A°' 1852. ALKIAARSCÏIE r 4. COURANT. li Uil M a a «(las 26 Januari). SPAARBANK. -v^r a, ~£.*-' -* :-.v>. ■- K-* - t~ -C' Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. ADVERTENTièS gelieve men des Znturdag mid* dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 tot 5 regels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke'plaatsing. i K E N N I S G E VING. BURGMEESTER en we T II O U DE R S van A L KM A AR; Gezien Zijner Majesleits Besluit van den 5<len December 1851. rstTitsblad n» 149) houdende instelling van een EERETEEKEN voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen aan hen die onder de werking der tegenwoordige V\et van 11 April 1827, voor zich zeiven, gedurende vijftien jaren of langer m werkelijke dienst zijn eeweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedro pen waaronder de dienst bij de mobiele Schutterij buiten de icoon plaats dubbel wordt gerekend en de werkelijke dienst b-, de vo rige Schutterij onder de werking der Wet van den 27»'en Febru- arii 1815. (Staatsblad n°. 20.) mede in aanmerking komt, wanneer deze dienst bij de tegenwoordige Schutterij is voortgezet of later mofft zijn hervat. Roepen bij deze op, naar aanleiding eener ontvangene Circulaire van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in deze Provin cie van den 12<len dezer n». T25'5, M/S. (Provinciaalblad n°. 4) alle binnen deze gemeente zich bevindende tegenwoordige en voormalige Officieren, Onderofficieren en verdere leden der Schutterijen, die in de termen vallen van bovenaangehaald besluit en verlangen met het daarbij bedoelde eereteeken te worden begiftigd om zich voor ot uiterlijk op den 10^" Februarij aanstaande, te vervoegen ter Secre tarie dezer Gemeente, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 urevoorzien van eenen door den Kommandant der Schutterij afgegeven gewaarmerkten staat van dienst en eene verklaring van zich aanhoudend onberispelijk te hebben gedragen. 10r0 Alkmaar, den 2 Ist™ January 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd 9 F? C. W DRUIJVESTEIJN, De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHU1R. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR, ten gevolge van art. 'l der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad n». 22) bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier der Grondbelasting, dienst 18.52 op den 15<'e» Januari] 1852 door den Heer Staatsraad Commissaris des Koningsin de Provincie Noord Holland is executoir verklaard, en op lieden aan den Heer Ontvan ger der Directe Belastingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. leder Ino-ezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 23''en Januarij 1852. De Burgemeester voornoemd F. C. W. DRUIJVESTEIJN. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCIIUIR. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. F R A N K R II K. Parijs den 17den Januarij. In het Journal des Débats is gisteren eene beoordeeling gegeven van de nieuwe staatsregeling, welke geenszins ongunstig luidt. De schrijvers van dat dagblad verkondigen, dat, nademaal zij steeds hebben behoord tot de voorstanders der staatkundige beginselen van het jaar 1789, zij niet anders dan hun zegel kunnen hechten aan eene Constitutie, 'welke op die beginselen is gegrond. Verder leest men te dien aanzien in dat geachte en onafhankelij ke blad het navolgende De Constitutie is thans wel is waar uit gevaardigd maar het blijkt uit het 58*'" en laatste artikel, dat zij niet eer in werking zal komen, dan nadat de drie groote staats- ligchamen, welke daarbij worden ingevoerd, namelijk:) de Senaat, het Wetgevende Ligchaani en de Staatsraad zullen bijeenkomen. Men "zal zonder twijfel hebben opgemerkt, dat de nieuwe Con stitutie zich bepaald bij de organisatie der driej groote staatsmagtenen met geen woord gewaagt van de regten en vrijheden welke in de vori«e Constitution werden gewaarborgd. Dadelijk zullen die regten en vrijheden het onderwerp uitmaken van organieke wetten, welke nader zullen worden uitgevaardigd. Het blijkt daarenboven genoeg zaam uit het lst<= artikel waarin wordt verwezen naar de gewigti- re beginselen van 1789, dat dit stilzwijgen geen verzuim uit achte loosheid is. Wel ligt hadden de ontwerpers van de vroegere Consti tution ongelijktoen zij de uitgestrektheid der regten en de gren zen welke'daaraan behoorden te worden gesteld, in al te bepaald peslèlde bewoordingen zochten te omschrijven. a'Welligt is het beter, aan de openbare staatsmagten de handen eenig- zins ruimer te laten ten einde die regten en vrijheden naar ge- lan"- der omstandigheden uittebreiden of te verkorten. Alles hangt af, zoo als wij reeds meermalen hebben opgemerkt, van den geest, in'welken de'nieuwe staatsregeling ten uitvoer zal worden gelegd. Is die geest, zoo als wij van ganseher harte liopen