yis r- 32. C 0 U R A JV T« Maant! a 6 Augustus. Burgemeester en wethouders der StadAlkmaar, NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, -voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. ADvrai ENTièri gelieve men des Zaturdag mid dags vóór 1 «re Ie bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Galden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. gelet hebbende op de navolgende KEUR op het losloopen van Honden'binnen de Stad Alkmaar en op haar grondgebied. Art. 1. Gednrer.de de hondsdagen en op zoodanige andere tijden, als Burgemeester en Wethouders zullen kenbaar maken is het ver boden Honden te laten losloopenal waren die ook gemuilband tenzij voorzien van zoodanige traliewerk om den kop, als waar van het model aan het bureau van den Commissaris van Politie aan wezig is, op eene boete van 3,door den eigenaar te betalen, invorderbaar ook zelfs bij lijfsdwang. Art. 2. Voor eigenaar zal worden gehouden het hoofd van het gezin, in wiens huis, loods, stalling of op wiens erf de Hond ten wiens aanzien de in het vorig artikel vermelde bepaling niet zal zijn in acht genomen, zich gewoonlijk ophoudt. Art. 3. De losloopende Honden, die op de in Ari. 1. vermelde tijden gevangen kunnen worden, zullen door de daartoe gekwalificeerde per sonen worden medegenomen en gedood indien zij binnen tweemaal vierentwintig uren, bij de Politie niet zijn gereclameerd en tegen betaling van f 2,voor bewaring en voeding, onverminderd de boete in art. 1. vermeld, zijn terug genomen. De Honden die niet, of niet gevoegelijk kunnen gevangen wor den zullen door de hierboven gemelde personen dadelijk worden doodgeslagen. Aldus gearresteerd bij den Raad der Stad Alkmaar, in deszelfs Vergadering op den 31sten Julij 1848. F. C. W. DRU1JVESTEIJN. Ter Ordonnantie van dezehen, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Brengen door deze ter kennisse van de Ingezetenen dat van den 19Jen dezer Maand, tot eri met den 19den Augustus aanstaande de honden zullen moeten worden vastgehouden of wel losloopende zoo danig zijn gemuilband als bij art. 1. van bovengemelde Keur is voorgeschreven. Alkmaar, den 10deB Julij 1849. Burgemeester en Wethouders roornoemd F. C. W. DRUIJ VESTE IJN. Ter Ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Alkmaar den idcn Augustus 1849. De Boogschutterij van S'.-^ebastiaans-Doelen alhier, mogt heden op nieuw een vereerend bewijs van belangstelling in derzelver Instelling ontvangen, in een door den Beer C. J. L. Portman alhier aan dezel ve aangeboden geschenk, beslaande in een door hem zelf vervaardigd kostbaar Schilderstukden martelaar St. Sebastiaan'met pijlen door boordvoorstellende. Een ieder, die in de gelegenheid is geweest, ook nog hij het on langs ter dezer stede gehouden concours der Noordhollandsche Hand Boog-schutterijendit Schilderstuk, hetwelk bij die gelegenheid de Vergaderzaal versierde, in oogenschouw te nemen, zal overtuigd zijn van de hooge waarde, die door de Boogschutterij aan dit geschenk wordt gehecht. Zwolle den listen Julij. Vermeerdering van welvaart is reeds verblijdend, uit welke ge ringe oorzaken ook beslaande; dezelve wordt verhoogt wanneer dit h(st gevolg is van handenarbeid en dat van menschen die anders de schamele hand uitstrekken men kon zich heden daarvan op de Zwolsche markt overtuigen. De russchen of biezen (J uncus), elders als verachte plant beschouwd omdat deze veelal op lage moerassige gronden groeijen, worden in de voornaamste lage streken van Mastenbroek en 's Heerenbroek jaar lijks gesneden voor de maltenmakerijhetgeen in den winterdag een belangrijk werk verschaft aan de landlieden en hunne kinde ren, vooral in die lage streken, waar men des winters aan de lan derijen niets van aanbelang kan uitrigten er. dus het voordeel van dit werk zoo kan medenemen. Door de meer algemeene makerij dezer matten en het goede vertier dat dezelve blijven ondervinden, zijn de ariue daglooners er hoe langer hoe meer op uit, om russchen of biezen te snijdenlangs de sloten moerassen en poelen terwijl de ijverige landman er zijn werk van maakt, het ontuig uit het land als handelswaar aan de markt te brengen dat steeds een ge reden aftrek vindl getuige dat er heden misschieu 100 vimmen op 104 bussen in de vim gerekend, alhier aan de markt waren ge- bragt van Ootmarsum Borne, Almelo, VriesenveenRijssen VN ierden, Raalte, Heino en meerdere afgelegene streken van Over ijssel. I)it artikel, althans ten vorigen jare in die streken eene on nutte plantbragt heden nog meer dan 1000 aan de verkoopers opeen voordeel dat men dos raag beschouwen alleen door han denarbeid veelal door broudeloozen uit de opgenoemde streken ver kregen. Staats-Courant NuMEGEtt, den 28sten Julij. De Jaanvoer van boschbezien