O U II A N T. 29 Janmirij. NEDERLANDEN. DÜ, die de belangrijke diensten kent, door deze Maatschappij, gevestigd te Haarlem, en welke hare vertakkingen door het gehee- le Rijk heeft, gedurende haar 72jarig bestaan, eerst onder de be naming van Economische Tak, later onder die van Huishoudelijke Maatschappijter bevordering van LandbouwKunsten, Handwer ken Fabrijken en Traf rijkenKoophandelZeevaart en Visscherijen gedaan, kan het nut waardeeren der vestiging van een Departement, ook binnen deze Stad. --r-a» Advertenticn gelieve men des Znturdag mid- dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 3 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. l|3j u R G E M E E S T E R en W E T11 0 U1) E R S der Stad A L K M A A R voldoende aan den inhoud der circulaire van Heeren Gedeputeerde Sta ten der Provincie Noord-Holland, van den llden Juli] 184-4 n 73, (Prov. blad n°. 01); Herinneren mits deze de Ingezetenen hunner Stad en .Tnrisdmt.e: dat- ingevolge de Wet van 1 Maart 1815 n». 18 (Staatsblad n 21) ten'aanzien van het vieren der dagen, aan de openbaren Chnstehj- ken Godsdienst toegewijd Op Zondagen er. zoodanige Godsdienstige Feestdagen als dooi de Kerkgenootschappen dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, geene beroepsbezighedennoch openbaren arbeid zal mo gen plaats hebben, welke de Godsdienst zoude kunnen storen, dat geene uitstallingen van koopwaren noch op openbare mark ten noch voor de huizen der kooplieden mogen worden ge- c]aa(j dat geene verkoop van goederen met opene deuren mag 'geschieden, gedurende den openbare Godsdienst alle plaatsen, waar drank wordt verkocht, moeten zijn gesloten geener lïande spelen mogen worden uitgeoefend, en dat alle open bare vermakelijkheden op zoodanige dagen geenzins mogen wor den gedoogd behoudens enkele uitzonderingen ter bepaling van de Plaatselijke Besturen; en dan nog niet anders, dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienst-oefeningen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze herinnering al leen0 genoegzaam zal zijn, om iederen Burger daaraan te zien beant woorden; en dat niet de vreeze voor de strafbepaling, bij die zelf de Wet daargesteld maar een eigen gevoel van eerbied voor die dao-en van Godsdienstige afzondering een iegelijk zal terug houden van het bedrijven van daden, welke de Polieieingevolge de haar opgelegde verpligting, anders genoodzaakt zoude zijn te vervolgen. Alkmaar, den 16d«" January 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. R U IJ V E S T E IJ N. Ter Ordonnantie vati dezelvcn De DIEU FONTEIN VERSCHÜIR. Van wege het Stedelijk Bestu ur van Alkmaar, wordt aan de koop lieden en "schipperij voor zooveel noodig herinnerd dat de gewone wekelijksche MARKTEN, binnen die Stad gehouden wordende, op Vrijdag den 2den February dezes jaar* j weder [een aanvang zullen nemen. Alkmaar, den 24sten January 1849. Tie Secretaris De DIEP FONTEIN VERSCHÜIR. BUITENLANDSCHE BE 111GTEN. ITALIË. In Venetie ligt nog altijd eene Oostenrijksche bezetting! Hel klinkt voorzeker vreemd, doch'het. is waar gelijk uit de volgende feiten zal blijken. In de verwarring tijdens de overgave van Venetië en den aftogt der Oostenrijkers, vergat men de bezetting van eenen kruidtoren in te trekken. Er is in die «ogenblikken juist wel meer vergeten Toen nu de Oostenrijkers een poosje weg waren, wilden de Venetianen den voorraad van kruid gaan nazien, doch zij keer den terug op het zien der Oosteniijksehe uniform. Kort daarop kwam een compagnie Venetiaansche civica de bezetting opeischen om den turen te ontruimen, het kruid af te leveren en zich zeiven oevangen te geven doch tot hare groote verbazing kreeg zij ten antwoord dat de 14 man met hunnen ondei-oficier den post zouden inhouden tot den laatsten man toe, tenzij zij contra order kregen van den Keizer of van hunnen generaal. Ook moesten de Venetia nen en Italianen het niet wagen om het garnizoen met geweld aan te grijpen, in welk geval zij den toren en daarbij tegelijk de halve stad in de lucht zonden doen springen Ja. wat meer is, de kommandant eischte van de Venelianen da gelijks eene zekere hoeveelheid spijzen, wijn en andere levensbe hoeften want ook in geval men hen gebrek liet lijden zouden zij hetzelfde doen, en liever in de lucht vliegen dan langzamerhand doodhongeren. De Oostenrijksche torenkommandant scheen weinig voor diplomatieke onderhandelingen vatbaar, en in den toren was overvloed van kruid. De overheden der nieuwe republiek van St. Marcus, moesten derhalve wel genoegen nemen in de voorwaarden der caputilatie. Dagelijks werden en worden nu nog aan de bezet ting in dampende eetkorven met rinkelende flesschen spijzen en dranken gel-ragtterwijl zij niets anders te doen hebben dan dage lijks hunne keukenlijst te variëren; doch de soldalen vallen niet hon- o-'orig