A°' 1849. ALRMAARSCÏÏE Maan d a s; 9 Jul ij. Burgemeester en wethouders der StadAlkmaar, NEDERLANDEN. in overweging genomen hebbende Dat hoezeer de voorschriften welke in gewone ziektegevallenter bekoming van Genees- of Heelkundige hulp, door hun, die in de termen vallen om van stadswege te worden verpleegd, moeten wor den nagekomen, voldoende kunnen worden geacht, het echter in buitengewone gevallenwaarin somtijds zoodanige hulp onverwijld noodzakelijk is, zoude kunnen gebeuren dat door de nakoming dier voorschrifien te langen tiid verliep Datofschoon de in sommige plaatsen heersehende Cholerazich binnen deze stad nog niet heeft vertoond HEd. Achfb. nogthans ge meend hebben in tijds zorg Ie moeten dragen, dat het, bij het on verhoopt verschijnen dezer ziekte, niemand aan eene zooveel moge lijk dadelijke, genees- of heelkundige hulp ontbreke Brenoeii hiermede ter kennisse van een ieder, dat HEd. Achtb. de respective Qnurtmeesteren hebben uitgenoodigdom, wanneer iemand die in behoeftige omstandigheden verkeert, door de meerge melde ziekte onverhoopt mogt worden aangetast, en men zich om genees- of heelkundige hulp bij lluurtmeesferen mogt vervoegen alsdan lot dat einde op eenen Genees- of Heelkundigen, om het even of zij daartoe al dan niet verpligt zijn een biljet aflegeven. Terwijl al de Heeren Genees- en Heelkundigen binnen deze stad door lleeren Burgemeester en Wethouders zijn verzocht geworden, de meergemelde hulp in het hier bedoelde geval steeds zoo spoedig mogelijk, voor stads rekening, te verleeuen. Alkmaar, den 10dca Junij 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D RUIJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven De D1EU FONTEIN VERSC1HJIR, Alkmaar, den Iden Julij 1849. Men verneemt dat het tweede concours der binnen deze provincie bestaande handboogsehutterijeu dit jaar op den 15den Julij binnen deze stad zal plaats hebben, en dat het voornemen bestaat, dat de 5 gilden die aan dit concours zullen deelnemen zich buiten de Hei loërpoort zullen verzamelen, om van daar, geeostumeerd en voor zien van hunne vaandels, banieren en verdere insigniën in plegt- g'ati«eii optogtvoorafgegaan door het corps Muzijkanten der Stede lijke Schutterij en de élèves van de mnzijk- en zangschool van liet depót van hei 2e regiment Infanterie, zich te begeven naar den «tahnttprs-doclen gaande daartoe langs de oude vest, de hofstraat, de hoigbrouwerssteeg en de langestraat. De wedstrijd tusseben boogschutterijen in de laatste tijden zoozeer ondersteund en opgeluisterd zal zoo men vertrouwt, ook alhier beschouwd worden als een nationaal feesttut opluistering waarvan gaarne ieder zooveel mogelijk zal willen medewerken. 's Gravenhage den 2den Julij. Men meldt uit Vlaardingen van den 30sten Junij: Gisteren a- vond tegen 7 ine arriveerde alhier 's Rijks stoomboot Cerberus, kom mandant J. C. Hinlopenals eerste jager uit de haringvloot, aan boord hebbende 58? tonnen haring. De gewone geschenken zijn daarvan aan Z. M den Koning, het Vorstelijk Ruis enz. afgezonden, terwijl de eerste verkoop heden nacht a j 700 per ton, voor zeke re hoeveelheid plaats had. u Genoemd stoomschip bad de haringvloot verlaten den 26slen dezer op de hoogte van Hitland. De aanhoudende noordelijke win den, kond en ruw weder, hadden de vloot verspreid en de vissclie rij tot dusverre zeer belemmerd, waardoor men zich had moeten bepalen slechts eene geringe quantiteit af te zenden. i) De jager werd aan liet havenhoofd door eene groote menigte met belangstelling begroet, dankbaar dat dit aloude bedrijf onzer va deren nog' gedurende de wisseling en mededinging van tijden en -volken is kunnen behouden worden en met den vurigen vvenscb dat deze belangrijke onderneming door 'sHemels zegen verder moge bekroond worden. De gezondheid der vlotelingen (ruim 1600 personen) was zeer voldoende. n De Hollandsebe haringvloot bestaat alsnog uit 110 schepen, als: 07 van Vlaardingen13 van Maassluis, 6 van Zwartewaal4 van Middelharnis, 1 van Delfsliaven 7 van Enkhuir.en7 van Amster dam 4 van de Rijp en 1 van Worracrveer." Staats-Cour 's Gravenhage, den Hden Jultj 1849. Men verneemt, ten aanzien van het droogmaken van het naarlem- mer-meer, dat de boezemstand van Rhijnland gedurende de maand Junij, de doorgaande werking der drie groote werktuigen voor de ontlasting van bet water in den nu afgesloten polder heeft veroor loofd. Op den 31 sten Mei is de waterspiegel van het gemelde meer, aan de Oude-Welering, gepeild op honderd en tien Nederlandsohe duimen onder A. P.; op den 30sfen Junij was het peil, terzelG der plaatsehonderd acht en dertig Nederlandsehe duimen onder A. 1'.; weshalve men, gedurende de maand Junij, in dertig da gen, acht en twintig Nederlandsehe duimen heeft gewonnen of na genoeg een (duim in het etmaal. Op den 30slen Junij stond het meerwaler aan de Oude-Wetering tachtig duimen beneden Rhijn- Iands