uit de omstreken van Groesbeek naar deze stad is bijzonder groot. Vroeger werden ze slechts aan de deu ren gevent of ter markt gebragt en nu stroomen honderden, klein en groot, jong en oud, uit den geringen stand, dagelijks herwaarts om hunne vol geladen mande, zelfs reeds bij het openen der poor, ten, aan boord van een schip te brengen, waar die boschvrnchtj zoo gering ill waarde, in kleine vaatjes wordt uitgestort, deze voorts bij viertal in manden gepakt en eerst naar Rotterdam, vervolgens naar Engeland verzonden. Boschbezien schijnen er dit jaar in me nigte te zijn, zoodat de geringe volksklasse, welke met hare ledige manden, telkens onder vrolijke liederen, huiswaarts keert, door dien arbeid het plukken en aanvoeren der bezien waarschijn lijk meer geldelijk voordeel dan vroeger hebben zal. Tot welk een doel Engeland die vrucht aankoopt, is ons niet regt bekend. Staats-Cour Men verneemtdat de Synode der Ned. Ilerv. Kerkthans in 'sHage vergaderd, naar aanleiding der alom in het vaderland heer- schende ziektebesloten heeft tot het uitschrijven van een Bede- en Dankdag door de geheele Neder]Herv. Kerk, op zondag den 26ste» Augustus 1849, en tot kennisgeving vau dit haar besluit aan de overige proteslantsche kerkgenootschappen in Nederland. HaarlCour. In de ;Port. Isr. gemeente (te Amsterdam), alwaar door dé cholera vele slagtoflers zijn gevallen, heeft zich eene commissie ge vormd, om de lijders aan deze zielcle en hunne betrekkingen te on* dersteunen. De door deze commissie onder de leden der gemeen* te gedane collecte heeftbinnen weinige dagende som van circa f 2000 opgebragt. En men mag deze opbrengst hoog aanzienlijk noemen, als men bedenkt dat deze gemeente geene 3000 zielen telt en dus slechts l/70sle deel der bevolking van de hoofdstad uitmaakt. Behalve deze giften worden ook door eene duurzame ondersteu ning Jaan de weduwen en weezen, aanmerkelijke sommen uitgereikt en geschieden er herhaalde uitdeelingen van spijzen en kleedings- stukkenzoo door partikuliereu als pieuse gestichten. Onder de voorbeelden van buitengewone weldadigheid mag het volgende niet worden verzwegen Reeds sedert vele jaren namelijk is de oudste geestelijke der ge meente door eenige gegoeden in staat gesteld geweest, iederen Vrij dag aan eiken behoeftige één of meer broodeu uittereiken, opdat niemand den Sabbath broodeloos zoude behoeven door te brengen. Deze gevers zijn op één na sedert geruimen tijd overleden en even wel is door hem alleen deze gilt voortgezet. Eere dus den man die op deze wijze weet wel te doen! Niet minder voorbeeldig mag het worden genoemd dat ook nu zoo als altijd de lijken der gemeente-leden onverschillig aan wel ke ziekte, en dus ook aan de cholera overleden, door de ledema ten, armen en rijken, bij toerbeurten, worden gewasschen, gekist en naar het graf gedragen. Ook worden in al de Synagogen eiken middag gebeden tot den Allerhoogste opgezonden ter afwending dezer heerschende ziekte in ons Vaderland welke gebeden met de nederduitsche vertaling ver. krijgbaar zijn. [Haarl. Cour.] Doorj het Departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, is betreffende de Prins Hendrik-Pol der op Texel, berigt In het najaar van 1847 is reeds de uitwateringsluisbehoorende tot de'werken der indijking, voltooid. Deze sluis, gelegen in den nieuwen zeedijk, heeft drie van el kander afgescheidene openingen, waarvan twee dienen tot ontlasting van het waler der achlergelegene landen van Texel en den polder Hoorn der Nienwlanddat met daartoe expresselijk gegravene kana len, alsmede door het Dijkskanaal wordt aangevoerd; de middelste opening dient uitsluitend voor den Prins Hendriks-Polder. Daar deze sluis nader bij het Diep of den Texelstroom gelegen is dan de oude sluizen van Texel en het Hoorn der Nienwland, is de afwatering van de voornoemde achlergelegene lauden aan merkelijk veel verbeterd. De polder is thans geheel droog, daar de molen het water reeds tot 1.50 volzee, of tot 0.30 beneden het laagste land weggemalea heeft. Met de begreppeling zijn de gronden eer mede dan tegengevallen, zoodat men aanvankelijk 'meentdat ongeveer des polders geschik te bouwgrond zal zijn zijnde zavelige kleihet overige gedeelte acht men minder tot bebouwing geschikt, en zal spoedig tot wei land aangelegd moeten worden. Eene nieuwe boerderij of hofstede, geschikt tot plaatsing van 18 stuks koeijen en 6 paarden, is reeds gezet; terwijl eene oppervlakte van nagenoeg 2| bunder, zijnde een hooger gelegen schor, in den afgeloopen zomer is geploegd en bezaaid met win terkool zaaddat zeer goed staat. De buitenlanden van de erven D. de Graafdie voorheen geduriS met boogo vloedeu door het zeewater overstroomdenzijn door den

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1