A°' 1849. alrmaarsche M a a ti cl a g 20 Februarij. te m. Ka- Vaseh- Pen- la I rag. (i9 NEDERLANDEN. SCHOUWBURG TE ALKMAAR. i Tiu-, roden, ns (en ort. I ure, roker- KKE- rden, n aan in de Kerk e bc< neer. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 15 URGE MEESTER en WETHOUDERS der Stad ALK MA AR brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden liet navol gende op gisteren door den Stedelijken Raad gearresteerde REGLEMENT VAN POLITIEomtrent het gebruik van Stads Harens en drachten te Alkmaar, alsmede ten aanzien van de Los-, Laad- en Ligplaatsen van Vaartuigen aldaar. Art. 1. Het is een ieder eigenaar, schipper of voerder van vaartui gen verboden, (zich met een vaartuig binnen de Stads wateren bevin dende,) daarvoor eene andere ligplaats te nemen, als die, welke hem door den Havenmeester, overeenkomstig Art. 9 der Ordonnantie op het DiepgeldKaai-, Haven- en Liggeld zal worden aangewezen. Art. 2. Op de gewone wekelijksche marktdagen, zijnde Vrijdagen Zaturdag, zullen in de wateren van de Bierkade, voor zoo veel die aan de Stad belmoren, het Lnttik Oudorp, de Mient en het Ver- dronkenöord, geene waren in vaartuigen mogen worden rondgevent, evenmin als er in het water tusschen de brug bij den Dijk tot de brug bij het Appelsteegje, alsmede in de Mient, geene andere vaar tuigen zullen mogen liggen dan de erkende marktschuiten, de Tcxel- sche- Heldersche- en Wieringer veerschuiten, alsmede alle zooda nige veerschuiten en vaartuigen welke met de kaas-, groote-boter-wol- en wekelijksche veemarkten in onmiddelijk verband staanvoor alle welke schuiten, ligplaatsen zijn of zullen worden aangewezen. Art. 3. Des Vrijdags, wanneer de Graan- en Zaadmarkt gehouden wordt zullen in het water van het Lultik Oudorp, tusschen de brug bij het Appelsteegje en de brug bij de St. Annastraat, of zooveel nieer oostwaarts als de voormelde markt zich bij tijd en wijle uit mogt strekkenvan des voorraiddags acht tot des namiddags één uur, geene andere vaartuigen mogen liggen, dan de gewone marktschui ten en vaartuigen, dienende om do granen en zaden ter markt te brengen en de zoodanigen die in onmiddelijk verband met deze markt moglen slaan. Hiervan alleen zijn uitgezonderd, tot aan des voormiddags tien uur en na des middags twaalf uur, zoodanige schepen of schui ten die voor de aldaar liggende graan- en zaad vaartuigen bestelde goederen hebben te bezorgen, voor zoo lang tot de bezorging zal worden vereischt; terwijl des voormiddags tusschen elfen twaalf uur van gezegden dag, zelfs de doorvaart aldaar verboden zal zijn. Ingeval' van verschil over het regt, of eenig vaartuig in wezenlij ke betrekking tot de markt staat, zal de Havenmeester, alvorens te beslissen, de toelichting daarop van üïarktmeesteren der Graanmarkt vragen. Art. 4 De Havenmeester is echter bevoegdom bij bnitengewonen spoed tot aflading van kaas uit de pakhuizen, bijzonder vergunning te verleenen en schikkingen te maken, ten minst mogelijke verhin dering voor de tol de markten behoorende vaartuigen, doch vooral niet langer als tot de inlading benoodigd. Art. 5. Onverminderd de bepalingen omtrent de aantewijzen lig plaatsen, zal het aan de schippers, met in achtneming der verorde ningen i'11 de Artikels 23 en 4 voorkomende, geoorloofd zijn, om ingeval van lossingen of ladingen, met hunne vaartuigen de hun aan gewezen ligplaatsen te verlaten en te verschieten naar de plaatsen, alwaar zij lossingen of ladingen zullen hebben te verrigfen zullende zij echter na volbragte lossing of lading, waarmede dadelijk aanvang zal behooren te worden gemaaktzich wederom van daar moeten verwijderen. Art. 6. Indien de Havenmeester, in geval van noodzakelijkheid, eenig vaartuig tijdelijk eene andere plaats mogt aanwijzen dan hij daar aan vroeger gegeven had, zal hieraan moeten worden gehoorzaamd. Art. 7. Het is verboden met liggenden boegspriet door de bruggen te varen of met haken, boomen of eenig ander werktuig te steken ofte trekken aan de muren, deuren der sluizen, het hout en ijzer werk der bruggen, de langs het water geplaatste leuningen of schoei- jingen, straten, kaden of het daarop staande plantsoen; zullende al mede geene vaartuigen anders dan aan de tot dat einde geplaatste palen óf ringen mogen worden gemeerd. Art. 8. Niemand mag zonder verlof van Burgemeester en Wethou ders eenige houtvlotten, balken, planken, boomen, blokken, hoe pen of ander zinkend of drijvend hout, in de Stads wateren laten lip-gen. Art. 9. Op Vrijdag en Zaturdag zullen er geene houtvlotten door de grachten van' de Bierkade, Luttik Oudurp en Vcrdronkenöord mogen vervoerd worden. Art. 10. Op beide in het voorgaande artikel gemelde