An' 1849. ALO Maan cl a g 13 Augustus. 1*MK i S NEDERLANDEN. "jf^ UR GEMEESTER en WETIIOUDERS der Stad ALKMAAR, brengen ter kennisse van de belanghebbendendat de Stedelijke Raad, uit aanmerking der alom en ook binnen deze Stad heerschen- de Cholera Astaticana deswege gehoord te hebben de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigtheeft besloten era de aan staande NAJAARS-KERMISinvallende op den 22sten dezer maand, ■yoorloopig nit te stellen. Alkmaar, den 7Jen Augustus 1849. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DR Ul.l VESTE IJ N, Ter Ordonnantie van deselven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Delft, den üden Augustus. De tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid is gisteren (zondag) geslotenna dien dag nog door omstreeks 3600 personen bezocht te zijn. In 't geheel is dezelve door ruim 36,000 personen bezigtigd. Ten gevolge eensdeels van het langer open blijven der tentoonstelling, anderdeels van de vele voorbereidende werkzaamhe den, is de trekking der loterij 14 dagen uitgesteld. liaarlCour.) Middelbeug den 6den Augustus. liet volksfeest van laatstleden Zalurdag is wederom (even als dat van donderdag), onder begunstiging van het schoonste weder, in eene volmaakte orde afgeloopen en heeft dat van donderdag nog over troffen. Eer en dank hebbe het stedelijk bestuur, hetwelk, ter ver goeding der afgezegde kermis, een zoo wél uitgedacht middel heeft daargestéld om de gansche burgerij een kosteloos genoegenen den neringdoenden eenig voordeel te verschaften Maar deele ook in on ze erkentelijkheid de commissie, aan welke duor de regering de moeijelijke 'taak was opgedragen, om de feesten te regelen, en die zulks zoo uitmuntend volbragt; de heer stads architect, die dezelve met zoo veel zorg en orde ten uitvoer heeft gelegd en die ingeze tenen welke door eene vrijwillige inschrijving hiertoe hebben wil len bijdragen. Groot was ook weder op dien dag het getal der aanschouwers waarmede onze fraajje en ruime markt als overstroomd was maar verhoogd werd het nog, toen des avonds te 10 ure duizenden zoo nit de stad als de naburige dorpen, het ongemeen fraai en schitterend vuurWerk gelijk hier nog nimmer in hel publiek is afgestoken, in eene volslagene opgetogenheid bewonderden. Lane nog zal dit zoo echt nationaal en genoegd ijk feest dat den burgerband, bij orde en algemeene tevredenheid, zoo naauw aan elka°ar strengelde, in ome herinnering blijven. liaarlCour.) Men verneemt, dat mejufvrouw Toussaint zich naar het Loo heeft begeven Tergezeld van den kunstschilder Bosboom ten einde aan Z. M. den Koning aan te bieden een pracht exemplaar van haar Gedenkboek der Inhuldiging. Een hofiijtuig heeft haar van Af el doorn naar het Loo afgehaalden naar men wilzou zij bij Z. M. ter middagmaaltijd genoodigd zijn. Dit Rotterdam wordt het volgende gemeld: u Voor twee jaren werd er reeds melding gemaakthoe eenige Nederlanders zich verbonden hadden om, onder gemaakt contract met de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij alhier, zich naar Rus land te begevenen wel bepaaldelijk naar de stad Rybinsk aan de Wolgaom aan de Wolga Stoomboot Maatschappijonder directie van den heer Röntgen aldaar als scheepstimmerlieden ten behoeve van Rusland werkzaam te zijn van welke taak onze landgenooten zich met eer hebben gekweteft, waarna de meestpn hunner weder in het vaderland zijn teruggekeerd. Twee van hen enhler werden nifgenoodigdom naar een ontworpen plan van Rotterdam opge zonden eene stoomboot naar de Hollandsche manier, voor particu liere tekening in de stad Balagna, zijnde circa 150 uren verder dan Rybinsk, te bouwen. Daartoe werden twee onzer stadgenooten, na inelijk Johannes Snelhmnn als bouwmeester, en Jan Wessels, als machinistgekozen. Zij namen die moeijelijke taak op zich en den Jslen September 11. werd de kiel gelegd, die, volgens de daar heerscheude gebruiken door de geestelijkheid plegtig werd ingewijd. De geheefe stoomboot, Sarama genaamd, welke 240 voet lang, 32 voet breed, 10 voet hol, en slechts 2 voet en 5 duim Arosterdam- sche maat diep ging, was met 30 russische werklieden den 28sten April 11. voltooiden werd daarop met de gebruikelijke plegtigheid der geestelijkheid, in tegenwoordigheid van den eigenaar, de inwo ners 'en véle vreemdelingente water gelaten. Deze boot voldeed in alle opziglen zoo zeer, dat eenparig uit duizenden monden het: lie re aan de Nederlanders weergalmde terwijl de bouwmeester en machinist op eene plegtige wijze werden bedankt, de treffendste blijken van erkentelijkheid ondervonden, en de vereerenste attesta tie» wegens bekwaamheid en goed gedrag ontvingen. Zoo werd door Nederlandèrs in Rusland nog eens de roem ver- kregen, die Peter 1, Keiter vrtn Rusland, voor anderhalve eeuw, tijdens zijd verblijf hier te lande, reeds zoo begeerig voor zijne on derdanen zocht. En wij bedanken onze stadgenootenwaarvan de bouwmeester reeds in de afgeloopene week, na eene moeijelijke reis, in ons midden is teruggekeerd, en ook de machinist spoedig te verwachten is, dat zij den ouden vaderlandsehen roem in den vreemde op eene zoo waardige wijze hebben gehandhaafd." liaarlCour.] Men bespeurt hier en daar in de provincie Utrecht eene ziek» te, althans eene sterfte, onder het tamme gevogelte, kippen, gan zen en eenden, waarin sommigen gelijkheid met de cholera meenen aantetreffen* Het ware welligt van eenig belang, dat daaromtrent bepaalde berigten werden ingewonnen en nasporingen werden ge daan. [Haarl. Cour.] Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd door den mi nister van marine eene proef is genomen met het verminderen van het jenever-rantsoen op 's lands schepen. Eenige vaartuigenvoor een paar jaren naar Oost en West bestemd, hebben de reis volbragt, terwijl slechts één oorlam daags, in plaats van twee, aan de equi page werd uitgereikt. Deze proef heeft zoo goed voldaan, dat se dert Januarij 11. op 's lands vloot algemeen de maatregel is inge voerd, om slechts eens daags 0,05 kan, dat is een klein glaasje je never, aan het volk te schenken, terwijl in plaats van de anders helft, die zij vroeger kregen, nu 2 lood koffij en 1§ lood suiker; wordt uitgedeeld. [Haarl. Cour.] Alkmaar, den 11 den Augustus 1849. In de 72e algemeene Vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, gehouden te Haarlem, den 17, 18 en 19 der vorige maand, werd door het Departement Alkmaar dier maatschappijeen verslag ingeleverd van zijne werkzaamheden over het afgeloopen jaar, benevens een verslag wegens nieuwe proeven, ontdekkingen en verbeteringen in den Landbouwonder audere behelzende De werkzaamheden hadden geregeld plaats in acht vergaderingen. Verschillende aan de Maatschappij ingezonden en door het Hoofd bestuur aan hel Departement, ter beoordeeling gezonden stukken, werden in de vaste commissiën bij het Departement voor elk hoofd vak van nijverheid, afzonderlijk bestaande, vooraf onderzocht, en mogten met de berigten omtrent den staat van landbouw over een afgeloopen jaar, en andere bij de wet voorschreven verrigtingen een belangrijk en gezet gedeelte dier werkzaamheden nitmaken. Voorlezingen nrededeelirrgen en proeven betreffende onder werpen tot de bemoeijingen der Maatschappij behoorende, en daaronder volks huishoudkundige bijdragen werden nu en dan geleverd. Een Ier tafel gebragt model van eene Zaainiachine voor de rijenteeltbe slaande vijf voren, en achler voorzien van eene egge, weid belang stellend onderzocht en beproefd in eene vergaderingwaarin een lid berigtle, dat die Machine door hem zeer doelmatig bevonden en bereids niet goed gevolg aangewend was. liet Departement oordeelt het niet geheel ondienslig de opmerk zaamheid van deze Maatschappij en door haar, kan het zijn, van de Hooge Regering te vestigenop de inmenging van kleursel in de zoetemelksche hooikaas. Mag tot lof der landlieden worden gezegd, dat zij zich lot dit surrogaat, over het geheel, ongaarne leenen waar is het, dat zij tot de inmenging worden genoopt, om dat zij anders hun produkt niet zouden kunnen slijten aan de kaas handelaars, die de gave en in deugdzaamheid en goeden smaak an dere overtreffende witle kaas, voorbijgaan, om uitsluitend de ge kleurde hooikaas te knopenzoodat er op de voorjaars markten, veel meer gekleurde dan gaaf witte kaas, is aangebragt. Het kaas kleursel annottois aldus tot eene betrekkelijk belangrijke tak van industrie geklommen. Of het echte fabrikaat, voor de gezond heid schadelijke stoffen bevat, behoeft thans niet te worden onder zocht, hoewel ook hier, onbetamelijk winstbejag, een daarvoor welligt meer nadeelig namaaksel uitvond en sommigen de vermen ging, waardoor ontegenzeggelijk de smaak lijdt, zoo onhandig doen, dat de stof zich in het hart der kaas als eene prop, kluit of op an dere zaniengepakte wijze onooglijk vertoont. Hel Departement heeft mede niet te onderzoeken, in hoe ver deze praktijken, waar door men meest aan de hooikaas, een meer behaaglijk uitwendig aanzien van schoone graskaas tracht te geven, en in allen gevalle, eene geenzins tot de bestandeden der kaas behoorende stof daarme de vermengt, onder het bereik der strafwetten vallen, maar vreest dat hij de toenemende mededinging der Amerikanen en andere Na tiëndit zoolang geroemd inlandsch produkt, zijl', naam van deugd zaamheid en aangenamen smaak ten slotte zal verliezen en in den Buitenlandschen handel niet langer zal gewild zijn Moge ook hier, eene duurzame redelijke winst, niet worden geofferd, aan de tijde lijke voordeelendié in den tegenwoordigen gereeden afgezet wor den gevonden Do staat der gewassen in Waard en Groetonder Barsingerhorn en Winkel, en bet Nieuwland, op Wieringen, tot den oogst van Deze Courant wor dt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 1 1 1 «IL AnvERTENTiërr geliete men des Zalurdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1849 | | pagina 1