mm Maandag w*wm 8 November. Reu i'. P 11 O C II A M M A V\ i x Deze Courant wordt, eens in de weel; en wel eiken laandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. AdvertentiCn gelieve men des Zaterdag mid dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zcgelregt voor elke plaatsing. i BURGEMEESTER en WETHOUDEUS der Stad alkmaar, brengen mits deze ter kennisse van dè belanghebbenden Dat van Stadswege een der Comiesen van de Stedelijke Middelen is gecommitteerd tot de opneming der Patenten, bij art. 30 der Wet op dat middel bepaald, en dat door dezen met den Deurwaarder der Directe belastingen, ingevolge de bepaling der Wet daartoe (aan vang nemende met den 12<1m> dezer maand) zal worden overgegaan. Weshalve een ieder wordt uitgenoodigd en voor zoo veel noodig gelast, dezelve Ambtenaren in die kwaliteit te erkennen, en dezel ve» alle verlangde inzage en ophelderingen te verleenen. Alkmaar, den 9'len November 1850 Burgemeester en JVethonders voornoemd F- C. W. DRU IJ VESTE IJ N. Ter Ordonnantie van dezelven De Dl EU FONTEIN VEliSCllUlR. DE RAAD DER STAD ALKMAAR. In overweging nemende, dat de binnen de Stad Alkmaar bestaan de plaatselijke verordeningen op het afsteken van vuurwerken en schieten met vuurwapenen in den geest der wet eene meer verbin dende kracht behoeven dan zij tot dus verre bezaten. Gelet op art. 70 van het regiement op de stedelijke besturen ge arresteerd bij Koninklijk besluit van 4 Jannarij 1824 n°. 110. Gelet op de bepalingen van het wetboek van Strafregt. Heeft goedgevonden vaslteslellen gelijk wordt vastgesteld bij deze de navolgende Art. I. Het is verboden, om zonder schriftelijk verlof door of van we°e Burgemeester en Wethouders afgegeven, binnen de Stad Alk maar of op baar grondgebied, hetzij op de openbare wegen, straten en grachten of op de érven van bijzondere huizen, vuurwerken afteste- ken. op zoodanige boeten als bij het strafwetboek zijn bepaald. Art. 2. Het is op gelijken voet en onder dezelfde bepalingen ver boden om met vuurwapenen te schieten. Art. 3. De overtreders van het in Art. 2 vermelde verbod zullen worden gestraft met eene geldboete van drie guldens of bij onver mogen met eene gevangenis van één tot drie dagen. Gedaan den 31stec October 1850. F. C. W DRUIJVE STEIJN, Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCUIJIR. De bovenstaande Keur op den lsten No- vemberl850 bij authentiek afschrift aan lieeren Staten der Provincie Noord- Holland opgezondenis afgekondigd óp heden den llden November 1850. De Secretaris der Stad Alkmaar, De Ü1EU FONTEIN VERSCHUIR. heer von Radewitzten gevolge van het verwerpen van het voor stel van) dezen om het leger onder de wapenen te roepen, zijn ontslag gevraagddoch dat verzoek weder ingetrokken had toen kort daar op óvérkclijk tot het mobiel maken van het leger besloten werd. Staats-Cour f B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. Rotterdam, den lijden November. Werd deze stad eenige tijd geleden eenen gevoeligen slag toegö- bragt door de opheffing van 's Rijks-scheepstimmerwerf, waardoor kort daarna ruim een honderdtal huisgezinnen alsook het alhier in garnizoonUiggende corps Mariniers deze stad verlietenheden mogt men zich verheugen ter vervanging van het laatste weder een nieuw garnizoen binnen dezelve te ontvangen. Hoezeer eene luttele scha deloosstelling voor zulke belangrijke verliezen bleek het toch thani welk eene waarde men daaraan hecht door namelijk dat garnizoen op eene plegtige wijze door Heeren Officieren en het corps Muzie kanten der Schutterij alhier, te doen inhalen. BURGEMEESTER en WETHOUDE RS der Stad ALKMAAR, brengen mits deze, naar aanleiding van Art. 3. der Keure op het houden van Varkens binnen deze Stad op den 22sten September 1846, door den Raad dezer Stad gearresteerd, ter kennisse van de be langhebbenden Dat alle in den loop dezes jaars daartoe verleende vergunningen met den 3(bten dezer maand, ophouden van kracht te zijn, cn dien volgens voor zooveel men verlangen mogt die gunst te behouden, op nieuw belmoren te worden aangevraagd. Dat deze aanvrage zal kunnen geschieden ter Stedelijke Secretarie van heden af tot en me! den 29»'™ dezer maand, dagelijks (Zon-en Feestdagen uitgezonderd), van des morgens 10 tot 'snamiddags 2 uren 'terwijl van hun die daarvoor eene toelating voor het jaar 1850hebben gehad, niets dan de overlegging dier acte tot nadere beoordeeling vereischt wordt. Alkmaar, den 15den November 1S50. