeenteroepen wanneer men daartoe uit den aard eener betrekking geene aanleiding vond thans weigering daartoe eene misplaatste bescheidenheid zou verraden. Hij deed opmerken, dat hij niet alleen uitsluitend de kiezers, maar in het algemeen allen die belangstellen in de verkiezing had opgeroepen en daarin aan veler verlangen had gehoor gegeven. llij verklaarde hiertoe bewogen te zijn: omdat hij begreep, dat in deze eerste vergadering slechts in bet algemeen over de beginselen die de keuze behoorden te leiden koude gesproken worden, waarbij het niet onbelangrijk kon geacht worden, niet uitsluitend den geest der kiesbevoegden maar die van het algemeen te leeren kennen vooral daar de hooge census en ile verwijzing naar de Stedelijke regle menten die eene zesjarige inwoning vorderen zeer velen geachte ingezetenen dezer Stad op wier oordeel men prijs kon stellen van het kiesregt hadden buiten gesloten; terwijl hierdoor niets werd ge- prejudiciëerd dewijl men later eene bijeenkomst van kiezers zon kun nen bijeenroepen, om bepaaldelijk over de keuze uit de kandidaten, die hier mogten worden voorgesteld, te spreken. Hij vergunde zich wijders de opmerking lme ijdel de vree.-, werd bevonden van lien, die de regtstreeksche verkiezingen hadden bestre den omdat zij meenden dat onze natie of te onverschillig was, of te zwak om nan kleingeestige overwegingen weerstand te bieden en ejch in den blinde tot een speelbal van der eerzuchtige kuiperij zou lpten misbruiken; terwijl de algemeene bijvaldie de bijeenkom sten, waar men openlijk over de verkiezing en keuze handelde, mogten vinden en de wijze, waarop in die vergaderingen werd ge raadpleegd, het ongegronde dier vrees aan het licht stelde, en hij hoopte hierin eene voorspelling te mogen zien, dat op gelijke wijze de vrees vóór de gevolgen van het regt van vereeniging en van zou vele andere reglen en vrijheden in de grondwet opgenomen, door de uitkomst zoude worden beschaamd. Na eenige discussie over het wenschelijkedat de oproeping zich «Heen tot de kiesbevoegden inogt hebben bepaaldwordt besloten de leiding dezer vergadering aan den Heer de Lange over te laten en bij eene volgende bijeenkomst van kiesgeregtigden een bestunr te verkiezen. De vergadering heeft vervolgens na eenige wisseling van denkbeel den de volgende verklaring als de uitdrukking van hare gevoelens aangenomen. n De vergadering bijeengekomen met het doel, om zich le ii verstaan over de keuze van een lid der Tweede Kamer van de i> Slaten-Gencranl en van twee kandidaten voor de Eerste Kamer u voor het kiesdistrict, waarvan Alkmaar het Hoofddistrict uit n maakt heeft besloten, om alvorens eenige bepaalde personen als kandidaten voor te dragen, de beginselen vast te stellen, u welke zij wensehtdat de kiezers bij hunne keuze zullen lei- b den. Zij verklaart nlzoo, dat het hare wensch is, dat de gewij- zigde Grondwet volledig worde ontwikkeldin hare beginselen n en de regten en vrijheden, daarbij aan de Natie geschonken, v op eenen ruimen en onbekrompen voet, door de wetten zullen s worden bevestigd en in werking gebragt. Zij verklaart, dat bij de voorstelling van eenen'kandidaat geene acht op de godsdienstige belijdenis behoort le worden ge- ii slagen erkennendedat hij het algemeen staatsbelang alleen u de bekwaamheid en het karakter des persoons, maar geenzins u zijne godsdienstige begrippen in aanmerking kunnen komen. n Zij verklaart evenzeer, dat alle persoonlijke voorliefde, dat woonplaats, stand of betrekking, daarbij geenen invloed mogen i) ui toefenen. Zij verlangt, dat eene krachtige vertegenwoordiging bevor- u derlijk moge zijn, om den publieken geest te ontwikkelen, en ii door bezuinigingvereenvoudiging en orde in liet beheer der u zaken, zoo in de koloniën, als hier te lande, |de algeineene ii welvaart te doen toenemen. Na de vaststelling dezer verklaring werden de tegenwoordigen nitgenoodigd om op te geven wie zij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, als kandidaten wenschten voor te dragen en zijn daartoe van verschillende zijden voorgesteld, de navolgende lleeren die wij hier in Alphabelische orde opgeven Jhr. Mr. C. van F 0 R E E S T. Mr. J. A. KLUPPEL. J. T. KOOR N. Mr. P. A. de LANGE. Mr. G. van LEEUWEN. Mr. C. SANDENBERGIIMATTHIESSEN van PETTEN en NOLMER- S. A. de M O R A A Z. En (BAN. J. G. A. VERHOEF F( De Heeren de Lange en Matthiessen verklaren echter onder dank betuiging voor het geëerde vertrouwen der voorstellers, dat zij om bijzondere redenendeze kandidatuur niet kunnen aannemen. Be Heer Mr. P. A. de Lange, wordt uitgenoodigd aan de overi gen benoemden van hunne voorstelling kennis te geven en hen te verzoekenbinnen een paar dagen zich te willen verklarenof zij de kandidatuur zullen aannemen. Verder