en verlangen, een geest van voorzigtigheid en matiging; Veil men niets anders, dan het overdiijven van beginselen, en niet de beginselen zeiven tegengaan, dan voorzeker zal niemand er over klagendat de losbandheid beteugeld is geworden en aan de Regering de magt is verleend om dé maatschappelijke belangen krachldadig te beschermen." liet clericale hoofdorgaan VVniverswelks oordeel in de gegevene omstandigheden gewis mede van veel belang moet worden geacht Iaat zich tot veler verwondering niet in allen deele gunstig uit over de nieuwe staatsregeling. Onder anderen beklaagt de lieer Veuillot zich in dat dagblad over liet herstel van den eed van getrouwheid aan de Constitutie en aan den Voorzitter, welke voortaan van de amb tenaren zal worden gevorderd. Het zou (dus verklaart de heer Veuilloteen groot onheil zijn indien alleen uithoofde van dien eed welke eene dadelijke afzwering zou zijn van hunne over tuiging en staatskundige beginselen, eene geheele klasse van invloed rijke en nuttige burgers, van mannen die hunne eer hoven alles stellen, werd verwijderd uit de magistratuur, waar hunne tegen woordigheid meer dan ooit te voren wordt gevorderd. Om de uit gebreidheid en het gewigt van dat bezwaar wel te doorgronden, heeft men niets anders te doen, dan nategaan, welke staatkundige denkwijze voor het afleggen van den eed zal terugdeinzen, en wel ke personen zich zullen haasten om dien afteleggen. Aan de eene zijde zal men de staatlièden vinden, die nooit zamen spannen; aan den anderen kant, daarentegen, diegenen, welke dit altijd doen. Klaarblijkelijk wil de heer Veuillot te kennen geven, dat de mees te Legitimisten den gevorderden eed niet zullen afleggen. De tijd zal leeren wat hiervan is. Tot dus ver heeft de Voorzitter echter niets gedaan 't welk de aanhangers van het oudste Stamhuis der Bourbons slechts in de verte kan mishagen. Zelfs wordt verzekerd, dat de bepaling van de Constitutie, betreffende de aanwijzing in eene geheime acte van een opvolger, ingeval van overlijden des Voorzit ters daarin is opgenomen met het denkbeeld om de Legitimisten in spanning te houden, en die partij demogelijkheid te doen inzien, dat op die wijze de Graaf de Chambord weder aan het hoofd van Frankrijk zal kunnen komen. Voor't overige hecht de heer Veuil lot zijn zegel aan de nieuwe staatsregeling, onder verklaring, dat zij volkomen overeenkomstig de behoeften des tijds is en tot bevor dering der algemeene welvaart zal kunnen strekken, mits de Rege ring slechts niets beproeve tegen de vrijheid van de Kerk. De heer Veuillot verkondigt luide, dat het Katholicismus Frankrijk heeft gereden dat het land zal herbooren en gered worden door het Ka tholicismus en door het waarborgen van de vrijheid aan de Kerk. Er wordt steeds gesproken van de mogelijkheid eener aanslaande ministeriële wijziging. Onder de geruchten van den dag behoort dat de Voorzitter niet alleen, tegen den zin van sommige ministers, toegeeflijkheid wil betoonen ten aanzien van zijne staatkundige te genstanders, maar ook eene meer vrijgevige handels-wetgeving wil invoeren en de fransche havens voor het buitenland openstellen, met uitzondering alleen van Grool-Brittannie. De ministers Fould en lUagne worden genoemd als warme bestrijders van deze en dergelijke ontwerpen. Voor 't overige is er weinig of geene verandering gekomen in den algemeenen toestand. De bevolking dezer hoofdstad is zeer rus tig en volkomen onverschillig ten aanzien van de nieuwe staatsre geling. Het ontbreekt niet aan personendie van meening zijn dat eene zoo groote onverschilligheid omtrent eene wet, waarbij allen zoo veel belang hebben, geenszins wenschelijk is, en nog wei nig hoop geeft op eenen blijveuden en duurzame» toestand. lil W Bijschrijven van Renten, op üingsdag den 27slen Jannarij 1852, 's middags van 12 tot 2 ure, in het gewoon Locaalop het Gasthuis. De houders van inlegboekjesin die termen vallende, worden ten dringendste verzocht, dezelve daartoe aantebiedenzoo wel in hun eigen belang als om eene regelmatige boekhouding bevnrdelijk te zijn. Commissarissen zullen ten gemakke van de des verkiezende», daartoe de boekjes ten hunnen woonhuizen in ontvang nemen, mits die vóór of op den 26»ten dezeraldaar bezorgd worden. W. C0I1EN President. G. C. R. van VLOTEN. F. M. van de VELDE. G. LUIJMES. S. BLOM Hz. C. J. de LANGE, Penningmeester. W. G ten HOUTE de LANGE, Secretaris. De Boekhandelaar JOIIs. ROEM alhier geeft uitJAARBOEKJE voor de stad ALKMAAR en omliggende dorpen. Prijs 60 ets. Om de bruikbaarheid van dit jaarboekje te bevorderen, heeft de Redactie eenige onnaauwkeurighedentrachten te herstellen door een verbeterblaadje, hetwelk met een inhoud woensdag e. k. gratis voor de koopers van 't jaarboekje bij den uilgever verkrijgbaar zal zijn. f i

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1