V VERPACHTING VAN EEN TOLHEK. op Zondag den 4 Maart 1849. HOUTVERKOOPING TE BERGEN. NB. Gedrukte kaartjes, geschikt om te strekken tol uitreiking als kleine giften of fuoijenblijven bij elke wekelijksche Zitting, verkrijgbaar. Het thans bestaande, en steeds vermeerderend getal boekjes, waar op, volgens het reglement, renten te goed zijn, laat niet wel meer toe, om, zonder eenige belemmering in de werkzaamheden, die bij schrijving op de bepaalde wekelpksche Zit-uren te verrigten, daar om, zal eene Commissie uit de Directie, in het gewone locaalop Don derdag, den 1 ó'len Maart eerstkomende, dos middags van twaalf tot twee ure en des avonds van zeven tot negen ure eene buitengewone Zitting honden. Ter bereiking van eene geregelde administratiewordt de vrien dnl-jke medewerking ingeroepen van de houders van zoodanige aan- teekening boekjes, en worden zij verzocht dezelve tol voorschreven einde op eene der gezegde zittingen te willen aanbieden. Alkmaar, den 3den Maart 1849. Wij ontleenen aan bet Verslag omtrent den Slaat van den Land bouw in het jaar 1848 ingeleverd door het Departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheidde niededeelingen op de volgende Artikelen 23. Boter. Werd in gewone hoeveelheid, voor de consumtie, gewonnen, en was goed Van qnaliteil en smaak. De prijzen waren zeer verschillend, van 50, 90 tot 120 els. het ned. fjj. Aan de Waag te Alkmaar werden gewogen 10,487 halve ned. ponden. 24. Kaas. Is zeer veel gemaakt van goede qualiteit, met weinig ongemakken en werd tot voldoende prijzen afgezet, de zoetemelk sehe gemiddeld tegen 36,de 100 ned. gj. In 1848 werden aan de markt te Alkmaar, 20,103 stapels, te Hoorn 10,585 stapels kaas aangebrngten aan de stadswagen gewogen: te Alkmaar 4,526,538 ned. a Hoorn2,718,505 Enkhuizen 721,450 a van Wieringen zijn uitgevoerd 10,199 ned. fg schapenkaas a f 16, do 100 ned fg. Van Texel zijn uitgevoerd 36,820 ned. fg schapenkaas a 18 en f 20.de 1Ó0 ned. fg. 25. Paarden. De gezondheidstoestand liet, in dit kwartier, niets te wenseheu overig, uitgezonderd vier gevallen van kwaden droes in het 5" en 6" district van landbouw. De prijzen waren wel. Dit het jaarlijks aangroeijend getal hengsten, dat ter keuring wonif gebragtzou men kunnen opmaken, dat de paarden fokkerij t- enam op de hengstenkeur te Alkmaar werden niet minder dan 17 hengsten aangeboden en goedgekeurd. Daar echter veelal niet dan oudé inerrien voor de fokkerij worden gebruikt, die daarbij nog zware diensten hebben te verrigten, kan liet wel niet anders, of dit innel aller uadoeligst op de veulens werken, waarom ook de j»larden die in dit gewest worden gefokt, van tijd tot tijd in waar de verminderenen er weinigen onder worden aangetroffen, die volmaakt gaaf van beenen zjn. Voorts wordt opgemerkt, dat mede de wjze van opvoeding der veulens, hier, behoudens vele gelukkige uitzonderingen gevolgd, eenen nadeeligen invloed op de in deze provincie gefokte paarden uitnefeinl: Wanneer n. I. hot veulen een halfjaar oud is en do winter invalt, dan wordt het, in plaats van in eonen ruimen sta! te worden opgenomen, op een hoog stuk land gelaten, ten einde daarop te overwinteren en buitendien op zeer schraal dieet gehou den zijnde vele landlieden van meening dat eene goede stalling en voeding aanleiding geven tot het dus genaamde