A°' 1849. alkhaarsciïe r 12. COURANT- 19 Maart. PUBLICATIE. NEDERLANDEN. Gisteren middag is men alhier zeer verontrust geworden door M a a ii tl a g "IM De STAATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Gelezen eene missive van den Luitenant KolonelDirecteur der Ko ninklijke Stoeterij te Borculodd. 9 December li. n°. 133, houden de kennisgeving dat er gedurende den dektijd van het jaar 1840. wederom'hengstenbinnen deze Provincie, zullen worden beschik baar gesteld. Brengt bij Deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat op den 28sten Maart 1849, twee HENGSTEN binnen de gemeente Felsen zul len worden aangebragt, en dat men derhalve met uitzondering van Zon- en Feestdagen de Merriën aldaar ter dekking zal kunnen aan bieden na zich vooraf bij het Gemeente-Bestuur te hebben ver voegd ter bekoming van het Certificaatvoorgeschreven bij art. 256° van het Reglement voor de voormalige Rijks-Stoeterijen, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 2dvn Junij 1826, n°. 115, en zulks ten bewijze dal de Merriën behooren aan diegenendoor wie zij ter dekking worden aangebodenzullende daarvan door het Gemeente-Bestuur aanteekening worden gehouden op eene daartoe bestemde lijst. Haarlem, den 13dett December 1848. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR der Provincie NOORD-HOLLAND, Gelezen hebbende eene missive van den lieer Opper-Houtvester van den 15 Februarij 11., n°. 35, betrekkelijk de sluiting der Vis scherij. Gelet op de deliberatien van Heeren Gedeputeerde Statenvan den 22 Februarij 11., n°. 37; alsmede op de nadere missive van den Heer Opper-Uoutvestervan den 28 Februarij daaraanvolgenden°. 22. Brengt bij deze ter kennisse van alle belanghebbenden dat ach tervolgens de bepalingen, door den Heer Opper - Houtvester voor noemd met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten vastgesteld ter conservatie van de Visscherijdezelve zal gesloten zijn van den eersten April eerstkomende tot en met den vijftienden Mei daaraan volgende met uitzondering van het visschen op Aal en Paling met Aalkorven of zoogenaamde Maliefuikenonder bepaling nogtans, dat de Visch tot den vijftienden April aanstaande, zal mogen vervoerd en verkocht worden. Wordende de belanghebbenden wijders herinnerd aan de bepalin gen van het Koninklijk besluit van den 23 Mei 1824 (Staatsblad n°. 34) waarbij het visschen met den Hengelin den gesloten visch tijd' in alle Wateren, hoe ook genaamd, wordt verboden; alsmede aan'de bepalingen van art. 11, 12 en 14 van de wet van 11 Jnlij 1814 n°. 29 (Staatsblad n°. 79) op het stuk der Jagt en Visscherij, zijnde die artikelen van den navolgenden inhoud Art. 11. De tijd der opening van de Jagt en Vischtijd, zal, voor iedere Provincie afzonderlijk jaarlijks door den Opper-Houtvester, met overleg van de Provinciale Statenworden geregeld." Art. 12. In den aldus bepaalden besloten tijd der Jagt en Vis scherij zal geen Wild noch Visch waarvan het jagen of vangen alsdan verboden is, langer dan gedurende acht dagen, na het sluiten van de Jacht- of Vischtijd, mogen vervoerd, noch langer dan veer tien dagen na die sluiting mogen verkocht worden, buiten bijzonde re voorkennis van Onzen Opper-Houtvester." Art. 14 Alle overtredingen, waarop geene bijzondere boete is gesteldzullen gestraft worden met eene boete van twintig Gulden onverminderd de verbeuring van het Jagt- of Vischtuig, de Honden, mitsgaders het gevangen Wild of den gevangen Visch zoo als zulks bij art. 7 wordt gestatueerd gevonden." En ten einde niemand eenige onwetetdheid hiervan zoude kunnen voorwendenzal deze alomme worden gepubliceerdalwaar zulks in deze Provincie te doen gebruikelijk is. Haarlem, den 6den Maart 1849. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Van E W IJ C K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMVARbren gen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden: Dat de Patenten van het 3de kwartaal des loopenden dienstjaars 1848/49 in gereedheid zijn gebfagten aan de daarbij betrokkene personen, welke zich daartoe tusschen den 19den Maart en den 2den April, des voormiddags van 10 tot 2 uren, ter Stedelijke Secretarie zullen aanmelden, op derzelver aanvrage tegen overgifte van het ontvangen regu, en (voor zooveel noodig) bewijs vaii betaalde regten zullen worden afgegeven. Alkmaar, den 17de" Maart 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W DRUIJVE STEIJN, Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCIIUIR. het berigthetwelk met eene buitengewone gelegenheid uit Tilburg was overgebragt, en inhield, dat Z. M. de Koning ernstig ongesteld was geworden derwijze dat de geneesheer F.verhard zich on- middelijk derwaarts heeft begeven, en