A ALKMAAR r- MAM 30. M lil» r a a n cl a g 30 September. TE 'ïEGrElEX o. l 1 -prVS". Deze Courant wordt eens in do weel; en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. 1AI.Y li IA 1 - ukH BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stap ALKMAAR, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de Patenten van het le Suppletoir kwartaal des loopenden dienstjnars 1850/1851 in gereedheid zijn gebragt, en aan de daarbij betrokkene personen welke zich daartoe tusscben den 23s'1'11 Sep tomber tot en met den 12'Ien October 1850, des voonniddags van 10 tot 2 uren, ter Stedelijke Secretarie zullen aanmelden op der- jr.elver aanvrage en tegen overgifte van het outvangen reenen (voor zooveel noodig) bewijs van betaalde regten, zullen worden afgegeven. Alkmaarden 218ten September 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N. Ter Ordonnantie van deselven De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der St ad ALKMAAR', brengen mits deze ter kennisse van de ingezetenen derzelve Stad en Jurisdictie. Dat op heden bij het Stedelijk-bestuur ingekomen zijnde het Pro ces-verbaal wegens de opening der stembiljetten voor leden van de Provinciale Staten in Noord-Holland; hetzelve van heden af dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure, ter visie is liggende ter Stedelijke Secretarie en tevens bij af schrift is aangeplakt; alles ingevolge het voorschrift van Art. 69 der Wet van 4 Julij 1850. (Staatsblad u°. 37.) Alkmaarden 27sten September 1S50. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R IJ V E S T E IJ N Ter Ordonnantie van deselven De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. NE DERLANDEN. 'sGravehhage den 16den September. Rij besluit van 13 September, heeft Z. M. bepaald, dat op den 27»ten October aanstaande buiten koers gesteld zullen zijn de stuk ken van 10 en 5 centen naar de wet van 28 September 1816 !ge slagen. Van maandag 7, tot en met zaturdag 26 October, alsmede nog op 28 en 29 Octoberzal gelegenheid tot inwisseling van die stukken gegeven worden. Tot de inwisseling zullen gebruikt wor den zilveren munten, bij voorkeur (nieuwe stukken van 10 en 5 cents, en voor zoo veel noodig, ook anderen zilveren pasmunt en standpenningen. Behalve bij de Nederl. Bank, zal de inwisseling pluals hebben bij de arrondissements betaalmeesters. Alkmaar den 2Gsten September 1850. In het kiesdistrict Alkmaar zijn tot leden der Provinciale Sinten verkozen de heeren ra'. C. Snndenbergh Matthiessen van Petten en Nolmerban 641 Schoon 595 en W. Bos 590 stemmen. Over de heeren J. T.Room 558, jlir. O. C. de Dieu Fontein Ferschuir van lleilo 538, C. Siemers 522 jhr. nir. C. can Foreest 487, mr. P. A. de Lange 45S J. L. Kikkert 450 J. Blaauboer As. 370', mr. J A Kluppel 346, P. Keijser Ss. 331 en mr. A. J. C. Maas Geesteranus van Zuidscharwoude 299 stemmen. Zal eene herstemming behooren plaats te hebben. Bij de Harddraverij, gisteren alhier gehouden, ter gelegenheid van de Tentoonstel ling van voortbrengselen van Landbouw, hebben 18 paarden naar de van stadswege uitgeloofde prijzen gedongen. De eerste prijs is behaald door hel paard Susanna, van den heer B. van Uriel, van Hazerswoude; de tweede door het paard Aafhe, van den heer A. can der lloopvan Amsterdam. Breda den 25sten September. Maandag morgen hebben IlII. Excellentie de ministers van oorlof en marine onverwacht een bezoek aan de Koninklijke Militaire Akademie alhier afgelegd. Door den gouverneur en kommandnnt begeleid, hebben zij aehtervolglijk eerst onderscheidene klassen bezocht, waar juist onderwijs gegeven werd, toen het gebouw en de geheele inwendige inrigting in oogenschouw genomen. Vervol gens, ten half elf ure, werden in de receptie-zaal de officieren en bur gerlijke beambten, tot de akademie behoorende, aan de beide mi nisters voorgesteld, die zich met vele van de leeraars over het ge geven wordend onderwijs onderhielden. Daarna werden op het- plein voor bet gebouw de kweekelingen in oogenschouw genomen Voor bet front van de in lienie geschaarde adelborsten en kadets gekomen, nam de minister van marine het woord en sprak de adelborsten met eenige korte, maar hartelijke woorden toe, 'waar bij Z. Exc. onder anderen zeidè, dat, even gelijk hij niet alleen volkomen eenslemming van zin en doel met zijn 'geachten ambtge noot, den minister van oorlog, was, maar tevens door vriendschap aan dezen verbonden, zoo verlangden ook beiden, dat diezelfde icguiselen en gevoelens bij al de kweekelingen heersehten; zij allen Icy hadden een en betzelfde Vaderland een en denzeflden Koning! Ook <e j] de akademie geplaatste officieren der marine werden door den minister hartelijk toegesproken. Na den afloop der inspectie hebben nII. J.xcollentien nog de modelzaal bezocht, He gymnastische oefeningen bijgewoond, de land- en zeebatterij, het kunstpaard enz. bezigligd. beide ministers hebbennaar wij vernemenherhaaldelijk hunne rolKomen tevredenheid betuigd over het onderwijs en de geheele inrigting van de thans vereenigde kweekschool voor land- en zee- magt. In den namiddag zijn HH. Excellentien weder van hier ver- trükken< [Alg. Uandelsbl. 