w Wws M11 a 11 cl a ■Sf\MX 4 J ii is ij. D( ;ze Courant wordt eens in de week en wei eiken Maandag, voor do Prijs van (1 Centen uitgegeven. l'Ss" We? AimmTENTiês gelieve men des Zatnrdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zcgelregt voor elke plaatsing. K E N N I S G E V I N G. f BURGEMEESTER en WET Jl OUDER S der Stad ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse van do Ingezetenen dezer Stad, dat liet Kohier van bet Patentregtover bei dienstjaar 184S-49, 4° Kwar taalop den 25*ten Mei 1849 door den iïeer Staatsraad, Gou verneur van de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard, en op heden door H. E. A. aan den lieer Ontvanger der Directe Relas- lingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de -voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle géregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voorlvloeijen te ontgaan. Alkmaarden 30slon Mui 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N. Ter Ordonnantie van desehen De D1EU FONTEIN VERSCIIU1R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, bren gen bij deze ter konnisso van de onder n°. 37, 38, 39 en 40, van Tabel n°. XIV der wet van den 21 Mei 1819, aangeduide Patentpligtigc Slijters, Tappers, Kroeg- en Koffijhuishouders binnen hunne Stad, dat do klassificalie wegens hunnen aanslag in het regt van Patent door het collegie van Zetters thans afgeloopen zijnde; zij hunne Pa lenten ter Secretarie dezer Stadte beginnen met Woensdag den Oden tot en met den 20sten dezer maandkunnen afhalen tegen overgifte van het deswege door den Heer Ontvanger der belastingen afgegeven reen en vertooning der bewijzen, dat zij hunnen aanslag over hot afgeloo pen dienstjaar geheel en voor het loopcnde dienstjaar voor de helft hebben voldaan. Wordende dc belanghebbenden levens herinnerd dat, zonder het bezit van zoodanig Patent, de wet niet veroorlooft een dor hierbo ven genoemde beroepen te mogen uitoefenen. Alkmaarden 2''ejlJunij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ V, Ter Ordonnantie van deselven Th: DIEU FONTEIN VERSC1IÜIR. i) E R E Alkmaar N. LANDE 23sten Mei 1849. In do Vergadering van het hier gevestigd Departement der Maat" schappij lot Nut van 't Algemeen, gisteren gehouden en lot bijwoning waarvan ook de ingezetenen die geono leden van de Maatschappij zijn, maar die door vrijwillige bijdragen, re.itelooze voorschotten of wëpens"mbix'k aan lfhrgspreking, de oprigtin'g van de Spaarbank en de Bewaarschool hadden bevorderdwaren opgeroepenis van de verschillende in stellingen van het Departement en in het. bijzonder van heide ever, genoemden uitvoerig Verslag gedaan, waaruit wij liet volgende ■onlleenon: Van de Leesbibliotheek, die thans 1344 boekwerken bevat was door 344 lezers een ijverig gebruik gemaakt. Als een bewijs hoe zeer onder do zorg van de ijverigen Commissie, aan wie hel beheer is opgedragende werkkring van deze instelling zich langzamerhand heeft uitgebreid, werd vermeld dat voor 26 jaren hel aantal boek werken naauwelijks 500 bedroeg en slechts 74 personen daarvan ge bruik maakten. Dc Spaarbank beantwoordt voortdurend boven alle verwachting aan het doel waarmede zij is opgerigt. Uit de statistieke lijsten door- de commissie van administratie medegedeeld, bleek, dat van de 1053 posten in 1848 iugebragt, 315 waren van 50 cents en daar heneden; 663 van 1.en daarbeneden; 877 van f 5.cu daar beneden; 986 van 10.en daar beneden, welke cijfers een be wijs opleveren dat de Spaarbank het vertrouwen van hem, ten wier behoeve zij is opgerigt, heeft welen to verwerven; een vertrouwen, dat door de keurige en «nauwgezette wijze van boekhouding, de zorgvuldige geldbeleggingen, en de zuinigheid in beheer, allozins verdiend is. De inleggelden, die op ultimo December 1847 eeno som van 1141,55 beliepen, waren op den laalsten dag van het jaar 1848 tot eene som van 3939,54 geklommen, niettegenstaande aan diver se inleggers eene som van 1125,44 was terug betaald. Het in getreden jaar belooft reeds verdere toeneming, daarop 1 April ji., het ingehragie kapitaal bijna 5000,beliep. Hot aantal inleggers bedroeg op 31 December 1848, 158. In het afgeloopen jaar was aan de inleggers aan renten to goed gedaan eene som van 45,33 en daarentegen was uit geldbelegging genoten eene som van f 116,33, zoodat er eene overwinst bestond van 71,dio na aftrek der noodzakelijke kosten bij hot reserve fonds gevoegd is. De Directie betreurde, dat er weinig gebruik werd gemaakt van do kaartjes, dio bij do Spaarbank verkrijgbaar zijn, cn zeer geschikt zijn, om als giften of fooijen te worden uitgereikt, dewijl men, waar er gebruik van is gemaakt daarvan vele goede vruchten ge zien had Aan velen ontbreekt slechts eene eerste aanleiding, om met de Bank in aanraking te konten, In de noodzakelijkheid ge- oragt, om de op het kaartje uitgedrukte som, of hij de Bank tQ gaan ontvangen, of daarvoor Je worden gecrediteerd en al3 inleg ger voor dat bedrag to worden aangenomen, is daardoor reeds meer dan een er toegekomenom zijne