op de spijzen 'aan men mogt hen eens willen vergeven daar om laten zij hén die de spijzen brengen eerst goed daarvan eten en van de wijn drinken; vervolgens houden zij deze lieden geduren de drie uren in het oog; blijven deze dan gezond, dan laat men ben gaanen begeeft zich zeiven aan tafel. En zoo doende hebben die viiftien man reeds gedurende drie regeringen tot op den huidi- pen dag toe, den kruidtoren voor Oostenrijk behouden. drnh. Cour.] Alkmaar, den 26sten January 1849. Wij vernemen dat op den lsten dezer maand, alhier is gevestigd, een Departement van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidzamengesteld uit een 40tal leden van het op dat tijdstip opgeheven den 4den April 1815, te Limmen opgerigt De partement dier Maatschappij. De Volkshuishoudkunde en Statistiek maken een voornaam deel uit van den werkkring dier Maatschappij, waardoor, behalve eenige afzonderlijke geschriftenjaarlijks een Tijdschriftzamengesteld door de heeren professoren A. H. van der Boon Mesch, te Leiden en II. C. van Hallte Groningenonder medewerking van vele practische en andere wetenschappelijke mannen in vier stukken meer dan 1000 bladzijden beslaande, voorzien van gelithographieerde platen wordt uitgegevenen gratis verstrekt aan de ledendieuithoof de van het aanzienlijk fonds der Maatschappij, slechts 5,25 con tributie jaarlijks betalen. De eerste vergadering van het Departement Alkmaar had plaats, den 9den dezer. Daarin werdonder andere, het verslag opgemaakt van den Staat van Landbouw in het noorder kwartier over het jaar 1848; uitwelk belangrijk verslag, en bijlagen betreffende de nieu we polders Waard en Groet, het Nieuwland, Eendracht- en Prins Hendrik-Polderreeds ingezonden, om een gedeelte uittemaken van het algemeen verslag wegens den staat van Landbouw in liet Koning rijk gedurende dat jaar, wij ons voorstellen, ter nuttige versprei ding, opvolgelijk, mededeelingen te doen. Het Departernents-Bestuur is zamengesteld uit de heeren inr. A. J. C. Maas GeesteranusVoorzitter, P. Slotemaker, te Winkel, A. Halder Hz., te Beverwijk, jhr. J. Ortten jhr. I). C. de Diet* Fontein Verschuir, Bestuurders, J. van der Sluis Veer, Thesaurier en J. G. A. Verhoeff, Secretaris. Amsterdam, den 23sten January. De hervormde gemeente dezer stad heeft een gevoelig verlies ge leden door het afsterven van een barer verdienstelijkste leeraren en oudsten predikant, li. J. van der Meuten, in tachtigjarigen ou derdom die het zeldzame vnorregt genoot van zelfs op dezen hoo- gen leeftijd tot het laatste toe de gewigtige pligten van zijn leeraars- ambt te hebben kunnen waarnemen. A'oor omstreeks drie jaren viel hem de onderscheiding te beurt van duur Z M. den Koning tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd te worden. Bij het hoogheemraadschap van Delfland hebben zich als schrij vers van de best gekeurde antwoorden, op de prijsvraag betrekke lijk de verbetering van Delflandsch boezemgemaal aangemeld de heer lJieter de Leeuw, opzigter bij 's rijks waterstaat over het stoom gemaal te Sparendam, voor het antwoord, geteekend met de spieuk i) De wetenschap vereischt toepassingen de heer J. G. W. Fijnje, ingenieur van den Waterstaat in de provincie Utrecht, voor het antwoord, geteekend met de spreuk De uwterloopkunde is de na tuurkunde in het grooten kan daarom moeijelijk under wiskundi ge vormen gebragt worden." Aan welke beide heeren gezamentlijk de uitgeloofde premie is toegekend. [Alg Handelsbl.] Amsterdam, den 24sten January. H. K. H. Mevrouw de Erfgroolherlogin van Saksen-Weimar-Eisenach dochter des Konings, is den 20sten dezer te Weimar voorspoedig van eene Prinses bevallen. [dig Handelsbl 's Gravenhage den 23sten Januarij. De leden der commissie ter herziening der geneeskundige wellen en verordiningen zijn sedert verscheidene dagen alhier vergaderd, en zullen, zoo men verneemt, niet uiteengaan alvorens het eind rapport gereed is; daartoe zullen nog wel meer dan 8 dagen noo dig zijn. Iloe het ook zijn mogetot practische resultaten zal het werk der commissie nog in langen tijd niet leiden, want dit werk zal geraadpleegd (dus ook beoordeeld?) worden door de nieuw be noemde staats commissie voor het hooger onderwijs, welke eeist met primo September 3849, haar rapport moet uitbrengen. Van de regeling derhalve van liet geheele hooger onderwijs is nn het tot sla°nd komen van eene nieuwe orde in de geneeskundige staatsregeling afhankelijk gemaakt. [dig- Handelsbl.] Sommige weêrkenners willen welen dat de winter voorbij is of ten mins°e dat er geene felle koude meer 1e wachten is. Zij gron den hunne meening daaropdat zeer kort (vóór liet invallen van den dooi de trapganzen des nachts den togt naar het Noorden heb ben aangevangenhetwelk te regt voor een bew ijs van den terug*

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1