's Gravenhage den 24sten September. Rotterdam, den 23sten September. Donderdag den 3den October zal den eerste steen van het nieuwe gebouw der Koninklijke Neder- landsche Yacht-CIub, op den hoek van de Westerkade en de Veer kade door Z. K. H. den Prins van Oranje worden gelegd. Re jeugdige Prins zal tot dat eindedoor Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en zijnen gouverneur vergezeld dien dag des middags ten half twee ure per spoortrein alhier aankomen, en van het stations-gebouw met het rijtuig van den heer van Hoboken afge haald en naar den nieuwen aanbouw aan het Nieuwewerk gebragt worden. Zoodra de plegtigheid aldaar heeft plaats gehadzullen HH. KK. HH. naar het stations-gebouw terugkeeren, om reeds we der ten 3J ure per spoortrein naar 's Gravenhage te vertrekken. Staats-Cour Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. In uwe Courant van Maandag den lOdezer maand, las ik een woorddoor Jhr. Mr. C. van Foreest gerigt aan de kiezers in het hoofddistrict Alkmaar, waaromtrent het mjj nog niet duidelijk iss of niet de eigenlijke strekking van dat woord, zoo al niet geheel, dan toch voornamelijk mij moest gelden. Lang, zeer lang heb ik geaarzeld en geweifeld in mijn besluit, om daarop al of niet te ant woordenen de vreezedie mij beklemde, dat elk antwoord, hoo ook met gematigdheid en bezadigdheid gesteld, welligten mijns ondanks, tot verdere verbittering aanleiding zou kunnen ge ven had bij mij reeds het voornemen doen rijpen, om het stil zwijgen in dezen te bewaren. Bij nadere overweging echter heb ik geoordeeld het eenigermate aan m'ij zeiven verschuldigd te zijn, deze, ik mag er wel van zeggendroevige zaak zoo maar niet geheel on gemerkt te laten voorbij gaan, nu Jhr. BR. C. van Foreest gemeend heeft een weg te moeten inslaan, welken ik niet bad kunneu den ken dat door Z. II. Welgebdie', las ik welvan edelmoedigheid gewaagde en dos zeker niet minder dan ik deze deugd op"prijs stelt, zoude zijn bestreden. Ik bedoel namelijk het plaatsen zijner toespraak aan de kiezers in eene Courant, waarin de woorden, die ik aan hen rigtle, niet wa ren opgenomen, en waarvan nu het natuurlijk gevolg is geworden, dat zij, die alleen de Alkmaarsche Courant lezen, en dus geheel onbekend zijn met hetgeen ik in het weekblad van den-Helder en het Nieuwediep gezegd heb, door den persoonlijken aanval, waarmede ik ben bejegend wel niet anders dan in den waan moeten verkee- ren, dat ik met de ontboezeming van mijn erkentelijk gevoel aan de kiezers, alleen beoogd heb Jh'. M'. C. van Foreest onverdiend grovelijk te beïeedigen en te beschimpen. Ik werp die aantijging verre van mij af en heb dan ook geenzins het voornemen, om mij te verde- digenter zake van woorden, die ik zou hebben gebezigd, met het doel. dat daaraan door Jh'. M'. C. van Foreest, wiens' naam door mij niet eens is genoemdwordt toegekend. Men kan ja, wanneer men enkel uitgaat van de onderstelling, dat wat er gesproken of geschreven iszulks met geen ander doel is gezegd of ter ne- dergestelddan om opzettelijk te beïeedigen en te krenken, vele woorden en gezegden aanmerken als zoo vele opwelfigen en zin spelingen, ontsproten uit een onedel gemoed maar dan zou ik wilde ik van gelijke onderstelling uitgaan, meenen op mijne beurt, uit de woorden door Jhr. Mr. C. van Foreest te mijnen aan zien gebezigd, zinspelingen te kunnen afleiden, die elk eerlijk man, vvelke het wel meent met bet Vaderland en de Dynastie van Oranje', die ons regeert, meer dan tot beleediging en schimp strekken, ja' die zelfs honend zijn en waaruit ik ook vragen zou kunnen onllee- nen, die een historischen grondslag hebben. Maar neen, en nog. nraals neen, ik koester te veel wezenlijke aehting voor bet karak ter van Jhr. My C. van Foreest, dan dat bij mij eene onderstelling, of wil men liever eene gevolgtrekking, hóedanige ik hier beoog',' immer zou kunnen opkomen. Ik wil dan ook geene enkele zijner aan mij gerigtte redenen opnemen om ze, waartoe ik nieene regt te hebben, openlijk te wederleggen en waar, echter alweder "zon der opzet, mijne woorden geheel verkeerd en zeer te mijnen nndee- Je zijn opgevat, die redenen te ontzenuwen. Ik wil dan ook gaarne uit mijn hart verbannen elke hem grievende verdenking, dat het plaatsen van zijn opstel in eene courant, wier lezers voor het meeren- deel het mijne niet hebben gelezen, ook nog die strekking moest - r :j S 1 s..~ ADVERTENTiëN gelieve men des Zaturdag mid[ dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 to 5 regels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. t J iMMillMIMHBiglISIMMMX ■■riBBll

Alkmaarsche Courant | 1850 | | pagina 1