spaarpenningen san dc Bank too« tevertrouwen. Voor den heer J. 31. Benteyn, die als lid der Commissie volgens rooster moest aftreden en niet herkiesbaar was is benoemd geworden de heer G. Lutjtnes en voor den heer Ilk. Coster, die zijn ontslag verzocht hadde heer J. C. Vonk. vDe Bewaarschooldie bij hare oprigting met vele en velerlei be zwaren te worstelen hadis dank zij de volharding en de ijver der daarmede belasten Commissie op den 17den Julij 1843 geopend kun a nen worden met 27 kinderenwelk getal negen maanden later reeds tot 108 was aangegroeid. Do Commissie mogt de meest loffelijke getuigenis geven, van de zorghet geduldden ernst en liefde, waarmede do Hoofdonderwij zeres mejufvrouw Schiuarse, vroeger aan een dor voornaamste be$ waarscholen te Amsterdam werkzaam, de aan haar toevertrouwde kinderen zedelijk en ligchamelijlc ontwikkeldeoefening van zintuij gen en ligchaams krachten, opscherping van denkvermogen, verster 1 king van geheugen, opwekking van het gevoel van zedelijkheid, het gewennen aan orde en zindelijkheid bij dc kinderen, is het doel der Bewaarschool. Het openbaar examen voor weinige weken ge houden en waarvan wij toen in deze courant een verslag opnamen heeft doen zien, dat dit doel bereikt wordt, ofschoon het korte be staan der school verbiedt nu reeds op de rijke vruchten te kunnen wijzen. De school geniet het geluk dat eene Commissie van Dames de op voeding en de verzorging der kinderen in de school met liefderijk» belangstelling gadeslaat. Slechts zij die de school hebben bezocht. zullen daarvan de waarde op haren waren prijs weten te schatten. Bij de ondersteuning, die de Bewaarschool ook voor dit jaar op nieuw van het Hoofdbestuur der Maatschappij heeft genoten on hij de hoopdio men koesterddat ook het Stedelijkbestnur door gel delijke bijdragen van zijne belangstelling in deze heilrijke instelling zal doen blijken, is tot de instandhouding van de School, na hot einde van het proeljaar besloten en zijn de Ileeren, die als provici onelc Commissie werkzaam waren geweest, met dankbetuiging voor hunne moeiten en zorgen ontslagen en daarna bij do benoeming der vaste Commissie daartoe allen verkozen. De Naai- en de Breischool aan dc welwillende zorgen van eene Dames-Commissie toevertrouwdzijn steeds voltallig. Het zou wen- schelijk zijn, dat zich dc gelegenheid voordeed daartoe ruimer loea- !en te kunnen bestemmen, dewijl aan alle aanzoeken tot plaatsing ruimte geen gevolg kan worden gegeven. Alkmaar, den Iden Junij. Wij onlleenen aan het Verslag omtrent den Slaat van don Land bouw in het jaar 1848 ingeleverd door het Departement Alkmaar, der Nederlandse!ie Maatschappij ter bevordering van Nijverheidde mededeelingpii op de volgende Artikelen 39. Woesti: Gronden. Hot Koegras onder de gemeente den Helder, beval thans 22 boerenwoningen en 25 arbeidershuisjes. Dit jaar werden circa 190 bunders onder den ploeg gebragt. Onder Ca- iandsoog liggen 7 hofsteden en zijn in 1848, circa 50 bunders be bouwd. Voor hen, die, in landontginning en landverbetering een krachtig middel, ter verbetering der algemeene welvaart erken nen zullen de steedsioenemende geruchten dat deze aanzienlijke uitgestrektheid grond (3800 bonders) weidra door het Rijk zullen worden verkocht, niet dan met do meeste belangstelling zijn verno men. Door zoodanige verknoping toch, zal eene vei deeling van dit domein-eigendom, de aanbouw van woningen en boerderijen, Oene vermeerdering dor bevolking, cn in het algemeen de industrie van bijzondere personen bevorderd worden. Deskundigen uiten ecb ter den wenseh en de verwachting, dat in het Koegras, tijdens hot nog onverdeelden eigendom onder landsbeheer is en alvorens tot de verknoping worde overgegaan, op eene doelmatige wijze, wegen en vaarten mogen worden aangebragt, en dat daardoor dio uiige strekte grondenin verschillende kleinere deeleumet honger of lager gelegen grondslagen afgescheiden en van betere waterlossin- gen voorzien worden; welke waterlossingeii dan, nadat zoodanige voegelijke splitsing in onderling, zoo mogelijko onafhankelijke pol ders of kringen van bekwame grootte, zou zijn geschied, later, wa re het noodig, door het plaatsen van molens nog zou kunnen worden verbeterd. Be ondervinding in de Zijpe, waar van de grond in aard met dien van liet Koegras vrijwel overeenstemt, en in andere nabij gelegen polders, leert, dat vaarten tot aanvoer van mest, en de gelegenheid om niet molens, naarmate de behoefte dit vordert, zoowel water in als uit do polders te kuiinnen malen, voor veeteelt en verderen landbouw, van onberekenbaar veel nut zijn. Het De partement acht daarom, deze wenken, in het algemeen belang wen- schelijk', en meent, tot voorschreven eindo, te mogen aanbevelen, de opmaking door oenen bevoegden deskundige, cn de vaststelling door de llooge Regering, van een generaal plan van wegen, vaar ten en waterloozing voor het koegras, om, voor de verknoping nog aanbesteed en, zoo mogelijk tot stand gebragt te worden, of, om.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1