bloeden. De ge breken van znodnnigen leefregel liggen te bloot dan dat zij een na der betoog zouden behoeven. Hij die ongeschikte opvoeding komt nog de gewoonte, dat men van 3 en 4 jarige paardrn het zware werk van volwassenen vergt. {Verv. hierna LUST van SCHEPEN, sedert den 23 Febr. tot den 1 Maart, 1849, de Koopvaardij-sluis aan het Nieuwe-diep gepasseerd BINNENGEKOMEN Admicitia, kapt. J. W. Weigers v. SurinamenJohanna Catharina, kapt. D. C. Claus v. Nickerie; Marie, kapt. J. A. Wallen v. Newjork Florian kapt. A. T. Vroom, Alexandre, kapt. A. Bilard en Viccnz Preiszncts kapt. 0. L. Ketelboter, de 3 laatste v. Charlestown Ja- caba, kapt. 11. L. Bakker v. Cette Noord-IJolland, kapt. P. Fijn v. Grangemouth; de Vriendschap, kapt. A. K. Bekkering v. London en alle n. Amsterdam. UITGEGAAN. Eliza, kapt. D. Dirks, Wilhelmina, kapt. J. N. Klint en Con cordiakapt J. C. Londtalle 3 v. Amsterdam n Suriname; Har monie, kapt. T. K. Mulder en Alida Elisabeth, kapt. D. G. Schuur, beide laatste v. dito n. Triest; Fennegienakapt. 11. J. Puister v. dito n. Lissabon; Trekvogel, kapt. M. Lovius v. dito n. Roehefort Ilendrikakapt. M. P. de Jonge v. dito n. Corck Antje, kapt. K.J. Klazen v. dito n. WijmouthEcho, kapt. J. Bujkes v. dito n. Shiels; Minerva, kapt. A. Bodon en Auguste, kapt. C. J. Ehrneke, beide v. dito n. Newcastle; Roelof Giesen, kapt. R. C. llazewinkelBern- hard en Elize, kapt. T. Visser en de Vrouw Grietje, kapt. H. H. Ros- ker, de 3 laatste v. dito n. Huil; Roeljinakapt. E. R. Prins v. dito n. London, en Prins-Veldmaarschalkkapt. D. C. Rietbergen v. dito ii. Schiedam. ARMEN BEWAARSCHOOL te ALKMAAR. Ouders en Voogden die hunne kinderen en pupillen in de Be waarschool wenschen opgenomen te zien, worden verzocht, dat ver langen te brengen in de vergadering der Commissie van voornoem de School, die gehouden zal worden OP HEDEN avond van zes tot acht ure, in het Schoolgebouw, in de Doelen-straat alhier. De bewijzen van vaccine of natuurlijke pokkenbenevens de akte van geboorte zullen in die vergadering moeten worden overgelegd bj gebreke daarvan zal de aanvraag lot plaatsing worden geweigerd. De Commissie voornoemd brengt verder ter kennisse van het al gemeen dat zij op MAANDAG den 19d™ MAART e. k., des morgens ten tien ure, ingevolge hare instructie, bj wijze van openbare les, onderzoek zal doen naar den graad van ontwikkeling en het gedrag, der in de Bewaarschool opgenomene kinderen. Alle belangstellen den worden uilgenoodigddnarbj tegenwoordig te zjn; zullende voor zoo verre de beperkte ruimte in de School zulks toelaat, voor plaatsen worden gezorgd. Namens de Commissie voornoemd, F. M. van de VELDE. Burgemeester en Assessoren der Gemeente Bergen. N. II., zullen on. der nadere approbatie, voor den tjd van drie jaren, integaan 1 Mei 1849 en expirerende 30 April 1852, publiek aan den Hoogst biedende, bij inschrijving en afslag, verpachten: Het HEFFEN der TÓLop den Schulpweg van Bergen naar Alkmaar. Deze verpachting zal geschieden op Dingsdag den 20stcn Maart 1849, des voormiddags ten 11 Ure, op het Raadhuis Ie Bergen zullende de billetten van Inschrijving behoorljk gezegeld en gelee- kend, benevens de namen en woonplaats der Inschrijvers en Borgen daar ingevuld, op dien dag en uur, op het Raadhuis alhier, moe ten zijn ingeleverd. De Conditiën