dagen, zul len de vaartuigen in de wateren liggende tot de markten behoo rende en bij de vorige artikels reeds omschrevenaldaar niet mo gen liggendan met staande masten en opgehaalde boegsprieten. Art." 11. Geene schelpen zullen mogen worden overgeladen, dan uitsluitend in den zoogenaamde» schelphoelc terwijl wanneer bij te la<*e waterstand de volle last aldaar niet kan worden ingenomen, het resterende in den noordhoek bij de Boompoort zal moeten wor- den geladen. Bij liet Iaden, lossen of overladen van steenkolen, zaagsel, kalk en wat dies meer is, zal men zich telkens van een behoorlijk zeil moeten bedienen, tusschen den wal en het vaartuig of tusschen de beide vaartuigen, ter voorkoming dat daarvan niets in het water gerakc. De turf die niet regtslreeks uit de turfschepen voor de huizen wordt gelost, maar overgeladen wordt in vletten, zal niet dan aan de Turfmarkt mogen worden getond, en aldaar geen plaats zijnde, aanj den Limmerhoek. Art. 12. Alle verschillen, hetzij over het voorbijvaren, het door varen der bruggen, hetzij over de plaats der ligging, lading of los sing van vaartuigen, alsmede tusschen de schippers onderling ter dier zake, zullen door den Havenmeester worden beslecht, waaraan ieder zich voor dat oogenblik zal moeten onderwerpen, onder vrij lating 0111 zich deswege voor het vervolg schriftelijk tot Burgemees ter en Wethouders te kunnen wenden. Art. 13. Elke overtreding van dit reglement, tot welker beken- ring de Havenmeester en Beambten van Politie uitdrukkelijk wor den gemagtigd, zal worden gestraft met eene boete van drie gulden, te verbeuren door den schipper, eigenaar of dengenen die als zoodanig handelt, des noodig invorderbaar bij lijfsdwang, onvermin derd de verpligling tot vergoeding van veroorzaakte schadenen het regt van den Havenmeester, om, ten kosten van den onwilligen overtreder, de vaartuigen te doen verplaatsen, ook met behulp der Polite. Art. 14. Alle vroegere bepalingen en reglementen, waaronder ook de Ordonnantie voor den Havenmeester der Stad Alkmaar, gearres- steerd op den 10den December 1720, worden bij deze ingetrokken. Aldus gearresteerd bij den Raad der stad Alkmaar, den 19den Fc- bruarij 1849. {gef) F. C. W. DRUIJVESTEIJN, Ter Ordonnantie van denzelven (get.) Db DIEU FONTEIN VERSCUUIR. Het bovenstaande Reglement is ingevolge Ar tikel 70 van het Stedelijk Reglement, op den 20sten Februarij 1849, bij Afschrift aan Heeren Staten der Provincie Noord-Holland ingezonden en ten zeiven dago van de Puije van het Raad huis der Stad Alkmaar afgekondigd In tegenwoordigheid van mij De Secretaris der Stad Alkmaar, Db DIEU FONTEIN VERSCUUIR. Alkmaarden 20sten Februarij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W DRUIJVESTEIJN, Ter Ordonnantie van deselven, De DIEU FONTEIN VERSCUUIR. Geestbrug, onder Voorburg, den 21 sten Februarij. De dag van gisteren was voor de schooljeugd van Voorborg een vreugdedagdie nog lang in het geheugen zal blijven. H. K. H. Princes Albert van F ruis senhad dezen dag uitgekozen om de bui tengemeen fraaijen dorpschool met een bezoek te vereerenZij werd aldaar door den edel achtbaren heer Burgemeester ontvangen en kortelijk begroet, waarop door al de leerlingen, een toepasselijk lied werd gezongen, voor deze gelegenheid door den weled. heer ff it huijs vervaardigd. Hierna werden er in de verschillende [klassen in drie verschillende lokalenproeven gegeven van onderwijs in onder, scheidene vakkende overgang van de eene tot de andere klasse werd afgewisseld door gezang. Nadat H. K. II. aan den onderwijzer hare bijzondere tevredenheid had aan den dag gelegd, zongen de leerlingen staande eene zegenbede, waarop H. K. II. minzaam af scheid nam. Reeds kort na haar vertrek deed zij den onderwijzer een blijk van hare tevredenheid toekomen, hetwelk bestond in eenen keurig bewerkten zilveren inktkoker, terwijl de leerlingen, ruim 300 in getalonthaald werden op krentenbrood en chocolaad Eere zij H. K. H. toegebragt, die op zulk een ondubbelzinnige wijze heeft getoond ook tot eene weldoenster te willen verstrekken van Voor- burg's jeugd. LIJST vak SCHEPEN, sedertdenlÖ tot den 22 Februarij, 1849, de Koopvaardij-sluis aan het Nieuwe-diep gepasseerd BINNENGEKOMEN Plantrophe. kapt. L. Jubin van Bahia; Magnolia, kapt. W. Tho mas v. Fernambuck, Vier Gezusters, kapt. T. de Vries v. Bordeaux Mina, kapt. T. W. de Jong v. IIull en alle n. Amsterdam. UITGEGAAN. De Jonge Catharinakapt. J. P. Mink en fFondcr, kapt. F. Hun- ter, beide v. Amst. n. Genua. De Tooneellisteu van den Amslerdamschen Stads-Schouwburg, zul- ir—- .ii ADvuRTENTièN gelieve men des Zalurdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1