AaJ8,'»2. ALRMAAHSCHE Maand ag 12 Januarij. \\j2k PUBLICATIE. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. ADvERTENTiën gelieve men des Zaturdag mid^ dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 to 5 regels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. PUBLICATIE. NATIONAL E MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR gezien de dispositie van den Hepr StaatsraadCommissaris des Ko nines in de Provincie Noord-Hollandde dato 3 December 1851, tj M/S.(Provinciaalblad 120,) waarbij is bepaald, dat de werkzaamheden der Nationale Militie, voor den jare 1852, binnen de Steden en Gemeenten dezer Povincie, eenen aanvang zullen ne men met den eersten Januarij aanstaande. Roepen ter voldoening aan art. 60 der wet van 8 Januarij 1817, n°. 1,'omtrent do inrigting der Nationale Militie, bij deze op, alle Manspersonen, hunne wettige woonplaats, of domicilie binnen deze Gemeente of Jurisdictie hebbende, welke op den Ist™ Januarij 1852, hun negentiende Jaar zijn ingetreden en mitsdien alle mannelijke geborenen van het jaar 1833, ten einde zich ingevolge art. 59 der voor*. wet in het daartoe gereed gemaakte register tot de ligling voor de Nationale Militie te doen inschrijven. En ingevolge art 6 van de wet van 27 April 1820, alle Mansper sonen, die hun verblijf binnen dit Rijk zijn komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwdteil einde zich voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen, insgelijks ter inschrij ving aantegeven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouder dom behooren. De inschrijving zal beginnen met Donderdag den l»ten Januarij 1852, en zal geheel en al moeten zijn afgeloopen den 20st<"i daar aanvolgende. Tot dezelve zal worden gevaceerd in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, den 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16 en l9<lo> Januarij aanstaande, des namiddags van 5 tot 7 ure. En ten einde voortekomen dat iemand in de termen der inschrij ving vallende, zich door onwelenheid aan pligverzuim schuldig ma ke," hebben Burgemeester en Wethouders noodig geoordeeld, de In gezetenen te moeten herinneren aan de navolgende bij voormelde wet gemaakte bepalingen; Dat, welke aanspraak op Vrijstelling iemand zoude vermeenen te hebben wegens gebreken of anderzins hij desniettegenstaande ge houden is, zich te doen inschrijven gelijk mede tot de inschrijving verpligt zijn, de gehuwde en afwezenden. Dat de Ouders Voogden en Regenten, verpligt zijn, hunne Kin deren of Pupillen in persoonof door iemand daartoe door hun schriftelijk gemagtigdte doen inschrijven, en daarin nalatig blij vende, 'zullen zij vervallen in de boeten daarop gesteld, en in ge val van volstrekt onvermogen met gevangenis worden gestraft, on verminderd dat zoodanige Kinderen of Pupillen even als alle an dere Jongelingen, welke zich aan de inschrijving hebben onttrokken indien zij geene redenen van Vrijstelling kunnen bijbrengenin eene boete, en bij onvermogen, tot gevangenis zullen worden verwezen. Dat als wettige woonplaats voor de inschrijving, wordt gehouden, voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der Oudersen hij n- verlijden van beiden, die van den eerst benoemden Voogd; voor de gehuwden de plaats, alwaar zij hun bestaan hebben, terwijl die genen welke geene Ouders, Voogd of eigen bestaan hebben, moe ten worden ingeschreven ter plaatse alwaar zij zich bevinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, vermanen alle de Inge zetenen van deze Gemeente en Jurisdictie, welke dit aangaat, om zooveel mogelijk in eigen persoon voorzien van een Extract uit het geboorte register en eene nota van de wijk en het nummer der woon plaats, doch bij volstrekt noodige afwezigheid door een hunner na bestaanden of Voogden aan deze hunne verpligting getrouwelijk en naauwkeurig te voldoen en daardoor voortekomen dat zij niet als onwilligen worden aangezien en gestraft, hetgeen zeker van hunne eigene nalatigheid het gevolg zoode zijn. Alkmaar, den 16den December 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W DRUIJ VESTE IJ N, De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHU1R. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR, ingevolge art. 30 der Wet van den 8sten Januarij 1817, n°. 1, ver langende, het Contingent dezer Gemeente in de Nationale Militie, voor den jare 1852, zooveel mogelijk aantevullen met Vrijwilligers, die zich onder het genot der daartoe gestelde premie zullen aanbie den dezen dienst voor hunne mede-Ingezetenen op zich te nemen. Brengen bij deze ter kennisse van alle de Ingezetenen dezer Gemeen te en derzelver Jurisdictie, die dit maar eenigzins zoude mogen aangaan: Dat ingevolge art. 31 der vonrz. wetals Vrijwilligers kunnen wor den aangenomen alle Ingezetenen die op den lsten Januarij 18.52 on gehuwd hun I9<te jaar zijn ingetreden, en hun 30ste nog niet heb ben volbrngt ten ware, zij reeds in dienst der Nederlandscbe Ar- mèe of Nationale Militie hadden geslaan, in welk geva' zij tot den ouderdom van 35 jaar zullen worden toegelaten de noodige ge schiktheid hebben, die tot den dienst wordt vereischten ook ten minsle gedurende de laatste vijftien maanden binnen deze gemeente gewoond hebben alsmede dat de aanbieding van de zoodanigen zal kunnen geschieden ter Secretarie dezer gemeente, dagelijks uitge zonderd Zon- en Feestdagen van den 30sten dezer maand Decem ber, tot en met den 20sl™ Januarij aanstaande, van des voormid dags tien tot des namiddags één ure. Alkmaar, den I6dei1 December 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DRUIJ VESTEIJN. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR, voldoende aan den inhoud der Circulaire van lleeren Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland, van den 1 l^en Julij 1844 n°. 73, (Prov, blad n°. 61); Herinneren mits deze de Ingezetenen hunner Stad en Jurisdictie: dat, ingevolge de Wet van 1 Maart 1815 n°. 18 (Staatsblad n°. 21) ten aanzien van het vieren der dagen, aan den openbaren Christe lijker! Godsdienst toegewijd Op Zondagen en zoodanige Godsdienstige Feestdagenals door de Kerkgenootschappen dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden geene beroepsbezigheden noch openbaren arbeid zullen mogen plaats hebben, welken den Godsdienst zouden kunnen slo ren dat geene uitstallingen van koopwaren noch op openbare markten, noch voor de huizen der kooplieden mogen worden ge daan dat geene verkoop van goederen met opene deuren mag geschiedengedurende den openbaren Godsdienst alle plaatsen waar drank wordt verkocht, moeten zijn gesloten, geener bande spelen mogen worden uitgeoefend en dat alle openbare vermakelijkheden op zoodanige dagen geenzins mogen worden ge doogd behoudens enkele uitzonderingenter bepaling van de Gemeente Resturen; en dan nog niet anders, dan na het volko men eindigen van alle Godsdienst-oefeningen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat deze herinnering al leen genoegzaam zal zijn, om ieder Burger daaraan te zien beantwoor den; en dat niet de vreeze voor de strafbepaling, bij die dezelde Wet daargesteldmaar een eigen gevoel van eerbied voor die da gen van Godsdienstige afzondering een iegelijk zal terug honden van het bedrijven van daden, welke de Politie, ingevolge de haar op gelegde verpligliuganders genoodzaakt zoude zijn te vervolgen. Alkmaar, den 6Jen Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DRUIJ VESTEIJN. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Axkmaar den 5den Januarij 1852. Doordrongen van het nuttige en heilzame der instelling van [de Moederlijke Liefdadigheid, in de stad onzer inwoning, vanwaar jaarlijks zoo vele Moeders, onverschillig van welke Godsdienst belij denis zij zijn, hare moedersmarten verligt zien, door ondersteuning voor haar en hare zuigelingen te erlangen hebben de ondergefee- kenden aan den Raad der Moederlijke Liefdadigheideen bewijs willen geven, welke hooge waarde, zij, aan het blijve bestaan dier instelling hechten. Zij hebben zich daarom vereeuigdtot de oprigting eener loterij van handwerken en voorwerpen van allerlei aard waarvan de op brengst zal strekken, tot te gemoet koming van het fonds der Moe derlijke Liefdadigheid. Bij ieder der ondergeteekenden zal steeds gelegenheid tot inteeke- ning zijn. S. J. van II OGEN DORP, DRU1JVESTEIJN. A. C. van M.AUR1K, van GORKUM. M. A. I1AYWARD, van HOëVELL. A. E. ABRESCH, COSTER. E. A. COHEN STUART, d'AILLIJ. Als gevolg van de hier achter geplaatste aankondigingont vingen wij het Jaarboekje van de Stad Alkmaar en omliggende Dor pen voor het jaar 1852, bij den Boekhandelaar J. Boem alhier uit- jregevenen ofschoon ons niet stellendetot beoordeelaren van het werkje, waartoe ons en tijd ew genoegzame kennis van personen en zaken ontbrekenvermeenen wij evenwel hetzelve als een eerste voortbrengsel van twee jeugdige Stadgenoolenniet onopgemeikt voorbij te mogen gaan. Wij hebben daartoe de meerdere zaakkennis van anderen geraad pleegden mogen deze ons opmerkzaam hebben gemaakt op klei ne gebreken en onnaauwkeurigbeden werken van dien aard in 't algemeen zoo eigen, en vooral in eene eerste proeve zoo onvermij delijk doch die de bewerkers gemakkelijk zouden kunnen herstel len, hun oordeel over bet geheel was niet ongunstig bet voorziet in eene behoefte die bij het verkeer en de betrekkingen waarin deze stad, tot de omliggende gemeenten staatsints lange is gevoeld; het gcejt vele en belangrijke plaatselijke en eigenaardige aanwijzingen die men juist daarom in andere tijdwijzers te vergeefs zonde zoeken en toch voor ingezetenen en vreemden zoo nuttig zijn, en indien het de re dactie gelukken mag het daarbij gevoegde mengelwerk (zonder in lcronijkmatige opsomming van gebeurtenissen te vervallen steeds door de vermelding van bijzondere en minbekende plaatselijk histo rische feiten gaande te houden, zal menigen lezer bekend worden gemaakt met gebeurtenissenen daadzaken die hem of niet of onvolledig be kend waren en daardoor medegewerkt tol de meerdere en betere bekendheid met eene stad, die steeds eene roemvolle plaats in de geschiedenis van Nederland in 't algemeen en van Holland Noor derkwartier in het bijzonder bekleedt. Bij eenen volgenden jaargang zoude het gemak in het gebruikde bijvoeging eener bladsgewijze opgave der verschillende onderwerpen wel wenschelijk maken. Loon op Zand, den 6den Januarij. Gisteren even 5 ure, had hier een merkwaardig luchtverschijn sel plaats Een vuurbol, op het gezigt ter grootte eener volle

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1