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRUIJVE STEIJN. Ter Ordonnantie van dezelven, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. D U I T S C II L A N I). De heden ontvangen Duitsche dagbladen behelzen geenerlei stelli. ge tijding omtrent den stand der onderhandelingen tussehen de bei de groote Duitsche hóven. Vele en veelsoortige geruchten waren dien aangaande allerwege in omloop, doch de officiële en half-officiele ovanen der regeringen bewaren het stilzwijgen. Het eenige opmer kelijke officiële berigt is, dat de Koning van Pruissen bij besluit van den Oden het door het overlijden van den graaf von Brandenburg opengevallen voorzitterschap van het staats-nrinisterie tijdelijk heeft opgedragen aan den minister von Ledenberg, die te gelijk met den VAN DE NEDERLANDSCHE MAATSCRAPP1J TER BEVORDERINQ VAN NIJVERHEID 1850 Vervolg. Door de Maatschappij zijn de navolgende nieuwe Prijsvragen uitgeschreven 3. Daar vele de Maïs of turksche Tarwe als een nuttig en voor- deelig groen voeder beschouwen, zoo looft de Maatschappij, naar de waarde van het ingezonden antwoord, hare eerste of tweede gouden medaille uit, aan hem die Maïs tot groen voeder genoegzaam in het groot aangekweekt om de goede berekeningen daarvan het voor of nadeel aangetoond heeft. De antwoorden met bewijzen en getnigsehriften, in te zenden vóór ultimo Sep tember 1853. 4. Het is bekend, dat de Nederlandsche Tabaksplanter, ten einde grooterevettere en zwaardere bladen te verkrijgenzijne plan ten op zekeren tijd topt, dat is, den top uitbreekt, waarnit de zaadstengel moet voortkomenwaardoor het plantenvoedsel hetwelk anders tot de zaakvorming gevorderd wordtna door de overgeblevene bladen wordt opgenomen. De oorzaak dezer handelwijze moet gezocht worden in de groote behoefte, welke vroeger aan zware en vette Tabak be stond en den hoogen prijsdie daarvoor werd besteed. Iritussehen issedert het toenemend gebruik van sigaren de aanvraag naar de zware soorten verminderd, doch die naar de betere soorten, met name de kleurige, tot dekblad geschikt zoo aanmerkelijk toegenomen, dat daarvoor een prijs wordt be steed die vaak bet driedubbeld van dien van den Amerikaan- schen tabak bedraagt. De productie echter van dezen kleurigen Tabak bepaalt zich hoofdzakelijk tot enkele streken in de Over-Betuwe (ouder welke de gemeente van Valburg de voornaamste is), en hoewel men daar bijzondere zorg voor het behoud der kleur draagt, schijnt echter de hoofdoorzaak van dezelve aan de bijzondere geaard heid van den grond toegeschreven te moeten worden, daar het tot dus verre nog niet is mogen gelukken, in andere stre ken de Valburgsche kleur voort te brengen. Doch meermalen heeft men opgemerkt, dat op de landen, waarop zware Tabak wordt verbouwd, de enkele planten, die men voor zaaddragers laat staan, en daarom niet topt, bladen opleveren, die kleurig en, ondanks hunne ligtheid, zeer taai en sterk zijn, en op de zen grond is men niet vreemd van het denkbeeld dat welligt iu het laten doorschieten der planten een middel zou kunnen gelegen zijn tot een meer algemeen verbouw van dekbladen voor sigaren. Hiertegen zoude wel is waar eenig bezwaar kunnen bestaan in de vrees, dat het ligtere gehalte der bladen niet door den hongeren prijs opgewogen zou worden en de uitkomst alzoo schadelijk zoude zijn, doch dan wordt niets in rekening gebragt voor de opbrengst van het tabakszaad, waaraan, Uit onbekend heid geene andere waarde dan die van zaaizaad wordt toege kend. Dit zaad is echter zeer rijk aan olie, welke men meent met eenige grond, aan de papaver-olie gelijk te mogen stellen, en men is niet vreemd van het denkbeeld dat derzelver waar de meer dan toereikende zoude zijn, om het verlies in gewigt der bladen te vergoeden. Het van belang achtende, dat dit punt worde onderzocht, looft de Maatschappij bare gouden medaille of 150 in geld, naar keuze van de bekroonde, aan dengene, welke eene opper vlakte van niet minder dan 80 vierk. nederl. roeden goed be leid tabaks-land, geschikt tot het verbouwen van zware tabak.

Alkmaarsche Courant | 1850 | | pagina 1