H. M. de Koningin, zeer ge troffen'door de eerste tijding, al dadelijk zoude zijn gevolgd, waren er in den loop van den avond geene meer geruststellende berigten ontvangen, ten gevolge van welke hoogstderzelver reis nog heeft kunnen worden uitgesteld. De onrust, welke deze tijding allerwe gen in deze residentie heeft verbreid, is heden ochtend merkelijk bedaard op de ontvangst van zekere en regtstreeks uit Tilburg af- gezondene berigten van eenen allezins gunstigen inhoud. Wij ontvangen zoo even do navolgende bij do Regering ingekoi mene bulletins: j Tilburg, 15 Maart 1849. In den nacht van den 13den op den 14den Maart heeft Zijne Ma jesteit de Koning eene zware bezetting op de borst gehaddie eene aderlating aan den arm noodzakelijk maakte. Deze bloedontlasting heeft eene groote verligting te weeg gebragt. Echter vorderde eene tweede aandoening des avonds nog eene aderlating, welke insgelijks groote verligting te weeg bragt. Op heden, den 15den Maart, ten 2 ure des morgens, bevindt Zijne Majesteit zich onder eene algemeene huid-uitwazemingwaars door eene meer vrije ademhaling is gevolgd. P. F. Everard. Van Hees. Maes. Med. Dr. Off. v. Gez. 2de kl. Med. Dr. II. Tilburg, den 15den Maart, ten 9 ure des morgens. Gedurende het overige van den nacht heeft de Koning niet ge< slapen, en is de koorts tegen 5 nre vermeerderd; maar langzamer hand is de aandoening verminderd, de ademhaling ruimer dan gis teren, en de transpiratie, die gedurende de verheffing had opgehou den sedert dezen morgen ten 7 nre terugkeerende. Zijne Majesteit heeft verscheiden malen eenige oogenbliken geslapen. P. F. Everard. Van Hees. Maes. Med. D. Off. v. Gez. 2de kl. Med. Dr. III. Tilburg, den 15 Maart, ten 6 ure des avonds. De dag is zeer vermoeijende geweest; de koorts en de bezetting waren veel sterker, vooral tegen het midden des dags; ten twee ure vertoonde zich eene ruime transpiratie, die nog is voortdurende. P. F Everard. Maes. Van Hees. Med. D. Med. Dr. Off. v. Gez. 2de kl. Alkmaar, den 15den Maart 1849. Het hier gevestigde Teekengenootschap Kunst zij ons doelhield heden eene'Kunstbeschonwingwaai bij het eenige ingezetenen dezer stad, had genoodigt. De vrij talrijke vergadering mogt zich verlus tigen in eene kunst, zoo teregt bewonderd wanneer men haar zoo als hier het geval wastevens in de stukken van de beste Neder- landsche meesters mag aanschouwen als in Teekeningen van Abels van den Berg, Bosboom, Breuhans de Groot, EhnleLieste, van Os, Plas, Reekers. Schelfhout en meer anderen. Mogten de leden van het Teekengenootschap in de erkentelijkheid der genoodigden hunne voldoening vinden en in de zekerheid dat hunne proeve allezints gunstig is opgenomen zoo vertrouwen wij dat het hun een spoorslag zal zijn het volgende jaar of eer der zulk eene Kunstbeschouwing te hervattendaar het een uit nemend middel is, om den weldadigen invloed der kunst, ruimere werkkring te verschaffen. In den avond van den lSden dezer, gaven de leden van het al hier bestaande Teekengenootsehap: Kunst zij ons doel," in den Nieuwen Doelen eene Kunstbeschouwing, welke door een aanzien lijk getal genoodigden werd bijgewoond. Zeer vele teekeningen, ziiowel uit dit genootschap afkomstig, als door dat van Haarlem, in gezonden, moglen de belangstelling en goedkeuring der beschouwers verwerven en vooral die, welke door den heer AB. Verpoorten te Haarlem, uit zijn ed. verzameling, met de meeste bereidwilligheid, ten gebruike waren afgestaan zoodot deze avond zonder twijfel nog lang in aaugename herinnering zal blijven. 's Graveniiace, den 15de» Maart. Rabbe Aaldebs Bebger. Meermalen vindt men in dagbladen of andere publieke geschriften levensbeschrijvingen van mannendie zich beroemd of verdienstelijk hebben gemaakt. Zoodanige beschrijvingen vallen veelal in den smaak van het lezend publiekomdat men daardoor meer met die personen bekend wordt gemaakten derzelver daden alsdan beter kan beoordeelen. "VVij willen wel geene levensbeschrijving leve ren maar slechts iets mededeelen van den bijna 80jarigen schaap herder van Zuidlaren, wiens naam aan het hoofd dezes is geplaatst, en die, schier als een vergeten burger levende, niettemin aanspraak kan maken van in zjnen werkkring nit te muntenin de hoop, dat zulks het geachte publiek niet onaangenaam zijn zal. Rabbe Aalders Berger werd geboren in de gemeente Anloo den (of ongeveer op den)'25sten December 1769. In 14jarigen leeftijd aanvaardde hij de betrekking van schaapherder te Oudemolen, wel ke betrekkiDg hij 4 jaren waarnamdaarna vestigde bij zich te Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. Advertentibn gelieve men des Zaturdag mid dagsvóór 1 ure Ie bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1