is besloten, dat op Maandag den 20sten dezer, de kiesge regtigden door den Heer de Lange zouden worden opgeroepen en daarbij tevens kennis worden gegeven welke van de voorgestelde kandidaten de kandidatuur hebben aangenomen. Te Alkmaar, l>ij de Erven van A, 8 J Eindelijk is ter sprake gebragt, do voorstelling van kandidaten voor de Eerste Kamer, maar uit overweging, dat de lijsten der be noembaren voor deze Provincie nog niet waren gearresteerd is be sloten dit punt in de volgende vergadering der kiesgeregtigden, ter sprake te brengen. Het groot aantal personen die tot deze vergadering ook van de onder districten was opgekomengetuigde van de algemeene belang stelling, welke het verkiezingwerk beeft opgewekt. Ingevolge bet besluit der Vergadering op den 15rfen dezer hier gehouden neemt de ondergeteekende de vrijheid de Kiesgereg tigden binnen het District waarvan Alkmaar het Hoofddistrict uit maakt, opteroepen tot de bijeenkomst, dewelke op Maandag den 20sten dezer, des middags ten twaalf ure, in het Locaal Harmo nica, in de Lombardsteeg, zal gehouden worden; terwijl hij hen hierbij kennis geeftdat van de voorgestelde Heeren de Kandida tuur hebben aangenomen: de Heeren Jhr. Mr. C. van FORE E S T. Mr. J. A. KLUPPEL. Mr. G. van L E E U W E N, En S. A. de M O R A A Z. Terwijl de Heer J. G. A. VEHIIOEFF, zich als nog niet beeft ge decideerd maar in de Vergadering van Maandag zijn besluit zal kenbaar maken eu de Heer J. T. KOORN, zijn verlangen heeft to kennen gegeven om niet in aanmerking te komen. Alkmaar, den 17den November 1848. P. A. de LANGE. HUWELIJKS-PROCLAMATIENgedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 19 November 1848. Tweede Gebod. Everhardus Zweekhorst en Elisabeth Maria Bierman. Jlendricus Kors en Hendrica Johanna Westerman. Allen te Alkmaar woonachtig. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 13 tot den 18 November 1848. Jacobus Gerarduszoontje van Johannes Stephanus Aghina en Eli sabeth Hendriea van Bemmel Johannes Jurriaan, zoontje van Hendrik van Eerden en Trijntje van Eerden. Johannes Gerardus zoontje^van Arie Klein en Johanna Petronella Groen. Basiiaan, zoontje van Jean Leonard van Wiele en Elisabeth Balder. Jan Casper, zoontje van Klaas Beets en Anna Christina Aletta Schelhaas.— Hendrik Jacob, zoontje van Hendrik Jacob Fehres en Dorothea Geer- truida Hoogvorst. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 13 tot den 18 November 1848. I Pieter van Santeoud 29^ jaren.Jan Puttenaar, oud 59 jaren. -- Petrus Hart, oud 35 jaren.Truijtje Assendorp, weduwe van Cornells Engclmolen, oud 37 jaren. Margaretha Helena Pieters oud 19? jaren. Frans Straatman oud 52 jaren. Maarten Haltus oud circa 40 jaren. Anna Margaretha dochtertje van Hendrik Praalder en Anna Geertrui Bollen, oud 7| jaren. De ondergeteekende verwittigt zijne geëerde Stadgenoo'en en Bui tenlieden dat hij zich als KOEKBAKKER heeft gevestigd aan do Oostzijde van de Hekelstraatbevelende zich in ieders gunst en re commandatiebelovende eene prompte en nette bediening. Alkmaar18 November 1848. J. BORST. De ondergeteekende CORNELIS van nEES, Mr. Smid, beeft de eer, door deze, te berigten dat hij door aankoop, Eigenaar is gewordenvan de GROF- en HOEFSMEDERIJvan wijlen Cs. de Kort, achter de Groole Kerk alhier. Hij neemt de vrijheid, zich bij de begunstigers derzelve Smederij, en bij allen, aan te bevelen, tot liet maken van allerlei soort van SMIDSWERK belovende door eene prompte bediening, zich bet al- gemceu vertrouwen waardig te maken. Alkmaar, 15 November 1848. Cs. van II E E S. De ondergeteekende heeft op nieuw ontvangen Eene partij zeer goede ROODE WIJN, alsmede SIROP de PUNCH, welke zich door zuiverheid en sterkte, bijzonder aanbeveelt. Wed. II. G. BERGHUIJS, van den MEULEN. Degenën die iels te Vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van nu wijlen COKNELIS HENGEMOLEN en TRUITJE ASSENDORP, in leven echtelieden, vroeger gewoond heb bende in bet Direetiebnis van den Anna Paulowna-Polderen laat stelijk buiten de Kennemerpoort en onder de Gemeente der Stad Alk maargelieven daarvan, vóór of op den 10<1«> December 1848, op gave of betaling te doenten Kantore van de Notarissen A. P. de LANGE en S. A. de MORAAZle Alkmaar. Al degenen, welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan nu wijlen AART STEEMAN, Vracht-Schipper, en zijne Huis vrouw NEELTJE GROEN, Winkelierster, gewoond hebbende te Alk maar en aldaar den 28sten October en den 24sten Junij 1848 overle den, gelieven daarvan vóór den Ist"1 December 1848, opgave of be taling te doen ten kantore van den Notaris S. A. de LANGE, aau de Langestraat, in wijk B, N°. 96, te Alkmaar. R K, in de Achterdamwijk G, n°, 589.

Alkmaarsche Courant | 1848 | | pagina 2