boezem. [Staat*-Cour.) Rotterdam, den 2den Julij. Heden morgen is te Maassluis gearriveerd de aldaar te huis be- hoorende jager met 69J tonnen haringen heden nacht in de Maas de Vlaardinger hoeker Vrouw Johanna, schipper J. Strijbos, niet 69 tonnen. Staats-Courant Brieven van Java van het einde der maand April melden nog eenige bijzonderheden, nopens de expeditie naar Bali, en onder an deren aangaande de bijeenkomst van den generaal Michiels met den Bijks-bestnurder Goestie Tjilantiekten einde in der minne eene overeenkomst te sluitenwaarbij de onderwerping van Bali aan het nederlnndsch gezag zoude worden geregeld. De geheele nederland sehe krijgsmagt was daarbij tegenwoordig en in linie geschaard op den straatweg binnen Singaradja. Op den linker vleugel stonden de hulptroepen. Daarop volgde de batterij zesponders, verder het 5de en liet 13de battaillonwelke laatste nevens den kraton van den bevelhebber geschaard stond. Voor dezelve was de ruiterij ge posteerd en op de flank de batterij drieponders, en daarachter het 3de battaillonhet 7de (waarbij zich 200 marioniers bevonden) en de sappeursin geslotene kolonnen. Nevens den kraton stonden als eerwacht de 7de compagnie van het 13 battaillon en de Africanen door de heeren Crena en Schukking gecommandeerd. Tegenover deze troepen stondenop een zeer korten afstand 8000 man Balinezen deels met gewerendeels met pieken gewa pend. Het schijnt geene geringe moeite te hebben gekost, oiu die lieden eenigermale in orde te scharenen men meldtdat dit niet is gelukt, dan met behulp van eenige nederlandsehe officieren. Do Balinesen waren echter niet gerust, en blijkbaar ontroerd, zoo dik werf de nederlandsehe infanterie de eene of andere handgreep met het geweer uitvoerde. Het is bekend, dat het uitzigt op eene minnelijke overeenkomst door de kwade trouw van den Rijks-bestuurder is verijdeld, en dat men, na Singaradja zonder tegenstand te hebben bezet, genoodzaakt is geweest, om Djagnraga stormerhaud te vermeesteren. Op de ge dane toezegging de sterkte naderende, zijn de nederlandsehe true- pen op 't onverwachtst met een hevig vuur begroet. Van de balie- nesche bezetting moeten dan ook weinigen het zijn ontkomen en zon gemeld wordt, hebben inzonderheid de Africanen in nederland sehe dienst geene geringe slagting onder dezelve aangerigt. Het verlies a;m de nederlandsehe zijde wordt op 150 gesneuvelden en ge wonden begroot. De generaals /Michiels heeft dadelijk eene neder landsehe vlag van eeu der oorlogschepen op dewalleu doen plaaten. [IJaarl. Cour.) Amsterdam, den hden Julij. Gisteren avond had in het kerkgebouw der Herstelde Evangelisch Uiithersche gemeente alhier het eerste bid-uur van de Vereening der JVederlnndsche V tienden Isrnë's plaats. De Heer Mr. I. da Costa trad hij deze gelegenheid als spreker op en schetste in eene welspreken de rede den oorsprong en het doel dezer vereeniging. Na in bree- de en krachtige trekken het kenschetsende van dezen tijd, zoo vol beweging en gewikkeld in een strijd tussehen het oude en nieuwe, afgemaald 1e hebben, bragt hij dit verschijnsel in verband met de merkwaardige geschiedenis van het Israëlitische volk dat bijna alle volken in oudheid overtreffende en ofschoon reeds zoo lang van staat kundige zelfstandigheid beroofd, Ie midden van tnllooze lotwisselin gen van rijken en staten, evenwel is blijven beslaan, en, in weerwd dat het wijd en zijd verspreid is, zijn eigenaaidig karakter heeft behouden. De spreker vond de verklaring van dit zonderlinge ver schijnsel en de oplossing van dit raadsel daarin, dat het Israëlitische volk, het ^uitverkoren volk van God, levendmakende beginselen in zich bevatte en bewaard was geblevenom zijne verdere roeping te voleindigen, om de Goddelijke belofte, in de Heiligen schrift ver vat, te zien vervullen en tot Christus gehragt te worden. Voorts vermeldde de spreker wat er vooral in de laatste 50 jaren in nabu rige landen gedaan was, als uitvloeisel van de belangstelling in het lot en den toestand der Joden, en hoe ook in den jongsten tijd on der de Israëliten zeiven zucht en streven naar hervorming levendig was geworden en in den meer dan Chineschen muur van den Tal mud bres was geschoten om aan te tonnen dat het gunstige tijdstip was gekomen, om deze zaak, die hij eene Israëlitsch- Christelijke zaak noemde, met meer ijver te behartigen. Aan dezen vernieuwden ijver had ook de Nederlandsehe vereeniging van jYrienden Israelshaar ontslaan te dankenen deze stelde zich voor, om elke maand in het openbaar, met het oog op [gezegd doet, eene bidstonde te houden en dit uur tevens aan bijhalverklaring in dien geest te wijden. Na het duel dezer vereeniging aldus ontwik keld te hebbenj ging de beer da Costa, ter vervulling van dese Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. ADVERTENTièN gelieve men des Zaturdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1