van Verpachting zullen, acht dagen voor de verpach ting ter lezing liggen te Alkmaar, in den Rooden Leeuw en den Nachtegaal, te Bergen ter Secretarie en in den Rustenden Jager en nadere information zjn te bekomen bj den Burgemeester van Bergen. Burgemeester en Assessoren voornoemd; Op last van dezelven R van yLADERACKEN, Secretaris. HUWELIJKS-PROCLAMATIEN, gedaan binnen Alkmaar, Tweede Gebod. Joseph David Spier en Schoontje de Vries, beide te Alkmaar woon achtig. Willem Schut, wonende te Thamen aan den Uithoorn, en Elisabeth Moeriaanswonende te Alkmaar. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 26 Febr. tot den 3 Maart 1849. Arnoldus, zoontje van Mr. Adriaan Jan Cornelis Maas Geesteranus en A rouwe Catharine Anne Caan.Johannes Maria, zoontje van Theodorus Serphasius Brouwer en Anna Geertruida Wagenaar. Marietje, dochtertje van Johan Hendrik Volmer en Maartje Hens. Trijntje, dochtertje van Arie Bakkum en Aafje Weel. Johanna Barbara, dochtertje van Petrus Anthonius Schaaps en Anna Maria Laanen. Dirk, zoontje van Willem van der Lijn en Lucretia Westrik. Anna Catharina, dochtertje van Johannes Adam Muller en Maria van Daanberg. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 26 Febr. tot den 3 Maart 1849. Adrianus, zoontje van Johannes Boersen en Elisabeth Schut, oud 5 dagen. Adriana Bui, oud 51 jaren.Catharina Maria, doch tertje van Johan Bernard Kamp en Johanna Boendermaker, oud 1| jaren. Maarten, zoontje van Johan Hendrik Schenke en Catha rina Vroon, oud 6 jaren en 5 maanden. V STADS BANK van LEENING te ALKMAAR. Verknoping op Donderdag den 15d®« Maart 1849, der PANDEN beleend gedurende de maanden October, November en December 1847. Welke goederen daags te voren te zien zullen zjnvan des voor de middags 10 tot des namiddags 2 Ure. Van heden af kan de beleening van de gemelde Panden vérnienwd worden, of de afdoening der Rente geschieden, behoudens de be» paling der hertauxatie van de beleensom, op de bedoelde Panden voorgeschoten. De laatste dagen ter vernieuwing van beleening zijn op Maandag den 5de" en Dingsdag den O'1"' Maart 1849. Men is voornemens, op Woensdag den 7df,<> Maart 1849, iiiüüiii rï0S voorm'ddags te 10 ure, ten huize van Jan Schoon, Kastelein in de Herberg de Vergulde Wagen, staande bij de Stad Alkmaar, aan het Noord-Hollandsch Kanaal, in het open baar te verkoopen: Een HUIS en ERVE, staande en gelegen aan bet Zeglis, buiten de Boompoort en onder de Gemeente der Stad Alkmaar, in Bui tenwijk D, N«. 29, kadastraal Sectie F, No. 336 en 337, het Erf groot 37 roeden, 10 ellen. Nadere informaliën, zjn te bekomen bij den Notaris J. SCIIOEIIUI- ZEN, te Alkmaar. Men presenteerd bij openbare Veiling, aan de meestbiedende te verkoopen: 80 Berken en Eiken Parken, extra zwaar HAKHOUT, liggende gehakt in Duin, in Sehulpolak. Iemand gading daarin hebbeude, kome op Donderdag den 8sl™ Maart 1849, des morgens precies ten 10 ure, te Bergen" ter plaat se voornoemd. GEBR. YEDCOUR, hebben door deze de eer, hunne be gunstigers mede te deelen, dat zij wederom zijn gearriveerd, met een groot assortement beste STROOIIOÉDEN; als ook BOERINNE HOEDEN, en WASSCHEN op Nieuw, alles tot eene ci viele prjs. Te Alkmaar, bj de ErvÈn van A. S T E R C K, in de Achterdam, wijk C, n°. 589.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 2